Dikkat, keneler ağaç ve yeşilliğin hakim olduğu çocuk parklarında da görülmüş. Korunmak için ise çocuklara kene kovucu losyon sürülmeyecekmiş.

Çocuk parklarında kene uyarısı
Tanınmış böcek uzmanı Derya Ulaşoğlu, ağaç ve yeşilliğin hakim olduğu piknik yerlerinde özellikle çocuk parklarında kene görüldüğüne dikkat çekti. Bu bölgelerde ısırılan çocuklar var.Korunmak için ise küçük çocuklara kene kovucu losyon sürülmemesi uyarısında bulundu.

'Yeşil örtülü parklara dikkat'
Özellikle oyun parklarında keneler tarafından ısırılan çocuk sayısında da artış var. Daha önce İç Anadolu’da özellikle Tokat, Sivas gibi şehirlerde görülen keneler, bu yıl şehir merkezlerinde de görülüyor. Özellikle çocukların oynadığı ağacın ve çalılıkların hakim olduğu parklarda da bulunuyor. Çocuklarımızı elbettte parklara götürelim.Ancak tedbirli olalım.

Küçük çocuklara losyon sürmeyin
Sağlık Bakanlığı onaylı sprey ve losyonlar yetişkinler tarafından kullanılabilir. Ancak çok küçük çocuklar için uygun değil. Losyonun sürüldüğü bölgesiyle oynayabilir. Göz ve ağzına bulaştırabilir.

Beyaz şapka ve açık renkli tişörtler giyin
Kenelerden korunmak için beyaz şapka takın. Saçlarınızı toplayın. Açık renkli tişörtler giyin, mümkünse çorap ve uzun kollu ince tişörtler giyin.

Kol çukurları, kasık ve boyun bölgesini kontrol edin
Park dönüşü çocuk ve evcil hayvanlar dahil kol çukurları, kasık ve boyun bölgesini kontrol edin.

Keneyi tek başına çıkarmayı çalışmayın
Son günlerde ölenlerin önemli bir kısmı, keneyi tek başına çıkaran ya da öldürmek isteyenlerden oluşuyor.Doğrusu, dokunmadan, kimyasal içerikli maddeler kullanmadan en yakın sağlık kuruluşuna gitmek.

Haber Kaynağı : İnternet Haber