Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Çeçe Sineği, Çöl Sineği

  Uyku sineği Afrika'dan giriş yaptı!
  Uzmanlar, Afrika'dan yurda giriş yapan ürünlerle birlikte gelen ve kara sinekten daha iri olan çöl sineğinin öldürücü etkiye sahip "uyku hastalığı" bulaştırdığını belirterek, yetkilileri uyarıyor.

  Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Ulaşoğlu, kenelerin yanı sıra yine ölümle sonuçlanan bazı salgın hastalıkların da yine kapıda olduğunu belirterek, özellikle Afrika'dan yurda girişi yapılan ürünlerde ilaçlamanın büyük önem taşıdığını söyledi. Ulaşoğlu çeçe sineği de denilen "Tsetse Fly", yani çöl sineğinin gümrüklerden yurda giriş yaptığına dikkat çekerek, Kanamalı Kırım Kongo hastalığına neden olan keneler gibi bu sineklerin de öldürücü olacağını söylüyor.

  GÜMRÜKTEN GEÇEN ÖLÜMCÜL SİNEKLER
  Türkiye'ye Afrika'dan bol miktarda ürün girişi olduğunu belirten Ulaşoğlu, gümrüklerde fumigasyon, yani zehirli gaz ile böcekten arındırma yönteminin iyi uygulanmadığına dikkat çekerek şu uyarılarda bulunuyor:

  "Şu anda yalnız Afrikada görülen 'Tsetse Fly' (Çeçe Sineği, Çöl Sineği) veya ' Glossina spp.' , 'Trypanosoma' parazitinin bazı türlerini insanlara taşıyarak "Uyku Hastalığı" ( Sleeping sickness)'na, at, sığır gibi hayvanlara taşıyarak da "Nagana Hastalığı"na neden olmaktadır. Bu durumun iş kaybına neden olmanın yanında öldürücü etkisi de vardır."

  HER YIL 250 300 BİN KİŞİ UYKU HASTALIĞINA YAKALANIYOR -
  WHO (Dünya Sağlık Teşkilatı) kayıtlarına göre heryıl 250-300 bin kişi uyku hastalığının pençesine düşüyor. Tedavisi çok pahalı olan bu hastalık karasinek gibi görünen ancak 'Tsetse' sineklerinden bulaşıyor. Tsetse sineklerinin karasinekten biraz iri olup, 8-17 mm uzunluğunda olduğu belirtiliyor. Bu sineklerin Türkiye'ye Afrika'dan giriş yapan ürünler içerisinde geldiği belirtilirken, Afrika'dan ülkemize tonlarca ürün girişi olması nedeniyle uzmanlar vatandaşları uyku hastalığı bulaştıran bu sinekler için ciddi bir şekilde uyarıyor.

  FUMİGASYON'UN ÖNEMİ
  "Ülkemizde böcek populasyonun artışı ve yeni türlerin ortaya çıkmasında ‘Küresel ısınma’ tek başına sorumlu tutulamaz.Ülkeye giriş yapan her türlü ürün içerisinde canlı hayvan girişi de önemli bir konudur. Gelişmiş ülkeler ,ülkeye giriş yapan her türlü üründe (mermer dahil) fumigasyon şartı (zehirli gaz ile böcekten arındırma yöntemi) aramaktadır. Ülkemizde bu sorun ne yazık ki az gelişmiş ülkeler boyutundadır.Her türlü yönetmeliğe rağmen ülkeye içerisinde canlı hayvan olan ürün girişine (gıda dahil) iltimas gösterilmektedir.Bu olay kimi kime şikayet edeceksin boyutundadır.Olaylar görmezlikten gelinmektedir.
  gazeteport

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Çeçe Sineği, Çöl Sineği

  askerde bir cocuk uykuyu cok seviyordu, onu uyandirmak icin kogusta seferber oluyorduk.
  uzakdoguda boyle bir vaka ile karilastigimiz icin bunun ne oldugunu kesinlikle biliyordum

  butun cocuklara bu bilimsel bilgileri verdim , Cocugun ondan sonra adini
  Çeçe Mustafa koydum, aradan 15-20 yil gecti su anda bir kasabadaki lakabi Çeçe
  ve herkes butun koyler bu isim yuzunden taniyor. sirf bir isim yuzunden tuccar oldu
  uykusu bol olsun

Yukarı Çık