Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Öldükten sonra dondurulmak ister misiniz?

Eğlence ve Mizah Kategorisi ilginç konular Forumunda Öldükten sonra dondurulmak ister misiniz? Konusununun içerigi kısaca ->> Rusya'da kendilerini 'transhümanist' olarak adlandıran bir grubun kurduğu KrioRus merkezi, 'klinik ölüm'ü gerçekleşmiş, ama beyin hücreleri henüz ölmemiş kişileri para ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat Öldükten sonra dondurulmak ister misiniz?

  Rusya'da kendilerini 'transhümanist' olarak adlandıran bir grubun kurduğu KrioRus merkezi, 'klinik ölüm'ü gerçekleşmiş, ama beyin hücreleri henüz ölmemiş kişileri para karşılığı dondurarak yeniden 'canlanacakları' ana kadar özel kapsüllerde saklıyor.

  İstanbul- 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren KrioRus “Cyronics”, yani “kriyobiyoloji” alanında ABD dışındaki ilk, ceset ya da organ saklama olanağına sahip dünyadaki üç kuruluştan biri.

  “Kriyobiyoloji” yasal olarak ölmüş, yani kalbi durmuş kişilerin özel koşullarda dondurularak gelecekte teknolojinin ilerlemesinin yardımıyla canlandırabileceği ve daha sağlıklı ve uzun bir hayat sürebileceği tezine dayanıyor. “Transhümanistler”, teknoloji ve bilimin insanoğlunun hastalık ve yaşlanma, hatta ölüm gibi sorunlarına çözüm bulabileceğine, yani ölümün uzun süre, belki de sonsuza kadar ertelenebileceğine inanıyor.

  -196 derecede
  Milliyet’ten Cenk Başlamış'ın haberine göre Alabuşevo köyündeki KrioRus merkezindeki kuru buz dolu dev özel kabinde, bir gün yeniden canlanacakları umuruyda dört kişinin cesedi saklanıyor. Bu kişilerinden ikisi Ukraynalı, diğerleri ise Hollandalı ve Estonyalı. Merkezde devam eden onarım çalışmaları tamamlandığında kabinde bulunan dört kişi sıvı nitrojen dolu “termos”adı verilen bir başka kabine, yani sıfırın altında 196 dereceye konulacak.

  Aslında şu anda KrioRus’ta yine sıvı nitrojen dolu bir termosun içinde dört kişinin beyni de saklanıyor. Beyinlerden biri, Rus kamuoyunda iyi tanınan, yaşamını “kriyobiyoloji” ye adamış Kriorus’un yöneticisi Valeriya Prayd’ın annesine ait.

  Prayd, açılır açılmaz içinden dumanlar çıkan termosun içindeki diğer beyinlerin ve kuru buzda saklanan dört cesedin kimlere ait olduğunu yakınları istemediği için açıklayamayacağını söylüyor. Ancak KrioRus’un ilk dondurduğu kişinin kim olduğu biliniyor: 80 yaşında St.Petersburg’da ölen matematik öğretmeni Lidiya Federenko... Federenko, torununun isteği üzerine 2005’te dondurulmuş.

  Beyinler için vücut yaratılacak
  Prayd, insanın kalbi durduktan sonra da aslında yaşamaya devam ettiğini belirtiyor ve “Beyin hücreleri bir süre canlı kalır. İşte, beynin hâlâ yaşadığı sırada ceset bizim istediğimiz koşullarda saklanabilirse o kişinin ileride bir gün yeniden hayata dönmesi teorik olarak mümkün” diyor.

  Peki ama nasıl?
  “Kriyobiyoloji” ile ilgilenenler, gelecekte teknolojinin ulaşacağı düzeyin cesetleri ve canlı hücrelere sahip, beyinleri uygun koşullarda dondurulan kişileri yeniden “canlandırabileceğine” inanıyor. Prayd, nanorobotlar yardımıyla cesetlerdeki hücrelerin canlandırılabileceğini, sadece beyinleri saklanan kişiler için ise vücutlar yaratılabileceğini söylüyor.

  Zenginlere özel termos

  ABD dışındaki tek saklama merkezi olan KrioRus’la geçen yıl temasa geçen bir Hollandalı, ağır hasta olan babası öldüğünde cesedin dondurulmasını istemiş. Ölüm haberi ulaşınca özel bir araçla ceset Moskova’ya getirilmiş. Bazı zengin müşteriler ise dondurulma işlemin evlerinde yapılabilmesi için merkezden dev termos satın almış.

  Bu yolla yaşama dönüşe inananlar kışın donan kimi kurbağaların baharda çözülerek hayata devam ettiğini, ABD’de bazı hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin başarılı olduğunu hatırlatıyor ve dondurulan insanların en geç 2040-2050’de ‘uyandırılabileceğini’ düşünüyor.

  ABD’de ilk insan dondurma işleminin yapıldığı 1984 yılında “hayata dönüş”ün 2010’a doğru gerçekleşebileceği umuluyordu. ABD’li fizikçi Robert Ettinger’in 1964 yılında yazdığı “The Prospect of Immortality” kitabıyla gündeme gelen ve çok tartışılan “kriyobiyoloji”ye bilim adamları kuşkuyla bakıyor.

  Cumhuriyet Haber Portalı
  ortakyasam.org


  Dondurularak geleceğe gitme sizce mümkün müdür?

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Rusya'da kendilerini 'transhümanist' olarak adlandıran bir grubun kurduğu KrioRus merkezi, 'klinik ölüm'ü gerçekleşmiş, ama beyin hücreleri henüz ölmemiş kişileri para karşılığı dondurarak yeniden 'canlanacakları' ana kadar özel kapsüllerde saklıyor.
  Merhaba

  Nedense aklima
  Selcuk Parsadan geldi.

Benzer Konular

 1. Facebook Hesabınızı Öldükten Sonra Yönetin!
  dogangunes Tarafından Bilgisayar ve İnternet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-06-2011, 11:07 PM
 2. 'Öldükten sonra' tartışması
  mopsy Tarafından Teknoloji ve Bilişim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-08-2010, 11:30 AM
 3. Öldükten Sonra Ne Olur
  orkuorkun Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 16-09-2009, 12:06 PM
 4. 100 bin YTL kazanmak ister misiniz?
  YukseLL Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-04-2008, 12:49 AM
 5. öldükten Sonra Dirilme
  atmaca34 Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 27-03-2008, 05:03 PM
Yukarı Çık