+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Arapbaba'nın sırrı

Eğlence ve Mizah Kategorisi ilginç konular Forumu Arapbaba'nın sırrı Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> 700 yıldır mumyalanmadığı halde bozulmadığı öne sürülen Elazığ’ın Harput Mahallesindeki türbede bulunan Arapbaba'nın naaşı, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün izniyle bilim adamları ...

 1. #1
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  43
  Mesaj
  11.666
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Arapbaba'nın sırrı

  700 yıldır mumyalanmadığı halde bozulmadığı öne sürülen Elazığ’ın Harput Mahallesindeki türbede bulunan Arapbaba'nın naaşı, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün izniyle bilim adamları tarafından incelendi. Cesedin sırrı nihayet ortaya çıktı.  Arapbaba bölgeye müslümanlığı yaymak için gelmiş. 40 yaşında ölmüş. Cesedi bir sandukanın içinde 700 yıldan beri çürümeden duruyor. Üstelik ziyaretçilere de açık... Kafası ve bedeni ayrı olan cesede her isteyen bakabiliyor...  Vakıf yetkilileri “Kafası yüzyıllardır iddia edildiği gibi kesilmemiş. Kesilmiş olsaydı mutlaka boynundaki omur kemiklerinde izi olurdu. Öte yandan cesedin yanında bulunan kafatasında da kesik izi yok. Kafatasının alt çenesi de yok. Tahminimiz bu kafatasının bu cesede ait olmadığı yönünde…”  Cesedi inceleyen yetkililer “İddia edildiği gibi mumyalanmadığı doğru değil. Biz cesedin yüzyıllar önce, eski bir Türk geleneğine bir teknikle kesinlikle mumyalandığını düşünüyoruz. Bu çalışmanın sonucunda bu tekniği de öğrenebileceğiz.” Dediler.
  ARAP BABA EFSANESİ

  Yaygın inanışa göre, çok eski yıllarda Harput'ta büyük bir kuraklık başlamış, yağmurlar yağmaz, otlar yeşermez olmuş. İnsanların yağmur duasına çıkmaları, yalvarıp yakarmaları fayda etmemiş.

  Bir gece Harput'ta Arap Baba türbesine yakın evlerden birinde oturan Selvi adlı yaşlı bir kadın rüyasında, Arap Baba'nın türbedeki naşının başını kesip bir dereye atarsa yağmur yağacağını görmüş.  Çaresiz kalan insanlar Selvi Nine'yi Arap Baba'nın başını kesme konusunda ikna etmeye çabalamış. Ancak yaşlı kadın buna cesaret edemeyince, bir gece evinin etrafında toplanıp evi taşlamaya başlamışlar. Ertesi sabah yaşlı kadın çaresiz, yüreğindeki korkuları bastırmaya çalışarak, Arap Baba'nın türbesine gitmiş ve cesedin başını keserek dereye atmış.  Bunun üzerine yağmurlar haşlamış başlamasına ama kıtlıktan daha büyük bir felaket yaşanmış. Seller coşmuş, dereler taşmış. Yağmurlar bir rahmet olmaktan çıkmış, felakete dönüşmüş.  Yine bir gece Selvi Nine rüyasında bu defa Arap Baba'yı görmüş. Arap Baba, "Eğer başımı attığın yerden alıp yerine koymaz isen yağmurlar dinmez, senin de halin haraptır" diye öfkeyle bağırmış. Yaşlı kadın, sabah korkuyla uyanıp dereye indiğinde, kesik başın dere kenarında durduğunu görmüş, hemen alıp getirip sandukada yerine koymuş. Ardından yağmurlar dinmiş ve her şey eski haline dönmüş.
  Kaynak: Vatan

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Görmenin Sırrı ne?
  meridyen2 Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-08-2010, 07:53 PM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 26-10-2009, 10:41 AM
 3. 8 Sayısının Sırrı
  SAHARAY Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-06-2008, 12:24 AM
 4. Aşkın Sırrı
  RABİA Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 16-06-2008, 09:19 AM
 5. Aydaki Sır ve Sırrı
  Go[rk]eM Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-10-2007, 04:24 PM
Yukarı Çık