+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Konya'da muz yetişti!

Eğlence ve Mizah Kategorisi ilginç konular Forumu Konya'da muz yetişti! Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> İmkansız gerçekleşti! Bir çiftçi kuruluşu olan Anadolu Birlik Holding (Konya Şeker), Konya'nın Çumra ilçesindeki serasında bir ilki gerçekleştirerek, bodur muz ...

 1. #1
  Kadim
  Misafir..

  Konya'da muz yetişti!

  İmkansız gerçekleşti!

  Bir çiftçi kuruluşu olan Anadolu Birlik Holding (Konya Şeker), Konya'nın Çumra ilçesindeki serasında bir ilki gerçekleştirerek, bodur muz üretimini başardı.

  Pankobirlik Genel Başkanı ve bünyesinde Konya Şeker Fabrikası, Çumra Şeker Fabrikası, Şeker Süt gibi kuruluşların yer aldığı Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir çiftçi kuruluşu olan Konya Şeker'in bugüne kadar yaptığı başarılı çalışmalarla Türk çiftçisinin gerçek gücünü ortaya koyduğunu vurguladı.

  Konya Şeker'in elde ettiği başarıların ardından 2004 yılında, Türkiye'nin en modern ve en yüksek şeker üretim kapasitesine sahip Çumra Şeker Fabrikası ve Entegre Tesisleri'ni inşa ettiğini ifade eden Konuk, çiftçinin akaryakıta olan bağımlılığını tamamen ortadan kaldırabilecek kanola konusundaki Ar-Ge çalışmasıyla da önemli bir mesafe aldığını belirtti.

  Türkiye'de ilk sıvı şekeri üretmeyi başaran Konya Şeker'in, ''torku'' markasıyla bir yandan şeker ve çikolata üretimine başlarken bir yandan da çiftçiyi AB'ye entegre etmek ve alternatif ürünleri üreticiye sunmak için çalışmalarını sürdürdüğünün altını çizen Konuk, şunları kaydetti:

  ''Çumra Şeker Fabrikasında, tam da kış döneminde çalışan fabrikada ürettiğimiz ve yeniden kullanabilmek için soğutmak zorunda olduğumuz yüksek ısıdaki suyu, entegre tesis içindeki seralara vererek, çok çeşitli ürünlerin Konya şartlarında denenmesi ve bu şartlara adapte edilmesi için çalışma yapıyoruz. Son derece gelişmiş laboratuvarlardaki kendi uzmanlarımızın yaptığı çalışmalar sonucunda, pek çok yeni ürünü Konya Ovası'ndaki çiftçiye sunmaya hazırlanıyoruz. Bunlardan biri de Konya Ovası'nda muz yetiştirme projesiydi. Fabrikalarımızın asıl sahibi ve ortağı olan çiftçimizin desteğini arkamıza alarak, bu projede beklediğimiz başarıyı bir yıllık çalışma sonunda elde ettik. Çumra Şeker Entegre Tesisleri seralarda bir ilki gerçekleştirerek, bodur muz üretimini başardık.''

  -MUZ SALKIMLARININ BÜYÜKLÜĞÜ, İNSAN BOYUNU GEÇİYOR-

  Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, burada yüksek verim alınarak yetiştirilen muzun tadının Anamur muzunu aratmadığını belirterek, ''Türk insanının doğru yönlendirildiğinde imkansız gibi görünen her şeyi başarabileceğini, adam boyunu geçen muz salkımlarını yetiştirerek gösterdik. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'çiftçi, milletin efendisidir' sözünün doğruluğunu ve isabetini, pek çok çalışmayla gözler önüne sermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Başarılarımız devam edecek'' dedi.

  -''BU BAŞARI ÇİFTÇİNİN''-

  Konya Ovası'nda muz yetiştirme projesinin bir Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) çalışması olduğunu ifade eden Konuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Uzmanların araştırmalarına göre küresel ısınmayla birlikte, sıcak iklim kuşağı güneyden kuzeye doğru kayıyor. Bu durum, bir süre sonra, Akdeniz ikliminde yetişen ürünlerinin Konya'da, Ekvator kuşağında yetişen bitkilerin ise Akdeniz bölgesinde kolaylıkla yetişebileceğini gösteriyor. İklim değişikliğiyle birlikte çiftçiler Hububat Ambarı olan Konya'da rahatlıkla muz da yetiştirebilecektir. Biz bunun örneğini şimdiden gösterdik. Bu başarı yönetim olarak bizden çok, her çalışmamızda sonuna kadar bize destek veren çitçilerimizdir. Onların desteği olmasaydı, ne yüz yıllardır bozkır görünümünde olan Konya Ovası'na 5 milyona yakın fidan dikip bu fidanları ağaç haline getirebilir, ne de ulusal ve uluslararası ödüllere sahip olabilirdik.''
  kaynak

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
   

 3. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  49
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37782
  iklim degisikligini kullanmaliyiz

Benzer Konular

 1. Teb Konya
  dogangunes Tarafından Banka Şubeleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-01-2012, 09:49 AM
 2. Anadolubank Konya
  dogangunes Tarafından Banka Şubeleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-12-2011, 03:43 AM
 3. Eurobank Konya
  dogangunes Tarafından Banka Şubeleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-12-2011, 03:05 AM
 4. T- Bank Konya
  dogangunes Tarafından Banka Şubeleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-12-2011, 02:54 AM
 5. Konya Obruk !
  Kadim Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 07-02-2009, 08:43 PM
Yukarı Çık