Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Dünyanın en büyük doğa felaketleri

Eğlence Kategorisinde ve ilginç konular Forumunda Bulunan Dünyanın en büyük doğa felaketleri Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Berezniki, Rusya 1986’da oluşan bu çukur, her geçen yıl büyümeye devam etti. Önüne geçilemeyen çukur, 200m derinliğe, 80m uzunluğa ve

  1. #1
    Administrator YukseLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Nov 2005
    Nerden
    Supermeydan'dan
    Yaş
    39
    Mesaj
    12.154
    Blog Mesajları
    33
    Rep Gücü
    92338

    Dünyanın en büyük doğa felaketleri    Berezniki, Rusya
    1986’da oluşan bu çukur, her geçen yıl büyümeye devam etti. Önüne geçilemeyen çukur, 200m derinliğe, 80m uzunluğa ve 40m genişliğe ulaştı. Dünya potasyum hidrat stoğunun %10’unu karşılayan Berezniki bölgesinde meydana gelen çukur bu şekilde büyümeye devam ederse madenleri ve işleme tesislerini de yutacak

    1964 Büyük Alaska Depremi
    Tarihte kaydedilmiş ilk en büyük deprem görüntüleri. 9.2 şiddetindeki bu deprem, denizin derinliklerinde başladı ve dev tsunamiler nedeniyle San Francisco’dan British Columbia’ya kadar bütün Kuzey Amerika kıyılarını vurdu.

    Ike Kasırgası, Amerika
    13 gün, 114 ölü ve milyarca dolar hasarla Küba, Haiti ve ABD’yi vuran en büyük kasırga oldu.

    Katrina Kasırgası, Amerika
    Ike’dan hemen önce olmuştu zaten ve ondan sonraki en büyük ikinci kasırga felaketi. Aynı zamanda Amerika için bir utanç kaynağı olarak da nitelendirildi. Çünkü, mahsur kalan insanlara yardım edilemedi, bir takım önlemlerle felaketin sonuçları en aza indirgenebilecekken hükümet ve yerel yönetimler bir şey yapmadı.

    Nevado Del Ruiz Volkanı, Kolombiya
    Kolombiya’da küçük bir kasaba olan Armedo kasabası Nevado del Ruiz volkanı yüzünden defalarca felakete uğradı. 140 yılın ardından 1984’te meydana gelen patlamaya kadar insanlar volkanın tarihini unutmuştu. 84 yılında patladığında ise kasabayı yine yok etti ve bu kez 23 binin üzerinde insanı da lavlarının içinde sürükleyerek öldürdü.

    Pinatubo Volkanı, Filipinler
    Filipinler- Luzon Adası’nda bulunan Pinatubo Volkanı, 1991 yılında adayı karalara bağladı. 20. yy’ın en büyük ve tehlikeli volkanik patlaması olarak tarihe geçen Pinatubo patlaması, küresel sıcaklıklarda 9 derecelik bir artışa, atmosferdeki sülfür oranının artmasına, ozon tabakasındaki tehlikenin artmasına neden oldu. Milyarlarca ton kül ve mağma tüm bölgeyi kapladı.

    Sichuan Depremi, Çin
    2008 Mayısında meydana gelen ve Sichuan bölgesini tamamen vuran deprem 8.0 büyüklüğündeydi. Resmi rakamlara göre 70 bin kişi öldü, 118 bin kişi yaralandı

    Dev çukurlar, Guatemela
    2007 Şubatında Guatemela’da birdenbire meydana gelen bu çukur herkesi şok etti. Yerin altından haftalarca gelen uğultulara bir türlü anlam veremeyen şehir halkı ve yönetimi bu dev çukurun oluşacağını düşünemezlerdi bile. 2 kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin tahliye edilmesine neden olan çukura, aşınmış kanalizasyon sisteminin neden olduğu anlaşıldı.

    Hint Okyanusu Depremi, Sumatra
    2004’te yeni yılın ikinci günü meydana gelen ve şiddeti 9.1 ile 9.3 olan deprem ve dev tsunamiler anlatılamayacak bir yıkıma neden oldu. 300 bin insan öldü yada dev dalgalarda kayboldu. Tarihin en yıkıcı doğa olaylarından biri olarak kabul edilen bu deprem, Endonezya, Hindistan, Tayland ve Srilanka’yı aynı anda vurdu

    Buz Fırtınası, Kuzey Amerika
    1998 yılında yaşanan dondurucu soğukların ardından, Kanada Quebec bölgesi adeta buzdan yapılmış gibiydi.

    Buz fırtınası, İsviçre
    İsviçre, Cenova şehrinin bir kasabası olan Versoix, 2005 Ocağında buz kesti. Dondurucu yağmurlar nedeniyle akıllardan çıkmayacak görüntüler kaldı bu buz fırtınasından geriye.

    Dev Kireç Çukuru, Florida
    1994’te meydana gelen bu çukur, yine çok büyük bir felaket olarak tarihe geçti. Kimse ölmedi ama yüz binlerce insan su bile içemeyecek hale geldi. ‘Arzın Merkezine Yolculuk’ diye tabir edilen onlarca kireç çukurundaki 80 milyon ton zehirli endüstriyel atıklar tüm eyaletin içme sularının %90’ına karıştı. Milyonlarca dolar harcanarak temizlenen sular halka bir Disney macerası gibi görünmüştü.
    kaynak: internethaber

    17 Ağustos Marmara Depremi
    17 Ağustos 1999, saat 03:02'de merkezi Kocaeli-Gölcük olan, Richter 7.4 şiddetinde büyük bir deprem yaşadık.

    Deprem tüm Marmara Bölgesinde, Ankara ve İzmir'e kadar Türkiye'nin geniş bir alanında hissedildi; ancak Kocaeli, Adapazarı, Gölcük, Yalova ve çevrelerinde büyük çapta can kaybı ve hasara neden oldu. 15,000 ölü, onbinlerce yaralı, binlerce tamamen yerle bir olmuş bina/konut, on binlerce hasarlı yapı ve yüzbinlerce evsiz insan.


  2. #2
    SAHARAY
    Misafir..

    Cevap: Dünyanın en büyük doğa felaketleri

    17 Ağustos Marmara Depremi
    17 Ağustos 1999, saat 03:02'de merkezi Kocaeli-Gölcük olan, Richter 7.4 şiddetinde büyük bir deprem yaşadık.

    Deprem tüm Marmara Bölgesinde, Ankara ve İzmir'e kadar Türkiye'nin geniş bir alanında hissedildi; ancak Kocaeli, Adapazarı, Gölcük, Yalova ve çevrelerinde büyük çapta can kaybı ve hasara neden oldu. 15,000 ölü, onbinlerce yaralı, binlerce tamamen yerle bir olmuş bina/konut, on binlerce hasarlı yapı ve yüzbinlerce evsiz insan.
    O geceyi yeniden yaşadım sanki...Üç gece dışarda kalmıştık. E-5 her saniye yaralı taşıyan ambulanslar

    geçiyordu. Ne acı ne üzücü bir afetti...Bizzat gidip hastanede yaralıları ziyaret edip konuşmuştum.

    Çoğunun tek kolu yada tek bacağı kopmuştu. Durum çok vahimdi...Böyle afetlerden Allah korusun diyorum...

  3. #3
    Süper Aktif D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Oct 2008
    Mesaj
    2.814
    Blog Mesajları
    1
    Rep Gücü
    4902

    Cevap: Dünyanın en büyük doğa felaketleri

    Daha 4 gün önce aynı konuları ve resimleri ( çukurlar hariç) ben de bakmıştım ve okumuştum.Doğa olayları ilgimi çekmiştir hep.2000 li yıllarda Doğada 2800 felaket olmuş düşünebiliyormusunuz...!!!

    Hiç düşündünüz mü peki ...doğanın bu değişiminin insanlığın da etkilerinden kaynaklandığını?Ve çoğu bilim adamları maalesef ki bu dengenin değişmesindeki sebebiyeti insanların eseri olduğunu söylüyor.

  4. #4
    Admin dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Apr 2007
    Nerden
    süpermeydan
    Mesaj
    17.911
    Rep Gücü
    136368


    Japonya depremi
    Japonya'nın kuzeyinde yerel saatle 14.46'da 8.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından meydana gelen tsunami, önüne çıkan her şeyi sildi süpürdü.

    TARİHİN EN BÜYÜK 5. DEPREMİ
    Japonya'daki deprem, tarihin en büyük 5. depremi olduğu açıklandı. İlk gelen bilgilere göre, deqrem Japonya'nın kuzeyinde, yerleşim yerine yaklaşık 130 km uzaklıkta ve yerin 10 km derinliğinde meydana geldi. Yer yüzüne yakınlığı nedeniyle uzmanlar “sığ odaklı deprem” olarak kabul ediyor.


    Her Hakkım Saklıdır®
    |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
    ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
    © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

    Supermeydan

Benzer Konular

  1. dünyanın en büyük elması
    doganbeyaz Tarafından Genel Kültür Foruma
    Yorum: 1
    Son mesaj: 09-09-2012, 04:53 AM
  2. Dünyanın en büyük akvaryumu
    dogangunes Tarafından Akvaryum Foruma
    Yorum: 1
    Son mesaj: 27-05-2008, 09:49 AM
  3. Dünyanın en büyük köpeği
    YukseLL Tarafından Evcil Köpekler Foruma
    Yorum: 0
    Son mesaj: 31-10-2007, 11:45 PM
  4. Dünyanın En Büyük 8. Ordusu TSK
    Bay X Tarafından Genel Kültür Foruma
    Yorum: 0
    Son mesaj: 10-06-2007, 09:25 PM
  5. Dünyanın En Büyük Helikopteri Mİ-26
    Bay X Tarafından Teknoloji Foruma
    Yorum: 0
    Son mesaj: 10-02-2007, 10:12 PM

Anahtar kelimeler

Yandex.Metrica