+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

Osmanlı TOKADI

Eğlence ve Mizah Kategorisi ilginç konular Forumu Osmanlı TOKADI Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> Osmanlı tokadı deyimi bizler tarafından verilmemiştir. Bahsettiğiniz gibi devşirme askerlerden seçilip yetiştirilen ve fanatizm boyutunda kadercilerin gönüllü oluşturduğu bir ordu ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  29
  Mesaj
  721
  Rep Gücü
  170

  Osmanlı TOKADI

  Osmanlı tokadı deyimi bizler tarafından verilmemiştir. Bahsettiğiniz gibi devşirme askerlerden seçilip yetiştirilen ve fanatizm boyutunda kadercilerin gönüllü oluşturduğu bir ordu gurubu mevcuttu. Bunlara önceleri "Delil" denirdi izci anlamında. Hayvan postu giyerler (genellikle ayı ve kurt postu) ve baskın şeklinde saldırıdan önce kömür karası ile yüzlerini boyarlardı.
  Düşman ordu yürüyüşe geçtiğinde bu birlikler düşmanı sürekli izleyerek ana orduya bilgi verirlerdi. Fırsat buldukçada en umulmadık yer ve zamanlarda düşmana saldırırlardı. Saldırı sırasında asla ok yada benzeri bir silah kullanmazlar zırh veya kalkan taşımazlardı.
  Düşman birliklerinin moalini bozmak ve korkutmak için bu iri yapılı askerler kısa hançer kısa pala ve küçük baltalar kullanırlardı. Dövüş esnasında da genellikle ellerini kullanırlardı. İki ordu savaş formasyonuna girdiğinde öncül olarak bu birlikler düşmana saldırırlar moral çöküntüsü yaratırlardı. Zamanla Delil adı dilimizde deli olarak kullandığımız kelimeye dönüştü.

  Bu kelimenin kökü buradan gelir. Mermer tokatlama yanında bu insanların bileklerine erişkinlikten itibaren dökme kurşun bileklikler takılır ve sadece savaşta çıkarmalarına izin verilirdi. Mermeri yağlamalarının sebebi ise düşmanın genellikle çelik zırh giymesinden dolayıdır. Ortaçağda zırhlar paslanmaması ve nemden korunması için yağlanırdı savaşırken kaygan bir zemine vurabilmeye alışmak için mermer yağlanırdı.
  Düşman öncü birlikleri ile savaşan deliller hemen geri çekilir ve düşmanın zırhlarında ki özellikle başlıklarında parmak izleri açıkça belli olacak şekilde yamukluklar bulunan ölü askerleri almaları ve geri götürmelerine izin verirlerdi. Osmanlı tokadı sözcüğü böyle ortaya çıkmış

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  41
  Mesaj
  1.325
  Rep Gücü
  19339

  Cevap: Osmanlı TOKADI

  Afedersiniz sn. sweetceyo , sanırım başını kaçırdım ben konunun , ilk cümlenizde " Osmanlı tokadı deyimi bizler tarafından verilmemiştir. Bahsettiğiniz gibi devşirme askerlerden seçilip yetiştirilen ve fanatizm boyutunda kadercilerin gönüllü oluşturduğu bir ordu gurubu mevcuttu " demişsiniz . Kİm nerde BAHSEDİYOR anlamadım ?
  Eğer "alıntı" ise lütfen beliritniz , biliyorsunuz ki bu konuda sitemiz çok hassastır . Saygılarımı sunarım .

 4. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  29
  Mesaj
  721
  Rep Gücü
  170

  Cevap: Osmanlı TOKADI

  bu konuda herhangi bir hata veya illegal içerik olduğunu düşünmüyorum kanyağı vericem....

  Koniks.com - Osmanlı Tokadı nasıl ortaya çıktı?
  Konu Runaw@y tarafından (16-10-2007 Saat 09:19 PM ) değiştirilmiştir.

 5. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1279

  Cevap: Osmanlı TOKADI

  Osmanlı Tokadı

  Osmanlı Ordusu askerlerinin silahsız savunma ya da saldırı durumunda kullandıkları, elin her iki yanıyla yapılabilen düşmanı sersemletmek amacıyla uygulanan bir vuruştur. El ve kolun açısız ve omuzdan hızla hareketiyle hedeflenen noktaya el ile yapılan temasla yapılır. En çok yüzün her iki yanına ve enseye yapılır. Vuruşun şiddetine göre öldürücü olabilir.

  Tarihi Süreç [değiştir]Osmanlı Ordusunda genellikle savaşlarda birebir ve yüzyüze yapılan mücadeleler esnasında sık sık yaşanan silahın elden düşmesi ya da kırılması durumunda kullanılmıştır. Osmanlı kültüründe bir kavgada taraflar asla birbirlerine yumrukla müdahale etmezlerdi. Yüze kalıcı zararlar verme ihtimalinden dolayı birine yumrukla saldırmak son merhalede yer alır ve yumrukla ilk saldıran ayıplanırdı. Tıpkı yatağan kılıcı olanların dövüşlerde karşılarındakini aşağılamak için kılıcın kesmez yanı ile saldırmaları gibi, tokat ancak yeri zamanı, kavgadaki taraflarca bilinen kurallarla kullanılırdı. Kavgada büyük olan karşısındakini sesi etraflıca duyulan şiddetli bir tokatla uyarır ve bu durum genellikle yeterli olurdu.

  Osmanlı Ordusunda meydan savaşlarında en ön safta yer alan, azab askerlerinin, esas amaçları olan karşıdaki düşmanın elit birliklerini yorma görevleri sırasında hafif silahların kısa zamanda kullanılmaz duruma gelmesi ve ağır silahların kuşanmalarının aldığı zaman çoğu kez bulunamadığında tokat atmaya başlamaları ile askerler arasında yiğitliğin eriştiği son nokta olarak görülmeye başlanmış ve bunun üzerinde popülarite kazanmıştır. Sesi ile düşmanın üzerinde yarattığı psikolojik etki sebebiyle zamanla geliştirilmiştir. Bazı rivayetlere göre askerler çıplak elleriyle mermerler üzerinde tokat alıştırmaları yapmışlardır.

  Kaynak:Vikipedi,

 6. #5
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  29
  Mesaj
  721
  Rep Gücü
  170

  Cevap: Osmanlı TOKADI

  çok aydınlatıcı olmuş.benim konum bunu açıklamaya yetmiyordu...

 7. #6
  Eftelya
  Misafir..

  Osmanlı tokatı nerden gelıyor?

  Osmanlı zamanında ordu cesıtlı bırlıklerden olusurmuş bılıyorsunuz..o bırlıklerden bırı de Tokatcı grubuymuş.tokatçı denılen grup devsırmelerden olusur ve gayet iri yapılı iri elli adamlardan olusurmuş.bunların özel calısma salonları ve salonlarda mermerden olusan kolonlar varmış..tokatcılar bu mermerlere vurarak ellerını gelıstırırlermış.
  savas sırasında en arka sırada yer alır savasın sonlarına dogru hızla hücum ederek yorgun düşen düşmanları tek tokat darbesıyle öldürürlermış..
  işte boyle arkadaslar osmanlı tokatı buradan gelmış günümüze:Cachondon:
  kaynak:Osmanlı tarıhı

Benzer Konular

 1. Osmanlı Türk mü, Osmanlı'yı Türkler mi kurdu?
  YukseLL Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 12-03-2017, 09:13 PM
 2. Osmanlı Tiyatrosu
  mopsy Tarafından Tiyatro Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-12-2011, 08:13 PM
 3. Osmanlı Donanması
  mopsy Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-04-2010, 01:38 PM
 4. Osmanlı,Osmanlı...
  RABİA Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 32
  Son mesaj: 06-11-2008, 04:41 AM
 5. Osmanlı Şerbetleri
  dogangunes Tarafından Türk Mutfağından Yemekler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-11-2007, 03:00 AM