Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yüz Şekilinize Göre Makyaj Yapin...

Güzellik, Bakım, Makyaj Kategorisinde ve Makyaj Forumunda Bulunan Yüz Şekilinize Göre Makyaj Yapin... Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Makyaj yaparken son trendleri ve moda renkleri takip etmek kadar, kişiliğimizi, sosyal statümüzü, saç, cilt, ten ve göz rengimizi ve ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Yüz Şekilinize Göre Makyaj Yapin...

  Makyaj yaparken son trendleri ve moda renkleri takip etmek kadar, kişiliğimizi, sosyal statümüzü, saç, cilt, ten ve göz rengimizi ve en önemlisi yüz şeklimizi dikkate almak gerekmektedir. Böylece son derece doğal, güzel unsurlarımızı öne çıkaran ve eğer varsa bazı kusurlarımızı kolayca gizleyen bir sonuç elde edebiliriz.

  Kare Yüz


  Kare yüzlerde yüze daha yumuşak bir ifade vermek ve yüze sertlik katan açıları ortadan kaldırmak için dikkat yüzün orta bölümüne çekilmeli ve bunun için de canlı renkler kullanılması gerekmektedir.
  Öncelikle yüze ten rengine uygun bir fondoten uygulanır.
  Yüzün üst bölümünde 1- 2 ton koyu diğer fondöten kullanılarak saç diplerinden başlayarak ,şakaklara doğru kavisli bir gölge yapılır.
  Daha sonraki alt bölümde ise kulağın üst kısmından ,çeneye doğru inen yay şeklinde gölge yapılmalıdır.
  Çeneye aydınlatıcı tatbik edilir,ayrıca gözün dış kısmına ve uç yanak kemiği üzerine de aydınlatıcı sürülür.
  Dudaklar canlı boyanır ve allık yuvarlak yüzlerdeki gibi üçgen şeklinde uygulanır.

  Köşeli Yüz  Köşeli yüzlerde kare yüzlerdekine benzer sert ve açılı bir ifade vardır.Yüze daha derin ve yumuşak bir ifade vermek için kemikli bölümlerin geri plana çekilmesi gerekir. Bunun için koyu renk fondöten kullanılarak gölgeleme yapılır. Ortaya çıkması istenen kısımlar ise açık renk fondöten kullanılarak aydınlatılır.
  Kaşlara yuvarlak bir form verilmesi yüzü yumuşatacaktır.
  Ruj kullanımında alt dudak daha ensiz, üst dudak ise daha dolgun gözükecek şekilde boyanır.
  Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak tatbik edilir.
  Köşeli yüzlerde elmacık kemikleri çıkık ise gölgeleme yapılarak daha yumuşak bir ifade verilebilir.

  Oval Yüz  İdeal yüz şekli olarak benimsenen oval yüz, yanaklarda genişleyip, çenede incelen yüz şeklidir.
  Oval yüz için düzeltme gerektirmeyen tek yüz şeklidir diyebiliriz ve diğer yüz şekillerine yapılan tüm müdahaleler, yüzü ovale yaklaştırmak içindir.
  Bu yüz şeklinde makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken tek husus köşeli çizgilerden kaçınmaktır ve çizgiler olabildiğince yuvarlak uygulanmalıdır.

  Üçgen Yüzler  Düz Üçgen Yüz

  Düz üçgen yüzlerde alın bölümü dar, çene bölümü geniştir, dolayısıyla alın bölümünü ortaya çıkarmak için açık renk fondöten kullanarak aydınlatmalı alın bölümü aydınlatılırken özellikle göz kenarları ve şakaklar da unutulmamalıdır, çene bölümünü geri çekmek için koyu renk fondöten kullanarak gölgelemeliyiz.
  Koyu fondöten ile tam kulak altından aşağı çeneye inilerek ve yanak çukuruna doğru gölgeleme yapılır. Gölgeler çene altından boyna doğru devam edip iyice dağıtılmalıdır.
  Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak bir şekilde uygulanır. Kesinlikle köşeli hatlar yapılmamalıdır.
  Alın dar olduğu için kaşlar ve gözler birbirine uzak ifade verilecek şekilde boyanır .

  Ters Üçgen Yüz

  Bu yüz şeklinde alın bölümü geniş, çene bölümü dardır. Dolayısıyla alın bölümünün daraltılıp ki bunu 1-2 ton koyu renk fondöten kullanarak gölgeleme işlemi ile yapabiliriz, çene kemiklerinin daha belirgin hale getirilmesi gerekmektedir . Belirgin hale getirmek istediğimiz bölümler için de açık renk fondöten yardımı ile aydınlatma işlemi yapabiliriz.

  Alın koyu renk fondöten ile her iki yanına gölgeleme yapılarak daraltıldıktan sonra belirgin ve göze çarpan görüntüsü dengelenmiş olur. Ardından açık renk fondöten ile kulak memesinden yanak çukuru ve çeneye doğru aydınlatma işlemi yapılır ki böylece dar olan çene daha belirgin bir hal alır.
  Alın geniş olduğu için gözler ve kaşlar birbirine yakın ifade verecek şekilde boyanır.
  Allık elmacık kemiği üzerinden ve gözün uç bölümüne doğru elips şeklinde uygulanır.

  Uzun Yüz

  Kare yüzlerde yüze daha yumuşak bir ifade vermek ve yüze sertlik katan açıları ortadan kaldırmak için dikkat yüzün orta bölümüne çekilmeli ve bunun için de canlı renkler kullanılması gerekmektedir.
  Öncelikle yüze ten rengine uygun bir fondoten uygulanır.
  Yüzün üst bölümünde 1- 2 ton koyu diğer fondöten kullanılarak saç diplerinden başlayarak ,şakaklara doğru kavisli bir gölge yapılır.
  Daha sonraki alt bölümde ise kulağın üst kısmından ,çeneye doğru inen yay şeklinde gölge yapılmalıdır.
  Çeneye aydınlatıcı tatbik edilir,ayrıca gözün dış kısmına ve uç yanak kemiği üzerine de aydınlatıcı sürülür.
  Dudaklar canlı boyanır ve allık yuvarlak yüzlerdeki gibi üçgen şeklinde uygulanır.

  Yuvarlak Yüz  Yuvarlak yüzlerde daha anlamlı bir makyaj elde etmek için yüzün dış bölümlerine mutlaka müdahale edilmelidir. Özellikle çene ve elmacık kemikleri belirgin hale getirilmelidir.Bu tür işlemleri yapabilmek için cilt rengine uygun açık ve koyu olmak üzere iki fondotene ihtiyaç vardır. Yüze ten rengine uygun fondöten uygulandıktan sonra baz fondötenin 1,5 - 2 ton koyusu ile geriye çekmek, görüntüsünü yumuşatmak istediğimiz kısımlar gölgelenir.
  Yüzün üst bölümünde, kulak kenarından başlayarak alnın iki tarafına gölgelemeler yapılır.
  Alt kısımda ise, kulağın yüze bitişik olan üst bölümünden çeneye kavisli gölge yapılır.
  Sonraki aşamada kulak memesinden başlayarak, yanak çukurundan buruna doğru kavisli bir gölge yapılır. Bu işlem elmacık kemiklerini belirginleştirerek yüze daha anlamlı bir ifade katacaktır.
  Yuvarlak yüzlerde allık elmacık kemiği üzerinden yanlarda gözün dış ucuna doğru, aşağı bölümde ise yanak çukurunda bir üçgen oluşturacak şekilde sürülür
  Yuvarlak yüzlerde dikkatin orta bölüme çekilmesi gerektiği için ruj canlı sürülmelidir,ayrıca kaşlar ve gözler çekik boyanmalıdır.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Yüz makyajı hakkında bilinmesi gerekenler

  UZUN YÜZLER: Yüzün uzun görünmesinin nedeni alın yapısının yüksekliği ve çene yapısının uzunluğudur. Alnı bu görüntüden kurtarmak için çevresini koyu renkli fondöten yardımıyla gölgelendirmek gerekir. Çenenin uzunluğu çene bölgesine uygulanan gölge ile ortadan kalkar. Son olarak transparan bir pudra ile fondöteni sabitlemek yeterli olacaktır.

  YUVARLAK YÜZLER: Yüze oval bir görünüm vermek için yapılan ilk iş elmacık kemiklerini belirginleştirmektir. Gölgelendirme elmacık kemiklerin altından şakaklara doğru yapılmalı. Çene kemiği de yine koyu renkli fondötenle kullanarak gölgelendirilir. Yüzde elmacık kemikleri belirgin değilse ortaya çıkarmak gerekir.

  ÜÇGEN YÜZLER: Alın geniş, çene ince ve uzundur. Alnı daraltmak için ten renginden bir-iki ton koyu fondöten ile şakaklara doğru gölgelendirme yapılmalıdır. Alnın saç diplerine kadar olan bölümüne ise normal fondöten uygulanır. Gölgelendirme şakak kemiklerinde baskın iken çene bölgesinde tene uygun fondöten tercih edilerek yapılır. Üçgen yüzlerde toprak tonlarında allık sürmek gerekir. Gölge gibi algılanacağından yüzün olduğundan daha ince görünmesini sağlar. Şeftali tonları ise her ten rengine uygundur.

  KARE-KÖŞELİ YÜZLER: Göze çarpan, çene kemiklerinin çıkık, alnın dikdörtgen ve aynı zamanda bombesiz olmasıdır. Alın bölgesinde yapılacak gölgelendirme yine şakak kemiklerine doğru uygulanmalıdır. Kulak memesinin alt kısmından başlayıp çeneye kadar olan bölüm ise koyu renk fondöten ile gölgelendirilir. Bu tip yüzler kemikli olduğu için elmacık kemikleri de genelde çıkıktır. Ve yüzün güzelliğini vurgulayan en önemli detaylardır.


  Makyaj artisti Gila Benezra'dan:
  SEZONUN DOĞAL GÖRÜNÜMLERİ
  Makyajda son trend, doğal görünüm. Ve bu trend çok uzun zaman sürecek gibi görünüyor. Artık birçok kişi abartılı makyajdan kaçınıyor. Makyajı ise sadece sağlıklı ve daha canlı görünmek adına kullanıyor. Bunun için de bazı kurallara uymak gerekiyor…

  • Makyajın daha hoş görünmesi için makyajdan önce temiz bir cilt hazırlanmalı.
  • Cilt önce temizlenip arındırılmalı. Daha sonra nemlendirerek makyaja hazır hale getirilmeli. Temiz ve nemli bir cilt her zaman daha az makyaj gerektirir. Böylece ten makyajı daha doğal bir görünüme kavuşur.
  • Seçilecek fondöten rengi kişinin teninde kaybolan renk olmalı. Fondöten seçerken uygulayacağınız ufak bir test sizi yüzünüzde maske gibi durabilecek olan fondötenden kurtarır. Çene bölgesinde uygulayacağınız renk testiyle cildinizle birebir örtüşen rengi bulduğunuzda o sizin fondöten renginiz olur.
  • Yapılan en büyük yanlış bronz görünmek adına koyu renkli bir fondöten seçmektir. O zaman fondöteni boyuna belki dekolte bölgesine de sürmek zorunda kalırsınız.
  • Bronz bir görünüm elde etmek için doğru ten renginizde seçtiğiniz fondötenin üstüne bronz pudra uygulayın. Alın, çene, elmacık kemikleri ve burun dışındaki bölgeler mutlaka aydınlık kalmalı.
  • Allığınızı hafifçe gülümseyerek yanaklarınıza dairesel hareketlerle sürün. Allık seçimlerinizi canlı renklerden yana yapın. Unutmayın, dikkat çekici tonlar sizi olduğunuzdan daha sağlıklı ve daha genç gösterecektir.


  mahmure

Benzer Konular

 1. Buruna Göre Makyaj
  Gül@y Tarafından Makyaj Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-06-2008, 12:29 PM
 2. evde pamuk sekeri makinesi yapin
  orkuorkun Tarafından Ev Elektroniği Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-06-2008, 11:33 PM
 3. Kendinize Sanal Makyaj Yapin..
  Bay X Tarafından Makyaj Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-09-2007, 09:46 PM
 4. Göz renginize göre makyaj
  pandura Tarafından Makyaj Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-08-2007, 07:30 PM
 5. Yulaf maskesi yapin siyah noktalardan kurtulun
  Nil@y Tarafından Cilt Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-10-2006, 07:51 PM
Yukarı Çık