50-100 tl civarında satılan ucuz makinelerden bahsediyorum yıllardır var bunlar.
Kendi kendine dondurma özellikleri yoktur. yani buzdolabınız yok ise dondurma yapamazssınız.

Çalışma prensibi buzdolabına kablo ile konulur yada dondurulacak jel kalıpları vardır karıştırma yaparak buzu kar haline getirerek dondurma elde eder.

Merakla alınırlar. Almadan önce hayller kurulur otomatik dondurma yapacagınızı sanırsınız.

Faydalı mıdır ?? evet ancak 1-2 defa dondurma yapıp kenara atılırlar. eğer elektrikli aksamlı olanlardan ise yayık ayran veya limonata karıştırıcı olarak kullanabilirsiniz.


Bu tip makineler basittir
Hakiki dondurma makinesi ev tipi olanlar vardır. bunla 2 kilo dondurma yapabilecek güçtedir fiyatları da 250-350 dolardan başlar. Dondurma makineleri genellikle İtalyandır. çinliler yakında taklit eder.
mesela gelatino/philipsin/ve başka markaların yarı profesyonelleri vardır . ama hakiki dondurma yapar. : gelati italyancada dondurma demektir. Genelde dondurmacılıkta iyidirler. Bizim Algidanın üretiminde italyan parmagı vardır. aynı firma yunanistanda walls, başka ülkelerde başka isim altında aynı dondurmayı satar. Ama ürünleri aynıdır.

basit bir makine ile çok şey beklemeyin . ancak gene de hiç yoktan merak için işinize yarayabilirler. kenarda köşede atılırlar.
Almadan önce iyi düşünmek gerekir. Çünkü öyle zahmetsiz dondurma yemeyi düşünüyorsanız yanılırsınız . Kalıpları 12-24 saat buzdolabında kalması gerekir.