NASA’nın Mars’ta yaşam izi arayan ikiz robotlarından Opportunity, gezegen yüzeyinde bir meteor buldu.

İlk başta dev bir kaya olduğu düşünülen taşın, daha sonra uzayın deriliklerinden gelerek gezegene saplanmış olduğu anlaşıldı. Mars’ta bulunan meteor, bilim adamlarının birinci önceliği değil. Metorun gezegenin oluşumuna etkisine odaklanan bilim adamları, irili ufaklı meteor yağmurlarının Mars’ın yüzeyini milyonlarca yıldır yıkadığını kalıcı etkiler bıraktığını belirtiyor.

OPPORTUNİTY METEORU DELMEYECEK
Opportunity kayayı ilk gördüğünde delmek için yayına yanaştı. Daha sonra fırçasını çıkararak kaya üzerindeki tozu temizleyen robot, bunun sıradan bir kaya değil, bir meteor olduğunu anladı. NASA merkezinde yapılan testler sonucunda kayanın aslında nikel ve demirden müteşekkil bir meteor olduğu belirlendi. NASA uzmanları meteoru delmek istemiyor; nikel-demir alaşımının Opportunity’nin matkabını zedeleyeceğinden endişe ediliyor.

RÜZGAR ETKİSİ ARAŞTIRILACAK
Bilim adamları rüzgarların eserek kum taşıdığını ve yüzeydeki meteorları kumullara içine gömdüğünü düşünüyor. Meteorların kumula gömülmelerinin rüzgarın taşıma gücünü gösterdiğine dikkat çeken bilim adamları, rüzgara bağlı erozyon değerlerinin bu şekilde okunabileceğini söylüyor. Uzmanlar, meteoru rüzgarın şiddetini sınamak için bir ölçü olarak kullanabilecek. İkiz robotlardan sorumlu Cornell Üniversitesi öğretim üyesi Steven Squyres, Opportunity’nin Mars’ta meteor bulması büyük bir şans olarak niteledi.
Opportunity’nin objektifinden gözüken, kumul yüzeyde tek başına duran birçok kayanın meteor olduğu düşüncesinde.