Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.720
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Antimadde ve Evren

  Antimadde ve Evren  Astrofizikçiler, bilinen fakat anlaşılması ve elde edilmesi zor olan ve antimadde diye adlandırılan negatif parçacıklar konusunda niçin heyecan ve ilgi duyarlar. Antimaddeden yapılmış yaratıklar, hatta başka evrenler olabilir mi?

  Antimaddeden oluşmuş bir yaratıkla el sıkışırsanız acaba ne olur?

  Mikroskop altı fizik kanunlarına göre, her ikinizde gama ışınları çıkararak yok olursunuz.

  Antimadde hakkındaki bilgilerimiz 1932’ye kadar gider. Bu tarihte Pasedena, Kaliforniya’da uzaydan gelen bir kozmik ışının buhar hücresinde (içinden geçen elektrik yüklü parçacıkların izlerini görünür yapan cihaz) hızla geçtiği görülmüştür.

  Bu özel ışının geride bıraktığı izi gerçekten dikkat çekiciydi. Tamamen normal bir elektronun izine benzemekle birlikte, dönüş yönü tam tersi doğrultudaydı. Bunun anlamı. Negatif yüklü elektronların aksine, bu ışının pozitif yük taşımasıydı. Böylece, antimadde keşfedilmiş oldu. Pozitron diye adlandırılan bu yeni parçacık, elektronun antimaddesi olarak karşılığıdır.

  Fakat niçin evrende bu kadar az pozitron antimadde vardır. Astrofizikçilerin çoğu bu en çok sorulan soruya hep aynı yanıtı verirler:

  Evrenin oluşumundan hemen sonra kozmos maddenin, antimaddeye tercih edilmesi şeklinde gelişti. Şu anda bütün evren, tıpkı dünyamız gibi, yalnızca maddeden meydana gelmiştir. Antiyaratıkların yaşadıkları antimadde dünyaları, bu astrofizikçilere göre tamamen hayal ürünüdür.

  Antimadde konusunu, kuşku ile karşılayanların bile inkâr edemeyeceği gerçek, şimdiye kadar yapılmış laboratuar denemelerinde üretilen veya yok edilen proton veya nötron kadar antiproton ve antinötronun da üretilmiş veya yok edilmiş olmasıdır. Bunun anlamı, fizik kanunlarında belli bir simetrinin olmasıdır; proton ve nötron miktarından elde edilen sayı daima sabittir. Proton olmaksızın antiprotonu, antiproton olmaksızın protonu yaratmanız imkânsızdır.

  Böylece, bazı fizikçiler eşit miktarda madde ve antimaddeye sahip bir evren simetrisini öne sürerler.

  Eğer böyleyse, nasıl oluyor da biz ve etrafımızdaki şeyler görünürde antimadde olmaksızın sadece proton, nötron ve elektronlardan meydana geliyoruz. Eğer evren, daha önce hiçbir şeyin olmadığı Big Bang ile başlıyorsa, sonuçta nasıl olurda antimaddeden daha fazla madde var olabiliyor.

  Doğanın dört temek kuvveti olan, proton ve nötronları atom çekirdeğinde bir arada tutan “güçlü kuvve”, radyoaktif bozunmaya neden olan “zayıf kuvvet”, “elektro manyetizma” ve “yerçekimi” kuvvetlerini bir ana kuvvetin farklı görüntüleri olarak açıklamaya çalışan Büyük Birleştirme Teoristleri olarak adlandırılan bilim adamları, yukarıdaki sorulara yeni ve değişik bir cevap vermektedirler. Teorilerine göre, Big Bang’dan hemen sonraki gelişmeler, bugün laboratuarlarımızda yaptıklarımız gibi olmamıştır. Bir antiprotonun eşliği olmaksızın tesadüfen bir proton meydana gelmiştir. Yaratılmış her 10 milyar antiproton için 10 milyar+1 proton bulunmaktaydı.

  Bu rastlantı eseri fazla proton, madde-antimadde çiftlerindeki maddeye ek olarak gelmişti. Bütün bu madde-antimadde çiftlerine acaba ne oldu. Madde ve antimadde birbirlerine karşı patlayıcı olarak zıt olduklarından, bir enerji açığa çıkaracak “birbirlerini yiyip tükettiler.” Ortam hâlâ çok fazla sıcak olduğundan bu enerji tekrar ve oldukça çabuk bir şekilde madde-antimadde çiftlerine dönüştü.

  Fakat nihayet (saniyenin 10 binde biri kadar sürede evrenin sıcaklığı düştü ve madde-antimadde çiftlerinin oluşma hızı birbirlerini yok etme hızına göre daha geride kaldı. Yok etme işlemi çok daha fazla bir hızla sürdü. Sonuçta, geride kalanlar gama ışınları ile bir daha asla antiproton bulamayacak olan bu bir miktar fazla protonlar idi. Dünyamız böylece, sadece geride kalanlardan şekillendi.

  Bu anlatılanlar, astrofizikçiler tarafından kabul edilen günümüzdeki görüşlerin bir özetidir ve en azından 11 fizikçiye Nobel Ödülü kazandıran fikirleri içermektedir.

  Bu düşüncelerin çoğunu kabul etmekle birlikte, birkaç astrofizikçi oldukça farklı bir sonuca vardılar. Bu görüşe göre, evren her yerde aynı olmayıp, tıpkı büyük bir dantel örgüsü gibidir. Bu örgüde antimaddeler, şuraya buraya dağılmış durumdadır. İleri sürdükleri görüşe göre bu antimadde yöreleri günümüz teleskopları ile gözlenemeyecek kadar uzaktadırlar. Dolayısıyla, şimdiye kadar gördüğümüz her şeyin, sadce maddeden yapılmış olması yalnızca bir rastlantıdır.

  KAYNAK: Antimadde ve Evren | CHARLES DARWİN VE EVRİM TEORİSİ
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Nerden
  Dünya'dan.....
  Yaş
  49
  Mesaj
  148
  Rep Gücü
  251
  Kısaca 10 maddede ANTİMADDE....:

  1-Buyuk Patlama esnasında eşit miktarda madde / antimadde oluşmuş ancak evrende hiç antimadde bulunmuyor.Haliyle bu dengesizlik ardında bir gizem bırakıyor.

  2-Antimadde hakkında ilk ön görüler 1928 de Fizikçi Paul Dirac tarafından ortaya sürüldü. 1932 de Carl Anderson positronları ( anti-elektron )keşfettiginde bu öngörüsünü kanıtlamıs oldu.

  3-İlk anti-hidrojen atomları 1995 de CERN ‘de üretildi. ve 2002 ‘ye gelindiginde bu miktar milyonları buldu. Buna ragmen bir balonun icini dolduracak kadar anti-hidrojen üretmek milyarlarca yıl alacaktır.

  4-Düşük seviyede elektron-pozitronun birbirini imha etmesi tıp alanında kullanılıyor. Canlı dokular icindeki aktivitelerin resmini ortaya cıkarmak icin yapılan PET scans (taramaları ) bu çarpışmalar ile yapılıyor.

  5-Antimadde üretimi oldukça verimsiz bir işlem.Urettiginden cok daha fazla enerji tüketiyor. Harcadıgı enerjinin Yaklasık olarak sadece 0,0000000001 ‘lik kısmı geri dönüyor.

  6-Antimaddeden olusan galaksilerin varlıgı teorik olarak mümkün. Buyuk patlamanın kalıntısı olarak, maddeden olusan galaksilerden cok cok uzakta konumlanmıs olablirler.

  7-Şu ana kadar CERN de üretilmiş tüm antimadde, madde ile çarpıştırılsaydı / bir araya getirilseydi ortaya cıkacak olan enerji sadece bir ampulu bir kaç dakika calıstırmaya yetecektir.

  8-Günes her gun , gunes patlamalarında cok buyuk miktarlarda antimadde olusturuyor. 2002 de meydana gelen bir gunes patlamasında Amerika’ya iki gun boyunca yetecek miktarda enerji ortaya cıktıgı varsayılıyor.

  9-Bir miligram antimadde üretmek 100 milyar dolara mal oluyor. Bir gram antimadde ile Hiroşima’ ya atılan bombanın enerjisinin iki katı elde edilebiliyor.

  10-NASA su an antimadde ile çalışan uzay aracları yapmak icin çalışıyor. Eger başarılı olurlarsa, bu Astronotların 180 günde Mars’a varmasına olanak saglayacak.

 3. #3
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Nerden
  Dünya'dan.....
  Yaş
  49
  Mesaj
  148
  Rep Gücü
  251
  Antiyaratıkların yaşadıkları antimadde dünyaları, bu astrofizikçilere göre tamamen hayal ürünüdür.
  " Antiyaratıklar " diye adlandırılanlar, sadece antimadde ile anlatılmaz...Nötrino, foton...v.s. hepsi ile anlatılır...Vardır yoktur ayrı konu, ancak o tür yaratıklar için sadece " antimadde " konusu yeterli değildir.Bunu belirtmekte yarar gördüm sadece.

Benzer Konular

 1. Evren Tek Midir?
  SOSYALİST Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-02-2013, 04:33 PM
 2. Evren Evren İçinde Mi?
  SOSYALİST Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 12-04-2010, 04:32 PM
 3. Dua ve Niyazların Yankılandığı Evren
  RABİA Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-11-2009, 06:37 PM
 4. Antimadde nedir?
  Kaygısız Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-01-2009, 10:54 PM
 5. Kainat-ı evren
  Kadim Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 21-11-2008, 11:29 AM
Yukarı Çık