Uzaya mesaj ve mini uydu atmak ister misiniz?Japonya'da bir şirket, uzaya mesaj veya cisim göndermek isteyen ve bunun karşılığında hatırı sayılır bir bedel ödemeye hazır olanlara hizmet verecek bir uygulama başlatacak.
Verilecek hizmetin bedeli ise tam 690 bin avro (yaklaşık 1 milyon 380 bin YTL)
Astro Research firmasının Başkanı İchiro Koite, denize atılan ''şişede mesaj''ın fütürist versiyonu olacak bu hizmetin kişisel küçük uydu paketi içinde yer aldığını söyledi.
Japon iş adamı, ''Şimdiye dek bir uydu sahibi olmak sıradan insanlar için düşünülemez bir şeydi. Ama uzay hala gizemli ve saf. Birçok kişinin bu açıdan romantik duyguları var'' diye konuştu. Bu firmanın uzaya mesaj, hatta aşk mektubu göndermek isteyen müşterileri, 25 santimetre boyunda ve 20 kilogram ağırlığında bir mini uydunun içine konacak ve bir kenarı 10 santimetre boyunda bir küpün içine sığabilecek herhangi bir cismi uzaya gönderebilecekler. Firma yetkilileri, uyduları uzaya gönderecek füze konusunda Rusya ve Çin ile görüşmelerin sürdüğünü belirttiler. Kişisel mini uydu 600 ila 800 kilometre irtifada yörüngeye girdikten sonra, dünya çevresinde günde 14 tur atacak. Mini uydunun sahibi internet veya cep telefonu aracılığıyla bunun yerini öğrenebilecek.