+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
6. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci ... 456
Gösterilen sonuçlar: 51 ile 53 Toplam: 53

Evren Nasıl Meydana Geldi?

Bilim ve Astronomi Kategorisinde ve Astronomi Forum'u Forumunda Bulunan Evren Nasıl Meydana Geldi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> selam ederim; arkadaşlar seviyeli ve saygın tartışma adabınızı kutlarım. forumumuza yakışanında bu olduğunu düşünüyorum. sayın bursalının bir önceki mesajı tatmin

 1. #51
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Üye Numarası
  144413
  Mesaj
  1.639
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  1
  Rep Gücü
  14449

  Cevap: Evren Nasıl Meydana Geldi?

  selam ederim;

  arkadaşlar seviyeli ve saygın tartışma adabınızı kutlarım. forumumuza yakışanında bu olduğunu düşünüyorum.

  sayın bursalının bir önceki mesajı tatmin edici açıklık getiriyor karşı çıktığım konuya. neden sorusuna din'i bir açıklık getirmeye çalışmak, yada meteryalist bir konuya din'i sorular sormak bizi mantıklı bir zemin üzerinde tutamaz.

  Allahın varlığını kanıtlamak kimseye vazife elbette değil, insanlar için konuşursak insandan başka insana zarar veren ne var arkadaşlar? zulmeden haksızlık eden adaletsizlik eden? insanlık üzerindeki tehdit yine insan değilmi? Allah yada evren yada tesadüf diyelim akıl mantık muhakeme el kol güç kuvvet vermiş. yada tesadüfen kolumuzda el oluşmuş diyelim ne fark eder? yok etmek, acı vermek hepsi bizim tercihimiz değilmi? bir iş'de doğru ve adil karar verme-memize sebep nedir?

  1-eğitimsizlik(cehalet)
  2-ego bencillik kibir
  3-hırs

  bunlar temel olarak insanlığın sorunu olan şeyler. biz bunlarla baş edebilecek donanıma tesadüfen sahip olmuşuz ve tesadüfen beyine sahibiz diyelim, biz bu tesadüfen oluşan beyni doğru istikhamette kullanmazsak içimizden bazılarına acı keder hüzüntü, doğru istikhamette kullanırsak sevgi zuhur ettirmiş oluruz. bizim elimizle yaptığımızdan birbaşkasını ne hakla suçlayabiliriz? madem öyle; kibir ego hırs bizde olmasaydı derseniz, bu sıfatlar insan yaradılışında mevcut değildir, eğitim yetiştirme yetiştirilme ile ilgilidir. einstein ın dediği gibi "karanlık yoktur, ışık yokluğudur karanlık hissetmemizi sağlayan, soğuk diye birşey yoktur, ısı yokluğu vardır" bu açıdan bakarsanız bizlerde var olmayan şey Allah inancı yada onun yokluğu varlığı değildir (var diyenle yok diyen arasında davranış farkı olmadığından) asıl sorun sevgi ve empati yokluğudur.

  dilerseniz başka başlıkta devam edebiliriz dilerseniz burada bitirebiliriz bu tartışmayı. fakat konu kendisini dindar veya kitap ehli ilan eden arkadaşları rahatsız edebilir düşüncesindeyim. bu konunun daha ilerisinde gerçekte dinin olmadığı ve putlaştırılan bir inanışlar sinsilesi olduğu ortaya çıkacaktır.

  çünkü dinde iyiliğin karşılığı vardır, insanlıkta iyilik insanlığın gereğidir. dinde Allaha imanın gereği doğruluk, insanlıkda insanlık gereğidir. neyse uzar gider bu konu örnekler çok fazladır. bugun hayvanla insan kıyaslaması can acıtıyor malesef ama haksızda değilsiniz.

  işte insanlık bu derece ayaklar altındadır diyipde bir başkasını suçlamakda işin en kolay yolu tabiki.
  Konu tansxx tarafından (10-12-2014 Saat 09:36 PM ) değiştirilmiştir.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 2. #52
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Üye Numarası
  151726
  Nerden
  Dünya'dan.....
  Yaş
  48
  Mesaj
  123
  Beğenmiş
  7
  Beğenilmiş
  7
  Rep Gücü
  249

  Cevap: Evren Nasıl Meydana Geldi?

  Yapıcı, pozitif mesajınızdan dolayı ben de sizi kutlarım sevgili tansxx...Evet tabii ki doğrusu bu...Sadece bu forumda değil, her platformda doğrusu bu...Amaç doğruya ulaşmak ise eninde sonunda bu olacaktır...Maksat çevremizi kırmadan dökmeden bunu başarabilmek...

 3. #53
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Cevap: Evren Nasıl Meydana Geldi?

  -- SOSYALİST : Bitti mi sorular?

  -- E.B : Yok sorular bitermi. şimdi konuya farklı yönden bakalım, insanlar neden giyinme gereksinimi duyar üşüdüğü için mi yoksa utandigi için mi yoksa ayıp olduğu için mi. sen sen hangi kategori ye giriyorsun
  -- SOSYALİST: Bu durumda işin diyalektiğine ve evrimine bakmak gerekiyor.
  Bildiğimiz gibi ilkel insanlar güneş, soğuk vb. gibi dış etkenlerden korunmak için yavaş yavaş ve kısım kısım vücutlarını kapatmışlardır.
  O zamanlar utanma ve ayıp gibi kavramlar yoktu elbette.
  Bu durum süreç içinde ortaya çıkmış ve günümüzdeki halini almıştır.
  Örnek verecek olursak, günümüzde bile bir çok kabile bulunmakta, ilkel bir hayat yaşamakta ve vücutlarının sadece bir kısmını kapatmaktadırlar.
  Kapatmalarının gereği ise gereksinimden kaynaklanan bir durumdur.
  Onların bu durumu binlerce yıl sonra ne olur bilemem.

  Benim giyinme nedenim ise yüzyılların bizi getirdiği noktadaki evrimsel ve geleneksel süreçten kaynaklanmaktadır.
  Yani gereksinimlerden, sosyal etkileşimden ve içinde bulunduğumuz kültürel anlayıştan gibi...

  -- E.B : Peki evlenme ve beraber olma konuları. neden bir insan kardesiyle ve onun gibi yakinlariyla evlenemiyor veya beraber olamiyor. ne Farkı var el ele tutmakla başka şeyler yapmanın. ne Farkı var elimizin gözükmesinden oramizin buramizin gözükmesinden. esimiz başı açık çıkıyor sokağa başka yerleri açık olsa ne olur. madem biz ilkel kabilelerden teknoloji Bilim fen ve tarımda bu kadar ilerdeyiz neden bu kadar medeniyken neden giyim kusamda ilkel kabilelerden bukadar gerideyiz
  -- E.B : Ha bu arada ilk insanla ilgili soru hala havda asılı duruyor

  -- SOSYALİST :
  Rivayetlere göre adem ve havva nın çocukları birbiriyle evlendikleri için insan nesli sayısal olarak çoğalmıştır.
  Tabi bu durum ne kadar sürmüştür bilemem.
  Bu dediğim, bildiğin gibi dini bir söylemdir.
  Bilimsel gerçekliği yoktur yani.
  Süreç içinde bu durumun yanlış ve zararlı olduğu anlaşılmış olmalı ki artık kimseler kardeşleriyle evlenme gereği duymuyorlar.

  Gençlerin el ele tutuşmasında bir sakınca yoktur.
  Bence bu durum sağlıklı bir aile kurmanın en önemli etkenidir.
  Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir aile kurulmasını istiyorsak, flört dönemi diye nitelenen bu dönemin mutlaka yaşanması akıl ve mantık bağlamında çok daha doğru bir şey olarak çıkıyor karşımıza.

  Eşimizin veya kızlarımızın başının açık olması kadar insani ve normal bir durum olamaz.
  Kadınlarımızı saçı açık diye hor görürsek, haklarında olumsuz düşünürsek, insanlığımızdan şüphe etmemiz gerekir.

  Giyim tarzımıza bir üstteki yorumumda değinmiştim.

  -- SOSYALİST : Gelelim İLK İNSAN olayına.
  ÖNEMLE şunun bilinmesini isterim, böyle bir sorunun bilimsel bir anlamı yoktur.
  Çünkü insan diye nitelenen insan türü bir günde ortaya çıkmamıştır.
  Bu konuda ne kadar geri gitmemiz gerekir bilemiyorum.
  O nedenle ilk insan diye bir kavram yoktur.

  Mesela bir alıntıya bakalım : ''''Moleküler düzeydeki benzerliklere göre insan ve insanların ataları sınıflandırılmıştır. Bu sınıftaki insan türlerine Homini adı verilir. 6 tane insan türü vardır: Australopithecus, Homo habilis, Homo Erectus, Homo Heidelbergensis, Homo Neanderthalensis ve Homo Sapiens.''''

  Şimdi soruyorum sana.
  İlk insan kategorisine hangi türü koyarak insanı değerlendirmeliyiz.
  Yoksa çok daha gerilere mi gitmemiz gerekir?

  -- E.B : hor görme deyil. ben nedenler hakkında sormuştum yoksa ben giyimiyle saçoyla sakalıyla uğraşmam kim nasıl mutluysa öğle giyinebilir. ben sadece insan olduğundan ona saygı duyarı asla hor görmem. şimdi gelelim ilk insana. dünya senin dediyin gibi oluştu ve yer yüzünde insan ve hayvan yok deyilmi. ilk insanın yerden bitme gibi bir ihtimali olabilirmi veya gökten düşme gibi bir ihtimalide olamaz. e tek ihtimal kaldı ya bir güç onu yarattı yada bilimsel tesadüf dediyiniz o şey her ne ise bilimde tesadüfe nasıl inanıyor onada akıl erdirmiş deyilim. herşeyin kanıtı olmasını savunurken kendisiyle ters düşen bir düşünce bu. neyse konumuza gelelim ilk insanın oluşması için kadın yok erkek yok demekki döllenme yapılacak bir ortam yok. peki bu insanlar nereden gelidiler dünyaya da şimdi erkek kadın ilişkisinden oluyor nasıl geldiyse dünyaya aynen devam etmeli deyimmiydi ya bunu mutlak bilen birisi getirmiş belliki devamındada döllenme yoluyla çoğalmasın sağlamış. olay bukadar basitken bilim bunu göremiyormu yoksa birileri bunu bilerek saklıyormu.
  -- SOSYALİST : Mesela şu ana kadar tespit edilebilen insan türlerine ilişkin bulgular şunlardır:

  '''' Australopitbecus : İki ayak üstünde dururlar. Afrika’da 7 milyon yıl öncesine ait fosilleri bulunmuştur. İskelet yapıları modern insanınkine benzerdir.

  Homo Habilis : Güney ve Doğu Afrika’da yaşamışlar. Taş aletler yapmışlar. Bulunan bu aletler 2,5 milyon yıllıktır.

  Homo Erectus : Afrika, Çin, Endonezya, Fransa ve İspanya’ da fosilleri bulunmuştur. 1.9 milyon yıl öncesine kadar yaşamışlar. Taş aletler yapmışlardır ve bu aletler daha gelişmiş balta türü aletlerdir. En önemli özellikleri ise gruplar halinde avlanmaları ve konuşabilmeleridir.

  Homo Heidelbergensis : Fosilleri Asya, Avrupa ve Afrika’da bulunmuştur. Beyinlerinin hacmi neredeyse modern insanınkiyle aynıdır. Anatomik açıdan insana benzemektedirler. O dönemde Avrupa’da yaşayan at, gergedan, geyik ve mamut gibi hayvanları avladıkları ve yedikleri bilinmektedir. Bu hayvanların kemiklerinde kesik izleri bulunmuştur. Aletler yapmışlardır.

  Homo Neanderthalensis : Fiziksel özellikleri kutuplarda yaşayan günümüz insanlarına benzerler. İlk defa ölülerini gömen insanlardır. Gerek alet teknolojileri gerekse manevi dünyaları gelişmiştir. Buzul çağının zor koşullarında hayatta kalmayı başarmışlardır. Soylarının neden tükendikleri bilinmemektedir.

  Homo Sapiens : Son insan türüdür, yani modern insanlardır. Bugün dünya üzerinde yaşayan bütün insanlar bu türün üyesidir. ''''

  İnsanın evrimine ilişkin bu durumu anlamaya çalıştığımızda İLK İNSAN kategorisine hangisini koymamız gerekir bilemiyorum.
  O nedenle ilk insan diye bir şey yoktur.
  Yani senin düşündüğün anlamda insanlar günümüzdeki haliyle bir anda ortaya çıkmamıştır.
  ....

  -- SOSYALİST :
  SENCE BUNLARIN HANGİSİ İLK İNSAN?

  Homo habilis (Yetenekli insan) –...... Modern insanın ilk uzak insan atası, 1,9 milyon önce

  Homo rudolfensis ........1,9 milyon yıl önce

  Homo georgicus........ 1,8 milyon yıl önce

  Homo ergaster .........1,75 milyon yıl önce

  Homo erectus (Dik insan)

  Homo habilis'ten türemiş uzak insan atası, 2 milyon yıl önce evrimleşti - 400 000 yıl önce yok oldu
  (Homo erectusların bir kısmının günümüzden 50 000 yıl öncesine kadar yaşadığı iddia edilmektedir.)

  Homo cepranensis........ 450 000 yıl önce evrimleşti

  Homo antecessor.......... 1,2 milyon yıl önce evrimleşti

  Homo heidelbergensis........... 600 000 yıl önce evrimleşti "Goliath"

  Homo neanderthalensis (Neandertal insanı) 350 000 yıl önce evrimleşti - 30 000 yıl önce yok oldu

  Homo rhodesiensis .........300 000 yıl önce evrimleşti

  Denisova Adamı ,.......... Altay bölgesinde 40 000 yıl önce

  Homo floresiensis ........94 000 yıl önce evrimleşti? - 12 000 yıl önce soyu tükendi "Hobbit"

  Homo sapiens –........ Modern Düşünen insan (bizler), 200 000 yıl önce

  Homo sapiens idaltu ....160 000 yıl önce

  HANGİSİ?
  O NEDENLE İLK İNSAN NEDİR, KİMDİR, NASILDIR DİYE BİR SORU SORMAK, İNSANA DAİR HİÇBİR ŞEY BİLMEMEKTİR..
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Evren Nasıl Yok Olacak
  SOSYALİST Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-04-2014, 01:03 PM
 2. Evren Nasıl Oluştu?
  SOSYALİST Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-02-2013, 10:47 AM
 3. Evren Evren İçinde Mi?
  SOSYALİST Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 12-04-2010, 03:32 PM
 4. Evren ve Dünya Nasıl Oluştu?
  SOSYALİST Tarafından Fizik Forum'u Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 16-06-2009, 05:45 PM
 5. kol saatinden meydana gelenler
  efelenen Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-06-2007, 08:31 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık