Sırbistan’da jeologların bulduğu bir maden, “Süpermen Dönüyor” adlı filmde, Süpermen’in düşmanı Lex Luthor tarafından kahramanı zayıflatmak için kullanılan ve uzaydan gelen kurgusal kriptonit ile neredeyse aynı bileşimi içeriyorLondra’daki Doğal Tarih Müzesinden maden bilimci Dr. Chris Stanley, yeni madeni bulduktan sonra kimyasal içeriğini oluşturan “sodyum lityum bor silikat hidroksid” içerikli formülünü internette aradığını söyledi.

Stanley, Süpermen Dönüyor filminde Lex Luther’ın bir müzeden çaldığı taşın içeriğiyle ilgili aynı bilimsel yazıyı görünce inanamadığını anlattı.

Sirbistan’da bulunan maddenin Doğal Tarih Müzesi ve Kanada’daki Ulusal Araştırmalar Konseyi bilim adamlarınca test edildikten sonra yeni bir mineral olduğunun doğrulandığı belirtildi.

Kripitonite benzese de yeni maden, Süpermen’in yeşil kristalinden hayli uzak beyaz; florin ve radyoaktif içermeyen bir mineral. Jadarite adlı bu maddenin, 25 Nisan ve 13 Mayıs’ta, Londra Doğal Tarih Müzesinde sergileneceği kaydedildi.