Mars gezegeninin güney kutbunun altının buzul katmanlarıyla dolu olduğu belirlendi. Mars gezegeninin güney kutbunun altının buzul katmanlarıyla dolu olduğu belirlendi. Science dergisinin son sayısında yayımlanan makaleye göre, güney kutbunun altındaki buzulları Avrupalıların "Mars Ekspresi" adlı uzay aracı tespit etti.

Bugüne kadar en büyük rezerv

Dergide açıklamaları yayımlanan uzmanlar, buz tabakalarının bileşenlerini henüz tam olarak analiz etmediklerini, bunların donmuş saf su olduğunu düşündüklerini belirtti. Uzmanlara göre, kutup altındaki buzullar, Mars'ta bugüne kadar bulunan en büyük rezervi oluşturuyor.

Dünyada buzul katmanları ve buzulların iç kesimlerinin incelenmesinde kullanılan olağan yöntemlere Mars´ta da başvurduklarını kaydeden uzmanlar, "Marsis" adını verdikleri radarla Mars toprağının 3,7 kilometre derinliklerine inebildiklerini bildirdi. Astrofizikçilere göre, bu buzulların tamamen erimesi halinde bütün gezegen 11 metre yüksekliğinde suyla kaplanabilecek.

"Mars Ekspresi", 2005 kasımında da Mars'ın kuzey kutbunda yeraltı buzulları bulunduğunu belirlemişti. "Mars Ekspresi"nin verilerini değerlendiren başka bir ekip de yaklaşık 4 milyar yıl önce gezegenin oluşmasından sonra Mars'ta bol miktarda su bulunduğunu göstermişti. Bilim adamlarının çoğu, artık Mars'ın eskiden belli bir dönemde çok nemli bir ortama sahip olduğuna inanıyor.