Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913

  Gizemli yüz"ün sırrı çözüldü!

  Yıllardır bilimadamlarını düşündüren Mars gezegenindeki "gizemli yüz" şeklinin sırrı sonunda çözüldü!
  Binlerce komplo teorisinin doğuşundan sorumlu olan fotoğraf, 1 Temmuz 1976 tarihinde Amerikan Viking 1 uzay aracı tarafından çekilmişti.
  Fotoğrafta Mars gezegeninin yüzeyinde bir insan yüzü görülüyordu. Bu fotoğraf bilim dünyasını şaşırtırken, komplo teorisyenlerine de bolca fırsat yarattı.
  Ancak NASA'nın yüksek çözünürlüklü HiRISE kamerasıyla çekilip, bugün yayınlanan bir fotoğraf komplo teorilerini sona erdirdi.
  HiRISE'ın fotoğrafıyla, Mars'taki yüzün gerçekte sadece Mars çölünün ortasındaki büyük bir taşlı tepe olduğu ortaya çıktı.
  1976 yılında çekilen fotoğrafın ardından konuyla ilgili spekülasyonlar başlarken, NASA da Mars'taki uzaylıların varlığını gizlemekle suçlanmıştı.
  Teknolojinin ilerlemesiyle gerçek ortaya çıktı ve "gizemli yüz" gerçek halini insanoğluna gösterdi...  Gizemli yüzün sırrı çözüldü! - Milliyet.com.tr

 2. #2
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.720
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Kızıl Gezegen'de yaşam izi mi?

  Bilim adamları, Mars'ta, ilkel yaşamın fosilleşmiş kalıntılarına evsahipliği yapan kayalar bulduklarını düşünüyorlar.

  ABD'nin California eyaletindeki "Search for Extraterrestrial Intelligence" (SETI) Dünyadışı Zeka Araştırmalar Merkezi'nden bilim adamları, yayınladıkları makalede, söz konusu kayaları, Kızıl Gezegen'in Nili Fossae bölgesinde keşfettiklerini belirttiler.

  Araştırmalarını Earth and Planetary Science Letters bilimsel dergisinin son sayısında yayımlayan bilim adamları, bu bölgedeki karbonat katmanlı kayaların hidrotermal oluşumlarını incelediklerinde, Mars'ta yaklaşık 4 milyar yıl önce yaşamış olabilecek organizmaların kanıtlarını elde ettiklerini kaydettiler.

  Amerikalı bilim adamlarının, yörüngedeki Mars Reconnaissance Orbiter'ın (MRO) kızılötesi görüntüleme tekniği sayesinde yaptıkları incelemede, Nili Fossae bölgesindeki kayalarda gözlemlenen mineral içeriğin, Avustralya'nın kuzeybatısındaki Pilbara bölgesinde bulunan ve Dünyadaki yaşamın ilk izlerinin mineral biçimde muhafaza edildiği yerdekiyle aynı olduğu ortaya çıktı.

  Araştırmaya başkanlık eden Adrian J. Brown, bunun en azından Mars'ın bu bölgesinin benzer bir kanıta evsahipliği edebileceğini gösterdiğini belirterek, "Eğer Mars'ta katmanlar, mercanlar veya bir tür mikrobik alanlar oluşturmaya ve bunları burada gömülü tutmaya yetecek yaşam varsa, Dünya'daki fiziğin aynısı burada da olmalıdır" dedi.

  Bu arada, MRO'nun çok yüksek çözünürlüklü High Resolution Imaging Science Experiment camera (HiRISE) ile elde ettiği son görüntülerde, NASA'nın Viking uzay aracının 1976'da çektiği fotoğrafta yer alan "Mars yüzeyindeki gizemli surat"ın, kayalık ve düz bir tepeden ibaret olduğu açıkca görülüyor.

  Komplo teorisyenleri, bunun Marslıların varlığının açık bir kanıtı olduğunu, NASA ve ABD hükümetinin uzaylıların varlığını bildiklerini iddia etmişlerdi.

  Öte yandan, Kızıl Gezegen'e sadece üç aylığına gönderilmelerine rağmen 6 yılı aşkın süredir görevlerini sürdüren ikiz robotlardan Opportunity, Mars'ta ilk kez toz hortumunu görüntülemeyi başardı.

  Opportunity'nin kızkardeşi Spirit, daha önce birkaç kez Kızıl Gezegen'e özgü toz hortumunu görüntülemişti.

  cumhuriyet.com
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Çin Seddi'nin sırrı çözüldü!
  mopsy Tarafından Arkeoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-06-2010, 12:21 PM
 2. Erkek çocuğun sırrı çözüldü
  RABİA Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-03-2010, 02:39 PM
 3. Erkeklerin kahve sırrı çözüldü
  SOSYALİST Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 09-04-2009, 06:52 PM
 4. Mumyaların sırrı çözüldü
  securıty57 Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-06-2008, 02:29 AM
 5. Keops'un Sırrı Çözüldü
  Bay X Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-04-2007, 10:43 PM
Yukarı Çık