+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Bu gece dünyaya meteor yağacak

Bilim ve Astronomi Kategorisinde ve Astronomi Forum'u Forumunda Bulunan Bu gece dünyaya meteor yağacak Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Bu gece dünyaya meteor yağacak. Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynel Tunca, 17 Kasım gecesi

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Bu gece dünyaya meteor yağacak

  Bu gece dünyaya meteor yağacak.

  Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynel Tunca, 17 Kasım gecesi yoğun bir göktaşı yağmurunun seyredilebileceğini açıkladı.


  'Leonid' adı verilen göktaşı yağmurunun, Aslan takımyıldızı bölgesinden her yöne dağılıyormuş gibi görüneceğini belirten Prof. Dr. Tunca, "Bu yıl içindeki leonidler, 33 yılda bir Güneş'in etrafında dolanan Tempel-Tuttle kuyruklu yıldızının 1466 ve 1533 yıllarında geçtiği sırada ardında bıraktığı kalıntılarla oluşmaktadır. Göktaşı yağmuru, yarın en büyük sayıya ulaşacak. Öngörülen, seyredilebilecek göktaşı sayısı, saatte yaklaşık 200-300 civarında. Tahminlerin yarısı kadar olsa bile bu senenin en iyi göktaşı yağmuru olacaktır." dedi.

  Göktaşlarının görülebilmesinin, yeterince parlak iz bırakmalarına bağlı olduğunu açıklayan Tunca, "17 Kasım'da Ay yeniay evresinde olacak ve gece boyu ortaya çıkmayacaktır. Bu sebeple görebileceğimiz göktaşı sayısı da daha fazla olacaktır. Sayının en çok olacağı akşamın ilk saatlerinde, bulunduğumuz boylamlarda Aslan takımyıldızı henüz doğmamış olacaktır, Kuzeydoğu yönünde ise ufkumuza yakın gökyüzünde bu yağmurun izlerini görebileceğiz. İlerleyen saatlerde sayı azalmaya başlayacak." şeklinde konuştu.

  Leonidlerin, çok fazla göktaşı sayısıyla ünlü olduğunu vurgulayan Zeynel Tunca, 1999 ile 2002 yılları arasındaki geçişlerde saatte bin taneye kadar yoğunluklara erişen göktaşı yağmurları oluştuğunu kaydetti. Prof. Dr. Tunca, "Bu seneki yağmur o kadar görkemli olmayacak, fakat geceyarısına doğru doğacak olan ve 1. Kadir'den parlak bir görünümde ve Yengeç takımyıldızında bulunacak Mars'ın yakınından, ardında iz bırakarak geçecek parlak bir göktaşı, gece boyunca harcanan emeğin karşılığını verebilir." diye konuştu.

  Meraklılarına iyi seyirler dileyen Tunca, halk arasında 'yıldız kayması' olarak bilinen göktaşı yağmuru hakkında şu bilgileri verdi: "Kuyruklu yıldızlar, Güneş etrafındaki yörüngelerinde ilerlerken kuyruklarından ayrılan toz ve küçük taş parçacıkları, yörüngede geniş bir bölgeye dağılır. Güneş etrafından her geçişlerinde biraz farklı bir yol izledikleri için birbirine yakın, tozlu kalıntılar oluşur. Yörünge, bir anlamda tozlu yol gibidir. Dünya'nın yörüngesi de Güneş etrafında dolanırken belirli tarihlerde bu yollarla çakışır ve içinden geçer. Bu sırada tozlar ve ortalama mercimek büyüklüğündeki küçük taş parçacıkları, atmosfere hızla girerek sürtünme sonucu yanıp ışıklı izler bırakır. Gözlem sırasında özellikle dolunay ışığı varsa, sönük göktaşı izleri görülemez. Göktaşı ya da göktaşı yağmuru seyretmek için açık havada, karanlık bir alanda ve uygun durumda yere sırt üstü uzanarak, geniş bir gökyüzü bölgesine bakmak yeterli olur."

  (CİHAN)

  HABER7
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Dikkat edin de başınıza düşmesin
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Rsya Çelyabinsk ye düşen meteor
  YukseLL Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-10-2013, 07:17 PM
 2. 4.6 milyar yıllık meteor düştü
  -BaDe- Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-10-2009, 11:14 AM
 3. Türk filmleri sağanak gibi yağacak!...
  onairci Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-11-2008, 11:03 PM
 4. meteor yağmuru
  YukseLL Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-07-2008, 02:30 AM
 5. Dünyaya Bak!
  RABİA Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-04-2008, 07:07 PM
Yukarı Çık