Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  SAHARAY
  Misafir..

  stat Ay yüzeyinde bitki yetişir mi?

  Ay yüzeyinde bitki yetişir mi?
  Bilim adamları, ay yüzeyine benzer ortamlarda bitki yetiştirmeyi başardılar.

  Avrupa Uzay Ajansı'na bağlı bilim adamları, ay yüzeyine benzer kırma kayadan oluşan bir ortamda bitki besinine ihtiyaç duyulmaksızın kadife çiçeği yetiştirmeyi başardılar.

  İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye göre, bazı bilim adamlarına göre ayda bitki yetiştirmek, aya insan yerleşiminin ilk aşamasını oluşturuyor.

  Viyana'da yapılan Avrupa Jeobilimler Birliği toplantısında sunulan araştırmayı değerlendiren Avrupa Uzay Araştırmaları ve Teknolojileri Merkezi'nden Bernard Foing, ayda bitki yetiştirmenin, yaşamın ayla ilgili ortamlara nasıl uyum sağladığını göstermesi açısından yararlı bir adım olduğunu belirtti. Foing, aynı zamanda da ayda insanlı üsler kurulması yolunda pratik yararlarının olacağını kaydetti.(ANKA)

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Ayda Bitki Yetiştirilecek!

  Merhaba

  Dünya, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi sebeplerle susuzluk ve dolayısıyla da açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Bu durumun ciddiyetinin farkında olan bilim adamları da bu problemlerin önüne geçmek üzere hızla çalışmalarına başladılar. Konu hakkında oldukça ilginç çalışmalar yavaş yavaş ortaya konuyor. Bunlardan bir tanesi de farklı gezegenlerden bitki yetiştirilmesi.

  2008 yılında Mars’a gönderilen uzay aracından elde edilen toprak analizi sonucunda Mars’ın kutup bölgesindeki toprağın dünyada yetişmekte olan kuş konmaz benzeri bitkilerin yaş***** elverişli olduğu saptanmıştı. Bu verilere dayanan bilim adamları, açlık probleminin önüne geçmek için gözlerini bu defa da uzaya diktiler.  Mars, kuş konmaz gibi lezzetli bir bitkiyi yetiştirmek için biraz fazla uzak olduğundan bilim adamları bu defa da çok fazla uzaklaşmadan Ay üzerinde çalışmaya başladılar. Ay yüzeyine benzer özelliklerde ortamlar yaratan bilim adamları bu alanlarda bitki yetiştirmeyi başardılar. Avrupa Uzay Ajansı’na bağlı bilim adamları da Ay yüzeyine benzer, kırma kayadan oluşan bir ortamda bitki besinine ihtiyaç duymayan kadife çiçeğini yetiştirmeyi başardılar. Bununla beraber benzer araştırmalar da, oksijene az oranda ihtiyaç duyan bitkilerle, insanlarca tüketilebilir bitkilerin DNA’sını birleştirerek melez bir ırk yaratıp, bu bitkileri teknolojik seralarda Ay’da yetiştirmeyi hedefliyorlar. Düşük çekim kuvvetinden de faydalanmayı hedefleyen bu araştırmalar henüz proje aşamasında.

  İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre, bazı bilim adamları Ay’da bitki yetiştirmek, aya insan yerleştirmenin ilk aşaması olduğunu görüyorlar.  Viyana’da yapılan Avrupa Jeobilimler Birliği Toplantısı’nda sunulan araştırmayı değerlendiren Avrupa Uzay Araştırmaları ve Teknolojileri Merkezi’nden Bernard Foing, Ay’da bitki yetiştirmenin, yaşamın Ay ile ilgili ortamlara nasıl uyum sağladığını görmek açısından yararlı bir adım olduğunu bildirdi. Foing aynı zamanda da Ay’da insanlı üslerin kurulması yolunda pratik yararlarının olacağını da belirtti.

  Scroll | Ayda Bitki Yetiştirilecek!

Benzer Konular

 1. Bitki Renklerindeki Sanat
  meridyen2 Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-09-2013, 09:43 AM
 2. Bitki Koruma
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2011, 02:27 AM
 3. Mucize bitki
  mopsy Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-08-2010, 02:39 PM
 4. Bitki Bakımı
  simqe Tarafından Bahçe Düzenlemesi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-08-2009, 12:18 AM
 5. İnsan Yiyen Bitki
  Rambo28 Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-06-2007, 04:04 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık