MerhabaSüleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden 4 öğrencinin geliştirdiği ve ODTÜ'de düzenlenen yarışmada savunma sanayisi kategorisinde Türkiye birincisi olan barutsuz mermiyle çalışan silah tanıtıldı.

SDÜ Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törende, önce barutsuz mermiyle çalışan silahın çalışma sistemi anlatıldı.

Isparta Valisi Memduh Oğuz, tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, SDÜ'lü gençlerin Anadolu'daki üniversitelerinin de üretken olabileceğini, Türkiye birinciliğini kazanacak projeler ortaya koyabileceğini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, milletlerin başarısının, bilgiyi ne kadar kullanabildikleriyle ölçüldüğünü belirterek, ''Bilgiyi üretmek, uygulamaya koymak, bizim gelişebilmemizin temel ateşleyicileri olacaktır'' dedi.

Türkiye'nin ekonomide lokomotif rolü oynayacak güçlü ve dinamik bir nüfusu bulunduğunu ifade eden İbicioğlu, SDÜ olarak yenilikleri takip etmeye ve yenilik üretmeye devam edeceklerini vurgulayarak, projeyi geliştiren öğrencileri kutladı.

SDÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Selçuk Çömlekçi, elektrik, elektronik ve bilgisayar konularındaki gelişmelerin, elektrik ve elektronik mühendisliği eğitiminin önemini daha da artırdığına dikkati çekti.

Çömlekçi, şöyle konuştu:

''Öğrencilerimiz teknolojiye ve yenilikçiliğe dayalı girişimciliği teşvik etmek ve desteklemek amacıyla Ankara'da düzenlenen 'Yeni Fikirler Yeni İşler' isimli yarışmada büyük başarıya imza attı. 'Elektromanyetik Fırlatıcı Sistem' adlı projeleri ile finalde yarıştılar. Birinci seçilen grubumuz TÜBİTAK'tan patent desteği almanın yanı sıra, ODTÜ Teknokenti'nde üç yıllık iş yeri desteği, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın özel ödülü ve tekno girişimin desteğini de kazandı.''

Silahın tamamen barutsuz sistemle çalıştığını belirten Çömlekçi, elektromanyetik dalgaların mermiyi ışık hızında fırlatarak, hedefe odaklanmasını sağladığını vurguladı.

Törende projeyi hayata geçiren öğrenciler Volkan Sığalı, Şuayip Öztaş, Ufuk Erol ve Vedat Algün ve Proje Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Çömlekçi'ye, Vali Memduh Oğuz ve SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu tarafından plaket verildi, dizüstü bilgisayar hediye edildi.

Barutsuz mermiyle çalışan silah tanıtıldı - Bilim-Tek haberleri - Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri ---- Bu noktada haber var