+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 10
 1. #1
  bursali68
  Misafir..

  Zamanda Yolculuk Mümkün müdür...???

  Zamanda yolculuk

  Zamanda yolculuk, zamanda geçmişe ya da geleceğe yolculuk yapabilme kuramıdır. Zaman'ın doğası henüz tam anlaşılamadığından, zamanda yolculuk şimdilik bilim kurgu'nun egemenliğindedir. Aslında zamanda yolculuk olası görünmese de boyut değiştirme ya da zamanın etkisinde olmayan bir boyut düşünüldüğünde gerçekleşmesi olası bir şeydir. Yani zamandan bağımsız bir varlık zamanda yolculuk yapma imkanına sahiptir. Bilim insanları bu konu hakkında araştırmalarını hala sürdürmekle beraber, zamanda yolculuk araştırmalarında yavaş yavaş ileriye gittiklerini dile getirmiştir.


  Zamanda ileriye yolculuk

  * Ortak zaman ileri doğru akmaktadır.
  * Einstein fiziğine göre bir cisim hızlandıkça, zamanı genişler.

  Zaman genişlemesi, cisim için zamanın daha yavaş akmasıdır. Cisim hızlandıkça zamanda ileri gitmektedir. Örneğin, ikiz kardeşlerden biri ışık hızına yaklaşabilen bir roketle yolculuğa çıkıp geri döndüğünde dünyada bıraktığı kardeşini kendinden daha yaşlı bulur.

  Bunun teoriden öteye götürebilme mantığı ikna ile mümkündür, şöyle ki: Işık hızından daha hızlı bir alet olmuş olsa da gökyüzünde bir ışık kaynağını hedef seçilmiş olunsa da ta yola çıkılsa o kaynaktaki yıldızın milyonlarca yıl önce göndermiş olduğu ışığı yakalanabilirdi. Dolayısı ile ışık kaynağı kaçacak ve zaman yolcusu uzay boşluğunda ışık kaynağının gerçek yerini bulmak için dolanacaktı. Bu da ışığın kaynağı olan yıldızın sonunu görmesine neden olacaktı. Zamanda yolculuk araştırmalarında bilim insanları geleceğe yolculuk kavramının daha kolay olduğunu dile getirdiler. Bilimadamları Zamanda yolculuk kavramında geleceğe gidiş seçeneğinde daha olası olduğunu düşünür. Geçmişe yolculuk ise kuramsal olarak bile kesin fiziki ve mantıki açıklaması olmadığı için daha az olasıdır.

  * Bilinen klasik fizik anlayışıyla ışık hızına erişebilmek temel varsayımdır.Ancak farklı bir yaklaşımla, ışık hızı parametreleri yaratılabilir.Bu konuda temel varsayımların dışında çalışılmalıdır.


  Zamanda geriye yolculuk

  * Bunu günümüz fiziği tam olarak çözememiştir. Zamanın doğrusal olmadığı, ve hatta farklı boyutları olduğu ileri sürülmektedir.[kaynak belirtilmeli] Yani ileri ve gerinin dışında sağa, sola, yukarı aşağı gibi zaman yönleri ve paralel uzay zamanlarının da varlığı olası görülmektedir. Bazı fizikçiler olay dağılımlarının çok yönlü olduğunu ve bugün oluşan bir şeyin geçmişi değiştirebileceğini iddia etmektedirler.[kaynak belirtilmeli]Bu güne kadar gerçekleşmemiş olması da insanların zamanda geçmişe yolculuk yapmasının biraz zor olacağına inandırmaktadır.Ünlü fizikçi Prof. Dr. Melih Akyol bunu bir kaç defa denemiş de olsa başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

  Ayrıca zamanda geriye doğru yapılacak bir yolculuk zaman paradoksları oluşturabilir. (Anne ve büyükbaba paradoksu gibi) Fakat bu paradokslar paralel evrenler teorisi ile çözülebilir.

  Kaynak : Zamanda yolculuk - Vikipedi


  Merhaba,

  Zamanda " ileriye veya geriye yada her iki yöne " yolculuk sizce mümkün müdür...Bu konuda bir çok yanıtlanması gereken sorular duruken " hayır " gibi gözükebilir veya kendi içerisindeki çözümlemeleri ile " evet " de denebilir...Sizce mümkün mü...?

  Sağlıcakla kalınız...

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781
  http://www.supermeydan.net/forum/for...read32726.html

  ZAMAN YOLCULUĞU, bence bir baslangıc var ...farkında degiiliz.


  Zamanda yolculuk etmek mümkün mü acaba ? Belki de Şunu söylesem size, Güneşin bize olan uzaklığı
  150 milyon km ve ışığın hızı 300.bin km = Güneş Sönse bile 8 dk20 saniye daha güneşi görmeye devam edeceğiz. Teleskopla gökyüzüne gece baktığımız zaman seneler önce sönen yıldızların ışığı hala gelmektedir.
  Öyleyse mantığımızı çalıştırırsak. Maddenin enerjiye dönmüş hali boyut değiştirmiştir.kaybolmamaktadır.
  Ölü yıldızların ışığı daha çoook ışık vermeye devam edecektir. Bu teoriyi steven hawking in düşüncelerinden etkilenerek yazdım.
  --Benim mesleğim gereği Telsizcilik-Radyo elektroniğine karşı korkunç ilgim var 1981-83 yılları arasında Türkiyede ve dünyada CB halk bandı telsiz merakı başladı,, Telsizler bu kadar dünyada yayılınca,Bir o kadar da Anteni açık kendini dinlemeye almış binlerce insan demekti. Çoğumuz muhabbet ederdik.o zaman cep telefonu yoktu.. gazetelerin birinde enteresan haber dikkatimi çekti, avrupa ve amerikada 2.ci dünya savaşındaki yapılan telsiz konuşmaları Duyulmuş ve kaydedilmiş. Halk bandı 27mhz dir askeri yayınlar
  ise 50-100 mhz civarlarında kullanılmış,,eğer okuduğum gazeteler doğruysa. demek ki bu dalgalar boyut ve frekans değiştirerek hala daha enerji halinde yollarına devam etmektedirler...

  Öyleyse mantıkla şunu diyebiliriz Evrendeki hiçbirşey kaybolmamaktadır. Bu da Einsten in teorisini doğru çıkarıyoruz demektir. Ben bir adım daha ileri gidip Herşeyin büyük hafızaya kaydedildiğini düşünüyorum.
  Öyleyse Şunu söyleyebiliriz. Gelecekte 100-200 sene sonra Torunlarımız akıllarını
  Savaşmak için değil de bilim için kullanırlarsa, öyle bir makine icat edecekler ki ki boyut değiştirecek, ve bizleri görebilecekler.. Geçmişi görebilecekler... Bugün Daha 40 sene önce inanmadığımız makineleri icat ettik-(mesela TV li-internetli cep telefonu) Peki ya zamanı Geleceğe götürmek istersek ??? Ne yapmamız gerekli ???
  Eğer mantıklı düşünürsek hep ışık hızından bahsediyoruz ? Eger ışık hızından daha hızlı hareket edersek şu anki zamanın akılşından ileri gitmiş oluruz, Böyle bir sürat yapan uzay gemimiz olsun zamanını aşar.
  --ama gelecekten önce insanlar geçmişi gösteren bir makine icat edicekler ,Çünkü bizler hepimiz bir ışık ve hareket yayıyoyoruz,ve bu Büyük hafızaya kaydediliyor. Geleceğe gitmek daha zor...
  iyi düşünelim şimdi , zamanı neye göre yapıyoruz 365gün6 saat-ay-gün-saat-dk-,,,
  Zamanı hızlandırmak mümkün mü acaba ????? Mümkün bence ,, çünkü biz uyurken uzun uzun
  Gördüğümüz rüyaları aslında 15-20 saniyede görürmüşüz—bunu REM üstüne kayıtlı cihazlarlarla kanıtladılar.
  Evet en uzun rüyalarımız aslında çok kısa bir zaman diliminde oluşuyor,,,eğer insan beyni bunu kullanabiliyorsa zamanı yavaşlatabilmek için bir metod ta beynimizi daha hızlı kullanma, zaman kavramını değiştirmekle mümkün. Diyebilirim.. tabii bu benim kendi düşüncem.. evdeki 24lük saatlerinizi değiştirin demiyorum..
  Daha hızlı düşünmenin,uykuda öğrenmenin metodlarını öğrenmeliyiz belki de.,
  Herşey düşüncede saklı. Kimbilir

  senolmutlu@2008 SUPERMEYDAN

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba

  Zamanda Yolculuk Mümkün müdür...???
  Bilim bir taraftan bunu daha uc boyutlarda tartisirken
  -ki Sor Newton olayinda daha ileri giderek
  "Madde yaratilmamistir hep vardi" ongorusunu
  Ispatlanmis bir teori gibi kabul etmisti.

  Bugun ;"Hayir!Big bang olmus!"
  Yani
  Madde/Hersey ani bir patlamayla oldu!/olusturuldu!
  Ongorusunu neredeyse ispatlamis durumda.

  Simdi;
  Bu konuda;"Madde hep vardi" ongorusundeki
  Sabit fikirliginden/Yobazligindan daha kotu durumda
  Olmasina ragmen Zamanda yolculuga IMAN ediyor.

  Halbuki dinler icin;"Bilimin konusu degil! Cunku Tanri kavrami deneylenemez!"
  Diyerek IMANI tartismaya bile yanasmayan BILIM;

  Simdi
  Olmayan,deneylenemiyen bir kavrami degi,
  Bir de o kavramda yolculugu tartisiyor.
  Madde olayinda hic olmazsa ellerinde deneylenen
  Varlik olculerine acik olarak uyan maddenin kendisi vardi.

  Ancak
  Su anda konusunun temel ogesi ZAMAN
  Bilimin bir referans kabulunden baska bir sey degildir.

  Yani
  Zaman denen kavram Yoktur.
  Tanri kavraminin yoklugu kadar bilime gore yoktur.
  Birakin deneylemeyi,olculemez bile.

  Peki
  Saatler neyi olcuyor?
  Her saat dunyadaki baska bir saati olcer.
  Bunlar Bilimin olculeridir.

  Daha
  Zamanin varligi konusunda 1 mm. yol alamayan bilim,
  Nasil zamanda yolculuga IMAN ediyor bilinmez.
  Ustelik IMAN bilime aykiriyken?.............
  Konu mopsy tarafından (23-10-2011 Saat 08:39 AM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Tecrübeli Üye yeşeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesaj
  373
  Rep Gücü
  4215
  Zamanda yolculuğu evliyaullah zaten yapıyor. Bilim henüz o alanda çalışıyor ama giremedi o alana.

 5. #5
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Mesaj
  138
  Rep Gücü
  855
  Maddenin karakteristik özelliği hareketidir; sürekli olarak devinim, değişim ve dönüşümdedir. Bu hareket, onun geçirdiği değişimi anlamamızı sağlayan zamana işaret eder... Doğal olarak geçip giden bir zaman yoktur, maddenin geçirdiği değişim vardır. Bu sürekli değişimin-dönüşümün ardında bir önceki halini zaten değişip-dönüşerek geçirmiştir. Uzak gezegenlerin vs. ''geçmişini görmek'' mesafenin büyüklüğündendir malum, geçmişe gitmek anl***** gelmediği gibi zaten maddenin yok olmadığı -bir şekilde varlığını sürdürmeside hareket gibi karakteristik özelliği olduğundan maddi yapısını ''değiştirip-dönüştürdüğünden'' bir zaman öncesini değil; maddenin önceki haline işaret eder tam olarak burada zaman.

 6. #6
  Tecrübeli Üye Arkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  487
  Rep Gücü
  20780
  uzayın genişleme hızıyla zaman doğru orantıda akmaktadır.madde anti madde içerisinde genişlemektedir hareket hareketsizzlik içinda hareket etmektedir dolayısıyla zamanda zamansızlık içinde var olabilmektedir.uzay genişlediği gibi aynı zamanda bir top gibi hareket etmektedir.anti madde yani yokluk içinde hareket ediyoruz ve evrenin şeması yokluk içinde hologram halinde bulunuyor uzay genişledikçe ve evren yol aldıkça o hologramın içine girerek şimdiki zamanda var olan vücudları hologramın içine sokuyoruz.bu hologram Allah ın ilmidir şimdiki zamandaki vücutlarımız ise Allah ın kudretidir.
  gelecek zaman dediğimiz şeye yolculuk yaptığımızda Allah ın ilmiyle karşılaşırız bunun için mevcut uzay ve zamanın dışına çıkmamız gerekir.
  her şey bir kaderle yaratılmıştır biz bu kader plağında şimdiki zaman iğnesiyiz iğne hangi şarkının sırası gelmişse onu çalar.
  uzay ve zamanın dışına çıkmadığımız sürecee zamanda yolculuk yapamayız...ayrıca Allah ın ilmini görecek gözümüz olmalı ki geleceeği görebilelim.

 7. #7
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı Arkun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  uzayın genişleme hızıyla zaman doğru orantıda akmaktadır.madde anti madde içerisinde genişlemektedir hareket hareketsizzlik içinda hareket etmektedir dolayısıyla zamanda zamansızlık içinde var olabilmektedir.uzay genişlediği gibi aynı zamanda bir top gibi hareket etmektedir.anti madde yani yokluk içinde hareket ediyoruz ve evrenin şeması yokluk içinde hologram halinde bulunuyor uzay genişledikçe ve evren yol aldıkça o hologramın içine girerek şimdiki zamanda var olan vücudları hologramın içine sokuyoruz.bu hologram Allah ın ilmidir şimdiki zamandaki vücutlarımız ise Allah ın kudretidir.
  gelecek zaman dediğimiz şeye yolculuk yaptığımızda Allah ın ilmiyle karşılaşırız bunun için mevcut uzay ve zamanın dışına çıkmamız gerekir.
  her şey bir kaderle yaratılmıştır biz bu kader plağında şimdiki zaman iğnesiyiz iğne hangi şarkının sırası gelmişse onu çalar.
  uzay ve zamanın dışına çıkmadığımız sürecee zamanda yolculuk yapamayız...ayrıca Allah ın ilmini görecek gözümüz olmalı ki geleceeği görebilelim.
  Merhaba

  Sn. Arkun
  ...madde anti madde içerisinde genişlemektedir...

  Bu bilgi bu is yeni basladiginda soylenen bir hipotezdi.
  Neler oldu neler...

  Made nin karsiligi anti madde tezi son buldu.
  Iki ayri madde yok!
  Tek bir maddenin olusumu ayni maddenin ICINDE
  http://www.supermeydan.net/forum/for...read81050.html basligina devam etmek gerekecek herhalde.

  Herneyse;
  Asil bu konuya azmak istedigim baska
  Yukarida yazdiklariniz binlerce yillik
  Hindistandaki;"Veda" ogretilerinin birebir
  Tecumesini yapan
  ve yaparken Islami kavramlarla adlandiran
  Hindistanli tasavvuf hocasi imam Rabbbani nin soyleminin modern halidir.
  Daha sonra kendisine Muhammed =Allah basliginda deginecegiz.
  Tabii ki onun yazdiklariyla.

  Bu yazdiginiz paragrafa cok uygun bir hikaye
  Dun foruma astiklarimin icinde var.

  http://www.supermeydan.net/forum/for...read81054.html basligindan alinti:
  "Tüm kozmos Tanrı’nın projekte edilmiş düşüncesidir, yani uzayda yüzen ve adına Dünya dediğimiz bu toprak parçası Tanrı’nın rüyasıdır. O her şeyi kendi zihninden yaratmıştır, tıpkı insanın rüyasında bir takım nesneler yaratması gibi. Tanrı yeryüzünü önce bir düşünce olarak biçimlendirdi, sonra onu hızlandırdı, önce atom enerjisi sonra da madde var oldu. Dünyanın atomlarını birbirine uyumlu hale getirip katı bir kürede topladı. Yeryüzünün tüm molekülleri Tanrı’nın iradesiyle bir arada durmaktadır, O iradesini çektiğinde Dünyayı oluşturan atomlar enerjiye dönüşür, bu enerji de kaynağına, yani Bilince geri döner ve yeryüzü objektif niteliğini yitirir. İnsan da aynı şeyi yapar, rüyasında bir yaratı oluşturur, uyandığında ise yarattığı şeylerin yok olduğunu görür. İnsan da tıpkı Tanrı gibi İlahi Arşetipik Modeli izlemektedir. Aynı şekilde Üstat Babaji de sonsuz iradeyle uyum içine girip elemental atomlara emir vererek istediği şeyi tezahür ettirebilir. Bir anda var edilen bu altın saray gerçektir, tıpkı gördüğün diğer şeyler gibi. Tanrının düşüncesi Dünyayı nasıl yarattıysa ve iradesi onu nasıl ayakta tutuyorsa, Babaji de bu sarayı öyle yarattı ve iradesiyle onu ayakta tutuyor. Saray işlevini bitirince Babaji onu yok edecek!”
  Bu Veda ogretisinin aynasi olan
  Ve
  Islama sokulan kerametci Evliya dininin ozunu aciklayan

  Ve
  http://www.supermeydan.net/forum/for...tml#post314409 basligini ,
  http://www.supermeydan.net/forum/for...read80344.html basligini aciklayan

  Veda ogretisinin modern bilgilerle yazilmis halidir.
  Guzel bir hikayedir.
  Bence
  Hikayeden ote MASAL'dir!
  Konu mopsy tarafından (24-10-2011 Saat 09:39 AM ) değiştirilmiştir.

 8. #8
  Tecrübeli Üye Arkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  487
  Rep Gücü
  20780
  "Ümmetimin iyi-kötü bütün amelleri bana gösterildi. İyi işlerinin içinde, gelip geçenlere eziyet veren şeylerin yollardan kaldırılmasını da buldum. Kötü amelleri arasında da mescidde temizlenmeden bırakılmış balgamı gördüm."

  peygamber efendimize bu hologram diyebileceeğim Allah ın ilmi ezelisi gössterilmiştir.
  her şey bir kaaderle yaratılmıştır ve levhi mahfuzda yazılıdır hareketin olmadığı yerde zaman olmaz evrenin olmadığı yokluk aleminde zaman yoktur ve evren bu zamansızlık ve mekansızlık içinde ilerleyerek kudret ilim içinde yol almaktadır. her şeyin bir ilmi vücudu vardır buna yokluk denir birde kudret vücudu vardır bunada varlık denir.kudret vücudu hologram halinde bulunan ilim vücudunun içine girdikçe kader tecelli eder ve kaza meydana gelir. Ancak bu ilmi vücud da bir tür mahluktur ve vardır fakat tanımsızdır ben buna anti madde dedim çünkü mekanın olmadığı yerde mekansızlık alemi vardır

 9. #9
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı Arkun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  "Ümmetimin iyi-kötü bütün amelleri bana gösterildi. İyi işlerinin içinde, gelip geçenlere eziyet veren şeylerin yollardan kaldırılmasını da buldum. Kötü amelleri arasında da mescidde temizlenmeden bırakılmış balgamı gördüm."

  peygamber efendimize bu hologram diyebileceeğim Allah ın ilmi ezelisi gössterilmiştir.
  her şey bir kaaderle yaratılmıştır ve levhi mahfuzda yazılıdır hareketin olmadığı yerde zaman olmaz evrenin olmadığı yokluk aleminde zaman yoktur ve evren bu zamansızlık ve mekansızlık içinde ilerleyerek kudret ilim içinde yol almaktadır. her şeyin bir ilmi vücudu vardır buna yokluk denir birde kudret vücudu vardır bunada varlık denir.kudret vücudu hologram halinde bulunan ilim vücudunun içine girdikçe kader tecelli eder ve kaza meydana gelir. Ancak bu ilmi vücud da bir tür mahluktur ve vardır fakat tanımsızdır ben buna anti madde dedim çünkü mekanın olmadığı yerde mekansızlık alemi vardır
  Selam!

  Sn.Arkun;
  Sizin ne yazdiginizdan haberiniz oldugu konusunda tereddutdeyim.

  Once Hadisin EZELI ILIM HOLOGRAMI ile baglantisi yok
  Yanindan bile gecmiyor.

  Hadisin oznesi Resule inanan insanlarin iyi kotu amelleri/aksiyonlari
  HEPSI BU!

  Ezeli ilim;"VAR OLMA/VARLIK BILGISI"
  Bir yerlerden birseyler okuyorunuz.
  Ozumsemeden foruma yaziyorsunuz.

  Ayrica
  Kur'an'da sizin yazdiginiz/tasavvufun anlattigi KADER bilgisi yoktur.
  Kader olcu demektir.
  HEPSI BU!

  Ve yokluk!
  Yokluk icin gunlerce yazmam lazim.
  Bu yuzden hic girmiyorum.

  Size tavsiyem bu kisir donguden cikin.
  Bilin ki Kur'an'in batini yoktur.

  Cunku Allah cc Kitab-i Mubin diyor.
  Inan ki Allah cc ASLA YALAN soylemez!
  Bu Kitap MUBIN dir.

  Sunetullah'ta Allah cc ne soylerse odur!
  Kizim sana soyluyorum gelinim sen anla YOKTUR!

  Baglaminda;
  Allah cc Kur'an'da ne diyorsa O'dur!
  Bir seye isaret etmez,
  Direk BUYURUR.
  Direk SOYLER.
  Direk ANLATIR!................

  Amenna Rabb'ul Alemin!

 10. #10
  Tecrübeli Üye Arkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  487
  Rep Gücü
  20780
  "ümmetimin iyi kötü amelleri bana gösterildi"

  mirac hadisesi

  ve kıyamet alametlerinden peygamber efendimizin bahsetmesi
  ilm-i ezeli hologramının var olduğunu kanıtlar

Benzer Konular

 1. Zamanda yolculuk yapabilseydiniz
  YukseLL Tarafından Forum Oyunları Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 25-01-2017, 11:10 PM
 2. Zamanda Yolculuk Arkeolojik Bulgular
  mopsy Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-10-2011, 03:50 AM
 3. Zamanda yolculuk olası.....
  mopsy Tarafından SMN Magazin Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 31-08-2011, 12:16 PM
 4. Zamanda Yolculuk
  ahmetnuray Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-06-2008, 10:17 PM
 5. Zamanda yolculuk olabilirmi?
  dogangunes Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-07-2007, 01:24 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık