Bu buza dokunmadan önce bir daha düşünün!


Kuru buzun donmuş karbondioksit olduğunu belirten araştırmacılar, kuru buza dokunmanın ve onu yemenin zarar verebileceğine dikkat çektiler.Howstuffworks isimli sitede yer alan habere göre, çok ince bir süblimasyon (Bir katı maddeyi sıvılaştırmadan buharlaştırma ya da gaz haline getirme işlemi) özelliğine sahip olan buz, katıyken, sıvı hale geçmeden doğrudan karbondioksit gazına dönüşüyor.

Kuru buzu elinize almak zorunda kalırsanız, kalın bir eldiven giymeniz gerekir. Çünkü, kuru buzun yüzey sıcaklığı -75 derecedir. Süper soğuk olan bu sıcaklık, buza doğrudan temas ettiğinizde cildinize kolayca zarar verebilir. Eğer elinizde fırın eldiveni olmadan sıcak bir çaydanlığa ya da tencereye dokunursanız, benzer hissi duyarsınız. Bunu bir saniyeden az sürede yaparsanız, sıcağı daha çabuk hissedersiniz ve hızlı bir şekilde elinizi çekersiniz. Sonrasında eliniz biraz kızarabilir. Çünkü sıcaklık cilt hücrelerini öldürüyor.

Bu durum kuru buzda da aynıdır. Kuru buz gerçekten cilt hücrelerinizi dondurabilir. Oluşan yaralanmalar yanıkla benzerlik gösteriyor ve aynı tedavi yöntemiyle iyileştiriliyor. Bu nedenle, asla kuru buzun tadına bakmayın ya da buzu yutmayın.ZamanOnline