Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  SAHARAY
  Misafir..

  Türk bilim adamlarından büyük buluş

  TÜRK BİLİM ADAMLARINDAN BÜYÜK BULUŞ

  Türk bilim adamları, günümüzde kesin tedavisi olmayan şizofreniye, beyinden fazla miktarda salgılanan 'agmatin' adlı kimyasalın neden olduğunu kanıtladı.

  Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Albay Prof. Dr. Tayfun Uzbay ve ekibi, yüksek dozda agmatin verilen farelerde şizofreninin modellendiğini ve hastalığın tedavisinde kullanılan mevcut ilaçların bu modelde hiçbir şekilde iyileşmeyi sağlamadığını belirledi.

  Araştırmacılar, ABD'de tarım alanında kullanılan 3 maddenin yeni bir tedavi yöntemi olarak şizofrenide kullanılabileceğini ortaya koydu.


  Bilim adamları, tıp literatürüne giren ve patent alan araştırma kapsamında, şizofreniye neden olduğu saptanan maddenin kanda tahlil edilip edilemeyeceğine ilişkin yeni bir çalışmaya da imza attı.


  GATA Ocak 2009 Haber Bülteni'nde, 'çalışmanın TÜBİTAK destekli olduğu ve patent alınmasının ardından araştırma sonuçlarının 'European Neuropsychopparmacology ve Journol of Psychopharmacology' isimli dergilerde yayına kabul edildiği' belirtildi.


  -ŞİZOFRENLERDE REALİZASYON YAPILAMIYOR-  Uzmanlardan alınan bilgiye göre, hezeyanlar ve paranoid düşüncelerle kendini gösteren şizofreni, dışardan gelen uyarılar beyinde realize edilemediği ya da yanlış kodlandığı için, kişi konuya ilişkin doğru bir değerlendirme yapamıyor.


  Sağlıklı kişilerde iletişim esnasında kurulan sözlü ya da davranışsal uyarılar, beynin içindeki duygu ve düşünceleri yönlendiren kısımda realize ediliyor ve sinir ağları aracılığıyla beyin kabuğuna iletilerek uygulamaya sokuluyor. Sistem doğru işlemediğinde, uyarı dış katmana hatalı gidiyor ve realizasyon yapılamıyor. Bu nedenle şizofreni hastası 'Bana bakıyor, benimle ilgili planları var ya da beni öldürmek istiyor...' gibi düşünceler içine giriyor. Bu durumun, ağırlaşması halinde de kişi gerçekte var olmayan kişilerle konuşmaya başlıyor, kendini çeşitli hayallere inandırıyor ve hezeyanlar içine giriyor.


  Şizofreni tedavisinde günümüzde kullanılan ilaçlar ise bunları dengeliyor ancak kesin iyileşme sağlamıyor. Hepsinden önemlisi hastalığın nedeni tam olarak bilinmediğinden, kullanılan ilaçların etkisi kişiden kişiye değişebiliyor. Bilim adamlarının öngörüsüne göre, ilaçlar ya bu semptomları bastırıyor ya da onarıyor. Vakaların çoğunda ya ömür boyu ilaca bağımlılık ortaya çıkıyor ya da ilaca rağmen semptomlar devam ediyor. Özellikle hezeyan dönemlerinde intihar oranlarının oldukça yüksek olduğu belirlenen şizofreni hastaları, bu dönemde yakın çevresine de zarar verebiliyor.  -PROJE BAŞLATILDI-


  Çalışmaya imza atan GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Albay Prof. Dr. Uzbay başkanlığında Doç. Dr. Gökhan Göktalay, uzman Dr. Hakan Kayır ile uzman Dr. Murat Yıldırım, alkol-nikotin-eroin gibi maddelerin etkilerini deney hayvanları üzerinde araştırıyor.


  Araştırmacılar, yaptıkları çalışmalarla madde bağımlısı yapılan farelerle şizofreni hastalığı arasındaki ilişkiyi ele aldı ve 'Alkol ve madde bağımlılığı ile şizofreninin nörobiyolojik temellerinin araştırılması' adlı projeyi başlattı.


  Projede, araştırmacılar madde bağımlısı yapılan hayvanlarla, şizofreni modellenen hayvanların beyinlerindeki ortaklıkları ve ilaçların madde bağımlılığı tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağını, madde bağımlılığı yapan bazı maddelerin de şizofreniyi tedavi edip edemediğini inceledi.  -KİMYASAL MADDE VERİLEN FARELER ŞİZOFREN OLDU-  Proje kapsamında GATA'lı araştırmacılar, 5 yıl süren araştırmaları sonunda şizofreni modellenen fareler üzerinde yaptıkları incelemelerde önemli bulgulara ulaştı.


  Çalışmada laboratuvar ortamında alkolik yapılan farelere ayrı ayrı deneylerde şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar ve beyinden salgılanan 'agmatin' isimli kimyasal bir madde veriliyor.


  Araştırmacılar, deneylerde yüksek dozda agmatin verilen hayvanlarda, şiddetli şizofreni belirtilerini saptadı. Farelerde, şizofreni ilaçları verildiğinde de iyileşme sağlanamadığını ortaya koyan araştırmacılar, agmatinin şizofreni yapabilecek önemli bir etken olduğunu saptadı.


  Türk araştırmacılar, bu durumun kullanılan şizofreni ilaçlarında tam başarı elde edilememesinin nedeni olabileceğini de ortaya koydu.  Prof. Dr. Uzbay ve arkadaşları ayrıca agmatin oluşumunu engelleyen ve halen ABD'de tarımda parazit ve mantar öldürücü olarak kullanılan üç kimyasal maddenin veya buna benzer kimyasalların toksisite değerlendirmeleri yapıldıktan sonra şizofreninin tedavi edilmesinde denenebileceğini de öngördü.


  Bu kapsamda Uludağ Üniversitesinde yürütülen 'Kan analizi ile agmatin tayini yapılabilir mi?' çalışmasının sonuçlanmasıyla da hezeyan dönemlerindeki şizofreni hastalarında agmatinin artıp artmadığı araştırılabilecek.


  Öte yandan, şizofreni tanı ve tedavisinde çığır açacak olan buluşa ilaç firmalarının da ilgi göstererek klinik araştırmalar için kaynak aktarması, altyapısı uygun araştırma merkezlerinde klinik öncesi ve sonrası faz çalışmalarının yapılması gerekiyor.  -PATENT ENSTİTÜSÜ NE DİYOR?-


  Türk bilim adamları, bu önemli buluşlarıyla Türk Patent Enstitüsünden (TPE) patent aldı. Çalışmaya Avusturya Patent Enstitüsünden de 'uluslararası incelemeli patent' verildi.


  TPE Başkanı Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da Prof. Dr. Uzbay ve ekibinin 31 Ekim 2007'de 'Şizofreni Tedavisi İçin Yeni Bir Farmasotik Bileşik' başlıklı başvuru yaptıklarını belirterek, patentin 21 Ocak 2009'da yayımlanan Resmi Patent Bülteninde ilan edildiğini bildirdi. Asan, 'Verilen bu patent, başvuru tarihi olan 31 Ekim 2007 tarihinden başlamak üzere 20 yıl süre ile geçerli olacak' dedi.


  Sağlık alanındaki patentin önemini vurgulayan Asan, çalışmanın 'madde bağımlılığı ile şizofreni arasında biyolojik bir benzerlik olması düşüncesi, bu hastalıklardan biri için kullanılan ilaçların diğeri için de yararlı olabileceği fikrinden doğduğunu' belirtti.  Asan, çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi:


  'Çalışmada agmatinin morfin ve alkol bağımlılığı üzerine olumlu etkileri göz önüne alındığında şizofreni modelinde de olumlu etkiler oluşturabileceği öngörülmüş ancak agmatinin şizofreni belirtilerine neden olduğu gösterilmiştir.


  Buluşun amacı, agmatin ile şizofreni arasındaki bağlantıyı göstermek suretiyle şizofreni tedavisinde kullanılmak üzere yeni bir farmasotik terkip, sözü geçen terkibin farmasotik olarak kabul edilen türevleri ve farmasotik olarak kabul edilen tuzlarını elde etmektir. Buluşun bir diğer amacı ise agmatin ve şizofreni arasındaki doğrusal ilişkiye dayanarak şizofreni tanısı için yeni bir yöntem ve bu yönteme uygun kanda ve beyinde agmatin düzeyini hızlı ve doğru bir biçimde ölçmeye yardımcı olabilecek bir kit veya düzenek geliştirmektir. Bu amaçla, agmatin ve şizofreni arasındaki bağlantıyı gösterir çalışmalar gerçekleştirilmiştir.'


  habervitrini

 2. #2
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  33
  Mesaj
  861
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Türk bilim adamlarından büyük buluş

  Selamu aleyküm
  Bu tip beyin fonksiyonlarıyla alakalı araştırmalar tam çözülememiş gibi görünmekle beraber; hayatın birçok mertebesinde yer allabilen insanın birçok halini ele alıyor.
  Bilim adamlarının ya da bilimle ilgilenen ianların kendisinden , zeninlere ve daha belki birçok insanlara etkin olabilecek etkiler olarak; dünyanın manevi bozukluk meyilliliğinde de belirli bir etkiye sahip olsa gerek.
  Belki bu tip araştırmalar ele alınırken ilgilenebilecek insanların; birbiriyle ilişkiler kurarak uygun özetleri ele alarak yayınlaması daha da güzel olabilir.
  Bu tip olaylarda "flash back" gibi insanda bazı geriye dönmelerin ; hayatını değiştirip farklı bir şekilde tekrar başlamasının belirteci gibi etkiler de bulunmakta. Bu şizofreni ve diğer alakalı rahatsızlıklarda birlikte ele alınarak; derinleştirilebiir diye düşünüyorum.
  "De Ja Vu" yanılmıyorsam Fransızca da zamanın tekrarlanması hissini anlatan bir söz. Bunlar esasen espri ve şaka amaçlı gibi kullanılabilse de özde bu tip rahatsızlıkların ya da daha rahatsızlık haline gelmemiş hallerin ya da bunlara yakı durumların göstergesi olabilir.
  Hayırlı günler dileim.

Benzer Konular

 1. Türk bilim adamlarından iki önemli buluş
  RABİA Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-01-2010, 12:06 PM
 2. Deprem tahmininde büyük buluş
  Kadim Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-09-2009, 12:51 PM
 3. Türk bilim ad***** büyük ödül
  ErDaLL Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-03-2008, 05:21 PM
 4. AIDS tedavisinde büyük buluş
  ErDaLL Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-10-2007, 07:00 PM
 5. Türk doktordan müthiş buluş
  tekniker Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-03-2007, 11:04 AM
Yukarı Çık