Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7
 1. #1
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022

  Kendini bilmek


 2. #2
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam değerli ummi;

  kendimizi bilmezsek bugünkü dünyanın hali olur. çocuklarını öldürüp intehar eden anne babalar, borca girip bunalım geciren insanlar, sudan sebeple insan veya canlı öldürmeler, psikolojik ilaç kullanan çogunluk, sex ile bulaşan hastalıklar, birbirine karşı tahammulsuzluk ve isyan.

  kendini bilmek demek taşıdıgımız yüce ruhun farkına vararak yaşamak demektir. onun ulu Allahın bir parçası oldugunu bilerek kendimize ve etrafımızdaki insanlara karşı hürmetle yaklaşmak ve yaradılan herşeyde, bir böcekde bile ulu Allahın hesabı ve canı olduğunu bilerek tabiata karşıda hassas ve duyarlı olmak demektir.

  kendini bilen rabbini bilir sözü çok dogru ve yerindedir.

  insanların büyük kısmı yoldan çıkarda kendini bilmez ise insanları kendine getiren büyük afetler hep var olmuştur. ulu Allah insanlardan çok namaz oruç istememiştir. onun istegi bizim burada birbirimiz ile güzel geçinerek, onun yarattiklari ile onu tanımamız kesfetmemiz ve şaşkınlıga ugramamızdır. o hicbirşeye ihtiyaç duymayandır.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 3. #3
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  ulu Allah heran etrafımızda bizi çepe çevre kuşatan değilmi? şu an ben bu satırları yazarken bile benim ile yanya ve sen orada bu kelimeleri okurken seninle yanyana. sanıyoruzki bizim dışımızda uzayda bir yerlerde oturuyor uzaklarda. bana şah damarımdan yakın rabbim ama ben bunu öğrendiğim halde egolarımla BEN diyebiliyor ve fikirlerimi dayatıyorsam bir başkasına islamdan birşey anlamadım demektir. işte bundan birşey anlayamayanlar ayeti nasıl yorumlamışlar birde ona bakalım.

  Mâun Suresi; Sure 107, Ayet 4

  Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.

  1 — Dini yalanlayanı gördün mü? 2 — İşte O'dur yetimi şiddetle iten, 3 — Yoksulu doyurmaya teşvik etmeyen, 4 — Vay o namaz kılanların haline, 5 — Ki onlar, kıldıkları namazdan gafildirler. 6 — Ki onlar, gösteriş yaparlar, 7 — Ve zekâtı da men'ederler.


  Namaza Gereken Dikkati Göstermek; konusunda çeşitli yorumlar yapılmış hepsi birbirinden farklıdır öncelikle bir kaçını paylaştıktan sonra gerçek manasını sizlerle paylaşacağım;

  Ebu'lAliye'den şöyle dediği rivayet edilmiştir: Namazı kendine mahsus vakitlerinde kılmazlar. Rükû' ve sücudlarım tam yapmazlar.

  Yine İbrahim'den şöyle dediği rivayet edilmiştir: Burada sözü edilen kişi, secde ettiği vakit sağına soluna bakacak şekilde başını kaldıran kimsedir.

  Kutrub dedi ki: Bu, namazında Kur'ân okumayan, Allah'ı zikretmeyen kişidir.

  Abdullah (b. Mesud)'un kıraatinde: " Onlar na' mazlarında (gaflet'içinde) oyalanırlar" şeklindedir.

  oysa gerçek ulu Allah'ın her an bizlerle beraber olduğunu bilipde o yokmuş gibi davrananlardır. insanın her anı namaz vakti ile aynıdır, yani insan sadece namaz vakitlerinde ulu Allah'ın huzuruna çıkmaz. her an huzurdadır şu saniye bile. az konuşup dikkatli olmak gerekir, üç satır bilgi ile birbirini hor görüp aşağılayan din adamlarındanda bilim adamlarındanda bıktık usandık. bu gerçeği göremeyen insan nasıl bilim adamı nasıl din adamı olurda ben ateistle yanyana oturmam der? nasıl bir başka insanı edindiği bilgi ile küçümser? hani ulu Allah'ın her an yanı başında olduğunu biliyordun? da şimdi yarattığını küçümsemeye başladın mübarek. işte dini yalanladı, kimsesi olmadığını zanneden yetimi (ateist) şiddetle itti, bilgi eksiği olan bilgiye aç olan fakiri doyurmadı, işte gaflette olanlar bunlardır. hacca beş kere gidip makam kazandı zannederde çok anlatırlar, işte onlar gösteriş yapanlardır.

  konu buraya nereden geldi bilemiyorum bir sonuca bağlamak gerekirse din diye birşey yoktur. gerçek olan bir Allahdır. geri kalan herşey insanın düşünce ve idrakı ile sınırlandırılmış ulu Allah'ın lutüfleridir. en büyük lutfü bizlere muhammedimizin nuru dediğimiz "ileri insanlık anlayışıdır". işte eğerki din varsa budur. bu değilse din yok put vardır.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 4. #4
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  çocukken,"Sen seni bil sen seni sen seni bilmessen patlatırlar enseni" diye ensemize patlatıp şamarı kaçardı bazı yaramaz veletler.

 5. #5
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Kendini bilen Rabbini bilir derler birde

 6. #6
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Çeşm-i insaf kadar kâmile mizan olmaz

  Kişi kendini bilmek gibi irfan olmaz

  (Bursalı Tâlip, )
  (insaf gözüyle bakmak kadar olgun insana ölçü olmaz,
  insanın kendini bilmesi gibi bilgelik olmaz.

  İnsaf gözünün ölçüsüylen kendimize bakınca arif(irfan ehli) oluyoruz herhalde.İnsaf gözüyle bakınca ne görünüyo ki acep.?

 7. #7
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  İlim ilim bilmektir
  İlim kendin bilmektir
  Sen kendini bilmezsen
  Ya nice okumaktır

Benzer Konular

 1. bilmek için...
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-03-2011, 09:00 PM
 2. Cemaziyülevvelini bilmek
  simqe Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-09-2009, 11:21 PM
 3. Sevmeyi Bilmek-1
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 07-04-2009, 12:46 PM
 4. Bilmek İstiyorum
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 25-02-2009, 04:55 PM
 5. Kendini bilmek mi daha önemli, yoksa kendini farketmek mi?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-01-2009, 10:00 AM
Yukarı Çık