2. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 Toplam: 24
 1. #11
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Sn.ümmi siz yazılanları okumuyor musunuz...Örnek aldığım cümle HÜKÜM cümlesi olarak lanse edilebilir mi edilemez mi...??? Sorun burada yatıyor...Allah'ın bilmesini savunuyoruz zaten , ama cümle BEŞERİN bilmesiyle hüm veriyor niteliktedir...Evet siz de bana Kur'an dan o cümleyi destekleyecek ayet veya ayetler bulabilir misiniz...?


  Sağlıcakla kalınız....
  efenim beşer kimsenin namazdaki huşuunu ölçmekle mükellef değil ki.Ölçemezde zaten.kim demiş beşerin bilmesiyle hüküm veriliyor diye.
  Konu ümmi tarafından (30-10-2011 Saat 07:57 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #12
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  efenim beşer kimsenin namazdaki huşuunu ölçmekle mükellef değil ki.Ölçemezde zaten.kim demiş beşerin bilmesiyle hüküm veriliyor diye.
  Merhaba,

  Sn.ümmi bunu bana değil , yukarıdaki yazının kaynağındaki HAZRETE söyleyeceksiniz...Hükmü veren o...

  Sağlıcakla kalınız...

 3. #13
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Konu, meseleye kur’an + hadis çerçevesinden bakıyor, bu bütünlük içinde bir çelişki yok.
  Sn.suhran , yanılıyorsunuz...Kur'an'da böyle / bu tarz namazın hesabını verenin sorgulaması hafif geçecek diye bir söylem yok + hadiste var...İşte size çelişki...! Yani hadisler , Kur'an'ı tutmuyor...

  Sağlıcakla kalınız...

 4. #14
  Kıdemli Üye SEBLA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Nerden
  Gurbet'den...
  Mesaj
  577
  Rep Gücü
  3515
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,  Kim diyor bunu...!!! Namazın hesabını ver - yolsuzluğunu birazcık görmezden geliriz , namazın hesabını ver - yaptığın sömürü suçunun cezasını hafifletiriz , namazın hesabını ver - adaletsizliğini - ayrımcılığını - zulmünün .... sorgulamasını hafifletiriz....Anlaşılan MİZAN da hileli tartı olacak demektir bu...!!! Alternatif mizan aramak gerek o zaman...!!!

  Sağlıcakla kalınız...
  Kimse demiyor,bunlar sizin hadis-i şeriften çıkarımlarınız...Şimdi siz hadisi böyle yorumladığınızda haliyle çelişkili bir durum ortaya çıkar.Ve bu hadisten kaynaklı değil yorumdan kaynaklı bir çelişkidir.
  Namazı dosdoğru kılmanın kötülüklerden uzak durmayı sağladığını öğreniyoruz Kur'an-ı Kerimden...Kötülüklerden uzak tutup iyiliğe sevki sağlıyorsa,bu durum haliyle artılarımızın çoğalıp eksilerimizin azalmasına sebep olacaktır.Ve belki namazı dosdoğru kılmaktan kaynaklı,daha az günah ve daha az yanlış,verilmesi zor bir hesaptan kurtaracaktır bizi...Dolayısyla namazın önemini ifade bakımından söylenmiş olması çelişkiyi ortadan kaldırıyor.
  Yine de en doğrusunu Allah bilir...
  ''İslam’a gelmek bir yere gelmek değil, ‘kendine gelmek’tir.''

 5. #15
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Ve bu hadisten kaynaklı değil yorumdan kaynaklı bir çelişkidir.
  Niçin...?

  Namaz o kadar büyük bir nimettir ki, insanlar namazın büyüklüğünü ve kıymetini ancak öldükten sonra anlayabilirler. Hadislerden anlaşılacağı üzere bir Müslüman ölür ölmez kabir hayatında ve diriltilip mahşer meydanında, önce namazdan sorguya çekilecektir. Namazın hesabını verenin diğer sorgulamalarının hafif geçeceği belirtilmektedir.
  Bunu diyen ben miyim...? Bunu diyen Hadis RAVİ si...Kur'an değil...

  Ve belki namazı dosdoğru kılmaktan kaynaklı,daha az günah ve daha az yanlış,verilmesi zor bir hesaptan kurtaracaktır bizi...
  Sn.SEBLA , ben de sizin " ve belki... " dediğiniz şekli sorguluyorum zaten...Hadis-Rivayetlerde tamam , öyle diyor...Peki Kur'an'da böyle dendiğine dair ayet veya ayetleri gösteriniz diyorum...Belki diyebilmek için de bir mesnet olmalı...değil mi...O mesnet ne olabilir Kur'an'dan ayetler...Namazın hesabını verenlerin diğer sorgulamalarının hafif geçeceğine dair ayetler...Bir hadisin doğruluğunu neye göre belirlersiniz...Kur'an'a uyar mı uymaz mı...Buna göre belirlersiniz...İyi de namazın hesabını verenin diğer suçlardan sorgulamasının hafif geçeceğine ait Kur'an'ın bir söylemi var mı...? Var ise ne ala...Fakat yok ise söylenen , Hadis/Rivayet - Kur'an çelişkisidir...Buyrun size de sormuş olayım o hadislerin doğru olduğuna dalalet eden ayetler nerede...?

  Sağlıcakla kalınız...

 6. #16
  Tecrübeli Üye suhran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  253
  Rep Gücü
  11002
  Hadisi bir tarafa koyalım.

  “Sana vahyolunan kitabı güzel güzel oku ve namazı kıl, sahih namaz edepsizlikten ve uygunsuzluktan nehyeder ve her halde Allahın zikri en büyük iştir ve Allah her ne işlerseniz bilir” (Ankebut/ 45)

  Gerçekten namaz kılan, gerçek namazı kılan zararlı fiillerden uzak durur.
  Hesap günü ile ilgili bir problem de yok(onlarca ayet var bu konuda). Yani hesap verilecek.
  Hesap da Allah’a verilecek, burada da Kur’an’a ters düşen bir nokta yok.
  Gerçek namazı kılan/kılabilen, zararlı fiil hususunda kârda ise ve namazının gerçek namaz olduğunu, hesap vereceği Allah biliyorsa, işin size bize göresi beklisi kalmıyor zaten. Bu çıkarımlar yanlış mı? Bir hata var mı bu mantıkta? Bilginizden beklentim bu, merak ettiğim bu…
  Eğer bir problem yoksa; hadisde, hesapta öncelik öngörüsü var, namaz konusunda önce sorulacak diyor. Sanırım irite eden nokta bu sizi ya da bizi. Bu Kur’an dışında beşeri bir öngörü. Fakat bu söylemin, namaz ve hesap konusunda değiştireceği bir şey yok. Önce de söyledim. Hesap gününde önce neyin hesabını vereceğini merak edenler dikkate alsınlar varsın… Bu hadis yoksa da varsa da değişen bir şey yok… saygılar

 7. #17
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Gerçek namazı kılan/kılabilen, zararlı fiil hususunda kârda ise ve namazının gerçek namaz olduğunu, hesap vereceği Allah biliyorsa, işin size bize göresi beklisi kalmıyor zaten. Bu çıkarımlar yanlış mı? Bir hata var mı bu mantıkta? Bilginizden beklentim bu, merak ettiğim bu…
  Sn.suhran , sıkıntılı noktalardan biri de cümlenizde geçen nokta..." GERÇEK NAMAZ "....Yani namaz kılan biri , kıldığı namazın " gerçek namaz " olup olmadığını hangi parametreler ile belirler...??? Başkalarının öngörüsünü sormuyorum , kişinin belirlemesini soruyorum...Eğer ayette geçen...;

  ...sahih namaz edepsizlikten ve uygunsuzluktan nehyeder...
  Bu cümleyi baz alırsak , " kim yoğurdum ekşi " der...?

  Dolayısı ile bunların hepsini belirleyecek olan Yüce Allah ise kişilerin söyledikleri askıda kalır...Zaten ayet de bunu söylüyor...

  Ancak ayet namazın hesabını verenlerin diğer suçlarının sorgusunun hafif geçeceğini bildiren bir ayet değil...İbadetler içerisindeki önemini anlatan bir ayet....

  Diyelim ki kişi namazını kılıyor ve kıldığı namazın da " gerçek namaz " olduğunu biliyor...Ancak kazık atmaktan da geri durmuyor...Ne olacak şimdi bana aradaki matematiksel fonksiyonu nasıl anlatırsınız...Kazık yiyen yediğiyle mi kalacak...? Veya " gerçek namazı kılan birinden kazık yedi diye " onun da mı sorgusu hafif geçecek...?

  Güncel bir örnek , uzun yıllardır tanıdığım ve ben de kendisini iyi olarak tanıdığım biri...Allah'ı ağzından düşürmez , namazını asla kaçırmaz , orucunu mutlak tutar...Yani görünen şekliyle ibadetlerini kusursuz yapıyor desem yeridir...Ama gelin görün ki öğrendiğimiz durum 1.000 işletmenin olduğu Sanayi Bölgesinde dolandırmadığı 5 tane işyeri bulursunuz...Sanayiye giremiyor artık...Şimdi gidip kendisine sorsanız namazı gerçek ve kimseye kazık atmadı / dolandırmadı , bir de dolandırılanlara sorsanız namazı sahte ve dolandırıcı...Sizce hangisi...Namazı gerçek ise ve dolandırmadıysa , dolandırılanların feryadı ne olacak...?

  İşte bu konuda KİMSE hüküm veremez...Bu konudaki hüküm Allah'ındır...Kalkarda biri " namazın hesabını verenin sorgusu hafif geçecek " derse , bunu söyleyen , bu sözü gelsin de buradaki esnafa anlatsın...!!!

  Burada bir pratik çıkıyor karşımıza...Dolayısı ile ibadetler içerisinde Namaz ibadetinin en önemli ibadet olduğunu bildiren ayetler başka , namazın hesabını verenin sorgusunun hafif geçeceğini bildiren ayetler başka...İkisi apayrı şeyler...Bu arada ayetteki " uygunsuzluklar " konusunda ben sadece bir örnek verdim...Blki de milyonda bir örnek...!

  Sağlıcakla kalınız...

 8. #18
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  gercek namazi kilani su sekilde size izah edebilirim;

  namazda insan ruhu ile basbasa kalir ve kibleye yonelir. kible dogruya donmekdir yeryuzunun odagina merkezine. ve icine odaklanmandir onunla basbasa kalman yaradanini anman meleklerine selam etmendir. iki namaz arasinda gunluk hayatimizdada dogru uzerine durabilmek kullugunu unutmadan adaletli ve ölümlü oldugunu unutmadan ucuz hesaba düsmemektir. namaz dogruda durabilmektir. sadece ruku ve secde ve dua degildir. kendini gozden gecirmektir. eksik ve kusurlarindan arinabilmektir. hesap acik ve ortadadir namaz bir meditasyon degildir. ekmek su gibi insanin ihtiyacidir.

  fakat bunu icra eden ve etmeyenin toplumda sayginligi veya itibari degismez. buda zayif bir dusuncedir. cunku kilip duzgun olmayan ve kilmayip duzgun olani biz burada ayirt edemeyiz. o hesabi ulu Allah bilir. bize dusen hayatimizda olabildigince dogrudan yana olabilmek ve elimizde olan tek rahmet olan selamimizi ruhumuza ve meleklerimize vermektir. insan bu borc ile yaratilmamistir. fakat dogruda kalabilmesi icin buyuk bir destek ve guctur namaz. 5 vakit onu anmak yanlisdan sakindirir insani ve meleklerimizi memnun eder. ayrica ruhumuza yaklasmanin tek yoludur.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 9. #19
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Sn Bursali ya o adam bide namaz kılmasaydı ikinci bi Uzan faciasını kaldıramazdı memleket efenim.

 10. #20
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sn Bursali ya o adam bide namaz kılmasaydı ikinci bi Uzan faciasını kaldıramazdı memleket efenim.
  Merhaba,

  Sn.ümmi enteresan şeyler söylemeye başladınız...Laf ola beri gele...!

  Sağlıcakla kalınız...

Benzer Konular

 1. Namaz Kılmanın Mahiyeti, Bazı Faziletleri, Sırları
  muhsin iyi Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-04-2014, 02:31 PM
 2. Bazı Adamlar Bazı Kadınları Sevemezler
  selviler Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-09-2012, 02:29 AM
 3. Namaz Sadece Eğilip, Kalkmak Mıdır? Dosdoğru Namaz Nedir?
  Apollonius Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 20-07-2011, 03:25 PM
 4. İç Huzur ile Huzur hakkında!
  cah Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 21-05-2009, 09:33 PM
 5. Bazı kadınlar bazı erkekler …
  blueice Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 11-05-2009, 02:53 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık