+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

İnziva

islam (Müslümanlık) Kategorisinde ve Tasavvuf Forumunda Bulunan İnziva Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Köşeye çekilmek, insanlardan uzaklaşmak. Inzivanın uzlet ve halvetle de mana birliği ve amaç bütünlüğü vardır. Son iki kelime, dünyadan bir

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  İnziva

  Köşeye çekilmek, insanlardan uzaklaşmak.

  Inzivanın uzlet ve halvetle de mana birliği ve amaç bütünlüğü vardır. Son iki kelime, dünyadan bir müddet el-etek çekme anlamındadır.

  Bilineceği üzere insan, maddi alemle ilâhî âlem arasında bir köprü durumundadır. Onun iki önemli öğesinden biri olan bedeni, madde alemine; ruhu ise nefha-i ilâhi olduğundan mana alemine aittir (es-Secde, 32/7-9). Bu nedenle insan, her iki alemle de münasebet içinde olma imkanına sahiptir.

  Insanın maddî ve manevî bakımdan mutluluğu, iyi bir kul olabilmesi, maddesi ile manâsı arasındaki dengeyi kurabilmesine bağlıdır. Bu, aynı zamanda bedeni ile ruhu, dünyası ile ahireti arasındaki denge demektir. Bedenle ruh, madde ile mana, dünya ile ahiret arasındaki dengeyi sağlayabilmek için, Islâm dininde bir çok esaslar vardır. Bunlardan; zühd, cömertlik, kanaat, rıza vb.ni sayabiliriz. Tasavvuf, kâl değil hâl ilmidir. Teorik olmaktan çıkıp pratik olmaya geçmektir. Bu bakımdan yukarıdaki esaslar, tasavvufta bir hayli gelıştırilmiştir.

  Konumuz olan inziva, tasavvufun önemli esaslarından olan zühdün içinde yer almaktadır. Bilindiği gibi zühd; birşeye rağbet etmemek, terketmek ve yüz çevirmek manalarına gelir. Tasavvufî anlamda ise, ALLAH'tan gayrı şeylere, masıvaya karşı takımları olumsuz tavrı ifade eder. Kur'an-ı Kerîm'de bir yerde geçer (Yusuf, 12/20).

  Hz. Peygamber (s.a.s)'in ve ashabının yaşayışları, tarihçilerin de övgüsüyle bahsettikleri gibi zâhidane idi. Her zaman bulamadıkları için değil, fakat dünyevî nesnelere değer vermedikleri için bu hayatı yaşıyorlardı.

  O devirdeki bu hayat, ALLAH korkusu ve ahiret sevgisine dayanıyordu. Sahabelerden aşırı gidenler olduğunda, bizzat Hazreti Peygamber, o gibileri uyarıyor ve makul çizgiye indiriyordu. Bundan sonraki devirde, Islâm topluluğunun süratle genişlemesi, çeşitli kültür ve medeniyetlerle temas, siyaşı kavgalar, idarî baskılar gibi psikolojik ve sosyal etkiler sonucu, zühd hareketi şiddetini artırmıştır. Emevî saltanatının lüks ve israfa düşkünlüğüne ilk defa zahid sahabî Ebû Zerr el-Gıfarî (Ö. 32/652) şiddetle tepki göstermiştir.

  Bütün bunlardan anlıyoruz ki, bir müslümana yakışan hem dünyada yaşayacak, hem de kalben onun sevgisinden uzaklaşacaktır. Dünyadan uzaklaşma anlamında olan inziva, ya halkın şerrinden kaçmak için, ya da münzevinin "halka zarar vermeyeyim" diye yaptığıdır ki, ikincisi birincisine tercih edilir.

  Kalp ile inzivaya çekilenlerin çoğu zaman aynı zamanda bina kurup, su çıkaran ve araziyi sulayıp bol ürün elde eden birer muktedir mühendis oldukları tarihte gözlenmiştir (ö. L. Barkan, Kolonizatör Türk Dervişleri, s. 55). Bunlar, "Insanlar içine karısıp da onlardan gelecek sıkıntılara katlanan müslüman, inanlara karısınıayıp onlardan gelecek sıkıntıya sabretmek durumunda olmayan müslümandan daha hayırlıdır" (Ahmed b. Hanbel, V, 365) hadisine uyarak, masıvadan kaçmak yerine, onunla pençeleşmeyi prensip edinmişlerdir. Yine bunlar, mutlak hürriyeti seçtik ve Hakk'a teslim olduk diye de, dünyadan el-etek çekip, işi gücü bırakmamışlar, sûfî elbisesine bürünüp, bir köşeye çekilip, menfaat sağlamaya çalışmamışlar, "el emeklerinin karşılığı olan lokmalarını yemişler" (Kâmil Miras Tecrîd-i Sarîh, VI, 369), "ilâ-yı kelimetullâh" için cihat etmişlerdir (Ahmet Sevgi, XIII. Asırda Anadolu'da Tasavvûfî Hareket, Erciyes Üniv. Ilâhiyet Fakültesi Dergisi, s. 3).

  Kısaca inziva, ALLAH'tan alıkoyan şeylerden sıyrılmaktır.


  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Konumuz olan inziva, tasavvufun önemli esaslarından olan zühdün içinde yer almaktadır. Bilindiği gibi zühd; birşeye rağbet etmemek, terketmek ve yüz çevirmek manalarına gelir. Tasavvufî anlamda ise, ALLAH'tan gayrı şeylere, masıvaya karşı takımları olumsuz tavrı ifade eder. Kur'an-ı Kerîm'de bir yerde geçer (Yusuf, 12/20).

  Hz. Peygamber (s.a.s)'in ve ashabının yaşayışları, tarihçilerin de övgüsüyle bahsettikleri gibi zâhidane idi. Her zaman bulamadıkları için değil, fakat dünyevî nesnelere değer vermedikleri için bu hayatı yaşıyorlardı.
  SELAM!

  Sayin Rabia Tasavvuf ile ilgili yazilari asarken Kur'an suzgecinden lutfen geciriniz.

  Ahmed Mahmud Muhammed Mustafa as: Peygamber olmadan once cahil Kuryesin dini olan HANIF dini mensubuydu. Allah cc yu tanirdi. Ama takip ettikleri din NAKIL/RIVAYET usulu ile babadan ogula evliyalari lat uzza menatin koydugu usullerle gecen, dolayisi ile KITAPI olmayan bir dindi.
  Tevhid ile nakillerin arasindaki uyumsuzluk; onu dediginiz gibi Hira dagina sik sik cikarir ve tefekkure suruklerdi...Inzvaya cekilirdi.Ama bir turlu ne yapacagini bilemezdi.

  93.7.Seni şaşırmış olarak bulup da kılavuzluğunu üstlenmedi mi?

  Boyle bir anda VAHIY geldi.

  42.51.Allah, bir insanla ancak vahiy yoluyla yahut perde arkasından konuşur; yahut da bir resul gönderir de kendi izniyle dilediğini vahyeder. Yüceler yücesi O'dur; hüküm ve hikmet sahibi O'dur.

  52. İşte böylece sana da emrimizden bir ruh vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle kılavuzladığımız bir nur yaptık. Hiç kuşkusuz, sen, dosdoğru bir yola kılavuzluk etmektesin.

  Peygamberlik geldikten sonra, SEVR magarasinda SAKLANMAK amaciyla
  Imam Ebu Bekirle kalmasi haric, hayati boyunca asla INZIVAYA cekilmemistir.
  Inziva eski Kuryesin Nakil/menkibe dinini devam ettiren
  Tasavvufcularin ahlak edindigi bir usuldur.

  Bunu yapmadigi gibi yapanlara soyledigi unlu sozu hatirlatmakta fayda var!
  "BANA BOYLE BIR DIN EMREDILMEDI.!"
  Allah cc nun selami ustune olsun!

  Inziva:Cekilip hicbirseye karismamak.Dunyevi herseyden vazgecmek.
  Islamin reddettigi bir kavram.
  Musluman,ailesi/komsulari/toplumu acisindan musluman asla kendini tecrid etmez.
  Aksine Teblig adina hep insanlarla icicedir.
  Hele TEBLIG ICIN SECILEN PEYGAMBERIN INZIVA ETMESI!
  Tasavvufcularin attigi buyuk bir iftiradir.

  Islamda kisi nefsini Allah cc nun emrettigi seylerden uzak tutamaz.
  Aksine onlarla karsilasir.Fucur yerine takvaya siginir.
  Imtahandan kacis yasaktir.
  En genis anlamda intiharinda yasaklanma sebebi budur.

  Peygamber devamli toplum egitiminde,Kur'an tebliginde,
  Seriatinin oturtulmasinda,Ibadet imamliginda, savaslarda
  ve.....

  Peygamber ornekti.
  Dolayisiyla onun yaptiklarini sahabede yapti.
  Aykiriliga dusenleri uyardi,yasakladi.

  Bu yuzden bu baglamdaki haberler yalandir.
  Simdilik bu kadar!

Benzer Konular

 1. İnziva.....
  Ma-i Nisan Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 10-08-2011, 07:32 PM
Yukarı Çık