+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
2. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 Toplam: 23

Vahdet-i Vücûd Ve Panteizm Farklı Anlamlar Taşır

islam (Müslümanlık) Kategorisinde ve Tasavvuf Forumunda Bulunan Vahdet-i Vücûd Ve Panteizm Farklı Anlamlar Taşır Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Selam Arabicileri degil arabi hocanin yazdiklari esasdir. Kiraldan cok kiralcilar devam edebilirler. Ama 3. sahislar onemlidir. Simdi Arabicilere gore; seyh’ul

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Cevap: Vahdet-i Vücûd Ve Panteizm Farklı Anlamlar Taşır

  Selam

  Arabicileri degil arabi hocanin yazdiklari esasdir.
  Kiraldan cok kiralcilar devam edebilirler.
  Ama 3. sahislar onemlidir.
  Simdi

  Arabicilere gore; seyh’ul ekber
  Teymiyyecilere göre; şeyh-i ekfer'dir (kafir şeyh)...........

  Arabi

  muhyiddin bin muhammed bin ali bin muhammed el arabi -1162-1240
  Muhammed as dan 500 yil sonra yaratilmis.
  Muhammed as dan 5000 yil onceki sapkinligin mucahidi(?) olmus!
  Modern nur oncesi fikri kuryesli...............(Biri cikip da ”Enduluslu,Kuryesli degil”.der mi!?)

  Arabicilerden vecizeler. (Bir baslangic!)

  1-sahih rivayetlere göre şemaili; orta boylu, yumuşak tenli, karnı ne şişkin ne de çekik, benzi; beyaza bakan sarışınımsı altın kırmızısına yakın, aydınlık yüzlü, iri gözlü, saçları oldukça uzun dalgalı, sesi berrak ve kalınca, uzun parmaklı ellerinin ayaları genişti. gözlerinden yaş eksik olmaz, az konuşur, yüksek sesle konuşmaz, hırçın sert mizaçlı, yürüyüşü ne çabuk ne de yavaştı........................................... ..............

  Adi arabi............................................. ....tarif edilen.................................arap mi?..

  2-muhiddin-i arabi'nin söylediği şuydu; "sizin taptığınız tanrı benim ayaklarımın altındadır". koyu bir arabi hayranı olan yavuz sultan selim, mısır seferi dönüşünde arabi'nin öldürüldüğü yeri kazdırdı, neticede küpler dolusu altın ve ziynet eşyası bulundu. sözün hikmeti buydu...

  Sultan Selim Han...........................
  Osmanli imparatorlugunun Sultani......
  Imparatorluk Hazine kayitlari/Kriptolari topkapi sarayinda.
  Milim milim yazili.
  Kupler dolusu altin kaydi..........???
  Yoksa buyuk sultan Hirsiz miydi?
  Arabici yalanci olamaz ya...........................
  Adam arabici........................................... ....basimiza gelenler hep besercilikten degil mi?


  3-Arabi’ni kendisinden vecizeler (bir baslangic!)

  “ibrahim peygambere bir müşrik misafir olmak istedi, ibrahim aleyhisselam: müslüman olursan misafir ederim, dedi. o da kabul etmedi. döndü, gitti. cenabı hak ibrahim’e, “bir lokma ekmek için herifin dinini, babasından kalan alıştığı dinini terk etmesini teklif ettin. o, yetmiş senedir gavurluk yapar, ben onu besliyorum ve rızkını kesmedim,” buyurunca, ibrahim aleyhisselam yola çıktı, ona yetişti. “gel,” dedi, “seni misafir edeceğim. çünkü rabbim senin için beni azarladı,” deyince; o, hem misafir oldu hem de müslüman oldu.” .........
  [muhyiddin arabi’den altın öğütler -Kitap]

  Arabinin tarif ettigi;Sapkina hurmet eden (Hemde Allah cc emri ile) Ibrahim as!?..........

  Allah cc Diyor ki:

  9.113.Akraba bile olsalar, cehennem halkı oldukları açıkça belli olduktan sonra müşrikler için af dilemek ne peygambere yakışır ne de iman edenlere.

  Allah cc nin babasi bile olsa sapkin icin duayi bile yasak ettigi Ibrahim as!...............!!!

  9.114. İbrahim'in, babası için af dilemesi, sadece ona verdiği bir söz yüzündendi. Onun Allah düşmanı olduğu kendisi için açıklık kazanınca, ondan uzaklaştı. Şu bir gerçek ki, İbrahim başkaları için gamlanıp ah eden ince yürekli, yumuşak bir insandı/tam bir evvâhtı.

  ...Onun/(babasinin) Allah düşmanı olduğu kendisi için açıklık kazanınca, ondan uzaklaştı.....
  [Bu forumdan bir uyenin;”Kafirin allah’a cc dusmanliginin sirri budur....” yazini hatirladim.]

  Allah cc nin tarif ettigi SAPKIN BABASINI SILEN IBRAHIM as!..............................!!!
  Tevhidin babasi kabul edilen Ibrahim as’a ve onun Rabb’ine ne iftira............................!!!

  9.115. Allah bir topluluğa kılavuzluk ettikten sonra, sakınacakları şeyleri kendilerine ayan-beyan bildirinceye kadar, onların sapıklığına hükmetmez. Allah her şeyi hakkıyla bilendir.

  9.116. Göklerin de yerin de mülk ve yönetimi Allah'ındır. Diriltir de öldürür de. Sizin için Allah dışında ne bir VELI vardır ne de bir yardımcı.

  Buyuk veli(!?) Seyh’ul ekber muminlerine
  Bir Kur’an mumininden
  Kur’an’dan
  Hemde TEVBE suresinden bir teblig!

  Hafazanallah!

 2. #12
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Üye Numarası
  129315
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991

  Cevap: Vahdet-i Vücûd Ve Panteizm Farklı Anlamlar Taşır

  Kutsal emanetler sadece birer semboldürler.Hz Davudunda kılıcı var orada? onamı ait? Nereden nasıl ele geçmiş? .Hz Musanın Ahit sandığı? eeee Hani yaklaşanları çarpıyordu? Asası? O zaman yere bırakta yılan olsun?Bunların cevaplarını veremezsiniz.Habeşistana gidin her kilisede Hz Musanın sandığı bulunur? Ve o kiliseye devam ediyorsanız şayet buna İNANACAKSINIZ!
  Gelelim Hz Şeyh Ül Ekberin olayına:EY İNSANLAR SİZİN TAPTIĞINIZ ALLAH BENİM AYAKLARIMIN ALTINDADIR! demekle Ayaktan kasıt Normal o ayak değildir. NEFSİNİ KASTETMEKTİR.Nefsi Radiyetül Mardiyeden bahsetmektedir.Yani Nefsinin ortaya koyduğu Rabbinden;Rabbininde Nefsten razı olduğu 7.NEFS işte Allah dediğimiz kavramda O nefsin ortaya koyduğu bir mefhumdur.Diğer taraftan sin harfinin Şına girmesinden kasıtsa Yavuz Sultan Selim hanın Şama girmesi kasdedilmemiştir.Şın üzerindeki üç noktanın en üst noktasının Sinle birleşimidir. YANİ ÜREME ESPİRİSİ VARDIR.Ama biz bu üremeyi MANEVİ ÜREME olarak kabul edeceğiz.Yani Manevi düşüncenin üretilerek geliştirilmesidir.ODA BAKARA SURESİ 155 ayette belirtilen:"Yemin olsunki sizi korku açlık;mallardan-canlardan-meyvalardan eksiltme türünden bir şeyle mutlaka imtihan edeceğiz.Sabredenlere müjdele."İşte O eksiltme imtahanına Şam halkının büyük bir kısmı tabi olmuştur.Çünkü Şam Osmanlıya teslim olmadı. Direndi.O zamanda yağma gördü.Mallarından karılarından ailelerinden oldular. İşte kafadan üreme yapıldı!O zaman Nefsleri zorlanan o insanlarda 7 Nefse ulaştılar.İşte oradaki ALTINLAR ise Hz Süleyman mabedinin altınları idi.Yani İLAHİ FELSEFE YANİ İLMİ LEDÜNDÜ bulunan. Tabiki bir kayıdı kuyduda olamazdı. Aşka kayıt kuyut olurmu hiç?
  Diğer taraftan Sayın Rabianın Bahsettiği FELSEFE Sadece AKILCI FELSEFEDİR. Sofi ise GÖNÜL FELSEFESİ yapar. İki felsefe ise farklıdır Terminolojileri bile ayrıdır. Yoksa ateş değdiği yeri yakar.Ama gönülde yanan o ateşin yakmasıyla aralarında benzerlik vardır.
  Eğer aşık isen yare
  Sakın aldanma ağyare
  Düş İbrahim gibi nare
  Bu gülşende yanar olmaz
  gelelim şu FETİŞ MESELESİNE? Hayır onu anlayamıyorum bir türlü? Fetiş demek ŞEKİL YADA ŞEKİLCİLİK demektir. Şekilcilik ise KURALCILIK KALIPÇILIK DEMEKTİR.Fakire İSANIN TERSİ OLAN ASİ DESENİZ EYVALLAH EFENDİM DERİMDE.Fetiş? Acaba nerde fetişlik yaptık?Mushaf Kuranı dahi Kuranı Hakiki olan Kainatın kitabı İnsandaki aklın gönlün yanında Talmut mesafesinde koyduk?:)Yok hayır İşte bu bir iftiradır.Sadece ve sadece İnsan haricinde var olan gözle görülmeyen bir Allaha inanmadık. Onada Allahın sıfatıdır dedik.Onuda manalandıran İnsan Nefsinin Allahıdır dedik.Şayet buysa fetişlik?
  Cımbızlama ayet diye bir şeye gelince AYETLERİN HEPSİ EŞİT DEĞERDEDİR EFENDİM.Birinin diğerine karşı bir üstünlüğü yada eksikliği olmaz. Harfi harfinede kabul ederiz.Ancak Hakiki olan ayetler İnsan nefsine gelmişlerdir.Dün sigara içebilir hergün et yiyebilirdin ama bugün hastalandın. Ve bu hastalık senin nefsine gelen ayettir. Ve sana diyorki Sigara içmeyeceksin! Kırmızı et yemeyeceksin!Ama dünkü dinimde bu yoktu . Ben dünkü dinime uyarım diyenler işte senin nefsinin bir bölümüdür.Kureyşli işte onlardır.Yoksa Kureyşliyi Tarihte yada İnancınıza uymayan insanlarda aramayın.Onlar hem sizden hemide bizdende çıkabilirler. Amma Bizlerden daha çok çıkar. Çünkü bizler 99 NUMARA AYAKKABI GİYERİZ.:))Masal anlatırızda anlayan görene anlatırız. Anlayamanlarada ne diyelim? Ninni küçük bebeciğime ninni.Ayaklar bir gün büyürde tıpış tıpış yürüyebilirsen bir gün hatırlarsınız o masallarıda.Baki selamlar.

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Cevap: Vahdet-i Vücûd Ve Panteizm Farklı Anlamlar Taşır

  SELAM:

  [Allah insana akıl vermiştir.Ve Kuranda bir çok ayet Gönlünüzü ve aklınızı işletin der.Keza Göğün ve yerin yaratılmasınıda derin derin düşünmemizi öğütler.Pekiyi o zaman ne yapacağız?Gök için astronomi yer içinde jeoloji yada metalurji tahsilimi yapmamız gerekecek?.........................]

  Simdi: Göğün ve yerin yaratılmasınıda derin derin düşünmemizi öğütleyen ayetleri cimbizlamadan konu sonuna kadar okuyalim.

  I-Tum objelerin SAHIBI Allah’tir (cc)! Bu yuzden de O yonetir.(Yani Allah cc onlardan degildir.)
  3.189. Göklerin de yerin de mülkü/yönetimi Allah'ındır. Allah Kadîr'dir, her şeye gücü yeter.

  Objeler degil bunlarla ilgili eylem/hareketler onemlidir.
  190. Şu bir gerçek ki, göklerin ve yerin yaratılışında, geceyle gündüzün birbiri ardınca gelişinde, akıllarını/gönüllerini işletenler için çok ibretler vardır.

  Bu eylemlere dikkat eden kisiler,yaratilis hakkindaki dusuncelerinin temelini Allah’a cc baglarlar.
  191. Onlar o kişilerdir ki, ayakta, otururken, yan yatarken hep Allah'ı zikrederler; göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler: "Ey Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Şanın yücedir senin!Ateş azabından koru bizi!"

  Allah cc disindaki Rabb’leri/beseri bilgiler,gercek Rabb’in cezasiyla son bulur. Inandigi rabb beserler ona yardimda edemez.
  192. "Ey Rabbimiz! Sen birini ateşe soktun mu onu tam rezil etmişsindir. Zalimlerin, yardımcıları olmayacaktır."

  Bunun icin Allah’in cc/Rabb’in elcisinin yukardaki ayetlere iman edin sozune aklini/gonullerini isletenler olumlu yanit verirler.
  193. "Ey Rabbimiz! Bir çağırıcının, 'Rabbinize inanın!' diye imana çağırdığını işittik ve iman ettik. Ey Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla bizim. Kötülüklerimizin üstünü ört ve bize iyilerle birlikte ölmek nasip et."

  Ve yukaridaki imanlari sebebi ile:iman ettikleri Vahy’den vaat edilenlere talip olduklarini aciklarlar.
  194. "Ey Rabbimiz! Resullerin aracılığıyla bize vaat etmiş olduğunu da bize ver; kıyamet günü bizi rezil etme!Sen, vaadine asla ters düşmezsin."

  Ve Rabb’leri olan Allah cc onlara:Kendisi ile kullarinin AYRI olduklarini,Bu ayrilik baglaminda yalniz kullarin birbirleriyle AYNI olduklarini, ayni olanlar arasindan sakinmaya calisanlari CENNETE koyacagini bildirerek vaadini yerine getirecegini bildirdi.
  195. Rableri onlara cevap verdi: "Ben sizden, erkek-kadın hiçbir çalışanın ürettiğini boşa çıkarmayacağım. Hep birbirinizdensiniz. Göç edenler, yurtlarından çıkarılanlar, yolumda işkenceye uğratılanlar, çarpışıp da öldürülenler var ya, onların kötülüklerini yemin olsun örteceğim. Ve yemin olsun ki onları, Allah katından bir karşılık olarak, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyacağım." Allah katındandır karşılıkların en güzeli.

  Goruldugu gibi soylenen anlamamaya calisanlarin iddaasi gibi degil, aksine tam ayetlerin yani Allah’in cc soyledigi gibi.............................................. .............

  {Uzun olmamasi icin onlarca aciklama ayetini buraya yazmiyorum-ki Kur’an’la hasir nesir olan herkes benim ayet disi yazdiklarimdaki cumlelerin ayetlerden alindigini zaten gormuslerdir.}

  II- [.O zaman O Allahıda kendi Fıtratımızda aramamız lazım gelecektirki işte TEVHİDİN ASLIDA BUDUR..Bir Allah bir sen ve ben bir taraf kafir müşrik diğer taraf mümin .Bir taraf cennette diğer taraf cehennemde. Ve biz bu hale TEVHİD diyoruz öylemi?Gerçi yalan çok tatlıdır ama kendimizi kandırıyoruz.EVET KALLEŞLİK OLACAK! TABİKİ. Ama içimizde olacak bu kalleşlik...]

  .......... Gerçi yalan çok tatlıdır ama kendimizi kandırıyoruz!..................................... .......

  Bizim verdigimiz ayetleri biz yazmadik.Hepsinin Allah’in sozu olduguna Eshedu enne.. dedik. Yani Kur’an’dan ayetleri oldugu gibi aktardik. Bunu bile bile YALAN tatlidir diyorsun.

  Arabi hoca icin bir onceki yazimin basinda soyle bir tespit yapmistim.
  Modern nur oncesi fikri kuryesli.......
  Arabiciden de Nur/Kur’an oncesi/cahiliye Kuryesin fikrinden baska ne beklenir ki?
  Hani bir ayet var Kur’an’da:” Ehl-i Kitap mensuplarinin bir kismiyla musrikler ayni sozde birlestiler........baglaminda. Hatirlamissindir!

  Yalan olan senin ve Rabb edindigin beseri bilgiler.
  Kur’an degil!
  Kur’an’a fetislerle soyletmek istediklerin yalan.
  Yani diyorum ki:

  YALANIN BILE YALAN!

  Ucuncu sahislar icin hatirlama olsun diye paranteze aldigim yazinin analizini yazmak istiyorum.......

  a) ...Bir Allah bir sen bir ben.....

  (ALLAH cc DIYOR KI-II:INSAN/HAYAT YARATILISI’dan alinti)

  [1- INSAN’IN YARADILIS SEBEBI

  a) Insanin dunya hayatina gelme sebebi:ALLAH cc KULLUK etmesi icindir.

  KULLUK ETMEK: Allah’a ortak kosmadan/Sirke girmeden yalniz kul olduguna/Allah cc / Allah cc hadislerine/Vahy’e/Kur'an'a uyarak,Yalniz O’na teslim olarak ibadet etmektir.

  Bu ibadet; iyi ameller islemek,haramlardan sakinmak,bedeni ve zikri dualar etmek,Vahy /Ilahi hadis disindaki beseri zanlarla din kabul edilenleri reddetmek, yani yalniz Allah’in Vahy Kitap’iyla, yine tek olan Allah’a teslim olmaktir. Cunku Allah cc veO'nun son peygamberi Muhammed as diyor ki;

  46/9//De ki: "Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahyedilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim."

  72/23//"Ancak Allah'tan bir tebliğ ve O'nun mesajlarından bir şeyler sunabilirim." Allah'a ve O'nun resulüne isyan edenler için cehennem ateşi vardır. Uzun süre orada kalaçaklardır.

  3/51//"Allah benim de Rabbimdir, sizin de Rabbinizdir; o halde, O'na kulluk edin! İşte bu, dosdoğru bir yoldur."----Rabb=egitmek,terbiye etmek,dedikleri yapilan,Malik.

  Ve Ilahi Vahy Kitap’i olan Kur’an’da,ALLAH DIYOR KI;

  51/56//Ben, cinleri ve insanları Bana ibadet etmeleri/benim için iş yapıp değer üretmeleri dışında bir şey için yaratmadım.

  Insanin yaratilisi/fitrati zaten bu yondedir.

  30/30//O halde sen yüzünü, bir hanîf olarak dine, Allah'ın insanları üzerinde yarattığı fıtrata çevir. Allah'ın yaratışında değiştirme olamaz. Doğru ve eskimez din işte budur. Fakat insanların çokları bilmiyorlar..............................]

  b) ......bir taraf kafir müşrik diğer taraf mümin....

  2.161. Ayetlerimizi inkâr etmiş ve küfre batmış halde ölenlere gelince; Allah'ın, meleklerin ve tüm insanların ilenci onlar üstünedir.

  6.106. Rabbinden sana vahyedilene uy! O'ndan başka ilah yoktur. Müşriklerden yüz çevir!

  3.28. Müminler, müminleri bırakıp da küfre sapanları gönül dostu edinmesinler. Kim bunu yaparsa Allah'la ilişiği kesilir. Ancak bir sakınma ile onlardan korunmanız müstesna. Allah sizi kendisinden sakınmaya çağırır. Ve dönüş yalnız Allah'adır.

  [Konu uzamasin diye baglamlarini yazmadim ama;Ayetlerin icerigi onemli!!!]

  c)....... Bir taraf cennette diğer taraf cehennemde........

  2.35. İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlar ise cennetin dostudurlar. Onlar da onun içinde sürekli kalacaklardır.

  2.39. İnkâr edenler ve âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte bunlar cehennemliktir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

  Arabici devaminda ne iddaa ediyor?
  [...Ve biz bu hale TEVHİD diyoruz öylemi?Gerçi yalan çok tatlıdır ama kendimizi kandırıyoruz.EVET KALLEŞLİK OLACAK! TABİKİ. Ama içimizde olacak bu kalleşlik...]
  Evet icinde KALLESLIK!
  Ama bizim kalleslerle isimiz yok.

  Not :Yeni yazini gordum!Yine ucmus devirmissin..Neyse sonraki yazida;yazina karsi kendi bakis acimizi yazariz.

 4. #14
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Üye Numarası
  129315
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991

  Cevap: Vahdet-i Vücûd Ve Panteizm Farklı Anlamlar Taşır

  I-Tüm Objelerin sahibinin Allah olmasının Vahdeti vücut prensibine aykırı hiç bir yönü yoktur.Ancak Şeyh Bedrettini Simavi son sözleride öyle boş sözler değildir:KAİNATA BAKTIM HAKKI TEŞBİH ETTİM.KENDİME BAKTIM AYNI HAKKI TEŞBİH ETTİM.ÖYLEYSE ÇEKİN İPİMİ.O zaman Siz Kendinizin yer ve göğüne bakın.Yoksa Bu yer ve göğün nasıl yaratıldığını bugüne kadar ilim çözememiştir.Çözemiyecektirde.Aynı zamanda Şayet içinizde Ademiyet yaratmışsanız onların hallerini düşünün.Ama ha Benim içimde öyle bir Ademiyet yoktur diyorsanız o zaman tabi haklısınız.Ama yok "bende bir bende" var diyorsanız.İşte sizin esas benliğinizin size itaat edenlerinin imanı önemlidir.Ama Size itaat etmeyen yönünüzü zaten ateşe atıyorsunuz.Kötü bir iş yaptığınızda duyduğunuz o TEESSÜR Cehennem ateşinin ta kendisidir. Ama Bilinki O Cehennemde o zaman sizde varsınız.MELİKİ YEVMİDDİN olan Cehenneminde sahibidir ve orada Oda vardır.
  Pekiyi Ali İmran suresi 195 ayeti yazmışsınız:O zaman GÖÇ EDENLER,YURTLARINDAN ÇIKARILANLAR,YOLUMDA İŞKENCEYE UĞRATILANLAR,ÇARPIŞIPTA ÖLDÜRÜLENLER bu ayete göre Cennete gidiyor. Peki bunu nasıl izah edebileceksiniz?Göç eden ve yurtlarından çıkarılan Yahudilerin o zaman hepsi cennette.Ha O Resulullah zamanına ait Müminlerle ilgili derseniz şayet:O zaman Kuranın Ezeli ve ebediliğinden ne anlıyorsunuz ? diye sorarım.Bana ne kardeşim o ayet o devre ait bir ayetmiş der geçerim.
  Yok Şayet diyorsanızki Bugün İslamın yayılması için bunları yapanlarıda ilgilendiriyor bu ayet diyecek olursanız.O ZAMAN İSLAMIN YAYILMASI İÇİN SİZİN TERÖRÜDE DESTEKLEMENİZ İCAP EDECEKTİR.Çarpışan İslamcı teröristde aynı şeyi demiyormu?
  II-BEN AYETE YALANDIR DEMİYORUM.AYETİN DÜMDÜZ OKUNULDUĞU GİBİ YORUMLANMASINA YALANDIR DİYORUM.
  A-Siz şu Cinleri açıklayın bakalım? Dumansız ateşten yaratılmışlardır.Müslim ve gayrı müslim olanları var.Tamam o ayetleri anlatında Gördünüzmü siz cinleri hiç?Görmediniz tabiki. Pekiyi o zaman şimdi toplumumuzda gördüklerini iddia edenler var.E sizde Kuranın yazdıklarına AYNEN OKUNDUKLARI GİBİ İMAN EDENLERDEN OLDUĞUNUZA GÖRE.E adam Hakikatende görmüş vede onlarla temas kurmuş olabilir. Efendim HEMDE MÜSLÜMAN OLANLARIYLA!! E o zaman MEMİŞLER ,KETONLAR ALDEHİTLER HAKLI CANIM.ADAMLAR DOĞRU BEN YALANCIYIM HA! Kusura bakmayın Sizin fikriyatınızın Cenneti dahi cehennemdir fakire.
  Sahi bu arada FITRAT yani yaratılış nedir? Ha Cesed yaratılışı olacak size göre.Yoksa Onun Elle tutulmayan gözle görülmeyen yaratılışından bize ne.Öyle ya.İçindede bir tane Gözle görülmeyen silüeti var.Ona Ruh diyoruz.Ölünce Dışarı çıkıveriyor hemen hesaplar başlıyor.
  B-Peki bu hayvanların hatta canlı olan herşeyinde bir ruhu var onlar ne oluyor? Nereye gidiyor onların ruhları?
  O bahsettiğiniz Cennet ve Cehennem GÖNÜL ALEMİDİR. GÖNÜL.Cehennemde yananda bizim bir parçamız,Cennette olanda diğer parçamızdır.Ahiret demek Yarın demektir.Ölmekse ÖLMEDEN ÖNCE ÖLMEKTİR. İşte Ahiret o ölümden sonraki haldir. Oda Bakara suresi 155 ayete tabi olan İnsanlar içindir.Diğerlerimi? Onlarda Diğer canlılar gibidirler VE YALNIZ BİR KERE ÖLÜRLER! Ama Ölmeyen tek şey vardır BAKİ OLAN ALLAHIN ZATINA AİT GEN İŞTE O ÖLMEZ. Ne vereceği bir hesap nede soracağı bir şey kalmaz maddi ölümden sonra çünkü O HAYDIR(DİRİ) İşide DİRİLERLEDİR.Oda İmtahana tabi olanlardır.Çünkü onlar onun en önemli HUCURATIDIR.Baki selamlar.
  Not:UÇMAK? Aman efendim ne haddimize ne kanadımız var nede arkamızda tepkili motorumuz?Biz fakirlerin öyle ferasetleri yoktur. Uçmayı sizlere sormalı.Tayyi mekan yapanlar falan filan.:)))Devirmekmi? Biz Susam yaprağının ,darı yığının üstüne çıkar orada iki rekat namazımızı eda ederiz efendim.Ne bir yaprak oynar nede bir tek darı tanesi incinir.Selamlar.
  Konu yavuz34 tarafından (06-05-2009 Saat 10:50 AM ) değiştirilmiştir.

 5. #15
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Üye Numarası
  132840
  Mesaj
  17
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  78
  Varlık hakkındaki görüşler:

  a-Kainat yaratılmamıştır, ebedidir,ezelidir,hiç bir şey yoktan var olmaz var olan da yok olmaz.(materyalizm)
  b-Kainat Allah tarafından yaratılmıştır fakat yoktan değil kendi parçasından yaratılmıştır.Var olan her şey Onun parçasıdır.Tek bir varlık vardır.(panteizm,vahdeti vucud)
  c-Kainat Allah tarafından YOKTAN yaratılmıştır.Varlık tek değildir.Yaratan ve yaratılmış olmak üzere 2 dir.(İslam ,hristiyanlık,yahudilik.)

  Siz hangisine inanıyorsunuz?

  Vahdet-i vucud panteizm değilse vahdet-i vucud inancının varlık hakkındaki görüşü nedir?

 6. #16
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Üye Numarası
  133160
  Mesaj
  6
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Yaratılmışı yaratana bağlamak..Herşey ondan neşet eder ölçüsüyle bakabilmek..
  mahluk halıktandır..ve dal köktendir..asıl iki değil birdir..

  Lütfen m.arabi hz.lerini iyice araştırmadan yorumda dikkatli olalım..Hassas konularda sanırım susmak erdemliktir.
  ibn arabinin bir ayetin tefsirini nasıl açıklıyor bakalım..İşi ehline sormak ve bırakmak akıllıca olsa gerek..

  Allah’ı nasıl inkâr edersiniz?
  neye dayanarak kendinizi O’na karşı perdeliyorsunuz, örtünüyorsunuz? Halbuki siz, babalarınızın sulbünde cansız nutfelerdiniz de O sizi diriltti. Niçin yaratılmışları, Yaratıcının varlığının delili olarak almıyorsunuz ” demek isteniyor. Sonra sizin canınızı doğal ölümle alacaktır, ardından kıyamet günü yeniden dirilişle sizi canlandıracaktır.


  Yüce Allah, onların yaratılışlarını, var olmalarını sağlayan babalar ve anneler gibi öncüllerin, sebeplerin ve koşulların var edilişini, yerleşim alanları ve meskenleri olsun diye yerin onlar için döşek kılınmasını, onları gölgelesin diye göğün tavan gibi bina edilmesini, kendilerin rızık olacak bitkiler yerden yeşersin diye sema’dan (gökten) su indirmesini kendine nispet etmiştir ki, bu fiili Allah’tan başkasına nispetten sakınsınlar, bütün bunların kaynağının Allah olduğunu gördükten sonra fiiller bazında şirkten arınsınlar. Bu yüzden ayetin akışı içinde bu açıklamaların tümünün sonucu (sebebiyet bildiren) “fa” edatıyla başlıyor: “artık bile bile Allah’a şirk koşmayın

 7. #17
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  Alıntı yavuz34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  . ELEM NEŞRAHTEKE SADREK. Hiç bir yere sığamadım ama Kulumun kalbine sığdım..

  (Elem neşrahteke sadrek.Ben sana şah damarından daha yakınım)
  alıntı yavuz34

  af buyur yavuz abi
  elem neşrah leke sadrak ne demek?  bu iki meal de şahsınıza ait.

 8. #18
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Üye Numarası
  129315
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  (Elem neşrahteke sadrek.Ben sana şah damarından daha yakınım)
  alıntı yavuz34

  af buyur yavuz abi
  elem neşrah leke sadrak ne demek?  bu iki meal de şahsınıza ait.
  Sana şah damarından daha yakınım anlamındandır. Açıklaması ise Ben hiç bir yere sığamadım ama Kulumun kalbine sığdım şeklinde izah edilir. Selamlar.

 9. #19
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  arapça bilmiyoz die bizi kandırıyon demi. seni seniiii.
  ben buldum abi; biz senin göğsünü açmadık mı ; demekmiş arapçası.

 10. #20
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Üye Numarası
  129315
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  arapça bilmiyoz die bizi kandırıyon demi. seni seniiii.
  ben buldum abi; biz senin göğsünü açmadık mı ; demekmiş arapçası.
  Vallahi benide kandırmışlar demekki. Sağol.Selamlar

Benzer Konular

 1. Vahdet-i Vücut, Vahdet-i Vucud (3)
  muhsin iyi Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-05-2014, 04:28 PM
 2. Yorum: 7
  Son mesaj: 22-05-2012, 04:18 AM
 3. vahdet-i vücut !!!
  ajan Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 04-04-2010, 08:19 AM
 4. Bütün kadınlar normal doğum yapma gücünü içinde taşır
  RABİA Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-12-2009, 05:16 PM
 5. 7 farklı tarz, 7 farklı salon
  Nil@y Tarafından Ev Dekorasyonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-12-2007, 08:16 AM
Yukarı Çık