Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  Üyecik ppelin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  28
  Rep Gücü
  39

  Göz Görünce Bir Kez Geriye Ne kalır?

  Göz Görünce Bir Kez Geriye Ne kalır?

  Bütün aşk hikâyelerinin en unutulmaz ve heyecan verici sahnesi, sevenin sevgiliye ilk baktığı andır şüphesiz. Daha doğrusu, onun yüzünü ilk gördüğü vakit. Âşıktaki içsel değişimin başladığı an, gözün sevgiliye ilk takıldığı saniye dilimidir ve âşığın bütün biyografisi, bu ‘‘ilk bakışın öncesi ve sonrası’’ndan ibarettir. Bir ilk bakış, kaderin kazaya dönüştüğü en kutlu demi yüklenmiştir.
  İlk bakış, ancak yüz aynasına çarparsa aşka dönüşür. Çünkü sevgilinin başka hiçbir uzvu, hiçbir güzelliği onun yüzü kadar aşka kapı aralayamamaktadır. Nitekim bu mesnevîlerde âşık maşukunu ya bir resimde seyreder, ya rüyasında görür ya da birinden methini işitip sevmeye başlar. Ancak, sevginin aşka dönüştüğü an, sevenin sevgili yüzünü göz ile gördüğü andır. Çünkü bu noktada bilgi ve bilinç devreye girer. Meselâ Veys ü Râmin hikâyesinde Râmin, Veys'in yüzünü ilk gördüğü anda at üzerindedir ve kalbine bir ok saplanmış savaşçılar gibi atından yere düşer. Hüsrev, Şirin'i gölde yıkanmış, saçını tararken gördüğünde, onun yüzü saçları arasında gizli ve Hüsrev'e sırtı dönüktür. Şirin'in, kendisini seyreden şehzadeden haberi de yoktur. Fakat ansızın önemli bir şey olur ve Şirin saçlarını yana atar. İşte Hüsrev için dolunayın geceden çıkması yahut okun yaydan fırlaması bu anda gerçekleşir. Kays da mektebe varıp çocuklar arasına oturduğunda Leylâ sınıftadır ama ne zaman ki yüzünü görür, kılıç kınından sıyrılmış olur.

  Sevgilinin yüzü mü; aşk yangınını alevlendiren ilk kıvılcımdır.
  Âşığın kalbi mi, ilk bakıştan sonra suda titreyen bir mehtap.
  Göz... Savaşı başlatan haberci.
  Bakış... Elde olmayan kader; ilâhî kaza.
  Ve aşk... Kalp ile göz arasında kutlu bir hadise.


  Çoook sonraları kalp göze diyecektir ki, ‘‘Beni bu onulmaz derde iten sensin. Safayı sen sürdün, acıyı ben çektim. Nimet senin, zahmet benim oldu. Sen sevinirken, kaygılanan ben oldum. Bakışlarını arttırdıkça sen, dertlerimi çoğalttın benim. Zafere eren sen, hezimete uğrayan ben. Sen emirlerine itaat edilen hükümdar oldun, ben senin peşinde koşan tebaan. Sen emîr, ben esir. Melik iken memlük (kul) ettin beni.’’ Sonra devam eder:-Ey göz! Sen ikisin, ben birim. İki kişinin bir ferde saldırıp onu öldürmesi zulüm değil de nedir?!.. Şimdi ağla o hâlde; ettiğin zulmün cezasını çek bakalım!..Göz buna karşılık ayet-i kerime ile cevap verir:

  ‘‘Gerçek şu ki; gözler kör olmaz, ancak sinelerdeki kalpler kör olur’’ (Hacc, 46).Ebu Hureyre der ki: ‘‘Kalp bir kral ise, organlar emrine amade askerler gibidir. Kral iyi davranış içinde olursa, askerler de ona uyar. O fenalık yaparsa, emrindeki askerler de fena davranır.’’ Göz der: ‘‘O hâlde ey kalp, kendini de beni de helâka sürükleyen sensin. Seni perişan eden yegâne şey, Allah'ın sevgisinden, zikrinden ve emrettiklerinden uzak kalmandır. Sen başkasının sevgisini O'nun sevgisine tercih ediyorsun ve aşkın yükünü bana yüklüyorsun. Şimdi ağlayan benim, yanan sen. Ne sen beni kurtarabilirsin, ne ben seni söndürebilirim. Ben su serptikçe senin alevin artacak, sendeki ateş arttıkça ben daha çok yaş akıtacağım. Yoksa ‘Hayırlı olanı şu değersiz şeyle mi değiştirmek istiyorsunuz?’ (Bakara, 61).’’Yedi Askı'nın şairlerinden biri şöyle soruyor:‘‘Şaşkın vaziyetteyim; nefsimi mi azarlayayım, arzulu gözümü mü, yoksa kalbimi mi?’’


  İskender Pala


  Aşk Geldi , Damarımda Derimde Kan kesildi . Beni kendimden aldı sevgiyle doldurdu. Bedenimin bütün cüzlerini sevgili kapladı. Benden kalan yalnız bir ad, ötesi hep 0.

 2. #2
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041

  Cevap: Göz Görünce Bir Kez Geriye Ne kalır?

  mükemmel bir anlatımdı ..tebrik ederim çok güzel bir konu seçmişsiniz..
  İlk bakış, ancak yüz aynasına çarparsa aşka dönüşür... evet ne kadarda doğru ve güzel bir cümle..teşekkürler

 3. #3
  Acemi Üye serenity01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesaj
  129
  Rep Gücü
  349

  Cevap: Göz Görünce Bir Kez Geriye Ne kalır?

  beğenerek okudum yazıyı. içlendim belki de. ve merak ettim:
  kişi ne vakit farkeder ilk bakışın yüz aynasına düşen görüntüsünü? hemen mi yoksa zaman geçtikten sonra da farkedebilir mi?

 4. #4
  Üyecik ppelin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  28
  Rep Gücü
  39

  Cevap: Göz Görünce Bir Kez Geriye Ne kalır?

  Öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Okuyan gözlerinize sağlıklar versin Rabbim..


  İlk bakış, ancak yüz aynasına çarparsa aşka dönüşür..
  Özümüzde gerçekten aşık olunca, yani kişinin o aynaya bakışı safiyane ve tertemiz ise; elbette onu hemen farkedecektir. . Yine kendi enfüsündeki samimiyeti, inancı ile. En büyük hediye; o basireti, o yeni aşkı, belki de aşkın özünü vermesidir.


  İnandığınız Daim sizi korusun,Aşık olun ve Aşkla kalın...
  Konu ppelin tarafından (25-12-2008 Saat 12:06 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Başörtülü görünce korkuyorum
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 04-11-2012, 04:58 PM
 2. Sizden geriye unutulmayacak ne kalır ?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 10-05-2011, 10:41 AM
 3. Türbanlı adayı görünce protesto için soyundu
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 31-03-2011, 11:31 AM
 4. Hayalet görünce ne yapmalı?
  SMN Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 01-11-2008, 06:24 AM
 5. Biliyorum Dönmeyeceksin Geriye
  AmiR_aL Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-02-2007, 09:46 PM
Yukarı Çık