Toplu Kadrolaşma İdaresi: Bunlar da mı torpilsiz Anadolu genci?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “TOKİ ve iştiraklerine 800 civarında temiz ve torpilsiz Anadolu gençlerini almaya çalıştım” dedi.
Türk Büro Sen, sayıları 300’ü aşan milletvekili yakınları da “Torpilsiz Anadolu Genci midir?” diye sordu.


KPSS'de milyonlar çabalıyor ama...
2010 yılında yapılan KPSS’ye 3 milyon 254 bin kişinin katıldığına dikkat çekilen açıklamada, milyonlarca kişinin devlet memuru olabilmek için aylarca çalışıp, bu sınavda ter döktüğü ifade edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “TOKİ ve iştiraklerine 800 civarında temiz ve torpilsiz Anadolu gençlerini almaya çalıştım” sözlerinin hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi:

Biz kendisine sormadan edemiyoruz. Kendisinin TOKİ Başkanlığı’nı yürüttüğü dönemde KPSS şartı aranmadan istihdam edilen sayıları 300’ü aşan milletvekili yakınları da “Torpilsiz Anadolu Genci midir?”

Ayrıca Sayın Bakan, “İhtiyacımız olan mesleklerden okulunu derece ile bitiren ve belli tecrübesi olan lisan bilen eleman alımı yapabilmek için çalışıyoruz” demiştir. Merak ediyoruz, “Aşağıda isimleri geçen milletvekili yakınları da mı okullarından derece ile mezun oldular?”

Yine bir başka merakımız ise, “Torpilsiz Anadolu Çocuklarının ne kadarı Sayın Bakan’ın seçim bölgesi doğumlu kişilerden oluşuyor?”


Toplu Kadrolaşma İdaresi

Kamu kurumların istidam oranlarına bakıldığında yüzde 90,49 oranıyla en yüksek dolu kadroya sahip olan kurumlardan birisi olan TOKİ’de yandaş istihdamının yoğunlaştığınına değinilen açıklamada, "torpilsiz isimler bunlar mı" diye soruldu:

AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Fırat’ın kızı Neval Fırat Çekiç, AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır’ın oğlu Ö. Faruk Karabayır, AKP Diyarbakır Eski Milletvekili Nurettin Dilek’in kızı Ruken Dilek, AKP Rize Eski Milletvekili Abdulkadir Kart’ın kardeşi Hasan Kart, AKP Batman Eski Milletvekili M. Ali Suçin’nin yeğeni ve damadı Sabahattin Suçin, AKP Trabzon Milletvekili Kemalletin Göktaş’ın oğlu, yeğeni ve eşleri TOKİ’de akrabalık ilişkileri göz önünde bulundurularak istihdam edildi.

http://haber.sol.org.tr