Varım" dedi, kendini pencereden attı!Acun'un 'hayırları' yarışmacılarla sınırlı. Yarışma programları halkımızın aklını esir alırken, bir yarışma programı üzerinden girilen iddia bir vatandaşı az kalsın canından ediyordu.

soL (HABER MERKEZİ) Geçen hafta yayınlanan bir araştırma raporu, ülkemiz insanının "vaatlerin havalarda uçuştuğu" yarışma programlarında yarışmacı olabilmek için can attığını ortaya koymuştu. Tekirdağ'da yaşanan bir olay, yarışmaların insanların sadece hayallerine değil, aklına da el koyduğunu gösterir nitelikte.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bir vatandaş, Acun Ilıcalı'nın sunduğu ve televizyon yarışmalarının en bol ödüllülerinden, "Var mısın Yok musun" adlı programı izlerken yarışmada açılan kutular hakkında çocuklarıyla girdiği iddiayı kaybedince ikinci katta bulunan evinin penceresinden aşağı atladı. 47 yaşındaki üç çocuk babası Süleyman Parmaksız isimli vatandaş, yarışmada son iki kutusu kalan bir yarışmacının kendi kutusunda 50 bin TL, kutuyu açacak olan diğer yarışmacının kutusunda ise 500 bin TL olduğunu söyleyerek çocuklarıyla iddiaya girdi. Parmaksız'ın çocukları ise kutulardaki para miktarlarına ilişkin babalarının tam tersini iddia ederken, baba Parmaksız çocuklarına, yarışmacının kutusunda yarışmanın en büyük ödülü olan 500 bin TL'nın çıkması halinde kendisini pencereden atacağını söyledi. Yarışma sonuna gelindiğinde, yarışmacının kutusunda babanın iddia ettiğinin aksine 500 bin TL çıkması üzerine, Parmaksız çocuklarının gözü önünde kendisini ikinci kattaki evinin penceresinden aşağıya bırakırken, çocuklar şaşkınlıkla yaralanan baba için sağlık ekiplerine haber verdi. Bacağına bahçe korkuluğunun demir çubuğu saplanan Parmaksız ölümden dönerken, yaşanan olay bir kez daha dikkatleri yarışma programlarının insanlar üzerindeki etkisine çekti.

Geçen hafta içerisinde, İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) tarafından yapılan "Hayaller Yarışıyor" başlıklı bir araştırmanın sonuçları Türkiye'de her 100 yetişkinden 15'i televizyonlarda yarışmacı olmak istediğini söylüyordu. Yoksulluk halk arasında derinleştikçe umut kapısına halen yarışma programları insanların hayallerine el koyarken, Tekirdağ'da yaşanan olay insanların ekran başında da olsa kendilerini yarışma programlarına nasıl kaptırdığını ortaya koyan bir örnek olarak dikkat çekti.

Acun'un hayrı izleyiciye dokunmadı
Tekirdağ'da yaşanan olaya ilişkin ilginç bir anekdot da, pencereden atlayan vatandaşın izlediği programa ilişkin oldu. "Var mısın Yok musun" programının yapımcısı Acun Ilıcalı bahsedilen araştırma kapsamında yaptığı değerlendirmede, "Biz yarışmalarda hayırlı bir iş yapıyoruz. Yarışmacılarımıza bugüne kadar 11 milyon TL dağıttığımızı hesapladık. Bunun yanı sıra bizim yarışmamızda yardım geceleri de yaptık. Bu gecelerde 8 milyon YTL topladık" demişti. Anlaşılan Acun'un programının 'hayır' kapsamı ekran başındaki izleyiciye kadar ulaşmıyor.
kaynak