Lüks gemilerde çalışacak 32.500 kişi aranıyor


Dünyanın en büyük cruise şirketlerinden Royal Caribbean International, 32 bin 500 eleman alacak. Yöneticisinden servis elemanına, resepsiyon görevlisinden aşçıya her pozisyonda açık var. Aylık kazanç 2 bin dolardan başlıyor.....

Süper lüks seyahat gemilerinin (cruise)sahibi ABD'li Royal Caribbean International'daşu sıralar hummalı bir hazırlık var. Şirket, yeni bir rekora imza atacak desek daha doğru olacak.

Royal Caribbean,tam 220 bin groston ağırlığındaki "Oasis of the Seas" isimli gemisinin yapımını bitirmek üzere. Yaklaşık 2.5 milyar dolara mal olacak bu gemi, ilk seferine2009 yılında çıkacak.

İşte bu devasa "yüzenada"nın yanı sıra Royal Caribbean International'ın 2010 ve 2011 yıllarında sefere çıkacak gemileri için eleman alımına başlandı.İstihdam edilecek toplam personel sayısı 32 bin 500 civarında. Bunların 18 bini gemilerde görev alacak. Diğerleri ise Miami ve diğer bölgelerde kurulacak ana ofislerde çalışacak...

BİN 500'E YAKIN TÜRK var

Royal Caribbean Türkiye Personel ve Eğitim Müdürü Muammer Sungur, şirkete ait gemilerde yaklaşık 55 ülkeden insanın çalıştığını söylüyor.

Çamaşırhanelerde genelde Çinliler çalışıyor. Filipinliler, daha çok güvenlik elemanı olarak görev yapıyor Mutfakta, Hindistanlılar ağırlıkta.Bar, servis ve oda temizlik hizmetlerinde Jamaikalı, Rumen, Hırvat ve Sırplar hakim.

Türk personeller ise servis, bar, resepsiyon, animasyon, kat hizmetleri ve çeşitli yönetim kadrolarında görev alıyor...1996 yılından bu yana Royal Caribbean gemilerinde bin 480 Türk personel görev almış. Bunlar arasında hızlı bir şekilde yükselenler de var.Örneğin, 1998 yılında bu gemilerden birinde işe başlayan Metin Çamurlu, şu anda şirketin 350 milyon dolarlık gemisinde servis müdürü olarak çalışıyor.

Yeni çıkacak Oasis of the Seas isimli geminin İtalyan restoranının müdürü de Mustafa Şen isimli bir Türk olacak. Liberty Of the Seas isimli geminin ön büro müdürü Hülya Binacı, başka bir geminin restoran müdür yardımcısı ise Süleyman Kara...

TURİZM OTELCİLİK MEZUNLARI

Royal Caribbean gemilerinde görev alacak kişilerde aranan bazı özellikler var elbette. Öncelikli 21 yaşından gün almak gerekiyor. Tabii iyi derece İngilizce konuşabiliyor olmak şart. Bu şartlara uyan lise mezunu herkes iş başvurusu yapabiliyor. Ancak turizm otelcilik mezunlarına öncelik tanınıyor.

Tabii mesleki tecrübe de önemli. Sungur, aslında bu şartlardan ziyade insani ilişkileri kuvvetli ve işini seven kişiler aradıklarını söylüyor. Söz konusu kriterlere uygun tüm kişiler, "pre-interview" denilen ön görüşmeye çağırılıyor.

Bu aşamayı geçenler, Muammer Sungur tarafından Excellent Service Training Programı'na alınıyor. Bu bir eğitim programı. Günde 6 saat olmak üzere 10 gün sürüyor. Eğitim süresince, hangi sebzelerin nasıl doğranacağından Fransız pinot noir üzümünün yetiştiği bölgelere ve bu üzümlerden yapılan şarapların eşleştiği peynir çeşitlerine kadar pek çok konuda bilgiler veriliyor.

Söz konusu eğitim için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bu eğitimi geçenlere, yurtdışından gelen bir ekip tarafından bir sınav daha uygulanıyor. Bu sınavı da geçenler işe alınıyor. Peki bu işten ne kadar para kazanabilirsiniz? Sungur, en alt pozisyondaki aylık ücretin 2-3 bin dolar arasında değiştiğini söylüyor. Tabii bu gemilerde çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönüp iyi koşullarda iş bulma şansını da yakalamak mümkün.kaynak :Lüks gemilerde çalışacak 32.500 kişi aranıyor / Ekonomi / Milliyet İnternet


BENİM KENDİ YORUMUM:: Bütün dünyada krizin olduğu bir dönemde denizcilik sektörünü gösterip Yalancılık yapıyorlar. İstanbulda benim denizci olduğumu bilen birçok kişi benden torpil peşinde.

Bu Tür haberler Türkiyenin krize girdiğini gölgede bırakmak. Farklı konulara halkı sokmaktır. Ekonomik problem olan ülkelerde insanlar defineciliğe yer altındaki altınları çıkarma eğilimine girer. Daha önce MYNET haberlerde de vardı.

Gerçek Şudur. Denizci olabilmeniz için Liman cüzdanı ve STCW kurslarını görmeniz gerekir, STCW kursları başlangıcında size iş bulmak kolay denilir ama kursu bitirince gemiye gitmek için sıra beklersiniz. belki de hiç sıra gelmeyebilir.
1200- 1500 YTL ye patlar hatta yurtdışına kaçma emelleri de yatar bunun altında bunu çok iyi biliyoruz. Denizcilikte Aptal adam az denecek kadar azdır.

Gemiye binersiniz yurtdışına çıkarsınız birde geri dönemezssiniz hemde para da alamazssınız öyle şirketler de az değildir ,, 2000-3000 dolar euro gibi uçuk fiyatlar verirler
Yabancı bayraklıdır. Yabancı bayrak demek Türkiye kanunları geçmez , paranız insafa kalır. istediğiniz kadar avukat tutun. Şirketler 1-2 yılda bir şirket ismi değiştirir, bulabilirseniz şirketi mahkemeye verirsiniz.

-- CRUSİER tipi gemiler yolcu gemileri Kimin elindedir. ???? Türkiyenin kaç tane yolcu gemisi var ???? Diyelim ki eleman olarak gideceksiniz Türkiye temsilcileri vardır.
Böyle gemilere işçi yollayan firmalar simsarlık yapar. Aracırı. bu işten para kazanır

Dünyanın en büyük yolcu deniz filosu Yunanlıların elinde ve Yahudilerin elindedir. Ticaretin kalbi bu ülkelerde. Yolcu Gemilerinin bayrakları Panama-Liberia Kaptanları yunanlı norveç isveçlidir. Genelde Türk insanları Yahudi firmalarında daha çok iş bulur.
Yunanlılar filipinli Hintli Rus yugoslav Bulgar çalıştırır. Türk çalıştıran Yunan şirketleri az da olsa vardır.
Crusier tipi yolcu gemileri zaten hep vardır. Yani iş fırsatları normalde hep vardır. Giden arkadaşlarım da var. Ama genelde resepsiyon görevlisinden tutun vestiyer satış görevlisi eliyüzü düzgün, 20-25 yaşında üniverste mezunu. ingilizce bilen elemanlar alır. sizi ön sınava tabii tutarlar. Bu yeni birşey değildir. Kriz ortamında denizcilik piyasası şu anda çok bozuk iken Kimse aşırı hayal kurmasın.
Çünkü bu sadece belli kişilere umut verir başka birşey vermez, Stcw kursları şu anda ağzına kadar denizci olmak isteyenler dolu. İstanbul Kumkapı Önünde 150 den fazla gemi işsizlikten-Navlun Bulamamaktan Demirde bekliyor.
Protesto etmiyorum . ama Bu bir bilgi. Denizci olmak için Krizi mi beklediniz diye sorarım.
2 kez düşünün.