Sulukule’de gazetecilerden saklanan yıkım


Sulukule’deki Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerindeki bina ve gecekonduların yıkılmasına bu sabah yeniden başlandı. Sulukule Platformu üyeleri, ekiplerin gazeteciler gittikten sonra insanların oturduğu evleri yıkmaya başladıklarını söyledi.

‘Kentsel dönüşüm projesi’ kapsamında daha önce de birçok evin yıkıldığı İstanbul Sulukule’deki Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerindeki bina ve gecekonduların yıkımına bu sabah 6.30 itibariyle yine başlandı. Fatih Belediyesi görevlileri, yıkım işlemini gerçekleştirmek için Sulukule’ye polis eşliğinde geldi. Bölgede yıkım işlemi sürüyor.
Haberin devamı

Sulukule’deki insani koşulların durumunu araştıran Valilik İnsan Hakları Kurulu, bölgeyle ilgili raporunu tamamladı. Rapor, acil sağlık önlemlerinin alınmasından yiyecek içecek yardımına kadar pek çok insani yardım yapılması gerektiğine işaret ediyor ancak henüz alınmış bir önlem yok.

Sulukule’deki yıkımı durdurmaya çalışan ‘Sulukule Platformu’ üyeleri NTVMSNBC’ye yıkımla ilgili detayları anlattı.

BASIN VAR DİYE DURMUŞ GİBİ YAPTILAR
‘Sulukule Platformu’ üyelerinin verdiği bilgiler şöyle:
“Yıkım şu anda devam ediyor. Basın var diye önce boş barakaları yıktılar, legal bir görünüm vermek için. Sonra ara verdiler ama basın mensupları ayrıldıktan sonra yıkıma devam ettiler ve daha vahim bir şekilde sürüyor. Çünkü evlerin içinde insanlar varken yıkıyorlar. Şimdi basını tekrar toparlamaya çalışıyorum.”

BU SEFER TEBLİGAT YAPILMADI
“İnsanlar bugün yaşananlardan sonra şaşkınlık içinde. Hiç beklemediğimiz birşey bu. Aksine ‘olumlu değişiklikler’ olacak diye beklerken bu yıkımla karşılaştık. Eskiden haber verirlerdi yıkılacak diye, tebligat yollarlardı. Bu sefer öyle birşey de olmadı.”

İNSANLAR SAVAŞ KOŞULLARINDA YAŞIYOR
“Sulukule’deki insanlar savaş koşullarında yaşıyorlar. Kanalizasyon mahallenin ortasından akıyor, yiyecek içeceği olmayanlar var... Körlemesine hiçbir planı ve programı olmadigi belli omadan yıkıyorlar. Şu ana kadar yaklaşık 10 ev yıkıldı. Sonrasını ise kimse bilmiyor. Son olarak telefon hatları söküldü. Mahalleli perişan, yakınlarıyla haberleşemiyorlar.”

İNSAN HAKLARI KURULU’NUN RAPORUNU DİKKATE ALMADILAR
“İnsan Hakları Kurulu’nun raporunu dikkate almadılar. Aslında bu rapor bir aylık bir rapor ama bu konuda hiçbirşey yapılmadığı için ben devreye girmedim . Ancak dün akşam içime doğmuş gibi raporu basına yolladım. Bu kadar önemli maddeler içermesine rağmen Başbakanlık’a giden bu rapor için hiçbir şey yapılmadı.”

UNESCO RAPORUNU BİLE UMURSAMIYORLAR
“Hiçbir şeyi umursamıyorlar. Yerel yönetimleri bunu durdurmaya çağıran koskoca UNESCO raporu var. Bu bile kaale alınmıyor. Alıyorlar gibi yapıyorlar ama... Kadir Topbaş’ın açıklaması vardı, “Sulukule Projesini yeniden gözden geçireceğiz” diye. Gözden geçirme bu oluyor demek ki.”

Öğleden sonra mahalleye CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve ÖDP Genel Başkanı ve bağımsız milletvekili Ufuk Uras’ın gelmesi bekleniyor.Sulukule’de gazetecilerden saklanan yıkım :: www.sendika.org