Hollanda’da muhalefette bulunan Özgürlük Partisi PVV Lideri Geert Wilders ile kısa bir süre önce “Eski Müslümanlar” adıyla bir örgüt kuran İşçi Partisi PvdA’lı Arap asıllı politikacı Ehsan Jami, Hz. Muhammed’e ağır ithamlarda bulundu.

Yaklaşık 3 yıldan bu yana İslamı hedef alan açıklamalarıyla Hollanda hükümetini sıkıntıya sokan, ülkede bulunan çok sayıda Müslüman ve sivil toplum kuruluşlarının tepkilerini çeken Wilders ile Jami, Hz. Muhammed’e Hitler benzetmesinde bulundu.

De Volkskarnt gazetesinde Wilders-Jami imzasıyla çıkan makalede yer alan yazıda örgüt lideri Jami ile parti lideri Wilders, sınırsız özgürlükten söz edip, [RENK]“Nazi faşizmi ne ise bugünkü İslamiyet de odur”[/RENK] dediler.

Yazıda, [RENK]“Geçtiğimiz yüzyılda dünya Nazilerden ne çektiyse şimdi de İslamiyetten aynı şeyi çekiyor” [/RENK]diyen Wilders ile Jami’ye Hollanda basınından ağır tepki gösterdi.

Hollanda Terörle Mücadele Ulusal Güvenlik Merkezi Başkanı Tijbe Joustra da, Hz. Muhammed’de yapılan yakıştırmayı sert bir dille kınadı. Joustra, “Yaklaşık bir milyon Müslüman’ın yaşadığı ülkede yakışıksız sözler sarf edilmiş. Radikal İslam yanlılarına fırsat verip böyle riskleri göze alamayız” dedi.

NTV