Merhaba arkadaşlar. Neredeyse tüm konular adsense den az paralar kazanıyorum vs. gibi konular açıyor ve uzun süredir takip ediyor, üzülüyorum. Çünkü hepimiz SEO ile ADsense durumunu karıştırıyoruz. Sanıyoruz ki ne kadar fazla hit o kadar fazla $ kısmen doğru olabilir. fakat işin öz noktası yani Adsense nin amacı Rekl*****endir. Bu da demek oluyor ki Rekl*****enlere oynayacağız. rekl*****enlere nasıl oynarız ? düşük hit ile tık başı nasıl yüksek paralar kazanılır ? hit ile para kazanma doğru orantılı mıdır? işte bu soruların cevaplarını inceleyeceğiz.Nasıl siteler yüksek para kazanır bunu inceleyelim.

1) Öncelikle ana tema tabikide web sitemizin içeriği İsterseniz uygulamalı olarak Google da OYUN kelimesini aratalım
(tıkla)Şimdi bakıyoruz çıkan sonuçlara: Hiç Sponsor Reklam yok, oyun için yaklaşık 102.000.000 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar yani 102.000.000 adet oyun ile ilgili site var yani çok sayıda site.

İşte Asıl önemli olan nokta bu! Oyun kelimesi çok çok fazla aratılan bir kelime yani bu kelimenin hit getireceği kesin, Fakat rekl*****enler sitemiz ziyaretçiyle dolup taşsın demez! sitemize sadece alakalı ziyaretçiler girsin ki satış yapalım derler örneğin bir siding firmasının web sitesine giren bir kişi siteyi beğenirse yetkililer ile irtibata geçer ve satışı yaparlar. Fakat gelen ziyaretçi alakasız olsaydı, 1.000.0000 kişinin girmesi O firmaya hiçbir şey kazandırmazdı.

Devam ediyoruzz.. Ve oyun kelimesi için sponsor reklam yok. Yani Rekl*****enler için satış yapılabilecek bir kelime değil vede bununla beraber Bir reklam verildiğinde 102.000.000 adet oyun sitesi bu reklamı almaya hazırdır. Unutmayın ! Bir kelime anahtar kelime ile alakası web site ne kadar az ise o kadar fazla tık başı para verilir. Şimdi Google ın kendi sayfasından Oyun ve oyunlar kelimesi için çıkan raporlara bakalım.Göründüğü gibi sırf hit alan bir kelime olduğundan dolayı rekl*****en rekabeti yüksek. Arama ortalaması da yüksek bu demek oluyor ki eğer sitenizi bu kelimede yüksek sırada tutarsanız ÇOK FAZLA hit kazanırsınız FAKAT! tık başına aldığımız para o kadar da yüksek olmaz ? niye mi alttaki raporlarımıza bakalımBunlar ortalama değerlerdir yani rekl*****enlerin ödediği paralar. 0.8 bize ortalama 0.1 olarak falan dönüyor sanırım diğerleri de o konuyla bire-bir aynı reklam çıkarsa anca0.20 0.10 alabiliriz.

Şimdi gelelim diğer kelimemiz Siding e. İlk önce tabii ki google da aramamızı yapıyoruz siding - Google’da AraGördüğümüz gibi hem Sponsor reklamların neredeyse hepsi dolu yan (8-8) hemde arama sonuçları üstünde (3-3) olmak üzere. Vede arama sonuçları 20.900.000 Neredeyse Oyun kelimesinin 10 da biri yani demek oluyor ki Siding üzerine verilebilecek bir reklam oyun kelimesine göre kısıtlı üstelik ilk 10 daki sitelerden hiç biri Adsense yayınlamıyor sadece bir tanesi oyun kelimesinde ise uğraşan arkadaşlarımızın çoğu adsense için site açtıkları için Rekl*****enler için ücret çok çok az olabiliyor.Şimdi sıra geldi Siding ile ilgili bir sitenin anahtar kelimelerine bağlı olarak tık başı ortalama kazandığı $ laraGöründüğü gibi tek kelimede değil Siding çeşitlerinde bile yüksek Meblâlar olabiliyor. bu da siteye rekl*****enin bahsettiğim konularda değer vermesi ile ilgili.

Hepinize Bol Amerikan Dolarlı günler Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur.

Google raporu için kullandığım Kaynak: https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal

Yazar: Emre ÇAKILCI