Site içeriği ile ilgisiz reklamlar.Bu hem tıklanma oranlarını yani kazançları azaltırken sayfanın bütünlüğünüde bozar. Google, reklamların hedeflenebilir olması için webmasterlara da birkaç özellik sunmaktadır.Sitenizde içeriğin olduğu bölümlere ekleyeceğiniz birkaç kod ile google’a reklamların alakalı olmasını istediğiniz bölümleri gösterebiliyorsunuz.

Sihirli kodlarımız;
<!– google_ad_section_start –>

<!– google_ad_section_end –>

tema dosyalarında içeriğin basıldığı bölümü bu kodlar arasına alarak içerik ile alakalı reklamlar çıkmasınız sağlayabilirsiniz.


Ayrıntılı bilgi google’dan :


Bölüm hedefleme nedir ve nasıl uygulanır?

Bölüm hedefleme, metninizin ve HTML içeriğinizin reklamlar sitenizin içeriğiyle eşleştirilirken vurgulamamızı veya geri plana atmamızı istediğiniz bölümlerini önermenizi sağlar. Önerilerinizi bize bildirerek, reklam hedeflemenizi geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz. Yalnızca HTML konusunda bilgili olanların bölüm hedefleme uygulaması yapmalarını tavsiye ederiz.

Bölüm hedefleme uygulayabilmek için, kodunuza özel bir HTML açıklama imleri kümesi eklemeniz gerekir. Bu imler, reklam hedeflemesi için vurgulamak veya arka plana atmak istediğiniz bölümlerin başlangıcını ve sonunu işaretler.

Bir sayfa bölümünü vurgulamak için kullanılan HTML imleri aşağıdaki biçimi alır:

<!– google_ad_section_start –>

<!– google_ad_section_end –>

Başlangıç imine (weight=ignore) ekleyerek, yok sayılmasını istediğiniz bölümleri de belirleyebilirsiniz:

<!– google_ad_section_start(weight=ignore) –>

HTML kodunuza bu imler eklendiğinde, kodunuz sonuç olarak aşağıdaki gibi görünebilir:

<html><head><title>Bölüm hedefleme</title></head>
<body>
<!– google_ad_section_start –>

Bu, web sayfanızın metnidir. İçeriğinizin çoğu burada bulunur.

<!– google_ad_section_end –>
</body>
</html>

Bölüm hedeflemeyi, bir sayfanın istediğiniz kadar çok bölümüyle ilgili tavsiyelerde bulunmak için kullanabilirsiniz. Ancak, sonuçları garanti edemediğimizi ve tarayıcılarımızın sitenizde yaptığınız değişiklikleri belirlemesi için 1 veya 2 hafta geçmesi gerekebileceğini lütfen unutmayın.

Bu özelliğin düzgün kullanılabilmesi için, bölüm hedefleme imlerinin içine önemli miktarda içerik eklemeniz gerekir. Yetersiz içerik eklenmesi daha az alakalı reklamlarla veya GHİ’lerle sonuçlanabilir. Ayrıca, bu özelliğin yalnızca sitenizin alakalı içeriğinin önemli bölümlerini vurgulamak için kullanılması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, reklam hedeflemesinin sayfalarınızın içeriğiyle alakalı olmayan reklamlarla sonuçlanması program politikalarımıza aykırıdır.