Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Hayal-i Cihan Deger!

Kadınlar Külübü Kategorisi SMN Magazin Forumunda Hayal-i Cihan Deger! Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba Gecmisin magazinine bir dalalim. Kiminle mi? Tabii ki ilk paparazzimiz Zozo Toledo ile “Akşam Gazetesi beni İspanya’dan geldi diye ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Hayal-i Cihan Deger!

  Merhaba

  Gecmisin magazinine bir dalalim.
  Kiminle mi?
  Tabii ki ilk paparazzimiz
  Zozo Toledo ile


  “Akşam Gazetesi beni İspanya’dan geldi diye tanıttı”

  O yaşlarda kulüplere, diskoteklere gidiyordum. Ajda Pekkan’la, Gönül Yazar’la filan tanışıyorum. Derken bir gün biz dört arkadaş Büyükada’dayız. O sene de Avrupa Güzellik Yarışması Büyükada’da yapılıyor. İçeriye girmek istiyorum, giremiyorum. O dönem sinemada gazoz satıyordum. “ Bak maceralara bak” Taksim’de bir şipşakçı vardı, Yorgo diye bir Rum, gazeteci aynı zamanda, ben de ona resim çektirirdim bazen. Güzellik yarışmasına giremiyorum, baktım Yorgo orada. “Bunun parasını versem beni içeri sokar mısın?” Bana makinesini verdi, “Gazeteciyim de, gir içeri,” dedi. “Parayı vereyim,” dedim, almadı. Ben de “Bak bu akşam burada çok eğlence olur ama son vapur 10′da. Bende kalırsın,” dedim. Kabul etti. İki kişilerdi. Akşam Gazetesi’nden Abbas Koralı, bir de Yorgo. Bu arada Türkiye güzeliyle, İspanyol güzeliyle, İtalyan güzeliyle resim çektiriyorum yan yana.

  Sonra sabah onları vapura bıraktım. Yarışmadaki resimleri rica edince bana pazartesi günü gazete gel al dediler. Abbas Akşam Gazetesi’nin muhabiriydi. Gittim yanına, beni görünce sevindi. Beni orada İspanya’dan geldi diye tanıttı. Abbas bitirim, ben bitirim. Şiveli de konuşuyorum ya… Müdür de “Ben Madrid’e, Barselona’ya gittim,” filan diyor. Bir şey sorsa yandım. Ben Tophane’de dünyaya gelmişim. Derken kafadan attım, “Siz Toledo’ya gittiniz mi?” dedim. “Yok, bilmiyorum,” dedi. Soyadım Toledo ya, öyle attım. Ümit Deniz istihbarat şefimizdi. Çok güzel bir adamdı. O zaman Cahide Sonku ile evliydi. Doğan Can da Akşam’daydı. Akşam Gazetesi dönemin en iyi gazetesiydi Abbas benden beklememi isteyip işe gitti. Ben orada beklerken yarım saat sonra telefon çaldı. Benden rica ettiler. Beyoğlu Atlas Sineması’nın üstünde küçük sahne açılıyordu, Muhsin Ertuğrul. Açılışta benden fotoğrafları çekmemi istediler. Sadri Alışık ve Çolpan İlhan’ın…

  Bağımsız Kelimeler Cumhuriyeti: TÜRKİYE’NİN İLK PAPARAZZİSİ ZOZO TOLEDO

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba

  Tam rezalet
  Dogrusu!....
  Tekrar magazin işine geri başladım. Bana derlerdi ki. Git bugün şu isim çıplak poz verecek.
  Saatlerce beklerdik. Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Türkan Şoray hariç birçok ismin çıplak resimleri var.
  İsim vermek istemiyorum. Evlere gidip çekerdik resimleri.

  Akşama kadar Divan Oteli’ne ünlü kadınlar gelirdi saçlarını yaptırmaya.
  Ben de onlardan randevu alır evlerine giderdim.
  O zaman Hafta Sonu’nun Yazı İşleri Müdürü Ergin Tezel ve İstihbarat Şefi Ülkü Ağabey vardı.
  Ergin Tezel’in cinsel tercihleri farklıydı.

  Yağmurlu bir akşam, Belma Simavi ve Erol Simavi dışarıda kalıyor ve
  eve dönmek yerine Ayaz Paşa’daki yerlerine gidiyorlar.
  Ayazpaşa’da Engiz Tezel’i üç dört tane adam ile yatakta buluyorlar
  ve Erol Simavi Hafta Sonu’nu kapatıyor.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba

  Erol Simavi o zaman Gönül Yazar ile birlikteydi. Hafta Sonu kapanınca ben de Gönül Yazar’,ın menejeri ve fotoğrafçısı oldum. Erol Bey “Gönül’e” göz kulak ol yanından ayrılma diyerek beni onunla çalıştırıyordu.

  “Özal ile Çin’e kadar gittim”

  Erol Simavi siroz oldu ve Gönül Yazar’la İsviçre’de yaşamaya başladı. Bana dedi ki “Hafta Sonu kapandı ne yapacağız senin için Zozo?” Ben de dedim “Tekrar açalım. Sonra Hafta Sonu tekrar açıldı. Çetin Emeç’i de Hafta Sonu’nun başına aldık. Her sene tüm dünyada film festivallerine giderdim. 35 sene Cannes Film Festivali, Venedik, Berlin Film Festivali… Japonya’ya kadar gittim. Bakanlar ile çalıştım. Özal ile Çin’e kadar gittim. İngiltere’ye gittim. Kraliçe Elizabeth’in elini öptüm. Beş tane olimpiyata gittim. İspanya Kralı’nı orada çektim. Yunan Kralı ile resimlerim var.

  “Brigitte Bardot, Sean Connery, Sophia Loren”

  Monte Carlo’da Grace Kelly’nin fotoğraflarını çektim. Saraya gittim. Ama ben, fotoğraflarını çektiğim kişilere, fotoğraflarının yer aldığı mecmuaları yollardım. Brigitte Bardot, Sean Connery, Sophia Loren.. Hepsi ile tanışma ve fotoğraflarını çekme fırsatı buldum… İtalya’daki aktrislerin hepsinin fotoğraflarını La Chita diye bir stüdyoda çekerdim.

  “Ben Ferzan Özpetek, burada film akademisinde okuyorum.”

  Rai Uno, İtalyan televizyonundan bir gün bana geldiler. Dediler “Biz İstanbul’da bir film çekmek istiyoruz. Bize yardımcı olu r musun? Bize gece çalışan bir adam lazım”. “Tabi yardımcı olurum. İşte o adam benim” dedim. İki ay sonra bana bir telefon Rai İtalia’dan .”Zozo bir biletiniz var Roma’dan” diye. Roma’ya gittim. İtalyanlar ile filmde oynadım. Biri geldi yanıma dedi ki “ Zozo Bey merhaba” . “Siz Türk müsünüz? dedim. “Ben Ferzan Özpetek, burada film akademisinde okuyorum.” dedi. Ben de ona dedim ki “Bir gün Türkiye’ye çok büyük bir rejisör olarak geleceksin. Türkiye’ye gelirsen eğer bende kal” İki sene sonra Türkiye’ye geldi. Hamam Filmi için. Ben Hamam filminde oynadım. İlk filmimdir benim. İkinci filmim ise “Harem Suare”. Harem Suare’de kralı oynadım. Üç tane filmde oynadım. Daha da çağırıyor ama gidemiyorum ki! Tekrar hafta sonuna dönecek olursak. Hafta Sonu’ndayken bir yazı için Çetin Emeç’le tartıştım.

Benzer Konular

 1. Hayali cihan deger!
  mopsy Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-04-2012, 11:32 PM
 2. Hayal Bu...
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 13-02-2009, 06:40 PM
 3. Birinci Cihan Harbi Niçin Çıkarıldı
  onuc13 Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-11-2008, 06:39 PM
 4. Nekadar DEGER veriyorsunuz?
  aylin90 Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-10-2008, 12:32 PM
 5. insanlık ve deger ölçüleri
  orkuorkun Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-10-2007, 08:15 PM
Yukarı Çık