çörek otu- nigella sativa

Ülkemizde ve Ortadoğu’da alternatif tıbbın gözdelerinden çörekotunun, tedavisi en zor kanser çeşidi olan pankreas kanseri için umut olabileceği belirtildi. Hz. Peygamber’in “Şu kara tane de, ölümden başka her derde çare vardır” dediği çörekotu yağında etkin olarak bulunan thymoquinone’in, kanserli pankreas hücrelerinin üremesini durdurduğu ve programlanmış hücre ölümlerini hızlandırarak bu hücreleri yok ettiği ortaya çıktı.
Araştırma henüz daha başında olsa da, sonuçlar thymoquinone’in, ameliyat ve kemoterapi geçirmiş ve kanser riski yüksek hastalarda koruyucu olabileceğini de gösterdi. Philadelphia’daki Jefferson Üniversitesi Kimmel Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Hwyda Arafat’a göre, çörekotu yağı, bağışıklık ve iltihap gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.

En ölümcül 4. kanser türü
Arafat ve ekibi thymoquinone eklenen kanserli insan pankreas hücrelerinin yüzde 80’inin öldürdüğünü bulguladı. Etkin maddenin, P53, Bax, bcl-2 ve p21 gibi önemli genleri etkileyerek, programlı hücre ölümünü hızlandırdığı açıklandı.
Araştırmacılar çörekotunun, tümör önleyici p53’ün ve hücre ölümünden sorumlu Bax’ın etkisini artırırken, ölümü engelleyici bcl-2’nin etkisini azalttığını ortaya çıkardı. Hücre fazlarının ayarlayan p21 geninin de etkisinin katlanması da çörekotunun ortaya konan diğer etkilerinden.
Dr. Arafat ve ekibi, thymoquinone’in kanserli pankreas hücrelerin DNA’sını etkileyerek “epigenetik” değişikliklere neden olduğunu gösterdi. Bu değişiklikler, DNA yapısına (histon adı verilen protein bloğuna), asetil gruplar eklenmesini ihtiva ediyor. Bu “asetilizasyonun” genlerin okunması ve proteinlere dönüşümünde önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.
Dr. Arafat’ın araştırması, çörekotunun etkin maddesi thymoquinone’un kanserli pankreas hücrelerine eklenmesiyle, gelişmeyi ve aktiviteyi yavaşlatan HDAC adı verilen enzimleri yavaşlattığını da gösterdi. Bu enzimler, histon proteinlerinden asetil gruplarını çıkararak gen kopyalanmasını durduruyor. Dr. Arafat, HDAC engelleyicilerinin histon deasetilizayonunu durduran yeni nesil ilaçlar arasında olduğunu ve kanser, sinirdokusu bozumu gibi hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceğini düşünüldüğünün altını çizdi. Arafat, Thymoquinone’in HDAC engelleyicisi olduğunu keşfetmenin, “kendisi için çok anlamlı ve heyecanlı” olduğunu da kaydetti.
Dünyada kanser ölümleri sıralamasında dördüncü sırada gelen Pankreas kanseri her sene yaklaşık 34 bin cana mal oluyor. Hastalık ancak yayıldıktan sonra teşhis edilebildiğinden, hastaların sadece yüzde 4’ünün tanı konulduktan 5 sene sonra yaşayabiliyor.

Haber xp sitesinden


--------Yeni Postalandı 01:51 PM ---------- Önce gonderilen mesaj at 01:44 PM ----------

kırmızı acı biber mucizesi

Acı kırmızı biberin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri, özellikle kanser hücrelerini yok eden özelliği, İngiltere de yapılan bir araştırmayla bir kez daha doğrulandı.
Nottingham Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, jalapeno biberinin (acı kırmızı biber) içinde bulunan "kapsaisin" maddesinin, hücrelerin enerji üreten ısı odası mitokondriye saldırarak, kanser hücrelerinin ölümünü tetiklediği belirlendi.
Araştırmaya göre, kapsaisindeki molekül ailesi vaniloidler, kanser hücrelerindeki protein gelişimine engel olarak "apostosis"i veya hücre ölümünü tetikliyorlar. Vaniloidler, bunu yaparken, etraftaki sağlıklı hücrelere zarar vermiyorlar.
Kapsaisin etken maddesini akciğer ve pankreas kanser hücrelerinde deneyen bilim adamları, bu etken maddenin tümörlü hücrenin tam kalbine saldırdığını belirterek, "Tüm kanserlerin (Aşil topuğunu) keşfettiğimizi düşünüyoruz" diye konuştular.
Araştırmaya başkanlık eden Timothy Bates, kanserli hücredeki mitokondrinin biyokimyasal yapısının normal hücrelerdekinden çok farklı olduğunu kaydetti. Bates, bir doz kapsaisinin bir kanser hücresinin apostosise girmesine yol açtığını, ancak normal hücrede bu sonuca yol açmadığını belirterek, "Bu, kanserli hücreleri doğuştan diğerlerinden ayıran ve savunmasız olduğunu gösteren bir durum" dedi.
Türkiye de sıklıkla tüketilen acı kırmızı biberde de yoğun olarak bulunan alkaloid madde kapsaisinin başta kanser olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etkiye sahip olduğu hekimlerce daha önce dile getirilmişti.

TÜRKİYE VE ABD DEKİ ÇALIŞMALAR

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi nde geçen yıl yapılan bir araştırmada da acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloid madde kapsaisinin, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etkiye sahip olduğu belirlenmişti.
ABD nin Los Angeles kentindeki Cedars-Sinai hastanesi Kanser Enstitüsü ve Kaliforniya Üniversitesi nde yapılan bir başka araştırmada da kırmızı biberin içinde yoğun olarak bulunan ve acılığını veren kapsaisinin, prostat kanseri hücrelerini yok eden etkisi ortaya çıkarılmıştı. Los Angeles taki Cedars-Sinai Hastanesi Kanser Enstitüsü ve California Üniversitesi nde yapılan araştırmaya göre, acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloid madde kapsaisin, kanserli prostat hücrelerine enjekte edildiğinde, bunların parçalanarak yok olmalarını sağlıyor.

İSOT-CAPSICUM-ANITUM

Türkiye de isot (ısı otu), bilim çevrelerinde ise “capsicum anitum” adıyla bilinen kırmızı acı biber, sevilerek tüketilen ve kültürü yapılan bir bitki. Anavatanının Meksika olduğu sanılan ve Azteklerin yazılı belgelerinde söz ettikleri kırmızı acı biber, Avrupa ya 15. yüzyılın sonlarında geldi, 16. yüzyılda kıta ülkelerine ve Osmanlı topraklarına yayıldı.
Kırmızı biberi en çok tüketen ülkelerden olan Hindistan a ise bu bitki 17. yüzyılda Portekizliler tarafından ulaştırıldı. Hint ve Meksika mutfağında çok sık kullanılan kırmızı acı biber, Türkiye de en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde yetiştirilmekte ve tüketilmekte. L.T. Tresh adlı bilim adamı, 1846 yılında bibere acılığı veren maddenin kristal yapısında olduğunu tespit ederek, adını “capsaicin-kapsaisin” koymuştu

Hekimce. Com sitesinden


--------Yeni Postalandı 02:15 PM ---------- Önce gonderilen mesaj at 01:51 PM ----------

çekirdekli siyah üzüm destanı

Üzümün antioksidan ve antiagaing özelliği nedeniyle çok çeşitli kullanım alanı vardı. Üzümün güçlü antioksidan özelliği E vitamininden 50 kat, C vitamininden ise 30 kat daha fazladır.Üzerinde yüzlerce bilimsel araştırma yapılan siyah üzüm şurubunun etken maddesi üzüm kabuğundaki Resveratrol’dür. Üzümün çekirdeğinde bulunan diğer bir madde olan Quersetin kan yapım mekanizmasında yeri olan eritropoetin üretimini desteklemektedir.

Resveratrol

Resveratrol siyah üzümün soğuk hava koşulları, mantar enfeksiyonları gibi etkenlere bağlı olarak kendini korumak için ürettiği bir maddedir. Daha az oranda asma, kök, sapı ve çekirdeğinde bulunmaktadır. Siyah üzüm, gerçek bir mineral (potasyum, demir, kalsiyum, çinko, bakır), B grubu, A ve C vitaminleri deposu, vücuttaki zehirleri atmamıza yardımcı, diüretik (idrar sökücü) ve laksatif (bağırsak çalıştırıcı) etki yapıyor. Kansızlara, hamilelere, emzikli kadınlara, fiziksel ve ruhsal çöküntü yaşayanlara, metabolizmanın ağır çalışmasından şikâyetçi olanlara önerilmesi bu yüzden. Üzüm, hücreleri aktif ve genç tutmaya, egzama ve derideki bazı sorunları gidermeye de yarıyor. Çünkü özellikle, organizmadaki toksik maddeleri atan üç büyük organı (karaciğer, böbrek ve bağırsak) çalıştırıyor. Resveratrolün;
Antikanserojen
Antioksidan,
Antiviral,
Antimikrobiyal,
Kolesteroldüşürücü özellikleri bulunmaktadır.

KANSER VE RESVERATROL

Resveratrol ile ilgili araştırmaların yoğunlaştığı alan kanserle ilgili olanlarıdır. Güvenilir pek çok kanıtın desteğiyle kanserin pek çok safhasında durdurucu ve engelleyici özelliği ile 1.dereceden doğal tedavi sağlamaktadır Resveratrol sadece kanser önleyici değil, ek tedavi olarak da önerilmektedir. Bilimsel çalışmalar resveratrolün eşsiz bir hücre yok etme sistemine sahip olduğunu göstermiştir. Tümör baskılayıcı gen p53 olsa da olmasa da kanser hücrelerini öldürmektedir. Tümör başlangıcına etkisi hayvan modellerinde antimutajen ve serbest radikalleri inhibe etmesi ile antioksidan özelliğinden kaynaklanmaktadır. COX-1 ‘in inhibisyonu ile tümör ilerleme aktivitesini azalttığı gözlenmektedir. Bu enzim tümör gelişimini uyaran bir maddedir. Resveratrol COX-1 enzimini %98 oranında inhibe etmektedir. Lösemi hücrelerinin diferentiationunu teşvik ettiği ve ve ribonükleotid redüktazı inhibe ettiği gösterilmiştir. Çoğalan hücrelerde DNA sentezi için bir enzime ihtiyaç vardır. Resveratrol’ün kan-oluşturan hücrelere karşı minimum toksik etkisi anti-kanser potansiyalini cazip kılmaktadır. Kemik iliği nakline uğrayan hastalarda hastalarda resveratrol tümör hücrelerini temizleyerek nüksetme oranını azaltmaktadır. Hemopoetik sistemde resveratrolün inhibitör etkii kısmen dönüşümlü, oysa lösemi hücrelerinde dönüşümsüzdür. Resveratrolün antioksidan ve kemopreventif etkisiyle lösemi hücrelerinde ki proliferasyonu inhibe ettiği gösterilmiştir.
Kanser oluşumuna neden olan pek çok madde örneğin sigara ve dioxin aryl hydrokarbon reseptörünü aktive ederek yeni ve zararlı genlerin oluşmasına neden olmaktadır. Resveratrol doğal mekanizma ile bu maddeyi inaktive etmektedir. Araştırmacılar, ''resveratrol''ün farklı türlerdeki tümörlerde bulunan CYP1B1 adlı bir enzim tarafından işleme tabi tutulduğunu ve bu işlem sonucu molekülün ''piceatannol'' adlı antikanserojen bir maddeye dönüştüğünü saptamışlardır. Resveratrol, Kemik Kanseri(kanserin kemiğe yayılımını durdurur),Prostat Kanseri (Kanser hücrelerindeki androjenleri ve reseptörlerinin fonksiyonlarını bloke eder),Akciğer Kanseri (Resveratrol, %50 oranında bu hücrelerin gelişimini inhibe etmektedir. Akciğer kanserine karşı gerekli kemoterapötik ajan olan paclitaxel ile resveratrol/ün bu hücrelerde ki kombine kullanımında Resveratrol’ün paclitaxelin sonradan ortaya çıkan antiproliferatif etkisini arttırdığı, paclitaxelin akciğer kanseri hücrelerindeki azaltıcı etkisinden dolayı resveratrol’ün akciğer kanserinin alternatif tedavisi olabileceğini öne sürmektedir),Kolon kanseri (Resveratrol ayrıca batı dietinin önemli bir parçası olan ve kanserli hücre gelişimin destekleyen linoleik asite karşı da etkilidir. Linoleik asit, araşidonik asitte yani hormon benzeri öğelere dönüşerek kanser hücre büyümesini tetikleyen faktörleri arttırır),Meme Kanseri (Japonya da yapılan araştırmalar da resveratrol’ün dietlere eklenmesiyle meme kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği ve batı tipi dietlerde ki linoleik asitin büyüme teşvikini bloke ettiğini göstermektedir. Son bilgiler resveratrol’ün eşsiz bir hücre yok etme sistemine sahip olduğunu ve tümör baskılayıcı gen p53 olsa da olmasa da kanser hücrelerini öldürdüğünü göstermektedir. Ayrıca resveratrol’ün meme kanseri üzerine etkisi östrojen reseptör pozitifte,östrojen reseptör negatifte olsa etki etmektedir).,Mide Kanseri (Resveratrol midede ülser, gastrit ve kanser gelişimine neden olan helicobacter pylorinin gelişimi ve büyümesini inhibe etmektedir) üzerine etkili olduğu gösterilmiştir.


SİYAH ÜZÜM EKSTRESİ VE KEMOTERAPİ
Kemoterapi ve Radyoterapi kanser tedavisinde kullanılan vücuda ciddi zarar veren ancak kanser tedavisinde henüz alternatifleri geliştirilemeyentedavi şekilleridir. Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerini hedef alırken normal hücrelere de zarar vermektedir. Kemoterapi tedavisi sırasında zarar gören hücrelerin başında ;
1. Kemik İliği( Bu Nedenle Kan Değerleri Düşer),
2. Saç Hücreleri( Saçlar Dökülür),
3. Sindirim Sitemi Hücreleri gelmektedir
Biz doktorlar; Kemoterapi ve Radyoterapi sırasında özellikle bazı bitkisel ürünleri kullanmaktan(Kullanılan Ürünün-Isırgan,Aloe Vera-...., kanser önleyici olurken karaciğer enzimlerini bozması,normal hücreleri koruyan bir bitkisel tedavi iken kanserli hücreleri de koruması,Özellikle kemik iliğinin baskılanarak çalışmasının engellemesi vb gibi yan etkiler nedeniyle zaten zor olan kemoterapinin daha da içinden çıkılmaz bir hal almasını engellemek amacıyla KULLANMAKTAN KAÇINIRIZ.Oysa Üzüm Bu Açıdan Mükemmel Bir Meyvedir. Ancak Her Üzüm Değil, siyah üzüm.Resveratrol maddesi ;Kemik İliğini Koruyan Ve Çalıştıran Ender Maddelerden Biridir. Bu nedenle siyah üzüm şurubu kullanan kemoterapi hastalarında kan değerleri düşmemektedir. (özellikle trombosit almaya ihtiyaç duymazlar). Siyah üzüm halk arasında kan yapıcı ve karaciğeri koruyucu olarak bilinir. Antioksidan aktivitesiyle karaciğer korunur. Siyah üzümün içeriğindeki etken maddeler vücutta birikmez suyla parçalanıp atılır , zehir (toksik) etkisi göstermez.
Siyah üzüm şurubu ülkemizde ENOANT adıyla satılmakta ve kliniğimizde kanserli hastalarda başarıyla uygulanmaktadır.

Dr.Murat BAŞ
ONKOLOG


--------Yeni Postalandı 02:25 PM ---------- Önce gonderilen mesaj at 02:15 PM ----------

KARABAŞ OTU KANSERE "DUR!" DİYOR.

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu , `Bitkilerdeki Sağlık Mucizesi` adlı kitabında 2 sayfa yer ayırdığı karabaş otunun özellikle kanser konusundaki faydaları ile ilgili olarak önemli bilgiler veriyor ve özetle şunları yazıyor: `Ben araştırmalarımda; karabaş otunun akciğer ve kan kanserlerinin ilerlemesinde ve beyin tümörlerinin büyümesinde güçlü bir geciktirici özelliği olduğunu gördüm. Hatta, bazı akciğer, kan ve beyin kanseri hastalarda öylesine etkili ki, onları kesin olarak tedavi edebiliyor. Karabaş otunun içerdiği `perillyl` maddesi, hem hücre bölünmesini önlemekte, hem de beyin, prostat, pankreas, bağırsak ve meme tümörlerine karşı etkin özellik göstermektedir. İçerdiği `geraniol` maddesinin de hem kansere karşı koruyucu, hem de tümör yok edici özelliği var.`

Ayrıca yüksek oranda `rosmarinik asit` içeren karabaş otu, kan doşamını da düzenlemektedir. Çünkü bu asitin en önemli iki özelliği, damar genişletici ve kanı sulandırıcı olmasıdır. İçerdiği `cineole` maddesi ise, anitbakteriyel (mikrop kırıcı), antialerjik (alerji önleyici), sedativ (sakinleştirci) ve hypotensive (tansiyon düşürücü) özelliği olan bir maddedir. Ballıbabagiller familyasından, mavi ve mor çiçekli bir bitki olan karabaş otu, yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişmektedir. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkarır. Bir türünden karabaşyağı denilen esans çıkarılır.

Nilgün Bilim- nur forum.