Rtük Şikayet Hattı ,Rtük şikayet,Rtük şikayet telefon numarası

Aşağıdaki linke tıklayarak, rtük şikayet hattı sayfasına ulaşabilirsiniz.

Radyo Televizyon Üst Kurulu

Ayrıca telefon ile şikayette bulunmak isteyenler için,
Şikayette bulunmak isteyen vatandaşlar, 24 saat açık olacak 444 1 178 numaralı telefon hattı üzerinden, bilgisayarlı kayıt sistemi yerine, RTÜK İletişim Merkezinde görevli, özel eğitim almış bir personele bağlanarak, yayınlarla ilgili görüşlerini bildirecekler. Böylece vatandaşlar RTÜK’le bilgisayarlı kayıt sistemi olmaksızın doğrudan iletişim kurabilecekler.

Vatandaşların yayınlarla ilgili görüşlerini bildirirken karşılarında birebir konuşabilecekleri bir temsilcinin olması verimli bir geri dönüşümü sağlayacak. Bu şekilde vatandaşlardan alınan bildirimler RTÜK İletişim Merkezi bünyesinde istatistiksel verilere dönüştürülecek. Toplanan veriler Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun değerlendirmeleri için önemli bir kaynak görevi görecek.

RTÜK İletişim Merkezine gelen beğeni, şikayet ve talepler RTÜK tarafından yayıncı kuruluşlara da gönderilecek ve radyo ve televizyon kuruluşlarının oto kontrol mekanizmalarının daha sağlıklı çalışmasına katkıda bulunacak.

RTÜK İLETİŞİM MERKEZİ NASIL ÇALIŞIYOR
Sisteme tüm Türkiye’den 24 saat boyunca 444 1 178 telefon numarası ile ulaşılacak.
Çağrılar iletişim merkezindeki operatörler tarafından karşılanacak.
Vatandaşa sesli yanıt verilmesiyle RTÜK ile vatandaş ilişkisi daha yakın düzeyde olacak.
Gelen sesli bildirimler Üst Kurulca değerlendirilmek üzere elektronik ortamda tablolara ve istatistiksel verilere dönüştürülecek.
Yayın kuruluşlarının da kendileriyle ilgili bildirimlere ulaşmalarına imkan tanınacak.
444 1 178 telefon hattını arayan vatandaşlar sadece şehir içi arama kadar ücret ödeyecekler.
Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler RTÜK’ün 0 312 266 19 44 numaralı telefonunu arayabilecekler.

ARAMA ÜCRETİ ESKİSİNDEN DAHA UCUZ OLACAK
Yeni sistemde vatandaşların ödeyecekleri görüşme ücreti de daha ucuz olacak. 444 1 178 RTÜK İletişim Merkezini arayan vatandaşlar, sadece şehir içi konuşma ücreti kadar bedel ödeyecekler.

SİSTEMDE TOPLANAN VERİLER YAYIN KURULUŞLARINA DA GÖNDERİLECEK
Yeni kurulan sistemle yayıncı kuruluşlara kendilerine ait olan şikayetlere ulaşma imkanı tanınacak. Kuruluşa ait bilgi, tüm bilgi içinden ayrılarak kuruluşun elektronik posta adresine belirli sürelerde otomatik posta aracılığı ile gönderilecek ve kuruluş temsilcilerinin bilgilere kısa sürede ulaşması sağlanacak.