Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  bursali68
  Misafir..

  Pargalı İbrahim Paşa, padişahın damadı değilmiş.

  Muhteşem hata... Senaryo baştan yazılabilir!

  Muhteşem Yüzyıl hakkında ortaya atılan bu iddia yine çok konuşulacak...

  Kanuni Sultan Süleyman'ın veziriazamı Makbûl ve Maktul İbrahim Paşa, nâm-ı diğer Pargalı İbrahim Paşa, bilindiğinin aksine padişahın damadı değilmiş.

  PARGALI KANUNİ'NİN ENİŞTESİ DEĞİLMİŞ
  Bu bilgi Türk Tarih Kurumu'nun (TTK) kurucularından ve on ciltlik Osmanlı Tarihi'nin yazarı Ord. Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı'ya ait. Uzunçarşılı, TTK'nın resmi dergisi Belleten'in 114. sayısında, Pargalı İbrahim Paşa'nın padişah damadı olmadığını yazıyor. Zaman'ın haberine göre: Uzunçarşılı, Pargalı İbrahim'in eşinin, Hatice Sultan değil Muhsine adında saray soylu olmayan bir hanım olduğunu belgeleriyle açıklıyor. Yazar, Hatice Sultan'ın İbrahim Paşa ile değil, İskender Paşa ile evli olduğunu da belirtiyor.

  Muhteşem Yüzyıl dizisiyle birlikte geçtiğimiz yıldan itibaren Kanuni Sultan Süleyman hakkında birçok kitap ve yazı kaleme alındı. Dizide Okan Yalabık'ın canlandırdığı Pargalı İbrahim Paşa ile ilgili yazılanlar ise genellikle memleketi, esir edilişi, Hatice Sultan'la evliliği ve öldürülmesiyle ilgiliydi. Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın Osmanlı Hanedanı Üstüne İncelemeler-Seçme Makaleler 2" adlı kitabındaki bir makalesinde yazar, İbrahim Paşa'nın Padişah'ın damadı olduğuna dair hiçbir kaydın bulunmadığını söylüyor.

  Bu bilgiyi ise İbrahim Paşa'nın tezkirecisi ve sonra reisülküttap olan Celalzade Mustafa Çelebi'ye dayandırıyor: "Paşa'nın en yakını ve en çok itimat ettiği adamı olduğundan Mustafa Çelebi'nin Tabakatü'l-Memâlik isimli eserindeki kayıttan anlaşılacağı üzere damatlığı hakkında bir ima dahi olmadığı gibi zevcesinin de hanedana uzaktan yakından mensubiyetine dair bir mütalaa zikredilmemektedir."

  İsmail Hakkı Uzunçarşılı, ikinci elden eserler olan, Âli, Peçevî, Solakzade, Mir'ât-ı Kâinat, Ravzatü'l-ebrar, Enderuni Ata tarihleriyle Hadikatü'l Vüzera'da da damatlığa dair bir kanıt olmadığını belirtiyor. Yazar, İbrahim Paşa'nın Padişah'ın kardeşiyle evlendiğine dair tek bilginin Hammer Tarihi'nde geçtiğini söylüyor.

  Uzunçarşılı, Osmanlı Tarihi'nin ikinci cildinin birinci basımında, İbrahim Paşa'nın Hatice Sultan'la evli olduğu şeklindeki kendisine ait beyanın da yanlış olduğunu belirtiyor: "Benim kitabımdan nakil yapanlar, İbrahim Paşa'nın zevcesinin Hatice Sultan olduğunu göstermişlerdir; halbuki bu hususta ben yanılmış ve yanıltmışım, şimdi bu yazımla bu yanlışlığı düzeltmiş olacağım."

  İsmail Hakkı Uzunçarşılı, bu bilgiyi İbrahim Paşa'nın eşine gönderdiği ve Topkapı Sarayı arşivinde bulunan mektuplarla da destekliyor. Paşa'nın Ekim 1524 tarihli mektubunda "Kaynanama selam ve dualar ederiz" şeklinde bir ifade bulunduğunu, bu ifadeye göre Paşa'nın hayatta olan kayınvalidesinin bir sultan anası olamayacağını belirtiyor. Yazar, eşinin İbrahim Paşa'ya yazdığı bir mektupta, "valide sultanın vefat ettiğini fakat kendisine (İbrahim Paşa'ya) danışmadan taziyeye gittiği için paşasından özür dilediğini" yazdığını belirtiyor ve ekliyor: İbrahim Paşa'nın zevcesi olan bu hanım Yavuz Sultan Selim'in kızı olsaydı, saraya taziyeye gittiğinden dolayı kocasından özür dilemeğe hacet yoktu. Vefat eden valide sultan, onun hakiki validesi olmasa bile üvey validesi demekti." (HABERTÜRK)

  Kaynak : m.milliyet.com.tr

 2. #2
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Diziyi izleyenlerin tarihi pek umursadığını zannetmiyorum. Böyle devam... :)

 3. #3
  bursali68
  Misafir..
  Hatice Sultan (I. Selim'in kızı)

  Hatice Sultan (d. 1496- ö.1538)[kaynak belirtilmeli], I. Selim ve Ayşe Hafsa Sultan'ın kızı, Osmanlı sadrazamı Makbul Pargalı İbrahim Paşa'nın eşidir.

  Ailesinin isteği ile İskender Paşa ile evlenen Hatice Sultan, bir süre sonra İskender Paşa'nın ölümü ile genç yaşta dul kalmıştır. Uzunca bir süre evlenmeyen Hatice Sultan ile, daha sonra sadrazam Pargalı İbrahim Paşa evlenmiştir. Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa'dan 1 erkek ve 2 kız çocuğu olmuştur. İsimleri Mehmet Şah, Hanım Sultan ve Fülane Sultan'dır.

  Boğdurularak öldürülen sadrazam Pargalı İbrahim Paşa'dan sonra hiç evlenmemiştir. 1538'de vefat etmiştir.

  Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Hatice_...m'in_kızı)

  Merhaba,

  Biri öyle diyor , diğeri böyle...Bir tarihimizi bile doğru dürüst tutamamışız...Madem ki Pargalı İbrahim Paşa , hanedan damadı olmamış , ne diye düzeltmezler bu kayıtları...İlle dizileri izledikten sonra mı birileri çıkacak " aaaa öyle değildi " diyecek...!

  Durum böyle karışıkken , sanırım yapmamız gereken dolu dizgin diziyi aynen izlemeye devam etmek...

  Sağlıcakla kalınız...

 4. #4
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Sırf bu evlilik değil ki birçok konuda kaynaklar birleşiyor .kanuninin sag kolu vs savaşlar ,fetihler ... ??

Benzer Konular

 1. Padişahın İşi Ne
  zekaikc Tarafından Dini Videolar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-08-2012, 01:51 PM
 2. Pargalı İbrahim nasıl öldü?
  YukseLL Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 22-11-2011, 09:36 PM
 3. Ben Artık Paşa Değilim" Gazi Mustafa Kemal Paşa .. Tabii ki anlayana
  HALK Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-08-2010, 11:14 AM
 4. Padişahın işi ne?
  gordionum Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-05-2010, 02:18 AM
 5. Padişahın işi ne?
  memedi Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-03-2008, 02:18 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık