Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

 2. #2
  metamorphosis
  Misafir..
  Dizilerin veya daha doğrusu reyting uğruna yapılan programların hiçbirinin ayna görevi gördüğünü düşünmüyorum. Ki son dönemde sıklıkla sunulan uyarlama dizilerin vehameti ortadadır. Açıkçası dizileri basamak olarak adlandırıp sinema filmlerinin kalitesinin yükseldiği savından yola çıkmak -birkaç film hariç- pek de mümkün değil. Bu anlamda televizyonlarda sunulan dizilerin ana kaygısı topluma ne vermekten ziyade reyting ölçümlerinde kaçıncı sırada olduğudur. Ki pek çok mükemmel dizi bu reyting batağından kurtulamamıştır.

 3. #3
  Kıdemli Üye ayybben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  Burdur
  Mesaj
  917
  Rep Gücü
  13845
  Artık dizilerin konuları sınırları zorluyorlar.Aklınıza gelmeyen senoryolarla karşımıza çıkıyorlar sadece izliyoruz ne ders alınacak tarafları var nede kültür yönünden katkı.Aile yaş***** bir çoğu aykırı fakat bu tarz diziler nedense çok tutulup izleniyor.

 4. #4
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Dizilerden çıkarılan dersler:

  AVRUPA YAKASI

  Başarılı bir senaryo ve içerdiği renkli karakterler sayesinde bu diziyi herkes çok sevdi. Belki hiçbir dergide Şahika, Cem, Fatoş, Yaprak, Tanrıverdi veya bir Burhan Altıntop gibi tipler yok ama yaşananlar bazen o kadar tanıdık oluyor ki, kahkahalarla gülmemek imkansız hale geliyor. Bırakın dergiciliği, her işyerinde değişik tarzlarda insanlar buluşabiliyor. Sabahtan akşama kadar ve hatta bazen hafta sonları birlikte olduğunuz bu insanları, ailenizden daha çok görüyorsunuz. Bazen işinizden bunaldığınızda can simidi olan iş arkadaşlarınıza tahammül edemediğiniz anlar da olabiliyor.

  Bize bu diziden alınacak en güzel ders; iş arkadaşlıklarının belli bir seviyesi olması gerektiği. Samimiyet dozajınızı ne kadar iyi ayarlarsanız, ofis ortamı içinde o kadar iyi vakit geçirirsiniz. Bu ayarlamadan patronunuzun da memnun olacağından emin olabilirsiniz.


  YAPRAK DÖKÜMÜ

  Reşat Nuri Güntekin'in ünlü romanından uyarlanan dizi, 1987’de TRTde yayınlanmış fakat şimdi olduğu gibi yoğun ilgi görmemişti. Yaprak Dökümü, ana temasını aldığı hikayeden oldukça uzaklaştığı için aslında açıkçası biraz kabak tadı verdi. Ailenin genç kızlarının yaptıkları karşısında babanın düştüğü durumu gördükçe insan üzülmeden edemiyor. Doğal olarak aklımıza hemen kendi ailelerimiz geliyor. Bu yaşa gelene kadar elbette biz de onlardan bir şeyler sakladık. Belki gizli gizli tatile çıktık, belki sevgilimiz olduğunu bile söylemedik. Leyla, ailesini paramparça eden Oğuz'la gizli gizli görüşmeye başladığında bunu tabii ki ailesine söyleyecek cesareti gösteremedi. Hatta iş seyahati etiketi altında sevgilisiyle tatile bile çıktı.

  İşte öğrendiğimiz ilk şey: "Beni burada kimse tanımaz nasıl olsa" gibi düşünceleri hemen kafanızdan atın. Uzun zamandır görmediğiniz bir tanıdıkla karşılaştığınız anda tehlikeli sularda yüzüyorsunuz demektir. Siz en iyisi yalan söylemek yerine şunu aklınızdan çıkarmamaya çalışın: Anne ve babanızın, karşı cinsle ilgili görüşlerini her zaman dinleyin. "Yok, ben bildiğimi okurum" diyorsanız o zaman önleminizi alın. Planınızı kusursuz bir şekilde yapın, hiçbir şekilde açık vermeyin. Sorulabilecek her türlü soruya uygun bir cevap üretin. En önemlisi ise söylediğiniz yalanı hiçbir zaman unutmayın. Sevgilinizle çıktığınız ama okul gezisine gittiğinizi söylediğiniz tatilden iki yıl sonra "Selinle Antalya'da ne kadar da eğlenmiştik" gibi cümleler kurmayın. Eğer hafızanız yeterince sağlam değilse, en iyisi sahte anılarınızı kendinize saklayın.


  ELVEDA RUMELİ

  Makedonya'da 1900'lü yılların başında geçen dizi, güçlü oyuncularıyla dikkat çekiyor. Olaylar Sütçü Ramiz Efendi'nin ailesi etrafında dönüyor. Ailenin üç kızından biri olan Zarife, köy okulunun öğretmeni olan Aleks'e aşık olur. Fakat Zarife Müslüman, Aleks de Hıristiyan olduğundan bir araya gelmeleri çok zordur. Bunun için ölümden dönmelerine rağmen birbirlerinden vazgeçmezler. Hatta Zarife ailesini karşısına almayı göze alıp evlenmek için sevdiği adamla kaçar. 21. yüzyılda da bu tip sorunlarla karşılaşmıyor değiliz.

  Aileler ne kadar modern geçinseler de, kızları başka bir dinden veya ırktan biri ile birlikte olduğunda kafalarında soru işaretleri oluşabiliyor. Sorun sadece din ve dil farklılığından da kaynaklanmıyor aslında. Delicesine aşık olduğunuz erkek arkadaşınıza annenizin içi ısınmayabiliyor. Siz onunla evlenmeyi düşünürken, annenizin olumsuz tavırlar takınması sizi çileden çıkarabiliyor. Zarife'nin bize verdiği derse gelince; güvendiğiniz bir ilişkinin arkasında sonuna kadar durun. Sizin ilişkiye olan inancınız çevrenizdekileri de eninde sonunda etkileyecektir.


  CANIM AİLEM

  Usta oyuncu Uğur Yücel ATV'nin en başarılı yapımlarından Canım Ailem'de 45 yaşına kadar hayatında hiçbir sorumluluk almamış olan Samim'i canlandırıyor. Samim, kızkardeşi ve eniştesinin ölümü üzerine üç yeğeninin bakımını üstlenir. Böylece yerleşik bir hayata geçtikten sonra taşındığı mahallede yıllar önce terk ettiği nişanlısı Meliha'yla karşılaşır. Aslında bu tip şeyleri etrafımızda çok duyuyoruz. Aldığı darbeyi unutamayan insanlar, yıllar sonra onlara o acıları yaşatan karşı cinsi gördüklerinde ya aslan kesiliyorlar, ya da geçip gidiyorlar. Herkesin acısını yaşama şekli var. Bazıları unutup önüne bakmayı tercih ederken, bazıları kinini içinde büyüttükçe büyütüyor.

  İşte bu diziden kendimize çıkardığımız pay: Belki siz de Samim gibi maceracı birine kapılıp gittiniz ve onda aradığınızı bulamadınız. Ama o yıllar sonra karşınıza daha oturaklı bir birey olarak çıktı. Size yeniden ilgi göstermeye başlamış ve tamamen değişmiş bu adama bir şans daha verecek misiniz? Bizce, çaresizlikten bir zamanlar sevdiğiniz erkeğe sarılmak yerine her şeyi geride bırakmış bir kadın olarak yalnız olmayı seçebilirsiniz.

  BENİM ANNEM BİR MELEK

  ATV'nin sevilen dizisi Benim Annem Bir Melek'in kahramanları Ece ve Çetin birbirlerini severek evlenmişlerdir. Evliliğinde hiçbir pürüz olmadığını düşünen Ece, kayınvalidesi Neriman Hanım'ı tanımaya başladıkça neyle karşı karşıya olduğunun farkına varır. Gelininin hiçbir yaptığını beğenmeyen kayınvalide, bir yandan da tüm ailesine kol kanat germeye çalışan tipik bir Türk kadınıdır.

  Şimdi şöyle bir düşünün: Şimdiye kadar birlikte olduğunuz kaç erkeğin annesiyle canciğer kuzu sarması oldunuz? Veya şimdiki sevgilinizin annesini çok mu seviyorsunuz? Elbette kimseyi sevmek zorunda değilsiniz. Ama eğer sevgilinizle ortak bir gelecek kurmayı düşünüyorsanız, kendinizi onun ailesine sevdirmelisiniz. Bir erkeğin annesini ne kadar ciddiye aldığı, onun düşüncelerine ne kadar önem verdiği, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Siz en iyisi hiç riske girmeyin, özellikle annesiyle birlikteyken en şirin halinizi takının. Kim bilir belki bir gün sevgilinizle aranız bozulduğunda annesinin hakemliğine bile ihtiyaç duyabilirsiniz.


  BİNBİR GECE

  Sezona tüm dizlerden erken veda eden ve artık hayatımızdan tamamen çıkan Binbir Gece 2006 yılından heri yayınlanıyordu. Kahramanımız Sehrazat'ın sırf oğlunun tedavi masraflarını karşılaması için patronu Onurla birlikte olduğunu diziyi hiç izlememiş olanlar bile biliyor. Dizide yaşananlar uzun bir süre köşe yazılarına konu oldu. Şehrazat her ne kadar yaşananları unutmak istese de, geçmişindeki gerçekler bir süre sonra karşısına çıkıyor. Hem de Onur'un ailesine gelin olup herkes tarafından sevilen hayırlı bir evlat olduktan sonra. Ummadığın taş baş yarar misali herkes şaşkınlıktan küçük dilini yutuyor.

  İşte bir ilişkide hiç yaşanmaması gereken şey: Sevgilinizden ne olursa olsun para almayın. Tamam, Şehrazat Onur'dan parayı aldığı zaman sevgili değillerdi belki ve sonrasında olacakları kestirebilecek konumda değillerdi. Erkek arkadaşınızla aranıza maddi konuları soktuğunuz zaman iş bazen sarpa sarabiliyor. Çok yakın bir zamanda olmasa bile, sonradan sorunlar çıkabiliyor. Hem arkadaşlarınız ne güne duruyor ki?

  MELEKLER KORUSUN

  İşte çağımızın anne-kız ilişkisine başarılı bir örnek. Kızının İstanbul'da tiyatro okumaya karar vermesi ünlü sanatçı Hümeyra'nın canlandırdığı anne karakterini çileden çıkarıyor. Fakat, anne her ne kadar kızına bu konuda gözdağı vermeye çalışsa da, dayanamayıp onun peşinden İstanbul'a gidiyor.

  Anne yüreği diye bir kavram boşu boşuna çıkmamış. Belki de hiçbirimiz anne olmadan onların üstümüze neden hu kadar titrediğini anlayamayacağız. Ama anlamasak bile anlayış göstermek de bizim elimizde. Aileniz istemiyor diye hayallerinizden vazgeçmenizi söylemiyoruz. Zaten onları kırmadan ne kadar kararlı olduğunuzu gösterirseniz, onlar da sizi baş koyduğunuz yolda destekleyecektir.

  AŞK YAKAR

  Bir aşk hikayesi daha... Aynı mahallede yaşayan Mustafa ile Nazlı birbirlerinin çocukluk aşkıdır. Parasızlık yüzünden bir türlü kavuşamazlar. Mustafa bir spor salonunda kickbox eğitmenliği yapmaya başlar ve orada Belda ile tanışır. Nazlı'dan daha dişi ve tuttuğunu koparan hir kadın olan Belda, ilgisini çeker. Aşk zannedip (biraz da parasının büyüsüne kapılarak) onun peşinden gider ve evlenirler. Tabii ki beklenen olur ve bir süre sonra sorunlar yaşanmaya başlar. Mustafa Nazlı'yı bir türlü aklından çıkaramamaktadır.

  İşte bu diziden aldığımız derslerin ilki: Beğendiğiniz kişinin sahip olduğu imkanlar sizi etkilemesin. Çünkü bu geçici bir sarhoşluk hali yaratır. Gelelim ikincisine: biz kadınlar boş zamanlarımızı spor salonlarında geçiriyoruz ve bir süre sonra bazı tipler (belki bir spor hocası) dikkatimizi çekmeye başlıyor. Eğer benzer şeyler yaşıyorsanız etrafında bu kadar çok kadın olan bir erkekten size pek hayır gelmeyeceğini unutmayın. İş ilişkisi içinde olduğunuz insanlarla yakınlaşmadan önce de mutlaka iki kere düşünün.

  DİĞERLERİ...

  Desperate Housewives: İnsan belki komşusunu seçemez ama gözlerini dört açmazsa ölümlerden ölüm beğenebilir.

  How l Met Your Mother: Arkadaşlar gibisi yoktur. Hele hele siz bir şeyleri unutmaya çalışırken yaşananları inatla kafanıza kakmaya çalışanları yok mu!

  Grey's Anatomy: Tıp okumak zaten zor. Eğitim aldığınız hastanedeki doktorlardan biriyle aşk yaşamanız işi daha da zorlaştırabilir.

  My Name is Earl: Yaptığınız her şeyin bir karşılığı vardır. Yanlış yaptığınız insanlar bir gün karşısınıza çıkıp size zorluklar yaşatabilir.

  Chuck: Aşık olduğunuz erkek gizli bir ajan çıkabilir. Sırlarınızı açıklarken dikkatli olun!

  Lost: Biz bundan bir ders çıkaramadık. Anlayan varsa bize söylesin :)


  [BALON]ben söylemiyorum mahmure.com söylüyor.[/BALON]

 5. #5
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443
  Alıntı SUPERMEYDAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sizce bugünkü televizyon dizileri toplumun genelini yansıtıyor mu?
  Tabiki yansıtıyor yansıtmasaydı bu dizilerin senaryosu nerden çıkıcaktı...

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

Benzer Konular

 1. İran Dizileri
  dogangunes Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-12-2016, 03:17 PM
 2. T.V Dizileri
  Kadim Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 48
  Son mesaj: 02-06-2010, 12:53 PM
 3. Türk dizileri edepsiz
  YukseLL Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 16-09-2009, 06:27 PM
 4. Toplumumuz ve değer yargıları
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 05-09-2009, 04:11 AM
 5. Türkiye'nin en çok kazanan dizileri
  YukseLL Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-07-2009, 02:59 PM
Yukarı Çık