ATV ekranında Eylül’ün ilk haftası izleyiciyle buluşacak Fesupanallah’ın oyuncu kadrosunda Hasan Kaçan’ın yanı sıra Cem Davran, Özlem Tekin, Kadir Çöpdemir, Erdal Tosun, Hatice Şendil, Şafak Sezer, Ahmet Yenilmez, Demir Karahanlı, Şebnem Özinal, Necmi Yapıcı, Suat Özkan gibi isimler var. Türk sinemasının efsane ismi Ayşen Gruda da dizinin kadrosunda… ATV ekranında Eylül’ün ilk haftası izleyiciyle buluşacak Fesupanallah’ın oyuncu kadrosunda Hasan Kaçan’ın yanı sıra Cem Davran, Özlem Tekin, Kadir Çöpdemir, Erdal Tosun, Hatice Şendil, Şafak Sezer, Ahmet Yenilmez, Demir Karahanlı, Şebnem Özinal, Necmi Yapıcı, Suat Özkan gibi isimler var. Türk sinemasının efsane ismi Ayşen Gruda da dizinin kadrosunda…

Fesupanallah’ta Hasan Kaçan “Pamuk Hüseyin” adlı gözü pek bir komiseri canlandıracak. Kadir Çöpdemir ve Cem Davran, “Gülüm Arif” ve “Tırtıl Necmi” olarak garibanlıktan yırtmak için planlar yapacak, Özlem Tekin ise “Jaguar Yasemin” karakteriyle zenginlerden çalacak…

Yapımcılığını Pana Film’in, yönetmenliğini Zübeyr Şaşmaz’ın üstlendiği “Fesupanallah”ın konusu kısaca şöyle;

VIDEO YUKLENEMEDI

İki samimi arkadaş olan Gülüm Arif (Cem Davran) ve Doktor Tırtıl Necmi (Kadir Çöpdemir) İstanbul’un eski semtlerinden birinde, mütevazı bir evde otururlar. Gülüm Arif’in tatlı diliyle, Doktor Tırtıl Necmi’nin buluşlarıyla kıt kanaat geçinen ikilinin canına garibanlık tak eder. Bir plan yaparlar. Havadan, cıvadan paralarla lüks hayat süren, sosyetenin en tanınmış dulu Sema Karaduman’ın (Şebnem Özinal) hayatına girecekler, güvenini kazanacaklar ve Sema hanım kendi elleriyle bir kaç milyon doları bizimkilerin kucağına bırakacaktır. Bizimkiler tam planı yaptıklarında, oturdukları apartmana başarılı ve gözü pek komiser Pamuk Hüseyin (Hasan Kaçan) ve onun dünyalar güzeli kızı Gülpare (Hatice Şendil) taşınır. Gülüm Arif ve Doktor Tırtıl Necmi kendilerince zengin olma hayalleri kurarken, sosyete güzelinin peşinde memleketin en azılı çetesinin başı Kilink Timur (Erdal Tosun) ve oğlu Cesur’un (Şafak Sezer) olduğunu bilmezler bile. Gözü pek komiser Pamuk Hüseyin, yıllardır peşinden koştuğu “Kilink” ve çetesini çökertmek amacındadır. Bizimkiler farkında olmadan kendilerini iki ateş arasında bulurlar. Bütün bu planların arasında, bu zamana kadar kızların kalbini çalan Gülüm Arif, kalbini komiserin güzel kızına kaptıracak ve işler sarpa saracaktır. Gelgelelim, Gülüm Arif ve Doktor Tırtıl Necmi asıl şoku “Jaguar Yasemin” (Özlem Tekin) ile karşılaştıklarında yaşayacaklardır.

Adabı ile güldürmek' zor ama biz iddialıyız

atv'nin yeni sezon için hazırladığı komedi dizisi Fesupanallah'ın Gülüm Arif'i Cem Davran ile 'Tırtıl Necmi'si Kadir Çöpdemir, rakipsiz olduklarını söyledi: Adabı ile güldürmek kolay değil! Bu alandaki açığı doldurmak için iddialı bir mizah dizisi yapıyoruz. Ekmek Teknesi'nden sonra iyi bir mahalle dizisi olmamıştı.....

Perihan Abla', 'Süper Baba', 'Mahallenin Muhtarları' ve 'Ekmek Teknesi'... Türk televizyon tarihinin en sevilen mahalle dizilerine bir yenisi ekleniyor: "Fesupanallah." Adını Erkin Koray'ın ünlü şarkısından alan dizi, 10 Eylül Pazartesi'den itibaren atv ekranında izleyiciyle buluşacak. 'Ekmek Teknesi'nin yaratıcıları Hasan Kaçan ve ekibinin elinden çıkan senaryosu ile yeni sezonun en iddialı dizileri arasında olan 'Fesupanallah'ın iki oyuncusu Cem Davran ve Kadir Çöpdemir, kulvarlarında rakipsiz olduklarını vurguluyor: "Ekmek Teknesi'nden sonra bu kadar iyi bir mahalle dizisi olmadı. İnsanlar bu diziyi kendilerinden bir şeyler bularak izleyecekler!"


DİZİNİN MİZAH YÖNÜ ÇOK GÜÇLÜ

'Fesupanallah' ekibiyle çalışmaya nasıl karar verdiniz?

KADİR ÇÖPDEMİR: Hasan Kaçan önce bana öyküyü anlattı ve benim de bu projede yer almamı istedi. 'Ekmek Teknesi'nde beraber çalışmıştık. Uzun bir aradan sonra yeniden birlikte çalışmaya karar verdik. Son derece mizah yanı güçlü, sıcak ve güzel bir işle karşılaştım.

CEM DAVRAN: Önümüzdeki bir yılı başka şekilde programlamıştım. Her sene ekranlarda olacağım. Ancak başka işler yapmayı düşünüyordum. Hasan Kaçan'dan böyle bir teklif geldi ve bu projeye en son ben katıldım. Dizinin duygusu aklımı çeldi ve kabul ettim. Son birkaç yıldır bu projeye hazırlanıyormuşum gibi hissettim. 'Fesupannallah'ın benim için televizyon anlamındaki milatlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Projeyi değerlendirirken kadrosunu ve senaryosunu bütün olarak mı ele aldınız? K.Ç: 'Fesupanallah'ın mizah tarafı çok güçlü... Hatta 'Ekmek Teknesi'nden bile daha güçlü bir mizah yanı var. Yaşayan bir iş yapmışlar ve çok güzel bir kast oluşturmuşlar. Bu senaryoyu okuyup, oyuncu kadrosuna baktığınızda, hemen işin içinde olmak istiyorsunuz. Çok güçlü bir kast oluşturulmuş. Türkiye'de ciddi anlamda mizah yazarı sıkıntısı var ve çok iyi projelere zor rastlıyorsunuz. Ancak bu projede yazar sıkıntısı yok. Oyuncular da deneyimli. Tecrübelerime dayanarak, çok iyi bir işin içinde olduğumu düşünüyorum. Ama önemli olan halkın ne düşüneceği. Şu an biz uyum içerisinde çalışıyoruz. En deneyimli oyuncu için bile ısınma süreci vardır ve gece-gündüz, canlandırdığınız karakteri yaşarsınız. Bu süreçte de karakter tam anlamıyla rayına girer. C.D: Aktör genelde konsepte bakar. Ben bütünden de canlandıracağım karakterden de çok etkilendim. Bendeki aktörel dokuya çok uydu.

TRAJEDİLERE AĞIRLIK VERİLİYOR

Ekranlarda çok fazla komedi dizisi olmamasının sebebi nedir? Komedi dizileriyle başarılı olmak daha mı zor? K.Ç: Son zamanlarda dram tarafı daha güçlü olan hatta trajedi boyutu olan diziler çekiliyor. Ülke büyüyor ve düne göre daha iyi yaşıyoruz. Buna rağmen trajediye ağırlık veriyoruz. Ancak biz iddialı bir mizah dizisi yapıyoruz. Bu anlamda açığı doldurmaya çalışıyoruz. Adabı ile güldürmek kolay değil... Mizah içerikli çok sinema filmi yapılıyor ama aklımda bir tek 'Beynelmilel' kaldı. Demek ki bu zor bir iş... C.D: Komedi yapmak, tiyatro ve sinemada zor olduğu gibi televizyonda da zor. Hatta televizyonda biraz daha zor olabiliyor. Tiyatroda başarılı bir komedi oyununu senelerce oynayabilirsiniz. Sinemada da çok güzel bir komedi filmi çekip, insanlara izletebilirsiniz. Ancak televizyonda her hafta ritmi yakalamanız gerekiyor. Üçüncü şahıslara bu enerjiyi iletmek çok zor oluyor. Bunun için çok iyi bir proje ve ekip gerekiyor. Aktörlük tecrübem beni yanıltmıyorsa, 'Fesupanallah'ta hepsi var. Güldürecek hareketin arkasına ve önüne güzel bir cümle koyarsanız, etkili oluyorsunuz. Komedi aslında çok ciddi bir iştir.

'Avrupa Yakası'ndan sonra 'Fesupanallah' ekrandaki komedi dizisi açığını dolduracak mı? K.Ç: 'Avrupa Yakası'nın konsepti farklı... 'Fesupanallah' kendi alanındaki açığı dolduracak.

GENÇLER DOĞALLIĞIMIZI SEVİYOR

Yeni sezonda rakipsiz olacağınızı söyleyebiliyor musunuz? K.Ç: Bunu temenni ediyoruz. Yapımcımız, senaristimiz,yönetmenimiz ve oyuncularımız çok iyi. Ama son tahlili vatandaş yapacak. Onlar karar vermeden kimse yorum yapamaz. Onların algıları ve deneyimleri tek seçici olmalarını sağlıyor. C.D: 'Fesupanallah' ayrı bir kulvarda ve tek başına bulunuyor. Umarım rakip olacak başka projeler de yapılır. Biz bu proje ile Türk toplumunun önemli bir açığını kapatacağız.

Gençler sizleri çok seviyor. Yeni nesille bu sıcak iletişimi nasıl kurdunuz? K.Ç: Birbirimizi iyi algılıyoruz. Ben insanları yargılamaktan hoşlanmam. Kibir duygum yoktur ve bu tavrım yaptığım işlere de yansıyor. Gençler samimiyetime ve doğallığıma inanıyorlar. Onlarla her zaman arkadaş olmayı tercih ediyorum. Bu nedenle de iyi bir diyalogumuz var. C.D: Beni seven herkesle ilişkimi, samimiyete bağlıyorum. Televizyonda gördükleri kişi benden farklı değil. İşimi iyi yapmaya çalışıyorum. Yeni projeye başladım ve hâlâ çok heyecanlıyım. Aktör olarak da, erkek olarak da en güzel yaşlarımı yaşıyorum. Gençleri çok önemsiyorum. Beni eleştirmeleri çok hoşuma gidiyor. Beni kayda değer bulmalarını seviyorum.

Toplum olarak çok çabuk dizi tüketiyoruz. Projeleri sadece ticari kaygıyla yapıp, işin kalitesine önem vermiyorlar mı? K.Ç: Dünyaya entegre olduk ve bu bizim bütün hayatımıza yansıyor. Biz artık hızlı tüketiyoruz. Bunun için hızlı üretmemiz lazım ki çark dönebilsin. İnsanların algısına hitap edecek işler yapmalıyız. Çok iş yapılsın ve insanlar seçsin. C.D: Televizyonun ticari boyutu var. Ticaret yapan insanlar da zarar etmek istemiyor. Siz sanatsal bir ruhla iş yapıyorsunuz ancak onu ticaret ortamında sergiliyorsunuz. Sektörün acımasız kuralları var ve bu beni de üzüyor.

Her mahallede olan karakterler

Dizide canlandıracağınız karakterlerden bahseder misiniz? K.Ç: 'Gülüm Arif'in kankası 'Tırtıl Necmi' karakterini canlandırıyorum. Kendince basit üçkağıtlarla hayatlarını sürdürmeye çalışan insanlar ama iyi niyetli bir yanları da var. Sevimli ve basit bir hayat yaşıyorlar. 'Tırtıl Necmi' işin stratejisini ayarlıyor ve sonra 'Gülüm Arif' ile onu hayata geçirmeye çalışıyorlar. 'Tırtıl' eğlenceli bir tip... Kendisine 'doktor' deniyor çünkü bir takım icatları var. Her şeyden haberi var gibi duruyor. Ancak yarım yamalak bilgileri var. Kaybetmiş insanlar bunlar... Tuttukları dal hep ellerinde kalmış. Zengin olmayı düşünüyorlar. İleride ellerine para geçerse ne olur, onu ben de bilemiyorum. Galiba bu yöne giden bir hikaye olacak. C.D: 'Gülüm Arif' mahalle aralarında dolaşan sempatik serserilerden biri... Mahallenin tatlı serserisidir. Bir yerden mucize gerçekleşecek ve hayat daha güzel olacak diye düşünüyor. Fakat tam iyi bir şeyler olduğunda duvara çarpıyor. İnsanlar da izleyince, kendi çevrelerinden birilerine benzetecekler. Çünkü 'Gülüm Arif' hepimizin mahallesinde olan tiplerden biri...

Genç oyuncular tiyatro bilmiyor

Yeni jenerasyonda oyuncu olma isteği ağır basıyor. Sizce oyunculuk gençler tarafından kolay bir iş olarak mı algılanıyor? K.Ç: Ben de eğitimli bir oyuncu değilim. Ancak yetenekli olunca kendi başına da var olabiliyorsunuz. Aynaya baktığınızda kendinizi oyuncu gibi hissediyorsanız, eğitim alarak da bu işi çok iyi yapmalısınız. Bunların yanında eğitimli olup, başarılı olamayan arkadaşlar da var. Rekabetin yoğun olduğu bir alan ve çok oyuncu var. Ancak buna rağmen çok iyi işler yapılmıyor. Gençlerin hemen istedikleri yere gelebilmeleri kolay olmuyor. C.D: Eskiden konservatuvarın tiyatro bölümünden mezun olanlar, Devlet Tiyatroları'na girmeye çalışırlardı. Sonra da iyi olanlar televizyona geçerdi. Şimdi oyunculuk bölümlerinden çıkanların en yeteneklileri hemen televizyon ort***** geçiyor. Devlet ve Şehir Tiyatroları yetenekli oyuncu bulmakta zorluk çekiyor. Gençler tiyatro ortamını yaşamadan ekrana geçiyorlar. Sonra da tiyatro kökenli olduklarını iddia ediyorlar. İleride zayıf bir birikimle ünlü birer oyuncu oluyorlar. Gençlerin en büyük trajedisi budur. Şartlar ne olursa olsun tiyatro yapıp, deneyim kazanarak ekrana geçmeliler.

KAYNAK: SABAH (MERVE YURTYAPAN)

Fesupanallah Dizisi 1. Bölüm Özeti

KAHKAHA BOMBARDIMANINA HAZIR OLUN!
AŞK... EĞLENCE... KOMEDİ... DUYGUSALLIK... MACERA!
HEPSİ BİRDEN "FESUPANNALLAH"LA ATV EKRANLARINDA!

Hasan Kaçan'ın senaryosunu yazıp, ayı zamanda başarılı bir komiseri canlandırdığı dizinin başlıca rollerini Cem Davran, Özlem Tekin, Kadir Çöpdemir, Hatice Şendil ve Şafak Sezer paylaşıyor... "Fesupanallah" çok zengin bir oyuncu kadrosuna sahip.atv'nin çok sevilen dizisi "Ekmek Teknesi"nin unutulmaz isimlerinin yanı sıra sinemanın birçok usta oyuncusu;Erdal Tosun, Şebnem Özinal, Ahmet Yenilmez, İpek Tenolcay, Necmi Yapıcı, Mehmet Usta, Baykut Badem, Suat Özkan, Kerim Yağcı, Yıldız Bademyalı, Aslıhan Erguvan ve Türk sinemasının efsane ismi Ayşen Gruda "Fesupanallah"ta buluştu.
Adını, aynı zamanda dizinin de jenerik müziği olan, Erkin Koray'ın efsanevi şarkısından alan "Fesupanallah"ın senaryosunu Hasan Kaçan yazdı."Fesupanallah"ın konusu kısaca şöyle; İki samimi arkadaş olan Gülüm Arif (Cem Davran) ve Doktor Tırtıl Necmi (Kadir Çöpdemir), İstanbul'un eski semtlerinden birinde, mutevazı bir evde otururlar.Gülüm Arif'in tatlı diliyle, Doktor Tırtıl Necmi'nin buluşlarıyla kıt kanaat geçinen ikilinin canına garibanlık tak eder. Bir plan yaparlar. Havadan, civadan paralarla lüks hayat süren, sosyete'nin en tanınmış dulu Sema Karaduman'ın (Şebnem Özinal) hayatına girecekler, güvenini kazanacaklar ve Sema hanım kendi elleriyle bir kaç milyon doları bizimkilerin kucağına bırakacaktır.Bizimkiler tam planı yaptıklarında, oturdukları apartmana başarılı ve gözüpek komiser Pamuk Hüseyin (Hasan Kaçan) ve onun dünyalar güzeli kızı Gülpare (Hatice Şendil) taşınır.Gülüm Arif ve Doktor Tırtıl Necmi kendilerince zengin olma hayalleri kurarken, sosyete güzelinin peşinde memleketin en azılı çetesinin başı Kilink Timur (Erdal Tosun) ve oğlu Cesur'un (Şafak Sezer) olduğunu bilmezler bile.Gözüpek komiser Pamuk Hüseyin, yıllardır peşinden koştuğu "Kilink" ve çetesini çökertmek amacındadır.Bizimkiler farkında olmadan kendilerini iki ateş arasında bulurlar.Bütün bu planların arasında, bu zamana kadar kızların kalbini çalan Gülüm Arif, kalbini komiserin güzel kızına kaptıracak ve işler sarpa saracaktır.Gelgelelim, Gülüm Arif ve Doktor Tırtıl Necmi asıl şoku "Jaguar Yasemin" (Özlem Tekin) ile karşılaştıklarında yaşayacaklardır.

Erkin Koray Fesupanallah Şarkısı Sözleri

VIDEO YUKLENEMEDI

Arkası gelmez dertlerimin bıktım illallah
Biri biterken öbürü de başlar vermesin allah
Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım allah
Yok mu çaresi dostlar fesupanallah

Alemin keyfi yerinde yine maşallah
Bize de bir gün kader güler güler inşallah
Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım allah
Yok mu çaresi dostlar fesupanallah