ve fotograf sanatçımız'ı tanıyalım biraz.

Rarindra Prakarsa Hakkında

Fotoğrafçılığa ilgim ilkokul yıllarında başladı. Kardeşlerim fotoğraflarının çekilmesinden hoşlanırken ben çekmeyi severdim. Görsel sanatlara olan merakım nedeniyle fotoğrafçılık tekniğini ve SLR kullanmayı öğrendiğim Grafik Sanatlar Fakültesine girdim. İlk SLR’ımı 1995’de (İki Nikon body ve 5 lens) aldım. 1998’de Endonezya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle fotoğraf çalışmalarıma ara verdim. 2001’de tekrar çalışmalara başlayarak 2004’de analog ekipman yerine dijitale geçiş yaptım.

Bir gazetede grafik tasarımcı olarak çalışmamdan dolayı yatkın olduğum haber fotoğrafçılığı ile başladığım fotoğraf çalışmalarım iki konuya, insan ve doğaya doğru yöneldi. Kimi zaman yalnızca insan, ya da doğa fotoğrafı çeksem de genellikle bu ikisini bir arada görüntülemeyi tercih ediyorum. Bu ikisini biraraya getirirken, basit ama pek çok insanın katıldığına inandığım “İnsanlar tabloya benzeyen fotoğrafları ve fotoğrafa benzeyen tabloları severler” düşüncesinden yola çıkıyorum. Bunu hem fotoğrafçılık tekniğimi hem de 1992’den bu yana kullandığım dijital fotoğraf işleme tekniğini kullanarak gerçekleştiriyorum.

Şu an fotoğraflarım Endonezya ve diğer bazı ülkelerde ticari amaçlı olarak kullanılıyor. Benim için en büyük mutluluk dünyanın her yerinden daha fazla insanla fotoğraflarımı , güzel ülkemi ve güzel insanlarımı paylaşabilmek.
About Rarindra Prakarsa