Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Sanat ve Edebiyatta Oryantalizm

Kültür, Sanat Kategorisi Resim Heykel Forumunda Sanat ve Edebiyatta Oryantalizm Konusununun içerigi kısaca ->> Sanat ve Edebiyatta Oryantalizm Jean Auguste Dominique Ingres'in Türk Hamamı Tablosu "Le Bain turc," 1862 Doğulu DespotizmDoğulu Stillerin Taklidi Rönesans'dan ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Sanat ve Edebiyatta Oryantalizm

  Sanat ve Edebiyatta Oryantalizm
  Jean Auguste Dominique Ingres'in Türk Hamamı Tablosu "Le Bain turc," 1862
  Doğulu DespotizmDoğulu Stillerin Taklidi

  Rönesans'dan 18.yüzyıl Batılı tasarımcılarına kadar Batı'da Çin seramikleri taklit edilmeye çalışılmış ve bunda da kısmen başarılı olunmuştur. Chinoiserie terimi Batı Avrupa'daki dekorasyonda kullanılan Çin temaları modasını ifade etmektedir.

  Ortaçağ, rönesans ve barok sanatlarında Kuzey Afrika Müslümanları ve Türklerin tasvirlerine rastlanmaktadır. Bu eserlerde Doğu egzotik ve yozlaşmış, şehvet düşkünü gösterilmektedir. Viktoryen İngiltere'nin Hristiyanlığın etkisiyle tensel olan her şeye karşı gösterdiği önyargı ve İslam ordularının Hristiyan dünyayı tehdit ettiği inanışından beslenen İslam düşmanlığı sözkonusu eserlerde bugün çeşitli çevrelerde hâlâ devam eden bir Doğu mitinin doğmasına yol açan temaları kullanılmasının önünü açmıştır.
  Fransız Resim Akademisi yöneticisi Jean Auguste Dominique Ingres'in Türk Hamamı tablosu Doğu'yu erotikleştirmiş ve Batı'da herkesçe kabul edilen kadın formlarını genelleştirmiştir.
  Sanatta oryantelleştirilmiş imajlar 20.yüzyılın ilk yarısında bile var olmaya devam etmiştir. Bunun örneklerinden biri de Matisse'nin doğucu çıplak tablolarıdır. Bu eserlerde Doğu ekseriyetle Batı kültürünün bir aynası olarak veya onun gizli ve gayrimeşru yönlerini ifade etme işlevini görmektedir. Gustave Flaubert'in Salammbô adlı romanında Kuzey Afrika'daki antik Kartaca antik Roma'nın önündeki bir engel olarak gösterilmektedir. Kartaja kültürü romanda ahlaken yozlaşmış ve tehlikeli biçimde cezbedici bir erotizmin yayıldığı bir yerdir. Bu roman daha sonraki antik Sami kültürlerine ilişkin portreleri büyük ölçüde etkilemiştir.
  Doğucu sanatta sadece Doğu'nun batı inşası tensel şehvet düşkünlüğü resmedilmemiş aynı zamanda Doğu'nun kan ve kılıç ile simgelenen despotik ve barbar bir doğaya sahip olduğu şeklindeki doğuşu kökeni oldukça eski bir önyargıya dayalı imgeler de bulunmaktadır.


  Bu ön yargılar hala mesnetsiz devam etmektedir.
  Alıntıdır.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye baby_face_03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesaj
  52
  Rep Gücü
  17

  Cevap: Sanat ve Edebiyatta Oryantalizm

  teşekkür ederim emegine saglık arkadaşım.

Benzer Konular

 1. Modern Sanat
  mopsy Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-02-2012, 03:49 PM
 2. Çağdaş sanat
  dogangunes Tarafından Resim Heykel Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-10-2010, 04:53 AM
 3. Sanat ve insan
  mopsy Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 18-11-2009, 03:33 PM
 4. BU TIR BİR SANAT ESERİ
  ErDaLL Tarafından Modifiye & Tuning Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 03-01-2009, 01:36 AM
 5. Yorum: 0
  Son mesaj: 07-07-2008, 01:48 PM
Yukarı Çık