Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Rad 31 Taberi tefsiri

  Selam!

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
  13.31.Kendisiyle, dağların yürütüldüğü yahut yerkürenin parçalandığı
  yahut ölülerin konuşturulduğu bir Kur'an mı olsaydı!
  Hayır, iş ve oluşun tümü Allah'ındır. İman edenler hâlâ ümidi kesip anlamadılar mı ki,
  Allah dileseydi elbette insanlara tümden hidayet verirdi.
  O küfre sapanlara gelince, sanayi olarak ürettiklerinin sonucu halinde başlarına
  gülle, tokmak türünden belalar inmeye devam edecek yahut
  o belalar onların yurtlarının yakınına konacak.
  Ta, Allah'ın vaadi gelinceye değin.
  Allah, vaadine asla ters düşmez.
  Sadakallah!

  31- Eğer Kur'an ile dağlar yürütülse veya yeryüzü parçalansa yahut ölüler konuşturulsaydı, yine kâfirler iman etmezlerdi. Oysa bütün işler Allaha aittir. İman edenler bilmezler mi ki, eğer AHah dikseydi, bütün insanların cüz'î iradelerini ellerinden alır, doğru yola sevkederdi. Allanın vaadi gelinceye kadar, kötü amellerinin cezası olarak, kâfilerin, ya devamlı olarak başlarına bir bela gelecek vaya evlerinin yakınına isabet edecektir. Elbette Allah vaadinden dönmez.

  Ayet-i Kerimenin ilk cümlesinin meali: "Eğer Kur'an ile dağlar yürütülse veya yeryüzü parçalansa yahut ölüler konuştunılsaydı yine kâfirler iman etmezlerdi." şeklinde verilmiştir. Bu meal, müfessirlerin çeşitli görüşlerinden tercih edilen bir tanedisidir. Ayetin bu cümlesi şu şekilde de izah edilmiştir.
  "Şayet müşriklerin teklif ettikleri gibi bu Kur'an vasıtasıyla dağlar giderilip ovalar haline .getirilse, yerler yarılıp ırmaklar fışkırsa, ölüler kabirlerinden çıkarılıp konuşturalacak olsalar dahi yine o müşrikler, rahman olan Allahı inkâr etmeye devam ederler." Bu görüşe göre âyet-i Kerime, müşriklerin tekliflerine cevap vermektedir.

  Diğer bir görüşe göre âyetin bu cümlesi şöyle izah edilmiştir. "Geçmiş kitaplardan herhangibiri, dağları yürütmüş, yeryüzünü yarmış yahut ölüleri konuşturmuş olsaydı, Kur'an da bunları yapardı. Bu tür şeyleri yapmak kitapların işi değil, Peygamberlere verilen mucizelerdir. O halde müşriklerin veya ehl-i Kitabın, Kur'anin böyle şeyleri yapmasını istemeleri yersizdir, manasızdır."
  Taberi bu ikinci görüşü zikretmiştir. İbn-i Kesir ise bu âyeti şöyle izah etmektedir: "Herhangi bir ilahi kitap, dağlan yerinden yürütecek veya yerleri yaracak yahut ölüleri kabirlerinden çıkartıp konuşturacak olsaydı bu kitap Kur'an olurdu. Zira Kuran, insanların ve cinlerin, belagatı önünde âciz kaldıkları bir kitaptır.

  Ayet-i Kerimenin devamında: "Oysa bütün işler Aİlaha aittir." ifadesi zikredilmiştir. Burada Peygamber (s.a.v.)in asıl söz sahibi olmadığı, gerçek söz sahibinin, Allah teala olduğu, onun dilemesiyle herşeyi yapacağı beyan edilmiş ve dikkatler tevhid inancına çekilmiştir.
  Ayette devamla şöyle buyuruluyon "İman edenler bilmezler mi ki, eğer Allah dileseydi, bütün insanların cüz'î iradelerini ellerinden alır, onları doğru yola sevkederdi." Taberi, âyet-i Kerimenin, mealde verildiği gibi bu şekilde izah edildiğini nakletmiş ve bu izah şeklini tercih etmiştir.
  Bir başka izaha göre, âyetin bu bölümünün mânâsı şöyledir: "Müminler, kâfirlerin iman etmelerinden hâlâ ümitlerini kesmediler mi? Hidayetin ve doğru yoldan saptırmanın sadece Allahm elinde olduğunu bitmediler mi?"

  Ayet-i Kerimenin son bölümü ise, kâfirleri tehdit etmekte ve akıbetlerinin felaket olacağını ve daha dünyada iken bile birçok musibetlere uğradıklarım beyan etmektedir. [40]

  Taberi Hoca
  Tefsir-i Kebir Mefatihu’l-Gayb

 2. #2
  Tecrübeli Üye sevmekesas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Nerden
  İstanbuL
  Mesaj
  409
  Rep Gücü
  5445
  Efendim ''Tefsir-i Kebir Mefatihu’l-Gayb'' Fahreddin Razi'ye ait değil mi? Yanılıyor muyum acaba?

Benzer Konular

 1. Nahl 90 Taberi Tefsiri
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-09-2010, 08:36 PM
 2. Taberi -Ibrahim 37
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-09-2010, 07:35 PM
 3. Tevbe 17 Ahkam Tefsiri
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-08-2010, 12:25 PM
 4. Tibyân Tefsîri 49/12
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-08-2010, 06:53 PM
 5. Kur'an-ı Kerim Tefsiri
  Nil@y Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-09-2006, 11:21 AM
Yukarı Çık