Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Her şey Kur’an-ı kerimde var mı?

islam (Müslümanlık) Kategorisi Kuran-ı Kerim Forumunda Her şey Kur’an-ı kerimde var mı? Konusununun içerigi kısaca ->> Son yıllarda, dinimizin 15 asırdır, bilinen tatbik edilen emir ve yasakları bazı mihraklar tarafından tartışmaya açılmıştır. En çok tartışılan konu ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik Mücahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Alem-i Ervah
  Mesaj
  28
  Rep Gücü
  523

  Her şey Kur’an-ı kerimde var mı?

  Son yıllarda, dinimizin 15 asırdır, bilinen tatbik edilen emir ve yasakları bazı mihraklar tarafından tartışmaya açılmıştır. En çok tartışılan konu da,” Bu mesele, Kur’an-ı kerimde var mıdır, yok mudur “ tartışması.

  Peki, herşey Kur’an-ı kerimde var mı? Tabii ki yok. Çünkü, Kur’an-ı kerim İslamın anayasasıdır. Her şey anayasada bulunmaz. Anayasalarda, temel esaslar, genel prensipler bulunur. Teferruatlar, uygulamalar kanun, yönetmelik gibi diğer kaynaklarda bildirilir. Mesela, anayasamızda, “Herkes mali gücüne göre vergi vermekle yükümlüdür” ifadesi geçer; fakat ne oranda, nasıl alınacağı, kanunla, yönetmelikle belirlenir.
  Bunun gibi, Kur’an-ı kerimde, namaz kılınması, zekat verilmesi emredilir fakat, namazın nasıl, kılınacağı, kaç vakit olduğu; yine zekatın ne oranda, nasıl verileceği Kur’an-ı kerimin açıklaması olan, Hadis-i şeriflerde bildirilir. Hiç kimse, Kur’an-ı kerimde yok diye, istediği gibi namaz kılamaz, istediği oranda zekat veremez.

  Bilindiği gibi, dînimizde kaynak dörttür: Kur’ân-ı kerîm, hadîs-i şerîfler, icmâ ve kıyâs. Hadîs-i şerîfler, Kur’an-ı kerimin; icma ve kıyas da hadîs-i şerîflerin açıklamasıdır. Dördüncü kaynak olan kıyâstan mezhepler çıkmıştır. Müctehid âlimler, ömürlerini bu uğurda harcayarak, dînin açık olmayan emirlerini açıklamışlar, Müslümanları bu ağır yükten kurtarmışlardır.

  Dinde müctehid olmayanın, Kur’ân-ı kerîmden, hadîs-i şerîflerden hüküm çıkarması mümkün değildir. Bugün ictihâd yapabilecek derecede âlim de kalmamıştır. Âlimler, hicri 4. asırdan itibaren ictihâd edebilecek kimsenin olmadığında ittifak etmişlerdir. Yanî bugün dînimizi tam, eksiksiz olarak öğrenmek, yaşamak istiyen mutlaka dört mezhepten birine tâbi olmak mecburiyetindedir.

  İslâmiyetin 15 asırdır, bozulmadan, değiştirilmeden bize ulaşmasını sağlayan mezhepler ve âlimlerdir. Bu ana caddeden ayrılanların îmânlarını muhafaza etmeleri çok zordur. Çünkü, mezhepsizlik, dinsizliğe köprüdür.

  Bu inceliği asırlar sonra da olsa din düşmanları keşfettiler. Kaba kuvvet ile bir yere varamayacaklarını anladılar. Önce, İslâmiyeti kalplere nakşeden, İslâmiyeti sevdirerek yayan tasavvufu, tarîkatları el altından bozdular. Buralara Müslüman kılığındaki kendi adamlarını yerleştirdiler. Sonra da, İslâmiyeti yıkmada en büyük engel gördükleri mezhepleri ve âlimleri hedef seçtiler. Bu kaleleri yıkmadıkça neticeye varamayacaklarını çok iyi anladılar. Bunun için de, yetiştirdikleri adamlarına, âlimlere, mezheplere, fıkıh kitaplarına hücum ettirdiler.

  Çünkü, onlar da biliyorlar ki, bu kale yıkılınca kaynak olarak arkasından hadîs-i şerîfler gelecektir. Artık bu sahada daha rahat hareket etme imkânı elde etmiş olacaklar. Şöyle ki; dîni içeriden yıkma çalışmalarına, engel olan bir hadîs-i şerîf gördüklerinde, hemen mevdû, uydurma hadîs, karalamasına girmektedirler. Böylece, bu uydurma, bunun aslı yok derken hadîs-i şerîfleri bertaraf etmektedirler. Eğer bir hadîs-i şerîf çok meşhursa, uydurma diyemiyorlarsa bu defa da Kur’an’a ters deyip inkar ediyorlar. Bütün maksatları dinin kaynaklarını kurutmak.

  Bugünkü tartışmalar hep bu sinsi çalışmaların ürünüdür. Maalesef, din düşmanları bu çalışmalarında hayli yol almışlardır. Surdan birçok delik açmışlardır. Bugün herkes, eline geçirdiği bir meâlden dînini öğrenmeye çalışıyor. “Kitabımızda ne yazıyor bunu öğrenmeden Müslümanlık olur mu?” gibi câhilce, suçlayıcı ifâdelerle Müslümanlar, zoraki olarak meâl okumaya zorlanmaktadırlar. Böylece farkında olmadan din düşmanlarının tuzağına düşülmektedir.
  Bilmiyorlar ki, fıkıh kitapları Kur’ân-ı kerîmin emirleri dışında bir şey bildirmez. Fıkıh kitaplarına, ilmihâle göre hareket eden, Kur’ân-ı kerîmin, hadîs-i şerîflerin emrine en doğru bir şekilde uymuş olur.

  Mehmet Oruç

 2. #2
  - Çevrimdışı
  2.imza yarışma birincisi nefisetülilm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Nerden
  İstanbul'da, İstanbulluyum...
  Yaş
  42
  Mesaj
  705
  Blog Mesajları
  19
  Rep Gücü
  7085
  Fıkıh kitaplarına, ilmihâle göre hareket eden, Kur’ân-ı kerîmin, hadîs-i şerîflerin emrine en doğru bir şekilde uymuş olur.

  Dikkatle okunması gereken önemli bir konu.
  Paylaşım için teşekkürler, Cenabı Hak razı olsun...

Benzer Konular

 1. PKK mensubu için ‘aktivist’ diyen rapora CHP’den ‘evet’
  KOMANDO Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-04-2013, 11:54 PM
 2. Yorum: 1
  Son mesaj: 20-10-2012, 08:36 AM
 3. Said-i Nursi’nin 1922’de Atatürk’e yazdığı mektup
  YukseLL Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-01-2011, 12:40 PM
 4. Hıkmet sunnet’ın degıl kur’an’ın adıdır.
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 17-11-2010, 07:23 PM
 5. ’Sil!’’ Dedin… Yırttım
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-08-2008, 10:54 AM
Yukarı Çık