Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  ALLAH cc DIYOR KI:IX- ZEKAT

  Selam!

  I-) ZEKAT NEDIR!

  Zekat- Kelime anlami temizlenme dir!
  Kuran’daki anlami ise:Tum arinma VE TEMIZLENMELERIN UST BASLIGIDIR!
  Zekati ust baslik kabul edersek; bugunku kullanilan anlaminin karsiligi SADAKA dir!
  Yani sadaka baglaminda; Kulun tum varligindan olmiyanlara dagitarak temizlenmesidir!
  Manevi temizligi icin baglaminda; Tevbe-dua-ibadet-teblig argumanlari
  Zekatin alt basliklaridir. Yani ZEKAT,genel anlamdadir.Butun yardimlari kapsar.

  Infak- Harcamak!
  Kuran’daki anlami:Kulun ALLAH cc RIZASI icin harcamasi, mallarindan ayirarak vermesidir.

  Ancak bu harcama hem Din adina olabilir,hemde genel harcamalari ifade eder.
  8.36. O küfre sapanlar mallarını Allah yolundan alıkoymak için harcarlar, harcayacaklardır da. Sonunda bu kendileri için bir hasret olacak, sonra da mağlup edilecekler. Küfre sapanlar doğruca cehenneme sürülecekler.

  Infak edilecek mal mutlaka en begendiklerimizden olacak.Eskileri,atacaklarimizi infak edip fakire veremeyiz.
  3.92.Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe hayırda erginliğe/dürüstlüğe asla ulaşamazsınız. İnfak etmekte olduğunuz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.
  ...sevdiginiz seyler....

  Sadaka-Dogrulama!
  Kur’an’daki anlami:YALNIZ! Allah cc yolunda harcamalar. Kur’an’da oncelikle devletin yetime, ailelere, fakirlere yardimi icin vergilerinden ve ganimetlerinden ayirmasidir!
  9/60//Sadakalar/zekât malları Allah'tan bir farz olarak sadece şunlar içindir: Fakirler, düşkünler, sadakalarla ilgilenmeye memur edilenler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlüğünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler,yolda kalmış kişi. Allah Alîm'dir,Hakîm'dir.

  Sadaka vermek,insanlarin mallarini temizler.Onlarinin vicdanini temizler. Asagidaki ayette sadaka zekata esitlenmistir.
  9.103. Bunların mallarından bir sadaka al ki, onunla kendilerini iyice temizleyip arıtasın. Onlar için dua et/onlara destek ol;çünkü senin duan/desteğin onlar için bir sükûnettir. Allah Semî'dir, Alîm'dir.

  Butun ibadetler gibi, zekat ibadetinin de temelinde IMTAHAN bilgisi yatar. Dunyevi KULLUK imtahanin onemli bir olcusudur ZEKAT!

  1- INSAN’IN YARADILIS SEBEBI

  Insanin dunya hayatina gelme sebebi:ALLAH cc KULLUK etmesi icindir.
  Ve Ilahi Vahy Kitap’i olan Kur’an’da,ALLAH DIYOR KI;
  51/56//Ben, cinleri ve insanları Bana ibadet etmeleri/benim için iş yapıp değer üretmeleri dışında bir şey için yaratmadım.

  Insanin yaratilisi/fitrati zaten bu yondedir.
  30/30//O halde sen yüzünü, bir hanîf olarak dine, Allah'ın insanları üzerinde yarattığı fıtrata çevir. Allah'ın yaratışında değiştirme olamaz. Doğru ve eskimez din işte budur. Fakat insanların çokları bilmiyorlar.

  Insan bu imtahani basarmasi icin gerekli donanimlara sahip kilinmistir.
  76/2//Doğrusu, biz insanı karışım olan bir spermden yarattık. Halden hale geçiririz onu. Sonunda onu işitici, görücü yaptık.

  2- HAYATIN YARADILIS SEBEBI

  Imtahana vesile olacak olaylar olsun diye HAYAT yaratilmis tir.Yani hayat;insanin kulluk IMTAHANI’nin gerceklesecegi olaylar zemini olarak,sonlu yaratilmistir.Bu olaylarda Vahy’e uygun davrananlar ahiret sorgusundan umitli olacaklardir.
  67/2//Hanginizin daha güzel iş yapacağını belirlemek için sizi imtihana çekmek üzere ölümü ve hayatı yaratan O'dur.Azîz'dir O, Gafûr'dur.

  3-INSANIN IMTAHAN ICIN FITRATINA MUDAHELE

  Var edilen bedene VAHIY/RUH konuldu.
  32/9//Sonra ona bir biçim verdi ve onun içine kendi ruhundan üfledi. Sizin için,işitme gücü,gözler ve gönüller vücuda getirdi. Ne kadar da az şükredersiniz!

  Allah cc bilgisine sahip bedene IMTAHANA taraf olabilmesi icin FUCUR-taskinlik/TAKVA-itaat,sakinma eklendi.
  91.7. Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirene.
  91.8. Ardından da ona bozukluğunu/fucuru ve takvasını ilham edene ki,

  Boylece insan kulluk yolunda bir ikilem icinde birakildi.
  76.3. Biz onu yola kılavuzladık. Artık ya şükredici olur ya nankör.

  4- RESULLER ARACILIGIYLA GELEN VAHIY’DE TAKVAYI SECEN KURTULACAKTIR BUYURULDU.

  6/32//Şu iğreti, basit hayat bir oyun ve eğlenceden başka şey değildir. Sakınıp korunanlar/TAKVALILAR için âhiret yurdu elbette ki daha iyidir. Hâlâ aklınızı işletemeyecek misiniz?

  5- IMTAHAN ARGUMANLARINDAN BIRIDE ESIT RIZIKLANMAMAKTIR.

  16.71. Allah, rızıkta kiminizi kiminize üstün kılmıştır. Fazla verilenler, rızıklarını ellerinin altındakilere aktarıp da hepsi onda eşit hale gelmiyor. Allah'ın nimetini mi inkâr ediyor bunlar?
  2.212. İğreti/sefil hayat küfre sapanlara süslü gösterilmiştir; onlar, iman sahipleriyle alay ederler. Takvaya sarılanlar, kıyamet günü onların tepelerinde olacaktır. Allah, dilediğini hesapsız bir biçimde rızıklandırır.

  Esitlik lehine bozulan kisi, vahiye iman ederek takvaya uyar. Daha az rizka mazhar olana Fazla rizkindan ayirarak/INFAK ederek payini dagitir.
  2.212. Ki onlar, gayba inananlar, namazı/duayı yerine getirenlerdir. Ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden, başkalarına pay çıkaranlardır.
  57.7. Allah'a ve resulüne iman edin; sizi üzerinde buyruk sahibi yaptığı şeylerden başkalarına bol bol verin! İçinizden iman eden ve infakta bulunanlar için çok büyük bir ödül vardır.

  ISTE ZEKAT BILINCI BUDUR!YANI:
  DIN DE YARDIM AMAC DEGIL ARACTIR.
  AMAC:ALLAH EMRINE UYMAKTIR./KULLUKTUR!
  BU EMIRLERE KULUN SAYGISINI/TESLIMIYETINI IFA ETMESI,
  YANI TAKVA SAHIBI OLDUGUNU GOSTERMESIDIR.

  [ Dinde bahsedilen ve” KUL HAKKI” ile vefat ettikleri icin ahirette gidenlerin, affedilmeme sebebi: Iste bu zekati vermiyerek sahibi olduklari mallarin tamamini kullananmalari yuzunden, inanan fakirlerin haklarinin ustlerinde kalip temizlenememeleridir.]

  II-) FAKIR ZEKATI NASIL VERIR:

  Infak edecek seyi olmayan fakirlerin zekati tebligidir.
  9.91. Güçsüzlere, hastalara, infak edecek bir şey bulamayanlara, Allah ve resulü için öğüt verdikleri takdirde bir günah yoktur. Güzel davrananlar aleyhine bir yol yok. Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

  III-) ALLAH cc RAZI – KUL RAZI:

  89.27. Ey sükûna kavuşmuş benlik!
  89.28. Dön Rabbine, razı etmiş ve razı edilmiş olarak!
  87.29. Gir kullarımın arasına!
  87.30. Gir cennetime!

  Allah cc nun rizasini/hosnutlugunu kazanmak imtahani kazanmaktir! Zekat bu rizaya ulasmanin en onemli yollarindan biridir.
  2.265. Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak ve öz benliklerindekini kökleştirmek için infakta bulunanlara gelince, onların durumu kendisine bol yağmur isabet edip de ürününü iki kat veren bir bahçenin durumuna benzer. Böyle bir bahçeye bol yağmur düşmese de bir çisinti, bir nem bile yetişir. Allah, yapmakta olduklarınızı tam bir biçimde görmektedir.

  A) Ayni zamanda bu imtahanin esaslarindan biride Allah cc nun verdiklerinden kulunun hosnut/razi olmasidir. Yani Allah cc bu baglamda kuluna iki sey vermektedir.

  a) Fazla rizik icin sukur,
  b) Bu riziktan infak edip fakire verme emri.

  Zekat vermeyen mumin en ust takva seviyesi olan BIRR seviyesine asla ulasamaz.
  3.92. Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe hayırda erginliğe/dürüstlüğe asla ulaşamazsınız. İnfak etmekte olduğunuz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.

  Cunku muttakilerin mallarinda fakirlerin, diger muminlerinde hakki vardir.
  51.19. İhtiyaç sahibi için, yoksun için bir hak vardı mallarında onların.
  2.273. İnfak edilenler, Allah yolunda kapanıp kalmış, yeryüzünde dolaşamaz olmuş yoksullar içindir. İffet ve onurları yüzünden, cahiller bunları, zengin kişiler sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ve yırtıklık ederek insanlardan bir şey istemezler. Nimet ve imkândan infak ettiğiniz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.

  Bu yuzden kul fakire,yetime Allah cc nun RIZASINI/hosnutlugunu amacliyarak yardim eder,verir!
  76.8. Yoksula, yetime ve esire, yemeği severek yedirirler.
  76.9. "Biz size yalnız ve yalnız Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık da bir teşekkür de istemiyoruz;

  B) Iste kulun,Allah cc nun verdiklerinden RAZI olmasi demek;

  a) Sukur icin ibadetlerini yapmasi
  b) Mallarindan iyileri infak edip fakirlere dagitmasi gerekmektedir.

  Sukur icin is yapmak, kazanimlarin helal ve guzellerini dagitmak gerekir!
  34.13. Onlar Süleyman için, mihraplardan/kalelerden, heykellerden, havuzlar gibi çanaklardan, yerinden kaldırılamaz kazanlardan ne dilerse yaparlardı. Ey Davûd ailesi, şükür olarak iş yapın! Kullarım içinden şükredenler o kadar az ki!
  2.267. Ey iman sahipleri! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkarmış olduklarımızın temiz ve güzellerinden infak edin. Kendinizin göz yummadan alıcısı olmadığınız pis/bayağı şeyleri vermeye kalkmayın. Bilin ki Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Hamîd'dir, bütün övgülerin sahibidir/övgüye layık olanları gereğince över

  Zaten Allah’in cc rizasi/hosnutlugu niyeti tasimayan sadaka sadaka degildir.
  4.114. Onların fısıldaşmalarının çoğunda hayır yoktur. Ancak, bir sadakaya, bir iyiliğe ve insanlar arasında bir barıştırmaya özendiren başka. Kim böyle bir şeyi Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak niyetiyle yaparsa biz ona yakında çok büyük bir ödül vereceğiz.
  4.149. Bir hayrı açıklar yahut gizlerseniz, bir kötülüğü affederseniz,Allah da çok affedicidir,her şeye güç yetirendir.

  IV-) ALLAH cc YOLUNDA HARCAMAK.

  Infakin tamel aldigi olgu, Allah cc yolunda harcamaktir.
  2.215. Sana, neyi infak edip vereceklerini soruyorlar. De ki: "İnfak ettiğiniz mal ve nimet; ana-baba, yakınlar, yetimler, yoksul ve çaresizlerle yolda kalan için olmalıdır.Hayır olarak yaptığınızı Allah en iyi biçimde bilmektedir."

  Zekatin miktari ihtiyac fazlasidir.Bunun belirlenmesi mumine birakilmis ve bunun miktarinin azligi,cokluguyla imaninin gucu imtahan edilmistir.Boylece kazanacagi sevap miktari da belli olur.
  2.219. Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür. " Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.

  Infak yine sadaka gibi arinmayi saglar.
  2.261.Mallarını Allah yolunda infak edip harcayanların durumu, yerden, her başağında yüz dane bulunan yedi başak çıkarmış bir daneye benzer. Ve Allah, dilediği kişi için daha da arttırır. Allah Vâsi'dir, yaratışını ve yarattıklarını genişletir; Alîm'dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.
  2.262. Mallarını Allah yolunda harcayıp sonra bu harcadıklarına bir eziyet ve başa kakma eklemeyenlerin, Rableri katında kendilerine has ödülleri vardır. Korku yoktur onlar için; tasalanmayacaklardır onlar.

  Muttaki/Takvaya uyan ;Allah hadislerinden baska rehberi olmadigindan hidayet uzeredir.Onlar zekat verirken,kendilerine darlik veya yokluk sarti koymazlar.
  2.5. İşte bunlardır Rablerinden bir hidayet üzere olanlar, işte bunlardır gerçek anlamda kurtuluşu bulanlar.
  3.134. Onlar bollukta ve darlıkta infak ederler.Öfkelerini yutanlardır onlar, insanları affedenlerdir. Allah, güzel düşünüp güzel davrananları sever.

  Yani bolluktayken fazla,darliktayken az da olsa yine infak edip,”Allah RIZASI’ni kazanmak icin”dagitanlari,Allah cehennem den kurtaracaktir.
  9.121. Küçük-büyük bir infakta bulunmaları, bir vadiyi geçmeleri, kendileri lehine mutlaka yazılır ki, Allah onlara yapıp ettiklerinden daha güzeliyle karşılık versin.

  Allah hayir yolunda harcananin yerini doldurur.
  34.39. De ki: "Rabbim, kullarından dilediğine rızkı bolca-genişçe verir, dilediğine de kısarak verir. Bir şey infak ederseniz O, onun yerine başka bir şey lütfeder. Rızık verenlerin en hayırlısıdır O.

  V-) ZEKATIN VERILME ZAMANI:

  Zekatin verilme zamani ise:Zekat,mahsul kaldirilinca,
  Kazanim vucuda gelince,
  Para, mal olusur olusmaz verilmelidir.

  68.17. Biz onları, o bahçe sahiplerini belalandırdığımız gibi belalandırdık. Hani, onlar sabaha çıktıklarında, bahçeyi mutlaka kesip biçeceklerine yemin etmişlerdi.
  68.18. Hiçbir istisna tanımıyorlardı.
  68.22. "Hadi, eğer biçecekseniz ekininize erken gidin."
  68.23. Yola koyuldular. Aralarında fısıldaşıyorlardı:
  68.24. "Hey! Bugün oraya bir yoksul girip yanınıza gelmesin!"
  68.25. Sadece engellemeye, şiddete güçleri yeten kişiler olarak erkenden vardılar.
  ...bahçeyi mutlaka kesip biçecekler...
  ...Bugün oraya bir yoksul girip yanınıza gelmesin!....

  VI-) ZEKAT VERME MIKTARI

  Yalniz devlet gelirinden ayirma payi belirtilmistir.Yani kamu kazanimlarinin beste biri o toplumun fakirleri arasinda paylastirilir.
  8.41.Doğru ile yanlışın ayrılış günü, iki topluluğun karşılaştığı gün, kulumuza indirmiş olduğumuza inanıyorsanız şunu bilin: Ganimet/kazanç olarak elde ettiğiniz şeylerin beşte biri Allah'a, resule, yakınlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışa aittir. Allah herşeye kadirdir.

  Kulun infak etmesi ise miktari Takvasina bagli degiskendir.
  65.7. Geniş imkâna sahip olan bu geniş imkânından harcasın. Rızkı kendisine ölçü ile verilmiş olan da Allah'ın kendisine verdiğinden infak etsin. Allah hiçbir benliği, kendisine verdiği şey dışında yükümlü tutmaz. Allah, bir güçlükten sonra bir kolaylık yaratacaktır.
  ... Geniş imkâna sahip olan bu geniş imkânından harcasın...
  ... ölçü ile verilmiş olan da Allah'ın kendisine verdiğinden infak etsin...

  Helal kazancindan yeterli olani ayir,gerisini dagit!
  2.219. Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür." Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.
  ..... Helal kazancınızın.....
  .... yeterli olanından artanını verin....

  Burdaki dagitilacak buyukluk yine kula birakilmis. Kazanacagi sevap, takvasinin seviyesi bu secimindeki comertlikle iliskilidir.

  VII-) ZEKAT VERMEDEKI GAFLET!

  Allah yolunda verilenler,temiz ve iyi olmalidir.Bu yardimlari bir reklam vasitasi yapilmaz,gizlenir.
  2.267. Ey iman sahipleri! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkarmış olduklarımızın temiz ve güzellerinden infak edin.Kendinizin göz yummadan alıcısı olmadığınız pis/bayağı şeyleri vermeye kalkmayın. Bilin ki Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Hamîd'dir, bütün övgülerin sahibidir/ övgüye layık olanları gereğince över.
  2.271.Sadakaları açıklarsanız bu da güzeldir. Ama onları gizler ve yoksullara bu şekilde verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır; günahlarınızdan bir kısmını örter. Allah, Habîr'dir, yapmakta olduklarınızdan gereğince haberi vardır.

  Namaz ibadetinde oldugu gibi,zekat ibadetinde de GAFLET soz konusudur.
  4.37. Böyleleri cimriliğe saparlar, insanlara cimriliği emrederler ve Allah'ın lütfundan kendilerine verdiği şeyi saklarlar. Nankörler için biz, rezil edici bir azap hazırladık.
  4.38. Bunlar, Allah'a ve âhiret gününe inanmazlar da halka gösteriş olsun diye mallarını dağıtırlar. Arkadaşı şeytan olan için ne kötü arkadaştır o.
  4.39. Ne olurdu onlara, Allah'a ve âhiret gününe inanıp da Allah'ın kendilerine verdiği rızıktan öyle dağıtsalardı! Allah onları bilmekteydi.

  Allah gaflet icindekilerin zekatlarini Kabul etmez.
  9.53. Şunu da söyle: "İster kendi arzunuzla ister baskı ve zorla infak edin; sizden asla kabul edilmeyecektir. Çünkü siz, yoldan çıkan bir topluluk oldunuz."
  9.54. İnfaklarının onlardan kabul edilmesini engelleyen sadece şudur: Onlar, Allah'a ve resulüne nankörlük ettiler. Namaza/duaya ancak üşene üşene gelirler, infak edip dağıttıklarını da içlerinden gelmeyerek verirler.

  VIII-) ZEKAT NAMAZI KABUL ETTIREN BIR IBADETTIR. MAUN SURESI…

  Zekati vermiyenlerin ibadetleri bosunadir.
  107.1. Gördün mü o, dini yalan sayanı?
  107.2. İşte odur yetimi itip kakan;
  107.3. Yoksulu doyurmayı özendirmez o.
  107.4. Vay haline o namaz kılanların/dua edenlerin ki,
  107.5. Namazlarından/dualarından gaflet içindedir onlar!
  107.6. Riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar.
  107.7. Ve onlar, kamu hakkına/yardıma/zekâta/iyiliğe engel olurlar.

  IX-) ZEKAT TEVBEYI KABUL ETTIREN BIR IBADETTIR.

  Tevbe edenlerde mutlaka mallarindan bir kimini fakire vermeliler.
  9.102. Diğer bazıları da günahlarını itiraf ettiler. Bunlar, iyi bir işle kötü olan diğer bir işi birbirine karıştırdılar. Belki Allah tövbelerini kabul eder. Çünkü Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.
  9.103. Bunların mallarından bir sadaka al ki, onunla kendilerini iyice temizleyip arıtasın. Onlar için dua et/onlara destek ol; çünkü senin duan/desteğin onlar için bir sükûnettir. Allah Semî'dir, Alîm'dir.
  9.104. Bilmediler mi ki, Allah'tır kullarından o tövbeyi kabul eden, o sadakaları alan. Ve Allah'tır, O Tevvâb, O Rahîm...

  Yerine getirilemeyen bir farziyetin yerine sadaka verilmesi de bir sadaka çeşididir.
  2:196. Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir.

  X-) ALLAH cc na BORC VERMEK!

  Cunku Allah’a borc vermek,O’nun dinini tasdik etmek demektir.
  5.18. Şu bir gerçek: Sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, bir de Allah'a güzelce borç verenler için karşılıklar kat kat yapılır. Onlar için, onur verici bir ödül de vardır.

  Dunyevi nimetlere sahip kisiler,Allah’a borc vererek ahiretlerini kurtarma sansina sahiptir. Zenginlerin en buyuk imtahanlari budur. Dunya malini veya ahirette ki,cennet hayatinin tercihi bu imtahanla belli olur.
  5.12. Yemin olsun ki, Allah İsrailoğullarının mîsakını almıştı da içlerinden on iki temsilci/başkan göndermiştik. Allah şöyle demişti: "Ben sizinle beraberim. Namazı/duayı yerine getirirseniz, zekâtı verirseniz, resullerime inanır, onları desteklerseniz ve Allah'a güzel bir biçimde borç verirseniz, kötülüklerinizi elbette örteceğim ve sizi,altlarından ırmaklar akan cennetlere elbette koyacağım. Artık bundan sonra küfre gideniniz yolun denge noktasından sapmış olur."
  57.11. Allah'a kim güzel bir borç verecek ki, O onun verdiğini kat kat artırsın. Böyle birisi için onur verici bir ödül de vardır.
  64.17. Eğer Allah'a gönül hoşluğuyla bir şey borç verirseniz O, onu sizin için katlayarak artırır ve sizin hatalarınızı bağışlar. Allah Şekûr'dur, şükredenlere karşılık verir;Halîm'dir, yumuşak ve merhametli davranır.

  Dunya imkanlarinin insana verilme sebebi,bunlari Allah yolunda mi,yoksa kendi nefisini tatmin icin mi harcayacaginin tespiti icindir.
  63.10. Sizden birine ölüm gelip de, "Ey Rabbim, yakın bir süreye kadar beni geciktirseydin de içtenliğimi belgelemek için birşeyler vererek iyilik ve barış sevenler olsaydım!" demesinden önce, size rızık olarak verdiklerimizden dağıtın.
  64.16. O halde, gücünüz ölçüsünde Allah'tan sakının, dinleyin, itaat edin. Ve benlikleriniz için bir hayır olarak infakta bulunun. Nefsinin cimrilik ve doymazlığından korunanlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.
  64.17. Eğer Allah'a gönül hoşluğuyla bir şey borç verirseniz O, onu sizin için katlayarak artırır ve sizin hatalarınızı bağışlar. Allah Şekûr'dur, şükredenlere karşılık verir;Halîm'dir, yumuşak ve merhametli davranır.

  XI-) ZEKAT KARSILIGI AHIRET !

  Allah cc nun RIZA si kazanilmasi icin verilen mal paylarinda; karsiliklarin odenecegi bildirilmistir.
  2.276. Allah, ribadan beklenen artışı mahveder, sadakalar karşılığında artışlar getirir. Allah, nankörlüğe batmış günahkârların hiçbirini sevmez.
  9.104. Bilmediler mi ki, Allah'tır kullarından o tövbeyi kabul eden, o sadakaları alan. Ve Allah'tır, O Tevvâb, O Rahîm...
  57.18. Şu bir gerçek: Sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, bir de Allah'a güzelce borç verenler için karşılıklar kat kat yapılır. Onlar için, onur verici bir ödül de vardır.

  Odunc verilenin kaybolan karinin karsiligi, ahiretteki rahmetin fazlaligiyla odenir.
  92.17. İyice sakınan da ondan uzak tutulur.
  92.18. O ki, temizlenip arınsın diye malını verir.
  92.19. Onun katında hiç kimsenin, karşılığı verilecek bir nimeti yoktur/hiç kimsenin ona, karşılık olarak verilecek bir nimeti yoktur.
  92.20. Yüceler yücesi Rabbinin yüzünü özleyip istemek için veren hariç.
  92.21. Yakında mutlaka hoşnut olacaktır.

  Ahirete onden ne gonderirseniz,orada onu bulursunuz.
  74.38. Her benlik kendi kazandığının bir karşılığıdır.

  Cunku cennet karsiligi hayatlarimizi Allah rehin almistir. Odememiz lazimdir.
  9.111. Allah, müminlerin canlarını ve mallarını, karşılığında kendilerine cennet vermek üzere satın almıştır. Allah yolunda çarpışırlar da öldürürler, öldürülürler.Allah'ın; Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da kendi üzerine hak olarak yazdığı bir vaattır bu. Ahdine, Allah'tan daha vefalı kim var? Perçinlediğiniz bu antlaşmanızdan ötürü müjdeler olsun size. İşte budur o büyük başarının ta kendisi.

  Bu odemeyi Allah rizasi icin yaparken sunlara dikkat edilmelidir.
  2.271. Sadakaları açıklarsanız bu da güzeldir. Ama onları gizler ve yoksullara bu şekilde verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır; günahlarınızdan bir kısmını örter. Allah,Habîr'dir, yapmakta olduklarınızdan gereğince haberi vardır.
  2.274. Mallarını; gece ve gündüz, gizli ve açık infak edenler var ya, işte onlar için Rableri katında kendilerine özgü ödüller vardır. Korku yoktur onlar için; tasalanmayacaklardır onlar.
  2.277. İman edip barışa/hayra yönelik değerler üreten, namazı/duayı yerine getiren,zekâtı verenler için Rableri katında kendilerine özgü ödülleri vardır. Korku yoktur onlar için. Tasalanmayacaklardır onlar...

  Dagitilacak malin ozelligi ise;
  2.267.Ey iman sahipleri! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkarmış olduklarımızın temiz ve güzellerinden infak edin.Kendinizin göz yummadan alıcısı olmadığınız pis/bayağı şeyleri vermeye kalkmayın. Bilin ki Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Hamîd'dir, bütün övgülerin sahibidir/ övgüye layık olanları gereğince över.

  Bu odemeler;bunlari yapan insanin Allah’a cc yakinlik sebebi olacaktir.
  9.99. Çöl Araplarından bazıları da Allah'a ve âhiret gününe inanır, harcadığını Allah yanında yakınlıklara ve resulün dualarına vesîle edinir. Dikkat edin! O harcadıkları gerçekten kendileri için bir yakınlık vesîlesidir. Allah onları rahmetinin içine sokacaktır. Allah çok affedici, çok esirgeyicidir.

  Bu yuzden emir!
  14.31. İnanan kullarıma söyle: Namazı/duayı yerine getirsinler, kendilerine verdiğimiz rızıklardan, hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun olmadığı o gün gelmeden önce, gizli ve açık infak etsinler.

  XII-) ZEKATIN DAGITILACAGI YERLER!

  Zaten zekat;Allah’in (cc) rizik olarak kullarina bahsettigi nimetlerden infak edilerek yani bir kismi ayrilarak,yine O’nun emrettigi sekil ve yerlere karsilik beklemeden ve yalniz Allah cc nun RIZA’sini kazanmak icin yapilan zikri-mali bir ibadet’dir.
  9.60. Sadakalar/zekât malları Allah'tan bir farz olarak sadece şunlar içindir: Fakirler, düşkünler, sadakalarla ilgilenmeye memur edilenler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlüğünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler,yolda kalmış kişi. Allah Alîm'dir,Hakîm'dir.
  2.273. İnfak edilenler, Allah yolunda kapanıp kalmış, yeryüzünde dolaşamaz olmuş yoksullar içindir. İffet ve onurları yüzünden, cahiller bunları, zengin kişiler sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ve yırtıklık ederek insanlar dan bir şey istemezler. Nimet ve imkândan infak ettiğiniz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.

  Hayir amaciyla hersey mal-nimet infak edilebilinir.
  2.215. Sana, neyi infak edip vereceklerini soruyorlar. De ki: "İnfak ettiğiniz mal ve nimet; ana-baba, yakınlar, yetimler, yoksul ve çaresizlerle yolda kalan için olmalıdır.Hayır olarak yaptığınızı Allah en iyi biçimde bilmektedir."

  XIII-) VICDANI YARDIM ZEKAT DEGILDIR.

  Insanlar acidiklari icin diger canlilara yaptiklari yardimlardan dolayi cennete gidemezler. Komsusu acken kendisi tok yatmayan, karda usudugunu gordugu bir hayvani sahiplenerek de cennete gidemezler.Kendilerine bakan ana ve babasini gozeterek onlara ”Of!”bile dedirtmeyerek de cennete gidemezler. Mescitleri onararak,oraya gelenlerin ihtiyaclarini gidererek de cennete gidemezler.
  9.18. Allah'ın mescitlerini; ancak Allah'a, âhiret gününe inanan, namazı/duayı yerine getiren, zekâtı veren ve Allah'tan başka kimseden korkmayan kişiler onanır. İşte bunların, hidayete erenlerden olmaları beklenir.
  9.19. Siz; hacı sakalığını, Mescid-i Haram tamirciliğini, Allah'a ve âhiret gününe inanıp Allah yolunda cihat eden kişinin yaptığıyla bir mi tuttunuz? Allah katında bir olmazlar bunlar. Allah, zulüm sergileyenler topluluğuna kılavuzluk etmez.

  Cunku onlarin,kafirlerin, musriklerin,sapkinlarin;gercek mumin olmadiklari icin ahiret tevbeleri kabul edilmeyecektir.
  33.73. Bunun böyle olması, Allah'ın; ikiyüzlü erkeklerle ikiyüzlü kadınlara, şirke sapmış erkeklerle şirke sapmış kadınlara azap etmesi, mümin erkeklerle mümin kadınların tövbelerini kabul etmesi içindir.Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

  DIN DE YARDIM AMAC DEGIL ARACTIR.
  AMAC:ALLAH EMRINE UYMAKTIR.
  BU EMIRLERE BESERIN SAYGISINI IFA ETMESI,
  YANI TAKVA SAHIBI OLDUGUNU GOSTERMESIDIR.

  Ornegin kesilen fakire dagitilan kurbanlarla ilgili bilgilendirmede,
  22.37. Onların etleri de kanları da Allah'a asla ulaşmaz; fakat sizin takvanız O'na ulaşır. Onları size bu şekilde boyun eğdirdi ki, sizi hidayete erdirdiği için Allah'ı yücelterek anasınız. Güzel düşünüp güzel davrananlara müjde ver.

  Goruldugu gibi TEMIZ KALP,vicdan, acima sadece detaydir!
  Aslolan; TAKVA EHLI olmaktir!
  Yani ibadetleri yapip gunahlardan sakinmak.
  Ve fakire yardimi bir ibadet bilinciyle yapmak!
  92.20. Yüceler yücesi Rabbinin yüzünü özleyip istemek için veren hariç.

  HAYIR YOLUNDA HARCAMAK:Allah’a borc vermektir.
  CIMRILIK ETMEK:Allah yolunda harcama yapmamaktir.
  ALLAH’A KARSI GELMEK:Haramlardan sakinmamaktir.

  Inkarcilarin hayirli amelleri kabuledilmez.
  14.9.Rablerine nankörlük edenlerin amelleri, fırtınalı bir günde rüzgârın tarumar ettiği küle benzer. Kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. İşte bu, dönüşü olmayan sapıklığın ta kendisidir.

  Veya gaflet/gosteriscilerin amelleri;
  2.264.Ey iman edenler! Allah'a ve ahiret gününe inanmadığı halde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.

  Yani zekat verilisi ve anlayisi;
  2.271. Sadakaları açıklarsanız bu da güzeldir. Ama onları gizler ve yoksullara bu şekilde verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır; günahlarınızdan bir kısmını örter. Allah, Habîr'dir, yapmakta olduklarınızdan gereğince haberi vardır.
  2.272. Onların iyiyi ve güzeli bulmaları, senin üzerine bir borç değildir. Tam aksine, dilediğini/dileyeni iyiye ve güzele kılavuzlayan Allah'tır. Nimet ve imkândan başkalarına bağışladığınız, esasında sizin öz benlikleriniz lehinedir. Allah'ın yüzünü arzulama dışında bir şey için infak etmiyorsunuz. İnfak ettiğiniz her nimet size tam bir biçimde geri verilir. Ve siz, asla zulme uğratılmazsınız.

  Dolayisiyla mantik sudur.
  2.265. Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak ve öz benliklerindekini kökleştirmek için infakta bulunanlara gelince, onların durumu kendisine bol yağmur isabet edip de ürününü iki kat veren bir bahçenin durumuna benzer. Böyle bir bahçeye bol yağmur düşmese de bir çisinti, bir nem bile yetişir. Allah, yapmakta olduklarınızı tam bir biçimde görmektedir.
  2.266. Herhangi biriniz ister mi ki; altından ırmaklar akan, içinde her tür meyvesi olan, hurmalardan, üzümlerden oluşmuş bir bahçesi bulunsun, kendisinin güçsüz-çaresiz yavruları da olsun ve bu haldeyken üstüne ihtiyarlık çöksün, tam bu sırada o bahçeye alevli bir bora isabet etsin de bahçe, baştan başa yansın. Allah size ayetleri işte bu şekilde açıklıyor ki, inceden inceye ve derinden derine düşünebilesiniz.

  Yani zekat Allah cc ilmine/bilgisine uygun HAYIR ISLEMEK'tir!
  2.270. Hayır olarak harcadığınız, adak olarak adadığınız her şeyi, Allah mutlaka bilir. Zalimlerin yardımcıları olmayacaktır.

  XIV-) CIMRILIK

  Kelime anlami:Tamahkarlik,para ve mali cok asiri sevmek,baskasina bir sey vermemek.
  Terim olarak:Biriktirdikleri dunya mallarini HAYIR yollarinda sarfetmemek.

  Allah’in dunyevi imtahanlarindan biri de CIMRILIKTIR. Allah insanlarin dunya malina olan duskunluk derecesini bu sinavla belirler.
  57.23. Böyle yapılmıştır ki, elinizden çıkana üzülüp ümitsizliğe düşmeyesiniz ve Allah'ın size verdiğiyle sevinip şımarmayasınız. Çünkü Allah, kendini beğenip övünenlerin hiçbirini sevmez.
  57.24. Onlar; cimrilik eden, insanlara da cimriliği emreden kişilerdir. Yüz çeviren bilsin ki, Allah Ganî'dir, Hamîd'dir.
  47.38. İşte sizler, Allah yolunda harcamaya çağırılan insanlarsınız. Ama bir kısmınız cimrilik ediyor. Oysaki, cimrilik eden kendi aleyhine cimrileşmiş olur. Allah Ganî'dir; yoksul olan sizlersiniz. Eğer yüz çevirirseniz, Allah yerinize başka bir toplum getirir. Ve onlar, sizin benzerleriniz olmazlar.

  Cimrilik son derece kotu bir aliskanliktir.Mallari biriktirenler bunun onlar icin dunyevi bir garanti oldugunu zannederler.Ama Allah’in cc disinda onlari guvende tutacak bir gercegin olmadigini bilmezler.
  3.180. Allah'ın, lütfundan kendilerine verdiği şeyde cimrilik edenler, bunun kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Tam aksine bu onlar için bir şerdir. O cimrilik konusu yaptıkları şey, kıyamet günü bir tasma gibi boyunlarına dolandırılacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah'ındır.Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.
  70.18. Toplayıp kasada yığanı/depolayanı.
  104.2. O ki, mal biriktirdi, onu saydı da saydı,

  Halbuki mumin her nimeti yerli yerinde kullanir.O olculu, yerine gore tutumlu,yerine gore comert ve gonlu acik kisidir.Yani mumin Allah’in cc emirlerine uymada eli acik,ikrami bol kisidir.Sosyal hayatinda ise israftan kacan insandir.Mumin Allah’in cc VAHY’inde belirttigi yolda verilen nimetleri ihtiyac sahipleri ile paylasan kisidir.
  25.67. Onlar harcama yaptıkları zaman ne savurganlığa saparlar ne de cimrilik ederler. O ikisi arasında bir dengededir bu!
  17.29. Elini bağlayıp boynuna asma. Ama onu büsbütün de salıverme. Sonra kınanır, hasret içinde bir köşede büzülür kalırsın.
  64.16. O halde, gücünüz ölçüsünde Allah'tan sakının, dinleyin, itaat edin. Ve benlikleriniz için bir hayır olarak infakta bulunun. Nefsinin cimrilik ve doymazlığın dan korunanlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

  Allah’a borc vermeyi zulum addeten,bu gercegin varligi hakkinda gaflete dusenler,cimrilik edenlere Ilahi Vahy’de azap tehditi vardir.
  9.98. Çöl Araplarından öylesi vardır ki, infak ettiğini bir angarya/bir ceza ödeme sayar ve sizin başınıza belaların gelmesini bekler durur. En kötü bela onların başına olsun! Allah çok iyi işitir, çok iyi bilir.

  MALININ ARTANININ TAMAMINI KARA GUN ICIN SAKLAMA YERINE;BIR BOLUMUNU IHTIYACA DAIR ELINDE TUTMAK YANI IHTIYACTAN GERI KALANINI FAKIRLESME KORKUSU ILE ZEKAT VERMEMEK ISE:

  63.10. Sizden birine ölüm gelip de, "Ey Rabbim, yakın bir süreye kadar beni geciktirseydin de içtenliğimi belgelemek için birşeyler vererek iyilik ve barış sevenler olsaydım!" demesinden önce, size rızık olarak verdiklerimizden dağıtın.
  2.268. Şeytan sizi fakirlikle korkutur, size görünür görünmez çirkinliklere sürükler, Allah ise size kendisinden bir bağışlanma ve lütüf vaat eder. Allah, Vâsi'dir, Alîm'dir.
  2.269. O, hikmeti dilediğine verir. Ve kendisine hikmet verilmiş olana çok büyük bir hayır verilmiş demektir. Gönlünü ve aklını çalıştıranlardan başkası düşünüp anlayamaz.
  2.270. Hayır olarak harcadığınız, adak olarak adadığınız her şeyi, Allah mutlaka bilir. Zalimlerin yardımcıları olmayacaktır.

  YINE MALININ ARTANININ TAMAMINI FAIZDE/RIBADA DEGERLENDIRMEK YERINE; ZEKAT VERMIYENLER ISE:

  2.275. O ribayı yiyenler, şeytanın bir dokunuşla çarptığı kişinin kalkışından başka türlü kalkamazlar. Bu böyledir, çünkü onlar, "Alış-veriş de riba gibidir." demişlerdir. Oysaki Allah, alış-verişi helal, ribayı haram kılmıştır. Kendisine Rabbinden bir öğüt gelip de yaptığından vazgeçenin geçmişi kendisine, işi Allah'a kalmıştır. Yeniden ribaya dönene gelince, böyleleri ateşin dostlarıdır. Sürekli kalacaklardır orada.
  2.276. Allah, ribadan beklenen artışı mahveder, sadakalar karşılığında artışlar getirir. Allah, nankörlüğe batmış günahkârların hiçbirini sevmez.
  2.278. Ey iman sahipleri, Allah'tan korkun. Ve eğer inanıyorsanız ribadan geri kalanı bırakın. 2.279. Eğer bunu yapmazsanız, Allah ve resulünden bir harp ilanını duymuş olun. Tövbe ederseniz, mallarınızın esasları/ana paralarınız sizindir; ne zulmeden olursunuz ne de zulme uğratılan.
  2.280. Eğer borçlu zorluk içinde ise eli genişleyinceye kadar beklenir. Borcunu sadaka olarak ona bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz.

  YANI FAKIR KALIRIM ENDISESI ILE DAGITMAYIP FAIZDE COGALTMAYI TERCIH EDEN IN HUKMU SEYTANIDIR.ZEKATA UYANIN VERDIGI BU HUKUM ISE RABBANIDIR.

  Ama cimrilik yapmiyacagiz diye de israf yapilmaz.
  6.141. Çardaklı ve çardaksız bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmaları, sebzeleri, zeytinleri, narları, birbirine benzer ve benzemez biçimde oluşturan O'dur. Her birinin meyvesinden, olgunlaştığı zaman yiyin ve hasat gününde O’nun hakkını da verin. İsraf etmeyin, Allah israf edenleri sevmez.

  XV-) ZEKAT: GUNAH VE SIRKTEN ARINMAKTIR!

  Muminlerin mali arinmanin disinda,gunah ve sirktende arinarak zekatini verir!
  24.30. Mümin erkeklere söyle: Bakışlarını yere indirsinler. Cinsel organlarını/ırzlarını korusunlar. Bu onlar için daha arındırıcıdır. Kuşkusuz, Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.
  35.18. Hiçbir günahkâr, bir başkasının günahını yüklenmez. Yükü ağır gelen, onu taşımaya çağırsa bile, kendisinden hiçbir şey yüklenilmez. Akraba bile olsa... Sen ancak Rablerinden için için korkanları ve namazı/duayı yerine getirenleri uyarırsın. Arınıp temizlenen, kendi benliği için arınıp temizlenir. Dönüş Allah'adır.
  91.9. Benliği temizleyip arındıran, gerçekten kurtulmuştur.

  XVI-) ZEKATIN REDDEDILME KOSULLARI!

  2.261. Mallarını Allah yolunda infak edip harcayanların durumu, yerden, her başağında yüz dane bulunan yedi başak çıkarmış bir daneye benzer. Ve Allah, dilediği kişi için daha da arttırır. Allah Vâsi'dir, yaratışını ve yarattıklarını genişletir; Alîm'dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.
  2.262. Mallarını Allah yolunda harcayıp sonra bu harcadıklarına bir eziyet ve başa kakma eklemeyenlerin, Rableri katında kendilerine has ödülleri vardır. Korku yoktur onlar için; tasalanmayacaklardır onlar.
  2.263. Güzel, yapıcı bir söz, bir bağışlama, ardından bir eziyet gelen sadakadan daha üstündür. Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Halîm'dir, hoşgörüsüne sınır yoktur.
  2.264. Ey iman sahipleri! Allah'a ve âhiret gününe inanmadığı halde, insanlara riya için malını infak eden kişi gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve eza etmek suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak varken tepesine şiddetli bir yağmur inip kendisini cascavlak bırakmış yalçın bir kayanın haline benzer. Böyleleri, kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah, küfre sapan bir topluluğu doğruya ve güzele kılavuzlamaz.

  Onlara gore Alah cc nun isi fakirleri doyurmak!
  36.47. Onlara, "Allah'ın size lütfettiği rızıklardan dağıtın!" dendiğinde, nankörlüğe sapanlar, iman edenlere şöyle derler: "Allah'ın, dilediği takdirde yedirip doyuracağı kişiyi biz mi doyuracağız? Siz açık bir sapıklık içindesiniz, hepsi bu."

  XVII-) ZEKAT VE TEVHID!

  Tevhide bagli olanlara;
  16.74. Artık Allah'a örnekler verip durmayın. Allah bilir, siz bilmezsiniz.
  16.75. Allah şöyle bir örnekleme yaptı: Hiçbir şeye gücü yetmeyen, başkasının eşyası durumunda bir kul/köle ile bizden bir güzel rızıkla rızıklandırdığımız ve ondan gizli-açık dağıtan bir kişi. Bunlar aynı olur mu?! Bütün övgüler Allah'adır ama onların çokları bilmiyorlar.
  16.76. Allah şöyle bir örnekleme de yaptı: İki adam; birisi dilsiz; hiçbir şeye gücü yetmez, efendisi/yöneticisi üstüne sadece bir yük. Efendi onu nereye gönderse hiçbir hayır getiremez. Şimdi bu adam, dosdoğru bir yol üzerinde bulunup adaletle emreden kişi ile aynı olur mu?

  Sirke dusenlere;
  6.136. Kendi döllendirip yaydığı ekinden ve hayvanlardan Allah'a bir pay ayırdılar da kendi zanlarınca şöyle dediler: "Bu Allah için, bu da ortaklarımız için." ortakları için olan Allah'a ulaşmaz. Ama Allah için olan, ortaklarına ulaşıyor. Ne kötü hüküm veriyorlar!

  XVIII-) VUCUDUMUZUN ETIMIZIN,KANIMIZIN ZEKATI

  Allah cc butun kazanimlari ve kazanimlarin kaynaklarini Kendisinin yaratip, kullarina birer parca verdigi bilgisini bize ulastirmistir.
  14.32. Allah odur ki, gökleri ve yeri yarattı. Gökten bir su indirdi de onunla size rızık olarak türlü meyveler çıkardı. Emriyle denizde akıp gitmeleri için gemileri hizmetinize verdi. Irmakları da emrinize verdi.
  14.33. Görevlerini şaşmadan yapmak üzere Güneş'i ve Ay'ı da size boyun eğdirdi. Geceyi ve gündüzü de hizmetinize verdi.
  14.34. Kendisinden istediğiniz her şeyden size bir parça verdi. Allah'ın nimetini saymaya kal.ksanız, sayıp bitiremezsiniz. Doğrusu şu ki insan, gerçekten çok zalim, çok nankördür.
  ... insan, gerçekten çok zalim, çok nankördür...

  Ve o insanin yaratilisi
  23.13. Sonra onu çok dayanaklı bir karargâhta bir damlacık yaptık.
  23.14. Sonra o damlacığı bir embriyo halinde yarattık, sonra o embriyoyu bir et parçası halinde yarattık, sonra o et parçasını bir kemik halinde yarattık ve nihayet o kemiğe de bir et giydirdik. Sonra onu bir başka yaratılışta yeniden kurduk. Yaratıcıların en güzeli Allah'ın kudret ve sanatı ne yücedir!

  Bu yaratisa karsilik kulluk istenir.
  76.28. Biz yarattık onları ve kuvvetli yaptık bağlarını/eklemlerini. Dilediğimizde benzerleri ile değiştiririz onları.
  76.29. İşte bu, bir hatırlatıcı ve düşündürücüdür. Dileyen, Rabbine doğru, bir yol edinir.

  Iste uzerimizde sonsuz hakki olan ve bize bu bedeni veren Allah cc na HAKINI odemek, kullugu yerine getirmek icin/bedenimizin zekatini vermek icin Allah cc bir yol gosteriyor.
  3.97. Açık-seçik deliller, İbrahim'in makamı vardır orada. Oraya giren, güvene ermiş olur. Yoluna gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, insanlar üzerinde Allah'ın bir hakkıdır. Kim nankörlük ederse hiç kuşkusuz, Allah bütün âlemlere muhtaç olmayacak bir Ganî'dir.
  ….. o evi ziyaret etmesi.....
  .... insanlar üzerinde Allah'ın bir hakkıdır.....

  FAKIRIN ALLAH cc nun HAKKINI ODEMESI:

  Fakirlik nedeniyle engellenmisseniz;
  2/196//Haccı da umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer engellenirseniz, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak şeklinde bağışta bulunmanın kolayınıza geleni yeterlidir. Bağış, kendi yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin....

  Hastalik nedeniyle engellenmisseniz;
  2.196. ....İçinizden hasta olan yahut başından rahatsızlığı bulunan oruç tutarak yahut sadaka vererek veya kurban keserek/Allah'a yakınlık için Kâbe'ye bir şey bağışlayarak fidye yoluna gitsin.....

  Zekat/arindirma araclarindan biride ibadetlerdir.
  87.14. Arınmayı başaran ise, mutluluğa ulaşır,
  87.15. ki böylesi, Rabbinin ismini hatırlayan ve ibadet edendir.

  Sonucta: Zekatin anlamini sadaka bazinda alisak: Bu zengine farz bir ibadet olur.
  Zekat zenginlere degil: Müminler için farzdır.
  Zenginler mallarini ARTI OLARAK sadaka ve infak ile zekatlarlar!
  Fakirler icin teblig yoluyla zekat yeterlidir!

  Allah cc Diyor ki:
  2.195. Allah yolunda harcama yapın/nimetleri paylaşın; kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın! Güzel düşünüp güzel işler yapın! Çünkü Allah, güzellik sergileyenleri sever.
  Sadakallah!...

 2. #2
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selam!

  I-) ZEKAT NEDIR!

  Zekat- Kelime anlami temizlenme dir!
  Kuran’daki anlami ise:Tum arinma VE TEMIZLENMELERIN UST BASLIGIDIR!
  Zekati ust baslik kabul edersek; bugunku kullanilan anlaminin karsiligi SADAKA dir!
  Yani sadaka baglaminda; Kulun tum varligindan olmiyanlara dagitarak temizlenmesidir!
  Manevi temizligi icin baglaminda; Tevbe-dua-ibadet-teblig argumanlari
  Zekatin alt basliklaridir. Yani ZEKAT,genel anlamdadir.Butun yardimlari kapsar.

  Infak- Harcamak!
  Kuran’daki anlami:Kulun ALLAH cc RIZASI icin harcamasi, mallarindan ayirarak vermesidir.

  Ancak bu harcama hem Din adina olabilir,hemde genel harcamalari ifade eder.
  8.36. O küfre sapanlar mallarını Allah yolundan alıkoymak için harcarlar, harcayacaklardır da. Sonunda bu kendileri için bir hasret olacak, sonra da mağlup edilecekler. Küfre sapanlar doğruca cehenneme sürülecekler.

  Infak edilecek mal mutlaka en begendiklerimizden olacak.Eskileri,atacaklarimizi infak edip fakire veremeyiz.
  3.92.Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe hayırda erginliğe/dürüstlüğe asla ulaşamazsınız. İnfak etmekte olduğunuz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.
  ...sevdiginiz seyler....

  Sadaka-Dogrulama!
  Kur’an’daki anlami:YALNIZ! Allah cc yolunda harcamalar. Kur’an’da oncelikle devletin yetime, ailelere, fakirlere yardimi icin vergilerinden ve ganimetlerinden ayirmasidir!
  9/60//Sadakalar/zekât malları Allah'tan bir farz olarak sadece şunlar içindir: Fakirler, düşkünler, sadakalarla ilgilenmeye memur edilenler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlüğünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler,yolda kalmış kişi. Allah Alîm'dir,Hakîm'dir.

  Sadaka vermek,insanlarin mallarini temizler.Onlarinin vicdanini temizler. Asagidaki ayette sadaka zekata esitlenmistir.
  9.103. Bunların mallarından bir sadaka al ki, onunla kendilerini iyice temizleyip arıtasın. Onlar için dua et/onlara destek ol;çünkü senin duan/desteğin onlar için bir sükûnettir. Allah Semî'dir, Alîm'dir.

  Butun ibadetler gibi, zekat ibadetinin de temelinde IMTAHAN bilgisi yatar. Dunyevi KULLUK imtahanin onemli bir olcusudur ZEKAT!

  1- INSAN’IN YARADILIS SEBEBI

  Insanin dunya hayatina gelme sebebi:ALLAH cc KULLUK etmesi icindir.
  Ve Ilahi Vahy Kitap’i olan Kur’an’da,ALLAH DIYOR KI;
  51/56//Ben, cinleri ve insanları Bana ibadet etmeleri/benim için iş yapıp değer üretmeleri dışında bir şey için yaratmadım.

  Insanin yaratilisi/fitrati zaten bu yondedir.
  30/30//O halde sen yüzünü, bir hanîf olarak dine, Allah'ın insanları üzerinde yarattığı fıtrata çevir. Allah'ın yaratışında değiştirme olamaz. Doğru ve eskimez din işte budur. Fakat insanların çokları bilmiyorlar.

  Insan bu imtahani basarmasi icin gerekli donanimlara sahip kilinmistir.
  76/2//Doğrusu, biz insanı karışım olan bir spermden yarattık. Halden hale geçiririz onu. Sonunda onu işitici, görücü yaptık.

  2- HAYATIN YARADILIS SEBEBI

  Imtahana vesile olacak olaylar olsun diye HAYAT yaratilmis tir.Yani hayat;insanin kulluk IMTAHANI’nin gerceklesecegi olaylar zemini olarak,sonlu yaratilmistir.Bu olaylarda Vahy’e uygun davrananlar ahiret sorgusundan umitli olacaklardir.
  67/2//Hanginizin daha güzel iş yapacağını belirlemek için sizi imtihana çekmek üzere ölümü ve hayatı yaratan O'dur.Azîz'dir O, Gafûr'dur.

  3-INSANIN IMTAHAN ICIN FITRATINA MUDAHELE

  Var edilen bedene VAHIY/RUH konuldu.
  32/9//Sonra ona bir biçim verdi ve onun içine kendi ruhundan üfledi. Sizin için,işitme gücü,gözler ve gönüller vücuda getirdi. Ne kadar da az şükredersiniz!

  Allah cc bilgisine sahip bedene IMTAHANA taraf olabilmesi icin FUCUR-taskinlik/TAKVA-itaat,sakinma eklendi.
  91.7. Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirene.
  91.8. Ardından da ona bozukluğunu/fucuru ve takvasını ilham edene ki,

  Boylece insan kulluk yolunda bir ikilem icinde birakildi.
  76.3. Biz onu yola kılavuzladık. Artık ya şükredici olur ya nankör.

  4- RESULLER ARACILIGIYLA GELEN VAHIY’DE TAKVAYI SECEN KURTULACAKTIR BUYURULDU.

  6/32//Şu iğreti, basit hayat bir oyun ve eğlenceden başka şey değildir. Sakınıp korunanlar/TAKVALILAR için âhiret yurdu elbette ki daha iyidir. Hâlâ aklınızı işletemeyecek misiniz?

  5- IMTAHAN ARGUMANLARINDAN BIRIDE ESIT RIZIKLANMAMAKTIR.

  16.71. Allah, rızıkta kiminizi kiminize üstün kılmıştır. Fazla verilenler, rızıklarını ellerinin altındakilere aktarıp da hepsi onda eşit hale gelmiyor. Allah'ın nimetini mi inkâr ediyor bunlar?
  2.212. İğreti/sefil hayat küfre sapanlara süslü gösterilmiştir; onlar, iman sahipleriyle alay ederler. Takvaya sarılanlar, kıyamet günü onların tepelerinde olacaktır. Allah, dilediğini hesapsız bir biçimde rızıklandırır.

  Esitlik lehine bozulan kisi, vahiye iman ederek takvaya uyar. Daha az rizka mazhar olana Fazla rizkindan ayirarak/INFAK ederek payini dagitir.
  2.212. Ki onlar, gayba inananlar, namazı/duayı yerine getirenlerdir. Ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden, başkalarına pay çıkaranlardır.
  57.7. Allah'a ve resulüne iman edin; sizi üzerinde buyruk sahibi yaptığı şeylerden başkalarına bol bol verin! İçinizden iman eden ve infakta bulunanlar için çok büyük bir ödül vardır.

  ISTE ZEKAT BILINCI BUDUR!YANI:
  DIN DE YARDIM AMAC DEGIL ARACTIR.
  AMAC:ALLAH EMRINE UYMAKTIR./KULLUKTUR!
  BU EMIRLERE KULUN SAYGISINI/TESLIMIYETINI IFA ETMESI,
  YANI TAKVA SAHIBI OLDUGUNU GOSTERMESIDIR.

  [ Dinde bahsedilen ve” KUL HAKKI” ile vefat ettikleri icin ahirette gidenlerin, affedilmeme sebebi: Iste bu zekati vermiyerek sahibi olduklari mallarin tamamini kullananmalari yuzunden, inanan fakirlerin haklarinin ustlerinde kalip temizlenememeleridir.]

  II-) FAKIR ZEKATI NASIL VERIR:

  Infak edecek seyi olmayan fakirlerin zekati tebligidir.
  9.91. Güçsüzlere, hastalara, infak edecek bir şey bulamayanlara, Allah ve resulü için öğüt verdikleri takdirde bir günah yoktur. Güzel davrananlar aleyhine bir yol yok. Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

  III-) ALLAH cc RAZI – KUL RAZI:

  89.27. Ey sükûna kavuşmuş benlik!
  89.28. Dön Rabbine, razı etmiş ve razı edilmiş olarak!
  87.29. Gir kullarımın arasına!
  87.30. Gir cennetime!

  Allah cc nun rizasini/hosnutlugunu kazanmak imtahani kazanmaktir! Zekat bu rizaya ulasmanin en onemli yollarindan biridir.
  2.265. Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak ve öz benliklerindekini kökleştirmek için infakta bulunanlara gelince, onların durumu kendisine bol yağmur isabet edip de ürününü iki kat veren bir bahçenin durumuna benzer. Böyle bir bahçeye bol yağmur düşmese de bir çisinti, bir nem bile yetişir. Allah, yapmakta olduklarınızı tam bir biçimde görmektedir.

  A) Ayni zamanda bu imtahanin esaslarindan biride Allah cc nun verdiklerinden kulunun hosnut/razi olmasidir. Yani Allah cc bu baglamda kuluna iki sey vermektedir.

  a) Fazla rizik icin sukur,
  b) Bu riziktan infak edip fakire verme emri.

  Zekat vermeyen mumin en ust takva seviyesi olan BIRR seviyesine asla ulasamaz.
  3.92. Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe hayırda erginliğe/dürüstlüğe asla ulaşamazsınız. İnfak etmekte olduğunuz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.Cunku muttakilerin mallarinda fakirlerin, diger muminlerinde hakki vardir.
  51.19. İhtiyaç sahibi için, yoksun için bir hak vardı mallarında onların.
  2.273. İnfak edilenler, Allah yolunda kapanıp kalmış, yeryüzünde dolaşamaz olmuş yoksullar içindir. İffet ve onurları yüzünden, cahiller bunları, zengin kişiler sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ve yırtıklık ederek insanlardan bir şey istemezler. Nimet ve imkândan infak ettiğiniz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.

  Bu yuzden kul fakire,yetime Allah cc nun RIZASINI/hosnutlugunu amacliyarak yardim eder,verir!
  76.8. Yoksula, yetime ve esire, yemeği severek yedirirler.
  76.9. "Biz size yalnız ve yalnız Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık da bir teşekkür de istemiyoruz;

  B) Iste kulun,Allah cc nun verdiklerinden RAZI olmasi demek;

  a) Sukur icin ibadetlerini yapmasi
  b) Mallarindan iyileri infak edip fakirlere dagitmasi gerekmektedir.

  Sukur icin is yapmak, kazanimlarin helal ve guzellerini dagitmak gerekir!
  34.13. Onlar Süleyman için, mihraplardan/kalelerden, heykellerden, havuzlar gibi çanaklardan, yerinden kaldırılamaz kazanlardan ne dilerse yaparlardı. Ey Davûd ailesi, şükür olarak iş yapın! Kullarım içinden şükredenler o kadar az ki!
  2.267. Ey iman sahipleri! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkarmış olduklarımızın temiz ve güzellerinden infak edin. Kendinizin göz yummadan alıcısı olmadığınız pis/bayağı şeyleri vermeye kalkmayın. Bilin ki Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Hamîd'dir, bütün övgülerin sahibidir/övgüye layık olanları gereğince över

  Zaten Allah’in cc rizasi/hosnutlugu niyeti tasimayan sadaka sadaka degildir.
  4.114. Onların fısıldaşmalarının çoğunda hayır yoktur. Ancak, bir sadakaya, bir iyiliğe ve insanlar arasında bir barıştırmaya özendiren başka. Kim böyle bir şeyi Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak niyetiyle yaparsa biz ona yakında çok büyük bir ödül vereceğiz.
  4.149. Bir hayrı açıklar yahut gizlerseniz, bir kötülüğü affederseniz,Allah da çok affedicidir,her şeye güç yetirendir.

  IV-) ALLAH cc YOLUNDA HARCAMAK.

  Infakin tamel aldigi olgu, Allah cc yolunda harcamaktir.
  2.215. Sana, neyi infak edip vereceklerini soruyorlar. De ki: "İnfak ettiğiniz mal ve nimet; ana-baba, yakınlar, yetimler, yoksul ve çaresizlerle yolda kalan için olmalıdır.Hayır olarak yaptığınızı Allah en iyi biçimde bilmektedir."
  Zekatin miktari ihtiyac fazlasidir.Bunun belirlenmesi mumine birakilmis ve bunun miktarinin azligi,cokluguyla imaninin gucu imtahan edilmistir.Boylece kazanacagi sevap miktari da belli olur.
  2.219. Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür. " Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.

  Infak yine sadaka gibi arinmayi saglar.
  2.261.Mallarını Allah yolunda infak edip harcayanların durumu, yerden, her başağında yüz dane bulunan yedi başak çıkarmış bir daneye benzer. Ve Allah, dilediği kişi için daha da arttırır. Allah Vâsi'dir, yaratışını ve yarattıklarını genişletir; Alîm'dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.
  2.262. Mallarını Allah yolunda harcayıp sonra bu harcadıklarına bir eziyet ve başa kakma eklemeyenlerin, Rableri katında kendilerine has ödülleri vardır. Korku yoktur onlar için; tasalanmayacaklardır onlar.

  Muttaki/Takvaya uyan ;Allah hadislerinden baska rehberi olmadigindan hidayet uzeredir.Onlar zekat verirken,kendilerine darlik veya yokluk sarti koymazlar.
  2.5. İşte bunlardır Rablerinden bir hidayet üzere olanlar, işte bunlardır gerçek anlamda kurtuluşu bulanlar.
  3.134. Onlar bollukta ve darlıkta infak ederler.Öfkelerini yutanlardır onlar, insanları affedenlerdir. Allah, güzel düşünüp güzel davrananları sever.

  Yani bolluktayken fazla,darliktayken az da olsa yine infak edip,”Allah RIZASI’ni kazanmak icin”dagitanlari,Allah cehennem den kurtaracaktir.
  9.121. Küçük-büyük bir infakta bulunmaları, bir vadiyi geçmeleri, kendileri lehine mutlaka yazılır ki, Allah onlara yapıp ettiklerinden daha güzeliyle karşılık versin.

  Allah hayir yolunda harcananin yerini doldurur.
  34.39. De ki: "Rabbim, kullarından dilediğine rızkı bolca-genişçe verir, dilediğine de kısarak verir. Bir şey infak ederseniz O, onun yerine başka bir şey lütfeder. Rızık verenlerin en hayırlısıdır O.

  V-) ZEKATIN VERILME ZAMANI:

  Zekatin verilme zamani ise:Zekat,mahsul kaldirilinca,
  Kazanim vucuda gelince,
  Para, mal olusur olusmaz verilmelidir.

  68.17. Biz onları, o bahçe sahiplerini belalandırdığımız gibi belalandırdık. Hani, onlar sabaha çıktıklarında, bahçeyi mutlaka kesip biçeceklerine yemin etmişlerdi.
  68.18. Hiçbir istisna tanımıyorlardı.
  68.22. "Hadi, eğer biçecekseniz ekininize erken gidin."
  68.23. Yola koyuldular. Aralarında fısıldaşıyorlardı:
  68.24. "Hey! Bugün oraya bir yoksul girip yanınıza gelmesin!"
  68.25. Sadece engellemeye, şiddete güçleri yeten kişiler olarak erkenden vardılar.
  ...bahçeyi mutlaka kesip biçecekler...
  ...Bugün oraya bir yoksul girip yanınıza gelmesin!....

  VI-) ZEKAT VERME MIKTARI

  Yalniz devlet gelirinden ayirma payi belirtilmistir.Yani kamu kazanimlarinin beste biri o toplumun fakirleri arasinda paylastirilir.
  8.41.Doğru ile yanlışın ayrılış günü, iki topluluğun karşılaştığı gün, kulumuza indirmiş olduğumuza inanıyorsanız şunu bilin: Ganimet/kazanç olarak elde ettiğiniz şeylerin beşte biri Allah'a, resule, yakınlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışa aittir. Allah herşeye kadirdir.

  Kulun infak etmesi ise miktari Takvasina bagli degiskendir.
  65.7. Geniş imkâna sahip olan bu geniş imkânından harcasın. Rızkı kendisine ölçü ile verilmiş olan da Allah'ın kendisine verdiğinden infak etsin. Allah hiçbir benliği, kendisine verdiği şey dışında yükümlü tutmaz. Allah, bir güçlükten sonra bir kolaylık yaratacaktır.
  ... Geniş imkâna sahip olan bu geniş imkânından harcasın...
  ... ölçü ile verilmiş olan da Allah'ın kendisine verdiğinden infak etsin...

  Helal kazancindan yeterli olani ayir,gerisini dagit!
  2.219. Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür." Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.
  ..... Helal kazancınızın.....
  .... yeterli olanından artanını verin....

  Burdaki dagitilacak buyukluk yine kula birakilmis. Kazanacagi sevap, takvasinin seviyesi bu secimindeki comertlikle iliskilidir.

  VII-) ZEKAT VERMEDEKI GAFLET!

  Allah yolunda verilenler,temiz ve iyi olmalidir.Bu yardimlari bir reklam vasitasi yapilmaz,gizlenir.
  2.267. Ey iman sahipleri! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkarmış olduklarımızın temiz ve güzellerinden infak edin.Kendinizin göz yummadan alıcısı olmadığınız pis/bayağı şeyleri vermeye kalkmayın. Bilin ki Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Hamîd'dir, bütün övgülerin sahibidir/ övgüye layık olanları gereğince över.
  2.271.Sadakaları açıklarsanız bu da güzeldir. Ama onları gizler ve yoksullara bu şekilde verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır; günahlarınızdan bir kısmını örter. Allah, Habîr'dir, yapmakta olduklarınızdan gereğince haberi vardır.

  Namaz ibadetinde oldugu gibi,zekat ibadetinde de GAFLET soz konusudur.
  4.37. Böyleleri cimriliğe saparlar, insanlara cimriliği emrederler ve Allah'ın lütfundan kendilerine verdiği şeyi saklarlar. Nankörler için biz, rezil edici bir azap hazırladık.
  4.38. Bunlar, Allah'a ve âhiret gününe inanmazlar da halka gösteriş olsun diye mallarını dağıtırlar. Arkadaşı şeytan olan için ne kötü arkadaştır o.
  4.39. Ne olurdu onlara, Allah'a ve âhiret gününe inanıp da Allah'ın kendilerine verdiği rızıktan öyle dağıtsalardı! Allah onları bilmekteydi.

  Allah gaflet icindekilerin zekatlarini Kabul etmez.
  9.53. Şunu da söyle: "İster kendi arzunuzla ister baskı ve zorla infak edin; sizden asla kabul edilmeyecektir. Çünkü siz, yoldan çıkan bir topluluk oldunuz."
  9.54. İnfaklarının onlardan kabul edilmesini engelleyen sadece şudur: Onlar, Allah'a ve resulüne nankörlük ettiler. Namaza/duaya ancak üşene üşene gelirler, infak edip dağıttıklarını da içlerinden gelmeyerek verirler.

  VIII-) ZEKAT NAMAZI KABUL ETTIREN BIR IBADETTIR. MAUN SURESI…

  Zekati vermiyenlerin ibadetleri bosunadir.
  107.1. Gördün mü o, dini yalan sayanı?
  107.2. İşte odur yetimi itip kakan;
  107.3. Yoksulu doyurmayı özendirmez o.
  107.4. Vay haline o namaz kılanların/dua edenlerin ki,
  107.5. Namazlarından/dualarından gaflet içindedir onlar!
  107.6. Riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar.
  107.7. Ve onlar, kamu hakkına/yardıma/zekâta/iyiliğe engel olurlar.

  IX-) ZEKAT TEVBEYI KABUL ETTIREN BIR IBADETTIR.

  Tevbe edenlerde mutlaka mallarindan bir kimini fakire vermeliler.
  9.102. Diğer bazıları da günahlarını itiraf ettiler. Bunlar, iyi bir işle kötü olan diğer bir işi birbirine karıştırdılar. Belki Allah tövbelerini kabul eder. Çünkü Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.
  9.103. Bunların mallarından bir sadaka al ki, onunla kendilerini iyice temizleyip arıtasın. Onlar için dua et/onlara destek ol; çünkü senin duan/desteğin onlar için bir sükûnettir. Allah Semî'dir, Alîm'dir.
  9.104. Bilmediler mi ki, Allah'tır kullarından o tövbeyi kabul eden, o sadakaları alan. Ve Allah'tır, O Tevvâb, O Rahîm...

  Yerine getirilemeyen bir farziyetin yerine sadaka verilmesi de bir sadaka çeşididir.
  2:196. Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir.
  X-) ALLAH cc na BORC VERMEK!

  Cunku Allah’a borc vermek,O’nun dinini tasdik etmek demektir.
  5.18. Şu bir gerçek: Sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, bir de Allah'a güzelce borç verenler için karşılıklar kat kat yapılır. Onlar için, onur verici bir ödül de vardır.

  Dunyevi nimetlere sahip kisiler,Allah’a borc vererek ahiretlerini kurtarma sansina sahiptir. Zenginlerin en buyuk imtahanlari budur. Dunya malini veya ahirette ki,cennet hayatinin tercihi bu imtahanla belli olur.
  5.12. Yemin olsun ki, Allah İsrailoğullarının mîsakını almıştı da içlerinden on iki temsilci/başkan göndermiştik. Allah şöyle demişti: "Ben sizinle beraberim. Namazı/duayı yerine getirirseniz, zekâtı verirseniz, resullerime inanır, onları desteklerseniz ve Allah'a güzel bir biçimde borç verirseniz, kötülüklerinizi elbette örteceğim ve sizi,altlarından ırmaklar akan cennetlere elbette koyacağım. Artık bundan sonra küfre gideniniz yolun denge noktasından sapmış olur."
  57.11. Allah'a kim güzel bir borç verecek ki, O onun verdiğini kat kat artırsın. Böyle birisi için onur verici bir ödül de vardır.
  64.17. Eğer Allah'a gönül hoşluğuyla bir şey borç verirseniz O, onu sizin için katlayarak artırır ve sizin hatalarınızı bağışlar. Allah Şekûr'dur, şükredenlere karşılık verir;Halîm'dir, yumuşak ve merhametli davranır.

  Dunya imkanlarinin insana verilme sebebi,bunlari Allah yolunda mi,yoksa kendi nefisini tatmin icin mi harcayacaginin tespiti icindir.
  63.10. Sizden birine ölüm gelip de, "Ey Rabbim, yakın bir süreye kadar beni geciktirseydin de içtenliğimi belgelemek için birşeyler vererek iyilik ve barış sevenler olsaydım!" demesinden önce, size rızık olarak verdiklerimizden dağıtın.
  64.16. O halde, gücünüz ölçüsünde Allah'tan sakının, dinleyin, itaat edin. Ve benlikleriniz için bir hayır olarak infakta bulunun. Nefsinin cimrilik ve doymazlığından korunanlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.
  64.17. Eğer Allah'a gönül hoşluğuyla bir şey borç verirseniz O, onu sizin için katlayarak artırır ve sizin hatalarınızı bağışlar. Allah Şekûr'dur, şükredenlere karşılık verir;Halîm'dir, yumuşak ve merhametli davranır.

  XI-) ZEKAT KARSILIGI AHIRET !

  Allah cc nun RIZA si kazanilmasi icin verilen mal paylarinda; karsiliklarin odenecegi bildirilmistir.
  2.276. Allah, ribadan beklenen artışı mahveder, sadakalar karşılığında artışlar getirir. Allah, nankörlüğe batmış günahkârların hiçbirini sevmez.
  9.104. Bilmediler mi ki, Allah'tır kullarından o tövbeyi kabul eden, o sadakaları alan. Ve Allah'tır, O Tevvâb, O Rahîm...
  57.18. Şu bir gerçek: Sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, bir de Allah'a güzelce borç verenler için karşılıklar kat kat yapılır. Onlar için, onur verici bir ödül de vardır.

  Odunc verilenin kaybolan karinin karsiligi, ahiretteki rahmetin fazlaligiyla odenir.
  92.17. İyice sakınan da ondan uzak tutulur.
  92.18. O ki, temizlenip arınsın diye malını verir.
  92.19. Onun katında hiç kimsenin, karşılığı verilecek bir nimeti yoktur/hiç kimsenin ona, karşılık olarak verilecek bir nimeti yoktur.
  92.20. Yüceler yücesi Rabbinin yüzünü özleyip istemek için veren hariç.
  92.21. Yakında mutlaka hoşnut olacaktır.

  Ahirete onden ne gonderirseniz,orada onu bulursunuz.
  74.38. Her benlik kendi kazandığının bir karşılığıdır.

  Cunku cennet karsiligi hayatlarimizi Allah rehin almistir. Odememiz lazimdir.
  9.111. Allah, müminlerin canlarını ve mallarını, karşılığında kendilerine cennet vermek üzere satın almıştır. Allah yolunda çarpışırlar da öldürürler, öldürülürler.Allah'ın; Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da kendi üzerine hak olarak yazdığı bir vaattır bu. Ahdine, Allah'tan daha vefalı kim var? Perçinlediğiniz bu antlaşmanızdan ötürü müjdeler olsun size. İşte budur o büyük başarının ta kendisi.

  Bu odemeyi Allah rizasi icin yaparken sunlara dikkat edilmelidir.
  2.271. Sadakaları açıklarsanız bu da güzeldir. Ama onları gizler ve yoksullara bu şekilde verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır; günahlarınızdan bir kısmını örter. Allah,Habîr'dir, yapmakta olduklarınızdan gereğince haberi vardır.
  2.274. Mallarını; gece ve gündüz, gizli ve açık infak edenler var ya, işte onlar için Rableri katında kendilerine özgü ödüller vardır. Korku yoktur onlar için; tasalanmayacaklardır onlar.
  2.277. İman edip barışa/hayra yönelik değerler üreten, namazı/duayı yerine getiren,zekâtı verenler için Rableri katında kendilerine özgü ödülleri vardır. Korku yoktur onlar için. Tasalanmayacaklardır onlar...

  Dagitilacak malin ozelligi ise;
  2.267.Ey iman sahipleri! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkarmış olduklarımızın temiz ve güzellerinden infak edin.Kendinizin göz yummadan alıcısı olmadığınız pis/bayağı şeyleri vermeye kalkmayın. Bilin ki Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Hamîd'dir, bütün övgülerin sahibidir/ övgüye layık olanları gereğince över.

  Bu odemeler;bunlari yapan insanin Allah’a cc yakinlik sebebi olacaktir.
  9.99. Çöl Araplarından bazıları da Allah'a ve âhiret gününe inanır, harcadığını Allah yanında yakınlıklara ve resulün dualarına vesîle edinir. Dikkat edin! O harcadıkları gerçekten kendileri için bir yakınlık vesîlesidir. Allah onları rahmetinin içine sokacaktır. Allah çok affedici, çok esirgeyicidir.

  Bu yuzden emir!
  14.31. İnanan kullarıma söyle: Namazı/duayı yerine getirsinler, kendilerine verdiğimiz rızıklardan, hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun olmadığı o gün gelmeden önce, gizli ve açık infak etsinler.

  XII-) ZEKATIN DAGITILACAGI YERLER!

  Zaten zekat;Allah’in (cc) rizik olarak kullarina bahsettigi nimetlerden infak edilerek yani bir kismi ayrilarak,yine O’nun emrettigi sekil ve yerlere karsilik beklemeden ve yalniz Allah cc nun RIZA’sini kazanmak icin yapilan zikri-mali bir ibadet’dir.
  9.60. Sadakalar/zekât malları Allah'tan bir farz olarak sadece şunlar içindir: Fakirler, düşkünler, sadakalarla ilgilenmeye memur edilenler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlüğünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler,yolda kalmış kişi. Allah Alîm'dir,Hakîm'dir.
  2.273. İnfak edilenler, Allah yolunda kapanıp kalmış, yeryüzünde dolaşamaz olmuş yoksullar içindir. İffet ve onurları yüzünden, cahiller bunları, zengin kişiler sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ve yırtıklık ederek insanlar dan bir şey istemezler. Nimet ve imkândan infak ettiğiniz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.

  Hayir amaciyla hersey mal-nimet infak edilebilinir.
  2.215. Sana, neyi infak edip vereceklerini soruyorlar. De ki: "İnfak ettiğiniz mal ve nimet; ana-baba, yakınlar, yetimler, yoksul ve çaresizlerle yolda kalan için olmalıdır.Hayır olarak yaptığınızı Allah en iyi biçimde bilmektedir."

  XIII-) VICDANI YARDIM ZEKAT DEGILDIR.

  Insanlar acidiklari icin diger canlilara yaptiklari yardimlardan dolayi cennete gidemezler. Komsusu acken kendisi tok yatmayan, karda usudugunu gordugu bir hayvani sahiplenerek de cennete gidemezler.Kendilerine bakan ana ve babasini gozeterek onlara ”Of!”bile dedirtmeyerek de cennete gidemezler. Mescitleri onararak,oraya gelenlerin ihtiyaclarini gidererek de cennete gidemezler.
  9.18. Allah'ın mescitlerini; ancak Allah'a, âhiret gününe inanan, namazı/duayı yerine getiren, zekâtı veren ve Allah'tan başka kimseden korkmayan kişiler onanır. İşte bunların, hidayete erenlerden olmaları beklenir.
  9.19. Siz; hacı sakalığını, Mescid-i Haram tamirciliğini, Allah'a ve âhiret gününe inanıp Allah yolunda cihat eden kişinin yaptığıyla bir mi tuttunuz? Allah katında bir olmazlar bunlar. Allah, zulüm sergileyenler topluluğuna kılavuzluk etmez.

  Cunku onlarin,kafirlerin, musriklerin,sapkinlarin;gercek mumin olmadiklari icin ahiret tevbeleri kabul edilmeyecektir.
  33.73. Bunun böyle olması, Allah'ın; ikiyüzlü erkeklerle ikiyüzlü kadınlara, şirke sapmış erkeklerle şirke sapmış kadınlara azap etmesi, mümin erkeklerle mümin kadınların tövbelerini kabul etmesi içindir.Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

  DIN DE YARDIM AMAC DEGIL ARACTIR.
  AMAC:ALLAH EMRINE UYMAKTIR.
  BU EMIRLERE BESERIN SAYGISINI IFA ETMESI,
  YANI TAKVA SAHIBI OLDUGUNU GOSTERMESIDIR.

  Ornegin kesilen fakire dagitilan kurbanlarla ilgili bilgilendirmede,
  22.37. Onların etleri de kanları da Allah'a asla ulaşmaz; fakat sizin takvanız O'na ulaşır. Onları size bu şekilde boyun eğdirdi ki, sizi hidayete erdirdiği için Allah'ı yücelterek anasınız. Güzel düşünüp güzel davrananlara müjde ver.

  Goruldugu gibi TEMIZ KALP,vicdan, acima sadece detaydir!
  Aslolan; TAKVA EHLI olmaktir!
  Yani ibadetleri yapip gunahlardan sakinmak.
  Ve fakire yardimi bir ibadet bilinciyle yapmak!
  92.20. Yüceler yücesi Rabbinin yüzünü özleyip istemek için veren hariç.

  HAYIR YOLUNDA HARCAMAK:Allah’a borc vermektir.
  CIMRILIK ETMEK:Allah yolunda harcama yapmamaktir.
  ALLAH’A KARSI GELMEK:Haramlardan sakinmamaktir.

  Inkarcilarin hayirli amelleri kabuledilmez.
  14.9.Rablerine nankörlük edenlerin amelleri, fırtınalı bir günde rüzgârın tarumar ettiği küle benzer. Kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. İşte bu, dönüşü olmayan sapıklığın ta kendisidir.

  Veya gaflet/gosteriscilerin amelleri;
  2.264.Ey iman edenler! Allah'a ve ahiret gününe inanmadığı halde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.

  Yani zekat verilisi ve anlayisi;
  2.271. Sadakaları açıklarsanız bu da güzeldir. Ama onları gizler ve yoksullara bu şekilde verirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır; günahlarınızdan bir kısmını örter. Allah, Habîr'dir, yapmakta olduklarınızdan gereğince haberi vardır.
  2.272. Onların iyiyi ve güzeli bulmaları, senin üzerine bir borç değildir. Tam aksine, dilediğini/dileyeni iyiye ve güzele kılavuzlayan Allah'tır. Nimet ve imkândan başkalarına bağışladığınız, esasında sizin öz benlikleriniz lehinedir. Allah'ın yüzünü arzulama dışında bir şey için infak etmiyorsunuz. İnfak ettiğiniz her nimet size tam bir biçimde geri verilir. Ve siz, asla zulme uğratılmazsınız.

  Dolayisiyla mantik sudur.
  2.265. Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak ve öz benliklerindekini kökleştirmek için infakta bulunanlara gelince, onların durumu kendisine bol yağmur isabet edip de ürününü iki kat veren bir bahçenin durumuna benzer. Böyle bir bahçeye bol yağmur düşmese de bir çisinti, bir nem bile yetişir. Allah, yapmakta olduklarınızı tam bir biçimde görmektedir.
  2.266. Herhangi biriniz ister mi ki; altından ırmaklar akan, içinde her tür meyvesi olan, hurmalardan, üzümlerden oluşmuş bir bahçesi bulunsun, kendisinin güçsüz-çaresiz yavruları da olsun ve bu haldeyken üstüne ihtiyarlık çöksün, tam bu sırada o bahçeye alevli bir bora isabet etsin de bahçe, baştan başa yansın. Allah size ayetleri işte bu şekilde açıklıyor ki, inceden inceye ve derinden derine düşünebilesiniz.

  Yani zekat Allah cc ilmine/bilgisine uygun HAYIR ISLEMEK'tir!
  2.270. Hayır olarak harcadığınız, adak olarak adadığınız her şeyi, Allah mutlaka bilir. Zalimlerin yardımcıları olmayacaktır.

  XIV-) CIMRILIK

  Kelime anlami:Tamahkarlik,para ve mali cok asiri sevmek,baskasina bir sey vermemek.
  Terim olarak:Biriktirdikleri dunya mallarini HAYIR yollarinda sarfetmemek.

  Allah’in dunyevi imtahanlarindan biri de CIMRILIKTIR. Allah insanlarin dunya malina olan duskunluk derecesini bu sinavla belirler.
  57.23. Böyle yapılmıştır ki, elinizden çıkana üzülüp ümitsizliğe düşmeyesiniz ve Allah'ın size verdiğiyle sevinip şımarmayasınız. Çünkü Allah, kendini beğenip övünenlerin hiçbirini sevmez.
  57.24. Onlar; cimrilik eden, insanlara da cimriliği emreden kişilerdir. Yüz çeviren bilsin ki, Allah Ganî'dir, Hamîd'dir.
  47.38. İşte sizler, Allah yolunda harcamaya çağırılan insanlarsınız. Ama bir kısmınız cimrilik ediyor. Oysaki, cimrilik eden kendi aleyhine cimrileşmiş olur. Allah Ganî'dir; yoksul olan sizlersiniz. Eğer yüz çevirirseniz, Allah yerinize başka bir toplum getirir. Ve onlar, sizin benzerleriniz olmazlar.

  Cimrilik son derece kotu bir aliskanliktir.Mallari biriktirenler bunun onlar icin dunyevi bir garanti oldugunu zannederler.Ama Allah’in cc disinda onlari guvende tutacak bir gercegin olmadigini bilmezler.
  3.180. Allah'ın, lütfundan kendilerine verdiği şeyde cimrilik edenler, bunun kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Tam aksine bu onlar için bir şerdir. O cimrilik konusu yaptıkları şey, kıyamet günü bir tasma gibi boyunlarına dolandırılacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah'ındır.Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.
  70.18. Toplayıp kasada yığanı/depolayanı.
  104.2. O ki, mal biriktirdi, onu saydı da saydı,

  Halbuki mumin her nimeti yerli yerinde kullanir.O olculu, yerine gore tutumlu,yerine gore comert ve gonlu acik kisidir.Yani mumin Allah’in cc emirlerine uymada eli acik,ikrami bol kisidir.Sosyal hayatinda ise israftan kacan insandir.Mumin Allah’in cc VAHY’inde belirttigi yolda verilen nimetleri ihtiyac sahipleri ile paylasan kisidir.
  25.67. Onlar harcama yaptıkları zaman ne savurganlığa saparlar ne de cimrilik ederler. O ikisi arasında bir dengededir bu!
  17.29. Elini bağlayıp boynuna asma. Ama onu büsbütün de salıverme. Sonra kınanır, hasret içinde bir köşede büzülür kalırsın.
  64.16. O halde, gücünüz ölçüsünde Allah'tan sakının, dinleyin, itaat edin. Ve benlikleriniz için bir hayır olarak infakta bulunun. Nefsinin cimrilik ve doymazlığın dan korunanlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

  Allah’a borc vermeyi zulum addeten,bu gercegin varligi hakkinda gaflete dusenler,cimrilik edenlere Ilahi Vahy’de azap tehditi vardir.
  9.98. Çöl Araplarından öylesi vardır ki, infak ettiğini bir angarya/bir ceza ödeme sayar ve sizin başınıza belaların gelmesini bekler durur. En kötü bela onların başına olsun! Allah çok iyi işitir, çok iyi bilir.

  MALININ ARTANININ TAMAMINI KARA GUN ICIN SAKLAMA YERINE;BIR BOLUMUNU IHTIYACA DAIR ELINDE TUTMAK YANI IHTIYACTAN GERI KALANINI FAKIRLESME KORKUSU ILE ZEKAT VERMEMEK ISE:

  63.10. Sizden birine ölüm gelip de, "Ey Rabbim, yakın bir süreye kadar beni geciktirseydin de içtenliğimi belgelemek için birşeyler vererek iyilik ve barış sevenler olsaydım!" demesinden önce, size rızık olarak verdiklerimizden dağıtın.
  2.268. Şeytan sizi fakirlikle korkutur, size görünür görünmez çirkinliklere sürükler, Allah ise size kendisinden bir bağışlanma ve lütüf vaat eder. Allah, Vâsi'dir, Alîm'dir.
  2.269. O, hikmeti dilediğine verir. Ve kendisine hikmet verilmiş olana çok büyük bir hayır verilmiş demektir. Gönlünü ve aklını çalıştıranlardan başkası düşünüp anlayamaz.
  2.270. Hayır olarak harcadığınız, adak olarak adadığınız her şeyi, Allah mutlaka bilir. Zalimlerin yardımcıları olmayacaktır.

  YINE MALININ ARTANININ TAMAMINI FAIZDE/RIBADA DEGERLENDIRMEK YERINE; ZEKAT VERMIYENLER ISE:

  2.275. O ribayı yiyenler, şeytanın bir dokunuşla çarptığı kişinin kalkışından başka türlü kalkamazlar. Bu böyledir, çünkü onlar, "Alış-veriş de riba gibidir." demişlerdir. Oysaki Allah, alış-verişi helal, ribayı haram kılmıştır. Kendisine Rabbinden bir öğüt gelip de yaptığından vazgeçenin geçmişi kendisine, işi Allah'a kalmıştır. Yeniden ribaya dönene gelince, böyleleri ateşin dostlarıdır. Sürekli kalacaklardır orada.
  2.276. Allah, ribadan beklenen artışı mahveder, sadakalar karşılığında artışlar getirir. Allah, nankörlüğe batmış günahkârların hiçbirini sevmez.
  2.278. Ey iman sahipleri, Allah'tan korkun. Ve eğer inanıyorsanız ribadan geri kalanı bırakın. 2.279. Eğer bunu yapmazsanız, Allah ve resulünden bir harp ilanını duymuş olun. Tövbe ederseniz, mallarınızın esasları/ana paralarınız sizindir; ne zulmeden olursunuz ne de zulme uğratılan.
  2.280. Eğer borçlu zorluk içinde ise eli genişleyinceye kadar beklenir. Borcunu sadaka olarak ona bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz.

  YANI FAKIR KALIRIM ENDISESI ILE DAGITMAYIP FAIZDE COGALTMAYI TERCIH EDEN IN HUKMU SEYTANIDIR.ZEKATA UYANIN VERDIGI BU HUKUM ISE RABBANIDIR.

  Ama cimrilik yapmiyacagiz diye de israf yapilmaz.
  6.141. Çardaklı ve çardaksız bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmaları, sebzeleri, zeytinleri, narları, birbirine benzer ve benzemez biçimde oluşturan O'dur. Her birinin meyvesinden, olgunlaştığı zaman yiyin ve hasat gününde O’nun hakkını da verin. İsraf etmeyin, Allah israf edenleri sevmez.

  XV-) ZEKAT: GUNAH VE SIRKTEN ARINMAKTIR!

  Muminlerin mali arinmanin disinda,gunah ve sirktende arinarak zekatini verir!
  24.30. Mümin erkeklere söyle: Bakışlarını yere indirsinler. Cinsel organlarını/ırzlarını korusunlar. Bu onlar için daha arındırıcıdır. Kuşkusuz, Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.35.18. Hiçbir günahkâr, bir başkasının günahını yüklenmez. Yükü ağır gelen, onu taşımaya çağırsa bile, kendisinden hiçbir şey yüklenilmez. Akraba bile olsa... Sen ancak Rablerinden için için korkanları ve namazı/duayı yerine getirenleri uyarırsın. Arınıp temizlenen, kendi benliği için arınıp temizlenir. Dönüş Allah'adır.
  91.9. Benliği temizleyip arındıran, gerçekten kurtulmuştur.

  XVI-) ZEKATIN REDDEDILME KOSULLARI!

  2.261. Mallarını Allah yolunda infak edip harcayanların durumu, yerden, her başağında yüz dane bulunan yedi başak çıkarmış bir daneye benzer. Ve Allah, dilediği kişi için daha da arttırır. Allah Vâsi'dir, yaratışını ve yarattıklarını genişletir; Alîm'dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.
  2.262. Mallarını Allah yolunda harcayıp sonra bu harcadıklarına bir eziyet ve başa kakma eklemeyenlerin, Rableri katında kendilerine has ödülleri vardır. Korku yoktur onlar için; tasalanmayacaklardır onlar.
  2.263. Güzel, yapıcı bir söz, bir bağışlama, ardından bir eziyet gelen sadakadan daha üstündür. Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Halîm'dir, hoşgörüsüne sınır yoktur.
  2.264. Ey iman sahipleri! Allah'a ve âhiret gününe inanmadığı halde, insanlara riya için malını infak eden kişi gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve eza etmek suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak varken tepesine şiddetli bir yağmur inip kendisini cascavlak bırakmış yalçın bir kayanın haline benzer. Böyleleri, kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah, küfre sapan bir topluluğu doğruya ve güzele kılavuzlamaz.

  Onlara gore Alah cc nun isi fakirleri doyurmak!
  36.47. Onlara, "Allah'ın size lütfettiği rızıklardan dağıtın!" dendiğinde, nankörlüğe sapanlar, iman edenlere şöyle derler: "Allah'ın, dilediği takdirde yedirip doyuracağı kişiyi biz mi doyuracağız? Siz açık bir sapıklık içindesiniz, hepsi bu."

  XVII-) ZEKAT VE TEVHID!

  Tevhide bagli olanlara;
  16.74. Artık Allah'a örnekler verip durmayın. Allah bilir, siz bilmezsiniz.
  16.75. Allah şöyle bir örnekleme yaptı: Hiçbir şeye gücü yetmeyen, başkasının eşyası durumunda bir kul/köle ile bizden bir güzel rızıkla rızıklandırdığımız ve ondan gizli-açık dağıtan bir kişi. Bunlar aynı olur mu?! Bütün övgüler Allah'adır ama onların çokları bilmiyorlar.
  16.76. Allah şöyle bir örnekleme de yaptı: İki adam; birisi dilsiz; hiçbir şeye gücü yetmez, efendisi/yöneticisi üstüne sadece bir yük. Efendi onu nereye gönderse hiçbir hayır getiremez. Şimdi bu adam, dosdoğru bir yol üzerinde bulunup adaletle emreden kişi ile aynı olur mu?

  Sirke dusenlere;
  6.136. Kendi döllendirip yaydığı ekinden ve hayvanlardan Allah'a bir pay ayırdılar da kendi zanlarınca şöyle dediler: "Bu Allah için, bu da ortaklarımız için." ortakları için olan Allah'a ulaşmaz. Ama Allah için olan, ortaklarına ulaşıyor. Ne kötü hüküm veriyorlar!

  XVIII-) VUCUDUMUZUN ETIMIZIN,KANIMIZIN ZEKATI

  Allah cc butun kazanimlari ve kazanimlarin kaynaklarini Kendisinin yaratip, kullarina birer parca verdigi bilgisini bize ulastirmistir.
  14.32. Allah odur ki, gökleri ve yeri yarattı. Gökten bir su indirdi de onunla size rızık olarak türlü meyveler çıkardı. Emriyle denizde akıp gitmeleri için gemileri hizmetinize verdi. Irmakları da emrinize verdi.
  14.33. Görevlerini şaşmadan yapmak üzere Güneş'i ve Ay'ı da size boyun eğdirdi. Geceyi ve gündüzü de hizmetinize verdi.
  14.34. Kendisinden istediğiniz her şeyden size bir parça verdi. Allah'ın nimetini saymaya kal.ksanız, sayıp bitiremezsiniz. Doğrusu şu ki insan, gerçekten çok zalim, çok nankördür.
  ... insan, gerçekten çok zalim, çok nankördür...

  Ve o insanin yaratilisi
  23.13. Sonra onu çok dayanaklı bir karargâhta bir damlacık yaptık.
  23.14. Sonra o damlacığı bir embriyo halinde yarattık, sonra o embriyoyu bir et parçası halinde yarattık, sonra o et parçasını bir kemik halinde yarattık ve nihayet o kemiğe de bir et giydirdik. Sonra onu bir başka yaratılışta yeniden kurduk. Yaratıcıların en güzeli Allah'ın kudret ve sanatı ne yücedir!

  Bu yaratisa karsilik kulluk istenir.
  76.28. Biz yarattık onları ve kuvvetli yaptık bağlarını/eklemlerini. Dilediğimizde benzerleri ile değiştiririz onları.
  76.29. İşte bu, bir hatırlatıcı ve düşündürücüdür. Dileyen, Rabbine doğru, bir yol edinir.

  Iste uzerimizde sonsuz hakki olan ve bize bu bedeni veren Allah cc na HAKINI odemek, kullugu yerine getirmek icin/bedenimizin zekatini vermek icin Allah cc bir yol gosteriyor.
  3.97. Açık-seçik deliller, İbrahim'in makamı vardır orada. Oraya giren, güvene ermiş olur. Yoluna gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, insanlar üzerinde Allah'ın bir hakkıdır. Kim nankörlük ederse hiç kuşkusuz, Allah bütün âlemlere muhtaç olmayacak bir Ganî'dir.
  ….. o evi ziyaret etmesi.....
  .... insanlar üzerinde Allah'ın bir hakkıdır.....

  FAKIRIN ALLAH cc nun HAKKINI ODEMESI:

  Fakirlik nedeniyle engellenmisseniz;
  2/196//Haccı da umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer engellenirseniz, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak şeklinde bağışta bulunmanın kolayınıza geleni yeterlidir. Bağış, kendi yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin....

  Hastalik nedeniyle engellenmisseniz;
  2.196. ....İçinizden hasta olan yahut başından rahatsızlığı bulunan oruç tutarak yahut sadaka vererek veya kurban keserek/Allah'a yakınlık için Kâbe'ye bir şey bağışlayarak fidye yoluna gitsin.....

  Zekat/arindirma araclarindan biride ibadetlerdir.
  87.14. Arınmayı başaran ise, mutluluğa ulaşır,
  87.15. ki böylesi, Rabbinin ismini hatırlayan ve ibadet edendir.

  Sonucta: Zekatin anlamini sadaka bazinda alisak: Bu zengine farz bir ibadet olur.
  Zekat zenginlere degil: Müminler için farzdır.
  Zenginler mallarini ARTI OLARAK sadaka ve infak ile zekatlarlar!
  Fakirler icin teblig yoluyla zekat yeterlidir!

  Allah cc Diyor ki:
  2.195. Allah yolunda harcama yapın/nimetleri paylaşın; kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın! Güzel düşünüp güzel işler yapın! Çünkü Allah, güzellik sergileyenleri sever.
  Sadakallah!...


  Çünkü Allah, güzellik sergileyenleri sever

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  SELAM!

  Sn.Atmaca'nin kirmizi ile belirginlestirdigi kisimlari
  Alt alta getirince soyle bir mesaj olustu:

  ZEKAT,genel anlamdadir.Butun yardimlari kapsar.
  Infak edilecek mal mutlaka en begendiklerimizden olacak.
  İnfak etmekte olduğunuz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.
  Sadaka vermek,insanlarin mallarini temizler.
  Insanin dunya hayatina gelme sebebi:ALLAH cc KULLUK etmesi icindir.

  Hayat;insanin kulluk IMTAHANI’nin gerceklesecegi olaylar zemini olarak,sonlu yaratilmistir
  Allah, rızıkta kiminizi kiminize üstün kılmıştır.

  İnfak etmekte olduğunuz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.
  İnfak ettiğiniz mal ve nimet; ana-baba, yakınlar, yetimler, yoksul ve çaresizlerle yolda kalan için olmalıdır.Hayır olarak yaptığınızı Allah en iyi biçimde bilmektedir."

  Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin.
  Rabbim, kullarından dilediğine rızkı bolca-genişçe verir, dilediğine de kısarak verir.
  Ne olurdu onlara, Allah'a ve âhiret gününe inanıp da Allah'ın kendilerine verdiği rızıktan öyle dağıtsalardı!

  Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir.
  O halde, gücünüz ölçüsünde Allah'tan sakının, dinleyin, itaat edin
  Ahirete onden ne gonderirseniz,orada onu bulursunuz.
  Bilin ki Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Hamîd'dir, bütün övgülerin sahibidir/ övgüye layık olanları gereğince över.

  HAYIR YOLUNDA HARCAMAK:Allah’a borc vermektir.
  Allah, yapmakta olduklarınızı tam bir biçimde görmektedir.
  Mumin her nimeti yerli yerinde kullanir

  Kuşkusuz, Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır
  Allah yolunda harcama yapın/nimetleri paylaşın; kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın! Güzel düşünüp güzel işler yapın! Çünkü Allah, güzellik sergileyenleri sever.

  Çünkü Allah, güzellik sergileyenleri sever...

 4. #4
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313
  Alıntı mopsy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  SELAM!

  Sn.Atmaca'nin kirmizi ile belirginlestirdigi kisimlari
  Alt alta getirince soyle bir mesaj olustu:

  ZEKAT,genel anlamdadir.Butun yardimlari kapsar.
  Infak edilecek mal mutlaka en begendiklerimizden olacak.
  İnfak etmekte olduğunuz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.
  Sadaka vermek,insanlarin mallarini temizler.
  Insanin dunya hayatina gelme sebebi:ALLAH cc KULLUK etmesi icindir.

  Hayat;insanin kulluk IMTAHANI’nin gerceklesecegi olaylar zemini olarak,sonlu yaratilmistir
  Allah, rızıkta kiminizi kiminize üstün kılmıştır.

  İnfak etmekte olduğunuz her şeyi, Allah çok iyi bilmektedir.
  İnfak ettiğiniz mal ve nimet; ana-baba, yakınlar, yetimler, yoksul ve çaresizlerle yolda kalan için olmalıdır.Hayır olarak yaptığınızı Allah en iyi biçimde bilmektedir."

  Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin.
  Rabbim, kullarından dilediğine rızkı bolca-genişçe verir, dilediğine de kısarak verir.
  Ne olurdu onlara, Allah'a ve âhiret gününe inanıp da Allah'ın kendilerine verdiği rızıktan öyle dağıtsalardı!

  Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir.
  O halde, gücünüz ölçüsünde Allah'tan sakının, dinleyin, itaat edin
  Ahirete onden ne gonderirseniz,orada onu bulursunuz.
  Bilin ki Allah Ganî'dir, cömertliğine sınır yoktur; Hamîd'dir, bütün övgülerin sahibidir/ övgüye layık olanları gereğince över.

  HAYIR YOLUNDA HARCAMAK:Allah’a borc vermektir.
  Allah, yapmakta olduklarınızı tam bir biçimde görmektedir.
  Mumin her nimeti yerli yerinde kullanir

  Kuşkusuz, Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır
  Allah yolunda harcama yapın/nimetleri paylaşın; kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın! Güzel düşünüp güzel işler yapın! Çünkü Allah, güzellik sergileyenleri sever.

  Çünkü Allah, güzellik sergileyenleri sever...


  güzell bir konu sergilemişsin....derim..tşk...

 5. #5
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  SELAM!


  Sadakalari yayginlastirmaliyiz.

  58.12.Ey iman edenler! Resulle gizlice konuşacağınız zaman, bu gizli konuşmanızdan önce bir sadaka verin! Bu, sizin için daha hayırlı ve daha temizdir. Eğer bu imkânı bulamazsanız bilin ki, Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.
  ...konuşmanızdan önce bir sadaka verin....
  58.13.Gizli konuşmanızdan önce, sadakalar vermekten ürperdiniz mi? Çünkü yapmadınız. Allah size tövbe nasip etti. Artık namazı/duayı yerine getirin, zekâtı verin, Allah'a ve resulüne itaat edin. Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.

  Buradaki tevbe ile bu emir nesh olmamaktadir.
  Aksine vermemis olan icin tevbe etmesi
  Yani bugune kadar vermedigi icin af dilemesi istenmektedir.
  Ama yinede vermemeye israri onun tevbesini hukumsuz kilar.

  Eger gelenekteki;"Hocalarimiz resulun temsilcileridir" kuralini
  Kabul edenler icin ve ayetlerin kiyamete kadar gecerli olma prensibi
  Kabul edenler icin tam bir tefekkur ayetidir.

  Digerleri icinse fakire yardimda bir SEBEB formu kabuludur.

 6. #6
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba

  Notlarima aldigim bir yazi:


  bir arkadaşın dükkânında sohbet ediyorduk.
  Biri, diğerine anlatıyor.
  - “Ne bileyim ben dolandırıcı olduğunu, inandım verdim. Bir daha da görmedim kendisini.”

  Diğeri dinliyor ve esefleniyor. Bir bilmiş edası ile hem de dinine müptela birisi olarak diyor ki,
  - “Üzülme, zekâtına ya da sadakana sayarsın.”
  Gelenekte:
  Zekat soyle veriliyor.

  Ticaret yapan bir kisi,
  Bir yilda ki gelirlerinden
  O yil icinde ki giderleri
  Ve
  O yilki kayiplar/zararlar
  Dusulur.

  Geri kalan miktarin 1/40'i ilgili
  Yerlere verilir.

  ...“Üzülme, zekâtına ya da sadakana sayarsın.”...
  Yani
  Fazla para icin olmayacak duaya amin denilecek
  Bunun faturasini Allah cc'na keceksiniz.

  Tamam
  Zekat olmasin ama
  Sadakaya sayalim denirse;
  Sadaka vermek gonul isidir.
  Verirseniz sevap
  Vermezseniz HIC!

  Sadakamiz olsun deyince;
  "Dolandiriciya gonlumden koptu
  Karsilik beklemeden sadaka verdim.
  Allah cc kabul etsin" demektir.

  Dindarlik zor zanaat
  Dogrusu......!
  Konu mopsy tarafından (12-12-2011 Saat 09:58 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. ALLAH cc DIYOR KI:X- ORUC
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 27-05-2017, 10:48 AM
 2. ALLAH cc DIYOR KI: VI- NAMAZ IBADETI
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 17
  Son mesaj: 16-10-2013, 12:00 PM
 3. ALLAH cc DIYOR KI:YARADILIS...
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-08-2012, 04:54 PM
 4. ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 17-01-2012, 12:07 PM
 5. ALLAH cc DIYOR KI: VII- FIRKALASMIS RABLER!
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-06-2009, 06:50 AM
Yukarı Çık