........Bütün İslâmî ilimler Kur’an’ı Allah Teala’nın muradına uygun tarzda anlama çabasının ürünüdür. Bu da demektir ki, Kur’an’ı Allah Teala’nın muradına uygun tarzda anlama çabasıyla İslâmî ilimler arasında kopmaz bir ilişki vardır. Medrese müfredatında niçin “Kur’an dersi” diye bir dersin olmadığını soranlar, Kur’an bağlamında hakkı verilmiş bir anlama çabasının en azından sağlam bir Ulûmu’l-Kur’an birikimiyle mümkün olduğu vakıasını atladıkları için meseleye şaşı bakıyor.............
Dr. Ebubekir Sifil, Milli Gazete
SELAM!

Temeli dusmus iskambil kagitlarindan yapilmis kuleye TIK diyelim. Ama mantikla degil, daha etkili sozlerle, Allah cc nun sozleriyle- madem ki konu din...-

Kur'an'in iddaasi nedir Sn.SIFIL?
Alinti:ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN
a) Kur’an’in inmesinde ki on gorum Allah cc nun sozlerini alemlere yeniden hatirlatmaktir.
Sayisini bilmedigimiz kadar cok Peygamber vasitasiyla cesitli zaman dilimlerinde tekrar tekrar alemlere defalarca gelerek VAAZ EDILEN/HATIRLATILAN,Allah hadislerine, alemler zaten vakifti. Bu yuzden Kur’an’da;Vahy’in yeniden bu alemlere hatirlatilmasi hususunda araci olmustur.
11.20. Resullerin haberlerinden, kendisiyle kalbini destekleyip sağlamlaştıracağımız her şeyi sana anlatıyoruz. Bunun içinde sana hak gelmiştir. Bunda, inananlar için bir öğüt ve hatırlatma da vardır.
12.104. Sen, bu tebliğin için onlardan bir ücret istemiyorsun. O, bütün âlemler için bir hatırlatmadan başka şey değildir.
20.3. Saygıyla ürperene bir hatırlatma/düşündürme/öğüt verme olsun diye indirdik.
38/49//Bir hatırlatmadır bu! Korunup sakınanlar için elbette güzel bir gelecek vardır.

b) Bu hatirlatmadan beklenilen ise:Muhatap olmaya layik olanlara rehber olmasi icindir.
14/52//İşte bu, onunla uyarılsınlar, Allah'ın tek ilah olduğunu bilsinler, aklı ve gönlü işleyenler de ibret alsınlar diye, insanlara yöneltilmiş bir tebliğdir.
16/64//Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun.
14.1. Elif, Lâm, Râ. Bir kitaptır bu. Ki indirdik sana, çıkarasın diye insanları Rablerinin
izniyle karanlıklardan nura; Hamîd, Azîz olanın yoluna...
......iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun......

Iste inanana KILAVUZ olmasi icin Allah cc bunu basaracak bir formatta Kur'an'i olusturuyor. Islam dunyasinda buraya kadar herkes ayni fikirde .
Sadece Sn Sifil, bziya, aladin....gibiler bu fprmatta Allah c nun basarisiz oldugunu, bu formatin anlasilamiyacagini, bu yuzden bu format icerigi ne derse desin inanilmamasi gerektigini, insan evliyalarinin soylediginin esas oldugunu iddaa ederler. Bu insanlarin sozunu Kur'an'in sozunden ustun tutmayanlara da saldirirlar.
Tekkeci-yobaz diye Islam dunyasinda anilan bu guruplarin orani 5% civarindadir. O yuzden konumuza donelim.

Kur'an kimlere kilavuzluk edecek:ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN
8- KUR’AN KIMLERE FAYDA VERIR.
a) Kur’an yasayan insanlar icin dunyaya gelmis bir Vahy’dir. Bunun icin olulere Kur’an okunmaz.Okunsa da fayda etmez, duymazlar da.O icerigi ile yasayanlari dunyadayken ahiret imtahanina hazirlayan tek HAK rehberidir.
36/70//Diri olanı uyarsın ve gerçeği örten nankörler/inkârcılar aleyhine söz hak olsun diye indirilmiştir.

b) Kendisine iman edenlere fayda verir.
7/203// Onlara bir ayet getirmediğinde, "Onu da şuradan buradan derleseydin ya!" diye konuşurlar. De ki: "Ben sadece Rabbimden bana vahyedilene uyuyorum. Bu, Rabbinizden gelen gönül gözleridir, doğruya kılavuzdur, iman eden bir toplum için rahmettir."
22/54//Kendilerine ilim verilenler onun, senin Rabbinden bir hak olduğunu bilsinler, ona inansınlar da kalpleri ona saygı duysun diye böyle yapılmıştır. Şu bir gerçek ki Allah Hâdî'dir, iman edenleri dosdoğru yola mutlaka ulaştıracaktır.

c) Kendisine iman etmiyenlere fayda vermez.
10/101//De ki: "Göklerde ve yerde neler var/neler oluyor, bir bakın!" O ayetler ve uyarılar iman etmeyen bir toplumun hiçbir işine yaramaz.

Simdi:Arapca bu formatin detaylarindan biri. Peki bu detay OLMAZSAOLMAZ lardan mi? Bunun cevabini yine Allah cc sozlerinden bulacagiz.

Alinti: ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN

12- KUR’AN’IN DILI KUTSAL DEGIL

{Islamin beseri kelamcilarina gore;Kur’an yalniz manasi itibariyla degil, lafizlari bakimindan da mucizedir. Cunku o,Muhammed as’in sozu degil,Allah kelamidir.Bu itibarla hic bir kimsenin onun benzerini ortaya koymasi mumkun degildir.17/88 ayetinde onun benzerinin ortaya konulmasinin imkansiz oldugu belirtilmistir.
17/88//De ki: "Yemin olsun, eğer insanlar ve cinler şu Kur'an'ın bir benzerini getirmek üzere bir araya toplansalar, birbirlerine de destek olsalar, onun bir benzerini yine de ortaya getiremezler."

Benzeri yapilamamasinin sebebi onun lafizlari bakimindan Allah sozu olmasidir.Isra suresinin bu ayeti de bunun delilidir.Derler....
Bu yuzden arapca olmayan Kur’an’la yapilan ibadetler gecerli degildir.Mutlaka dualar ve ibadetler arapca orjinaline uyarak yapilir.Derler....}

a) Vahiyin dili Elcinin kavminin dilidir.
Halbuki,gelen elciler bulunduklari kavme Vahyleri anlamalari icin onlara onlarin dilinde teblig etmislerdir.Butun Vahyler Ibranice, amalika arapca,vs. Dillerde teblig edilen

Ibranice konusan Musa as’a inen Vahiy/Tevrat dili IBRANICE
Ibranice konusan Davud as’a inen Vahiy/Zebur dili IBRANICE
Aramice konusan Isa as’a inen Vahiy/Incili dili ARAMICE
Arapca konusan Muhammed as’a inen Vahiy/Kur’an dili ARAPCA

ve Allah cc katindaki varlik Kitap’indan/ Levh’i Mahfuz’dan alinan bazi vahy bolumleridir.
56/77//O, kesinlikle şerefli bir Kur'an'dır.
56/78//Titizlikle saklanan bir Kitap'tadır.
6/59// Gaybın anahtarları O'nun yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde olanı da bilir. O'nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. Toprağın karanlıklarındaki bir dâne, yaş ve kuru her şey apaçık bir Kitap'ın içindedir.

Eger son elciyle iletilen Vahy’in yazi dili olan arapca,Vahyin kutsal dili olsaydi,diger Peygamberlere gelen Vahyler de arapca olurdu.Bu yuzden butun inen Vahylerin her dildeki yorumsuz (beser katkisiz) cevirisi anlam butunlugu itibariyle yine Vahyin asli ile aynidir.
14/4//Biz, görevlendirdiğimiz her resulü ancak kendi toplumunun diliyle gönderdik ki, onlara açık-seçik beyanda bulunsun. Bunun ardından, Allah dilediğini saptırır, dilediğini de iyiye ve
güzele kılavuzlar. Azîz'dir, Hakîm'dir O!
46/12//Halbuki ondan önce, bir önder ve bir rahmet olarak Mûsa'nın kitabı var! Bu Kur'an da öncekileri tasdikleyen bir kitaptır. Zulmedenleri uyarsın, güzel davrananlara müjde olsun diye Arap dilindedir.

b) Teblig dili kutsal degildir.
Bu baglamda Kur’an’in teblig dili de kutsal degildir. Her dilde teblig edilebilir.Cunku: Vahy’in dunyevi/ beseri dillerde bir dili yoktur.Vahy;Allah katinda ki Levh-i Mahmuz isimli bir ana Kitap’tan alinmistir.Allah’in Ahad olmasi sebebiyle insani bir dili olmadigindan Vahy’in kutsal olan orjinal halide,tabiatiyla ARAPCA degildir.
Arapca elcinin ait oldugu halkinin dilidir.Elcinin halki hasa Allah’ca cc konusmadigina gore,Ilahi degil beseri bir dil oldugundan kutsiyeti yoktur.Vahy’i;elcinin kavminin anlayabilmesi icin, onlarin kullandigi dili kullanan,yine onlarin icinden olan Muhammed as secilmis ve onunda ana dili olan arapca soylemleriyle insanlara teblig edilmistir.Insanlarin dogru yolu takip etmesi icin, Vahy’in/ayetlerin acik-secik anlasilmasi esas oldugundan herkes kendi ana dilinde ogrenip, Kur’an’da istenileni uygulamalidir.
Vahy: SES VE YAZI DILI olarakta araci kilinan elcinin kavminin dilidirler yani BESERI’ dir ler. Ilahi/ Kutsal degillerdir. Ilahi Vahy; Peygamberin Vahy’le uyarilarini kavminin kolayca anlayabilmesi icin Kavminin dili olan Arapca indirilmistir.
19/97//Biz onu; senin dilinle kolaylaştırdık ki, sakınanları onunla müjdeleyesin, inatçı bir kavmi de onunla uyarasın.
26/195// Açık-seçik Arapça bir dille indirdi.
43/3//Biz onu akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur'an yaptık.
44/58//Biz o Kur'an'ı senin dilinle/senin diline kolaylaştırdık ki, düşünüp öğüt alabilsinler.

c) Dilin secilme nedeni:
Vahy’in onemi detayli anlasilir eksiksiz,celiskisiz olan ayetlerinin icerigidir.Bu gune kadar sayisiz dilde vahy edildigi icin, son vahy dili olan arapcanin da diger vahy dillerinde de oldugu gibi bir kutsiyeti yoktur.
Yani;Allah’in cc hadisleri insanin anlayabilecegi sekilde sadelestirilip ve yine insanin anlamasina vesile olsun diye dunya dillerinden biriyle-elcinin kullandigiyla- indirmistir.
14/4//Biz, görevlendirdiðimiz her resulü ancak kendi toplumunun diliyle gönderdik ki, onlara açik-seçik beyanda bulunsun. Bunun ardindan, Allah diledigini saptirir, diledigini de iyiye ve
güzele kilavuzlar. Azîz'dir, Hakîm'dir O!
42/7//İşte böyle! Biz sana Arapça bir Kur'an vahyettik ki, ülke ve medeniyetlerin anasını ve çevresindekileri uyarasın. Ve toplama günü konusunda da uyarıda bulunasın. Hiç kuşku yok o günde. Bir bölük cennettedir, bir bölük ateşte.

Kur’an’in araplara arapca inmesinin sebebi,onu araplarin anlayip akillarini isletmeleri icindir.
12/2//Biz onu sana, aklınızı çalıştırasınız diye, Arapça bir Kur'an olarak indirdik.

d) Beyan dili onemli degil:
Ilahi olan anlam ve iceriklerini; yorumlamadan,bozmadan, beseri katki saglamadan yani muhtevasinin kutsalligini zedeleme den her kavim; Vahyin elci tarafindan kendi diliyle yazdigi/ yazdirdigi ayetleri, dunyevi beseri dillerden olan kendi dillerine yapilmis cevirilerinden ogrenir. Allah’in muminden istedigi yabanci dil egitimi degildir.Tipki arap kavmine yabanci dilde bir Vahy vermenin sacma oldugunu bize bildirmesi gibi.
41/44//Eğer biz onu yabancı dilde bir Kur'an yapsaydık, elbette şöyle diyeceklerdi: "Ayetleri ayrıntılı kılınmalı değil miydi?/Arap'a yabancı dil mi?/ister yabancı dilde, ister Arapça!" De ki: "O, iman edenler için bir kılavuz, bir şifadır. İnanmayanlara gelince, onların kulaklarında bir ağırlık vardır. Ve Kur'an, onlar için bir körlüktür. Böylelerine, çok uzak bir mekândan seslenilmektedir

Demekki anliyacagi dilde okumakta Kur'an okumakmis ve Kur'an inanarak okuyana rehberlik edecekmis.
Bu baglamda ya Allah cc bizi kandiriyor, yada 5% lik kesim kandiriyor.


MUSLUMAN AKLINI KULLAN CUNKU;

10/100// Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.