Selam!

Sn Nefise Ebubekir hocanin bir yazisini:"Meal okuyarak dini anlamak" basliginda yayinladi. Yazinin temel aldigi nokta Martin Luther adli papazin Almanyada Katoliklige karsi actigi savas. Savasin/ isyanin sebebi olarakta: Mukaddes Kitabin herkesin kendi dilinde okunmasi istegi diye belirten yazi.
Bir fikir yazisinda temeli curuttunuz mu ustundeki yapi oyun kagitlarindan yapilan kule gibi yikilir.

Katolikligin guncelindeki durumunu bu forumda asilmis bazi yazilarla hatirliyalim.
http://www.supermeydan.net/forum/for...read48690.html

I-Katolikte papanin secilisi:
Papa nasil secilir?
Butun Kardinaller bir odaya tikilir.
Kapi uzerlerine kitlenir.
Tartismalar baslar.
Sonunda Tanrinin her bir kardinale mudahelesi ile,
Her bir kardinale verdigi ilham ile ,oy birligi ile
Papa secilir.

II- Papanin onemi:
Yani yanlis kisi papa secilemez!
YANI PAPAYI TANRI TAYIN EDER
Papa secildikten sonra tanri/tanrinin oglu tanri,
Papanin benliginde reenkarne olur.
Yani papanin her soyledigi soz
Papanin degil TANRININ SOZUDUR!
!.....derler.
(-Ki hala oyle inanilir.)

III-Papanin agzindan konusan Tanri emirleri:
Ornegin TAXA CAMERAE;
“1. İster rahibelerle, ister kendi kuzenleriyle, yeğenleriyle ya da kızlarıyla (aynen böyle!), yani bir şekilde herhangi bir kadınla cinsel günah işleyen bir rahip, 67 pound 12 şilin ödemesi karşılığında bağışlanacaktır.

2. Eğer rahip, zina günahıyla birlikte doğaya ya da hayvanlara karşı işlenmiş günahlarının da bağışlanmasını istiyorsa, 219 pound 15 şilin ödemek zorundadır. Fakat kadınlarla değil de sadece oğlanlarla ve hayvanlarla doğal olmayan günahlar işlemişse, 131 pound 15 şilin ödemelidir.

3. Bir bakirenin kızlığını bozan rahip, 2 pound 8 şilin ödemelidir

4. İster kaldığı manastırda ister dışarıda, aynı anda veya art arda bir ya da birden çok erkeğe kendini veren rahibe, baş rahibenin saygısını kazanmak istiyorsa 131 pound 15 şilin ödemelidir.

7. Tüm davalardan azade tutulmak ve yasak ilişkilerini sürdürmek için geniş bir muafiyet elde etmek isteyen zinacı bir kadın, Papaya 87 pound 3 şilin ödeyecektir. Aynı şekilde, koca da aynı miktarı ödeyecektir, eğer koca kendi çocuklarıyla ensest ilişkiye girmişse, ek olarak 6 poundluk bir vicdani ödeme yapacaktır.

8. Tecavüz, soygun veya kundakçılık suçları için eziyet yapılmaması ve bağışlanması, suçluya 131 pound 7 şiline mal olur.

9. Ruhban kesime ait olmayan birinin şahsında gerçekleşen adi cinayetin bağışlanma bedeli 15 pound 3 penstir.

10. Eğer katil aynı gün iki veya daha fazla kişinin ölmesine neden olmuşsa, bir kişiyi öldürmüş gibi ödeme yapar.

11. Karısına kötü davranan koca, kilise kasasına 3 pound 4 şilin öder; eğer karısını öldürmüşse 17 pound 15 şilin, eğer karısını başka biri ile evlenmek için öldürmüşse ekstra olarak 32 pound 9 şilin öder. Kocaya suç işlerken yardım edenler adam başı 2 poundla bağışlanır.

12. Çocuğunu boğarak öldüren baba 17 pound 15 şilin ödemelidir [yani bir yabancıyı öldürmekten 2 pound daha fazla], baba bunu annenin izni ile yapmışsa bağışlanması için 27 pound 1 şilin ödemelidir.

Kürtaj da kolayca bağışlanabilmekteydi:

13. Kendi çocuğunu rahminden çıkararak yok eden annenin ve suça katkıda bulunan kocanın, her ikisi birden 17 pound 15 şilin ödemelidir. Kendisinin olmayan bir çocuğun kürtajını kolaylaştıranlar 1 pound eksik öderler.

14. Kardeş, kız kardeş, anne ya da babasını öldüren 17 pound 5 şilin ödemelidir.

Bununla birlikte, hiyerarşinin yüksek kademelerindeki piskopos veya baş keşiş öldürülürse, ödenecek miktar çok ağır biçimde artıyordu; ilk saldırı için 131 pound 14 şilin, geri kalanlar için yarı miktarı. (15). Üstelik katil “çeşitli zamanlarda birçok rahibi öldürürse, ilk cinayet için 137 pound 6 şilin ve geri kalanlar için de bunun yarısını ödemek zorundaydı.” (16)

Fakat cinayet, tecavüz veya çocuk öldürmekten çok daha ağırı, menfur dinsel sapkınlık suçuydu; yani resmi Kilisenin fikirlerinden farklı fikirlere sahip olmak. Kadın ya da erkek bir sapkın, fikirlerinden dönmüş olsa bile toplam 269 pound ödemek zorundayken, “yakılmış, asılmış ya da herhangi bir şekilde idam edilmiş bir sapkının oğlunun itibarı 218 pound 16 şilin 9 penslik ödeme yapmadığı sürece iade edilemez”di. (19)

Liste, sahtekârlık, kaçakçılık, borçların ödenmemesi, kutsal günlerde et yeme, papazlık rütbesi almak isteyen rahiplerin gayri meşru çocukları ve hatta rahip olmak isteyen hadımlarla (33. maddeye göre en az 310 pound 16 şilin ödemeliydiler) devam ediyor.

IV-Papa seciminde hata yapmiyan Tanri?
a) Joan, Almanya'da yaşayan bir İngiliz misyoner ailenin kızıydı. Yakınları, onun ‘Gilberta' yahut ‘Jutta' diye de çağırıyorlardı. 12 yaşına geldiğinde erkek elbiseleri giyiyor ve erkek çocuk gibi davranıyordu. Atina'da din ve felsefe öğrendikten sonra Roma'ya gitmiş, ne yaptıysa yapmış, 853'te ölen Dördüncü Leo'dan sonra kendisini Papa seçtirmeyi başarmış, ‘Sekizinci John' adını almış ve iki sene beş ay dört gün boyunca Papalık tahtında oturmuştu.

SOKAKTA DOĞURDU

Kadın Papa'nın, gelişi gibi gidişi de garip oldu. Hizmetkárlarından biriyle, bir iddiaya göre de Roma'ya hákim olan imparatorun oğluyla ilişkisi vardı ve hamile kalmıştı. Hamileliğini dokuz ay boyunca gizlemeyi başardı ama doğum zamanı yaklaşıyordu ve 855 yılında Aziz Petrus Kilisesi'nin dışında kortej halinde yapılan bir áyin sırasında, sokakta doğuruverdi! Kardinaller hem Joan'ı hem de yeni doğmuş çocuğunu hemen oracıkta taşlayıp öldürdüler.

b) tanrinin sectigi papa larda baskada defolar da olmustur.Ornegin:

Papazlarini yuzyillarca evlenmemeleri icin zorliyan
Zina kabul edilir diye VIII. HANRY'e bosanma izni vermeyen
Ingiltereyi yeni bir mezhep kurmaya zorluyan
Kizi/kizkardesleri ile yataga giren Papalar

V- Zina tartismalari:

Kitaplarindaki Ibrahim as’in karisini Firavuna;Ishak as ise filistin kiralina, Lut as kizlari ile zina; Yakup as iki kizkardesle;Davud as Beth Seba zinalarina!?
Martin Luther de Isa as nin mecdeli meryem ile uc kez zina ettigini one surerek katki saglamistir.

VE DAHA ONLARCA SEBEB (Lutheri okuyun)
MUKADDES KITABIN CEVIRI MESELESI SEBEBLERDEN BIRI DEGILDIR.
AKSINE SONUCLARDAN BIRIDIR.
DOGRU BILGILENDIRMEDE/TEBLIGDE MUSLUMANLIGIN SARTIDIR.

Sonuc: Sayin Ebubekir Sifil Kur’an’in arapca bilenlerin/araplarin mali olmasi icin savas verebilir. Ama yalan soyliyerek uydurma gerekcelerle bunu yapamaz. Artik toplumlar acik bilgi toplumlaridir. Oyle SAFTIRIK olduklari zamanlarda gecmistir.
Imam Ebubekir ra. adini tasidigi icin yazimi saygi cercevesinde tuttum.
Biline....

Kagittan kuleyi yikacak ikinci yazi gelecek!