+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN

  SELAM!

  KUR’AN’DA KUR’AN

  1- KUR’AN NE-NEDEN INDI :
  Allah’in Vahy’lerinin/hadislerinin toplandigi Kitap’in;

  Davud as doneminde ki ismi ZEBUR;
  17.55. Rabbin, göklerdeki ve yerdeki kimseleri de daha iyi bilir. Yemin olsun, biz, peygamberlerin bir kısmını bir kısmına üstün kılmışızdır. Davûd'a da zebur'u verdik.

  Musa as doneminde ki ismi TEVRAT;
  7.145. Mûsâ için, tevrat levhalarında her şeye dair bir öğüt ve her şeyin bir açıklamasını yazdık ve ona şöyle dedik: "Şimdi onları kuvvetle tut, kavmine de emret. Onları en güzeliyle alsınlar (uygulasınlar). Yakında size fasıkların yurdunu göstereceğim."

  Isa as doneminde ki ismi INCIL;
  3.48. Ve Allah ona kitabı, hikmeti, tevrat ve İncil'i öğretecek.

  Muhammed as doneminde ki ismi KUR’AN’dir.
  36/69//Biz o peygambere şiir öğretmedik. Şiir ona yaraşmaz/layık olamaz da. Ona vahyedilen, bir öğütten ve apaçık bir Kur'an'dan başka şey değildir;

  a) Kur’an’in inmesinde ki on gorum Allah cc nun sozlerini alemlere yeniden hatirlatmaktir.
  Sayisini bilmedigimiz kadar cok Peygamber vasitasiyla cesitli zaman dilimlerinde tekrar tekrar alemlere defalarca gelerek VAAZ EDILEN/HATIRLATILAN,Allah hadislerine, alemler zaten vakifti. Bu yuzden Kur’an’da;Vahy’in yeniden bu alemlere hatirlatilmasi hususunda araci olmustur.
  11.20. Resullerin haberlerinden, kendisiyle kalbini destekleyip sağlamlaştıracağımız her şeyi sana anlatıyoruz. Bunun içinde sana hak gelmiştir. Bunda, inananlar için bir öğüt ve hatırlatma da vardır.
  12.104. Sen, bu tebliğin için onlardan bir ücret istemiyorsun. O, bütün âlemler için bir hatırlatmadan başka şey değildir.
  20.3. Saygıyla ürperene bir hatırlatma/düşündürme/öğüt verme olsun diye indirdik.
  38/49//Bir hatırlatmadır bu! Korunup sakınanlar için elbette güzel bir gelecek vardır.

  b) Bu hatirlatmadan beklenilen ise:Muhatap olmaya layik olanlara rehber olmasi icindir.
  14/52//İşte bu, onunla uyarılsınlar, Allah'ın tek ilah olduğunu bilsinler, aklı ve gönlü işleyenler de ibret alsınlar diye, insanlara yöneltilmiş bir tebliğdir.
  16/64//Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun.
  14.1. Elif, Lâm, Râ. Bir kitaptır bu. Ki indirdik sana, çıkarasın diye insanları Rablerinin
  izniyle karanlıklardan nura; Hamîd, Azîz olanın yoluna...

  c) Bilindigi gibi Peygamberin gelis sebebi, Allah’in cc hadisleri ile insanlari ahiretteki ates azabi ile uyarmak ve cennet ile mujdelemek icindir. Iste bu Vahy/Kur’an;
  Resulun azap-mujde uyarisini yapmasi icin kullanacagi ve kendisinden sonrasi icinde muminlere Allah katindan Ilahi bir kilavuz-rehber Kitap olsun diye indirilmistir.
  6/51//Rablerinin huzurunda haşredileceklerin den korkanları, o vahiy ile uyar ki korunabilsinler. Onların O'ndan başka ne bir dostu vardır ne de şefaatçısı.

  2- KUR’AN’IN KAYNAGI
  Kur’an;Allah katinda butun herseyin kayitli oldugu, kainat taslagi olan, korunmus bir levhada muhafaza edilen Islamin beseri sozunde LEVH-I MAHFUZ adi verilen ana varlik Kitabindan indirilmistir.
  36/12//Biz, yalnız biz, ölüleri diriltiriz ve onların önden gönderdiklerini de eserlerini de yazarız! Zaten biz her şeyi apaçık bir kütükte ayrıntılı olarak kaydetmişizdir.
  6/59//Gaybın anahtarları O'nun yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde olanı da bilir. O'nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. Toprağın karanlıklarındaki bir dâne, yaş ve kuru her şey apaçık bir Kitap'ın içindedir.
  85/21//İş onların iddialarının aksinedir! O, çok yüce bir Kur'an'dır.
  85/22//Korunmuş bir levhada/Levh-i Mahfûz'da dır.

  3- KUR’AN ALLAH cc KATINDAN INDIRILMISTIR
  39/1//Bu Kitap'ın indirilişi Azîz ve Hakîm olan Allah'tandır.
  69/43// Âlemlerin Rabbi'nden bir indiriştir o.
  36/2//Yemin olsun o hikmetlerle dolu Kur'an'a ki,
  36/5//Azîz ve Rahîm'in indirdiği üzeresin.
  14/1//Elif, Lâm, Râ. Bir kitaptır bu. Ki indirdik sana, çıkarasın diye insanları Rablerinin izniyle karanlıklardan nura; Hamîd, Azîz olanın yoluna...
  10/37//Bu Kur'an, Allah'ın berisinden birilerince yalan isnatlarla oluşturulmuş değildir. O, kendinden öncekinin tasdiki ve Kitap'ın ayrıntılı kılınmasıdır. Kuşku ve çelişme yoktur onda. Âlemlerin Rabbi'ndendir o.
  32/2//Kitap'ın indirilişidir bu. Kuşku, çelişme yok bunda. Âlemlerin Rabbi'ndendir bu.
  32/3//Yoksa "Onu uydurdu" mu diyorlar?! Hayır, haktır o; senin Rabbindendir; senden önce kendilerine hiçbir uyarıcı gelmemiş bir toplumu uyarman içindir. Umulur ki, doğruya ve güzele kılavuzlanırlar.

  4- KUR’AN’A CEBRAIL as ELCIDIR!

  Allah cc katindan dunyadaki Resulune Kutsal Vahiyin indrilisinde Resulluk yapan Cebrail as dir.
  53/4// İndirilmiş bir vahiyden başkası değildir o.
  53/5// Kuvvetleri çok müthiş olan belletip öğretti onu ona.
  53/6// Akıl, güzellik ve güç sahibidir. Doğrulup dikildi.
  53/8// Sonra iyice yaklaştı ve sarktı,
  53/9//İki yayın beraberliği gibi, belki ondan da yakındı.
  53/10//Böylece vahyetti kuluna vahyettiğini.
  53/13// Yemin olsun ki onu bir başka inişte de görmüştü.
  53/14// Son sınır ağacı, Sidretül Münteha yanında.
  16/102//De ki: "İman edenleri güçlendirip kökleştirmek için ve Müslümanlara bir müjde ve kılavuz olarak, Ruhulkudüs onu, senin Rabbinden indirdi.

  5-KUR’AN PARCA PARCA INMISTIR,CUNKU:
  Allah’in;Kur’an’i ayet ayet/parca parca indirmesinin sebebi, muminin onlari hazmedip, imanca kuvvetli bir yurege sahip olmasidir.
  25/32//Gerçeği örten nankörler/inkârcılar dediler ki: "Kur'an ona toptan, bir kerede indirilsedi ya!" Biz böyle yaptık ki, onunla senin kalbini dayanıklı kılalım. Biz onu parça parça/ayet ayet okuduk.

  6- KUR’AN’IN ISIMLERI

  a) ZIKIR
  Allah cc Ilahi Vahy kitap’inin bir cok ayetlerinde, bu kitap’in adlarindan birini de,”ZIKIR” olarak buyurmustur.
  15/6//Şöyle haykırdılar: "Hey! Kendisine o zikir/Kur'an indirilen! Sen gerçekten tam bir delisin."
  15/9//Hiç kuşkusuz, o zikiri/Kur'an'ı Biz indirdik, Biz; her hal ve şartta onu muhakkak koruyacak olan da Biziz.
  20/99//İşte böylece, geçip gitmişlerin haberlerinden bir kısmını sana anlatıyoruz. Biz sana katımızdan da bir Zikir/Kur'an vermişizdir.
  38/87//Bu, âlemler için bir Zikir'den başka şey değildir.

  Zikir’in fiil anlami,”Anmaktir.Anlatmaktir.”
  73/8//Rabbinin adını an ve tüm benliğinle O'na yönel!
  76/25//Rabbinin adını sabahtan da akşamdan da an!
  7/205//Rabbini, öz benliğinin içinde yalvarıp ürpererek, bağırtılı olmayan bir sesle sabah-akşam zikret. Sakın gafillerden olma!

  Kim bu zikirden/Kur’an’dan/ILAHI ogretiden/Dinden;uzaklasirsa,onlari dogru yolda olduklarina inandiran SEYTAN arkadaslari olur.
  43/36//Kim Rahman'ın Zikri'ni görmezlikten gelip ondan uzaklaşırsa biz ona bir şeytanı musallat ederiz de o ona can yoldaşı olur.
  43/37//Bu şeytanlar onları yoldan saptırırlar. Onlarsa kendilerinin hâlâ hidayet üzere olduklarını sanırlar.

  Allah’in cc emirlerini/Zikrini getiren/teblig eden elcilerin tebligine uyup Allah’a cc ibadet edenlerle ,Kur’an’a inanirken beseri ogretilerin etkisiyle tefrikaya/menkibelere dalanlarin durumunu Alim olan Allah cc; yine zikir adini verdigi ayetlerinde acikliyor.
  9/107//Bir de inadına zarar vermek, kafirlik etmek, mü'minlerin arasına tefrika sokmak ve daha önce Allah ve peygamberine karşı savaş açan bir herife pusu, gözcülük yapıvermek için tuttular bir mescit yaptılar. Bununla beraber, "İyi niyetten başka bir maksadımız yoktur!" diye yemin edecekler. Fakat bunların kesinlikle yalancı olduklarına Allah şahittir.
  21/106//Kuşkusuz, bunda, ibadet eden/iş yapıp değer üreten bir topluluk için kesin bir tebliğ vardır.
  25/27//O gün, zalim, ellerini ısırarak diyecek ki:"Ne olurdu, resulle birlikte bir yol tutsaydım!"
  25/29//"Zikir/Kur'an bana geldikten sonra, o saptırdı beni ondan. Şeytan, insan için bir rezil edicidir."

  Allah cc iman etmis olanlara,Zikirden ayetlerle uyarmaktadir.
  65/10//Allah onlar için şiddetli bir azap hazırladı. Artık Allah'tan korkun, ey iman etmiş akıl ve gönül sahipleri! Allah size bir Zikir/bir uyarıcı/bir düşündürücü indirmiştir.

  b) RUH
  Allah cc elcisine indirdigi VAHY’e,” RUH” adini vermistir.
  42/52//İşte böylece sana da emrimizden bir ruh vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat Biz onu, kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle kılavuzladığımız bir nur yaptık. Hiç kuşkusuz, sen, dosdoğru bir yola kılavuzluk etmektesin.

  c) ILIM
  Kur’an’da Ilim Vahiy demektir.
  13/37//İşte biz o Kur'an'ı Arapça bir hüküm kaynağı olarak indirdik. Eğer sana gelen ilimden sonra onların keyiflerine uyarsan, Allah'tan sana ne bir dost nasip olur ne de bir koruyucu.
  17/85//Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: "Ruh, Rabbimin emrindendir. Ve size, ilimden sadece az bir şey verilmiştir."

  Zaten Alim:Vahiye/ilime sahip olan, Kur’an’a/ilime uyan takva sahibi muminlere Kur’an’in verdigi isimdir.
  Fatir 28. Ayni sekilde, insanlardan, hayvanlardan, davarlardan da çesitli renklerde olanlar var. Kullari içinde Allah'tan ancak alimler/bilginler ürperir. Allah Azîz'dir, Gafûr'dur.

  ALLAH’IM KIM BU BILGINLER?

  29. Allah'in Kitabi'ni okuyanlar, namazi kilanlar, kendilerine verdigimiz riziklardan gizli ve açik infak edenler, asla batmayacak bir ticaret umabilirler.
  30. Çünkü Allah onlara ücretlerini tam ödeyecek, lütfundan onlara artirma da yapacaktir. Gafûr'dur O, çok affeder; Sekûr'dur, sükredenlere mutlaka karsilik verir.

  Gordugunuz gib:Kur'an'a gore beseri bilgin/alim;ILIM/KUR’AN OKUYUP ONA UYAN (namaz kilan-zekat veren...) insanlardir. YANI MUMINLERDIR.
  Yani ehl-i Kur'an
  yani Vahy ehli
  yani ilim ehli
  yani zikr ehli.

  d) NUR
  Selamete giden yolu icerigiyle aydinlatan Vahy kitap’inin diger bir adi da,”NUR” dur.
  64/8//Artık Allah'a, onun resulüne ve size indirdiğimiz nura inanın. Allah, yapmakta olduklarınızı iyiden iyiye haber almaktadır.
  4/174//Ey insanlar! Size Rabbinizden apaçık, çok parlak ve güçlü bir kanıt gelmiştir. Biz size, herşeyi açık seçik gösteren bir ışık gönderdik.

  e) HADIS
  Allah cc Vahy kitap’indaki Ilahi hadislerin Kendisine ait olmasi ve icinde hic beseri hadis olmamasi sebebiyle,Kur’an’dan,”HADIS” diye bahsediyor.
  56/77//77. O, kesinlikle şerefli bir Kur'an'dır.
  56/81//Şimdi siz, bu Hadisi/sözü mü kirletip küçümseyeceksiniz/bu Hadis/sözle mi alttan alıp gevşek davranacaksınız/bu Hadis/sözle mi yağcılık edeceksiniz?

  f) FURKAN
  Vahy kitap’inin bir adi da,”FURKAN”dir. "Furkan", hakki batildan ayirdeden demektir
  25/1//Şanı yücedir O kudretin ki, hakla bâtılı ayıran o Furkan'ı, bütün âlemler için bir uyarıcı olsun diye kuluna indirdi.

  g) KITAP
  Allah cc hadislerinin toplu bulundugu Kur’an’i zaman zaman yalniz,”KITAP” olarak anar. Cunku Vahy Kitap’indan baska butun dini/ilahi kitap’a ESITLENEN beseri kitaplar batildir ve bu anlamda bunlar hakki aciklayan kitaplar da degildirler.
  2/2//İşte sana o Kitap! Kuşku/ çelişme/ tutarsızlık yok onda. Bir kılavuzdur o, sakınanlar için.
  3/3//O, sana Kitap'ı, önündekileri tasdikleyici olarak hak bir yoldan indirdi. Tevrat'ı ve İncil'i de indirmişti.
  3/7//Kitap'ı sana indiren O'dur: Onun ayetlerinden bir kısmı muhkemlerdir ki; onlar Kitap'ın anasıdır. Diğer ayetlerse müteşâbihlerdir. Şu var ki, kalplerinde bir eğrilik ve bozukluk bulunanlar, fitne aramak, onun teviline öncelik tanımak için Kitap'ın sadece müteşâbih kısmının ardına düşerler. Onun tevilini ise bir Allah bilir, bir de ilimde derinleşmiş olanlar. Bunlar, "Ona inandık, hepsi Rab’bimizin katındandır." derler. Gönül ve akıl sahiplerinden başkası gereğince düşünemez.

  Allah indirdigi Kitap’in hukumleri disina sapanlari,Kitap’in ayetlerini cesitli beseri yorumlarla, beseri kanitlarla gizleyenleri uyarir.
  2/159//İndirdiğimiz açık-seçik delillerle, kılavuz mesajı; biz onu Kitap'ta insanlara ayan-beyan gösterdikten sonra gizleyenlere, işte onlara, hem Allah lanet eder hem de diğer lanet okuyanlar lanet eder.
  2/170//Onlara, "Allah'ın indirdiğine uyun!" dendiğinde: "Hayır! Biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız." derler. Peki, ataları bir şeye akıl erdiremiyor, doğruya ve güzele ulaşamıyor idiyseler!...

  h) MESAJ/HABER
  72/23//"Ancak Allah'tan bir tebliğ ve O'nun mesajlarından bir şeyler sunabilirim." Allah'a ve O'nun resulüne isyan edenler için cehennem ateşi vardır. Uzun süre orada kalaçaklardır.
  38/67//De ki: "Büyük bir haberdir o."

  i) HIKMET
  10/1//Elif, Lâm, Râ. İşte sana hikmetlerle dolu Kitap'ın ayetleri.
  17/39//Bunlar, Rabbinin sana, hikmetten vahyetmiş olduklarıdır. Allah'ın yanına başka tanrı koyma ki, kınanmış ve kovulmuş bir halde cehenneme atılmayasın.
  54/4//Yemin olsun ki, onlara haberlerden, içinde ihtar, sakındırma ve tehdit bulunanı gelmiştir.
  54/5//Doruk noktaya çıkmış, isabeti tartışmasız bir hikmettir o. Ama uyarılar yarar sağlamıyor.

  j) KUR’AN
  Kur'an, kelime olarak, " okumak, okunan.Ayrica toplamak/bir araya getirmek" manalarına gelir.
  25/30//Resul de şöyle der: "Ey Rabbim, benim toplumum, bu Kur'an'ı terk edilmiş/dışlanmış halde tuttular."

  k) HAKIM
  Kur’an’in diger bir adi da;KUR’AN’I HAKIM’DIR.Cunku; sorgu iceriginde kalan dini hukum yalniz Allah’in Kitap’i ile dir.
  3/23//Şu kendilerine kitaptan bir pay verilmiş olanlara bak, aralarında hüküm vermesi için Allah'ın kitabına çağırılıyorlar da içlerinden bir zümre yüz çevirerek dönüp gidiyor.
  4/105//Kuşku yok ki, biz bu Kitap'ı sana, insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği ile hükmedesin diye hak olarak indirdik.Sakın hainlere yardakçı olma!

  7- KUR’AN’IN KORUNMASI
  Allah cc Vahy’in sahibi olarak tum yarattiklarini korudugu gibi, indirdigi Kitap’i da koruyacagini bildirmistir.
  15/9//Hiç kuşkusuz, o zikiri/Kur'an'ı Biz indirdik, Biz; her hal ve şartta onu muhakkak koruyacak olan da Biziz.
  6/155//Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. En iyi işiten, en iyi bilendir O.
  41/42//Bâtıl ona, ne önünden gelebilir ne de arkasından. Hakîm ve Hamîd Allah'tan bir indirmedir o.
  56/77//O, kesinlikle şerefli bir Kur'an'dır.
  56/78//Titizlikle saklanan bir Kitap'tadır.

  8- KUR’AN KIMLERE FAYDA VERIR.
  a) Kur’an yasayan insanlar icin dunyaya gelmis bir Vahy’dir. Bunun icin olulere Kur’an okunmaz.Okunsa da fayda etmez, duymazlar da.O icerigi ile yasayanlari dunyadayken ahiret imtahanina hazirlayan tek HAK rehberidir.
  36/70//Diri olanı uyarsın ve gerçeği örten nankörler/inkârcılar aleyhine söz hak olsun diye indirilmiştir.

  b) Kendisine iman edenlere fayda verir.
  7/203// Onlara bir ayet getirmediğinde, "Onu da şuradan buradan derleseydin ya!" diye konuşurlar. De ki: "Ben sadece Rabbimden bana vahyedilene uyuyorum. Bu, Rabbinizden gelen gönül gözleridir, doğruya kılavuzdur, iman eden bir toplum için rahmettir."
  22/54//Kendilerine ilim verilenler onun, senin Rabbinden bir hak olduğunu bilsinler, ona inansınlar da kalpleri ona saygı duysun diye böyle yapılmıştır. Şu bir gerçek ki Allah Hâdî'dir, iman edenleri dosdoğru yola mutlaka ulaştıracaktır.

  c) Kendisine iman etmiyenlere fayda vermez.
  10/101//De ki: "Göklerde ve yerde neler var/neler oluyor, bir bakın!" O ayetler ve uyarılar iman etmeyen bir toplumun hiçbir işine yaramaz.

  9- KUR’AN ALLAH’TAN cc OGUTTUR
  74/54//Hayır, iş, sandıkları gibi değil! O bir öğüt verici/bir düşündürücüdür.
  74/55//Dileyen düşünür onu, öğüt alır.
  24/34//Yemin olsun ki, size, gerçeği açık-seçik anlatan ayetler, sizden önce gelip geçmiş olanlardan örnekler, korunanlar için de bir öğüt indirdik.
  20/3//Saygıyla ürperene bir hatırlatma/düşündürme/öğüt verme olsun diye indirdik.
  14/52//İşte bu, onunla uyarılsınlar, Allah'ın tek ilah olduğunu bilsinler, aklı ve gönlü işleyenler de ibret alsınlar diye, insanlara yöneltilmiş bir tebliğdir.
  3/138//Bu, insanlara bir açıklama, korunup sakınanlara da bir öğüt ve kılavuzdur.
  39/27// Yemin olsun, biz bu Kur'an'da insanlara her türden örnekler verdik ki düşünüp öğüt alabilsinler.

  10- KUR’AN RAHMET,HIDAYETTIR
  31/3//İyilik ve güzellik sergileyenlere bir rahmet ve bir kılavuz olarak;
  10/57//Ey insanlar! İşte, size Rabbinizden bir öğüt, gönüller derdine bir şifa, inananlara bir kılavuz ve bir rahmet geldi.
  16/64//Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun.
  7/203//Onlara bir ayet getirmediğinde, "Onu da şuradan buradan derleseydin ya!" diye konuşurlar. De ki: "Ben sadece Rabbimden bana vahyedilene uyuyorum. Bu, Rabbinizden gelen gönül gözleridir, doğruya kılavuzdur, iman eden bir toplum için rahmettir."
  27/76//Hiç kuşkunuz olmasın ki bu Kur'an, İsrailoğullarına, ihtilafa düştükleri şeylerin birçoğunu anlatıyor.
  27/77//Ve elbette o, inananlara bir kılavuz ve rahmettir.

  11- KUR’AN’IN ANLAMI KUTSALDIR.
  Vahy:ANLAM VE ICERIK bakimindan ALLAH KELAMI/ HADISI’ dirler.Anlatila kissalar Ilahidir-Hak tir. Bu kissalari beserin tahrifleri sonucu ortaya cikardiklari uydurma menkibeler degildir.Anlamlari itibariyle Ilahi/Kutsal’dirlar.
  4/164//Resuller var, hayat ve hatıralarını daha önce sana anlattık; resuller var, hayat ve hatıralarını sana anlatmadık. Allah,Mûsa'ya kelime kelime söz söylemişti.
  2/75//Şimdi siz bunların size inanmalarını mı umuyorsunuz? Bunların içlerinden bir fırka vardır ki, Allah'ın kelamını dinliyorlar, sonra onu, akletmelerinin ardından, bilip durdukları halde tahrif ediyorlardı.

  12- KUR’AN’IN DILI KUTSAL DEGIL

  {Islamin beseri kelamcilarina gore;Kur’an yalniz manasi itibariyla degil, lafizlari bakimindan da mucizedir. Cunku o,Muhammed as’in sozu degil,Allah kelamidir.Bu itibarla hic bir kimsenin onun benzerini ortaya koymasi mumkun degildir.17/88 ayetinde onun benzerinin ortaya konulmasinin imkansiz oldugu belirtilmistir.
  17/88//De ki: "Yemin olsun, eğer insanlar ve cinler şu Kur'an'ın bir benzerini getirmek üzere bir araya toplansalar, birbirlerine de destek olsalar, onun bir benzerini yine de ortaya getiremezler."

  Benzeri yapilamamasinin sebebi onun lafizlari bakimindan Allah sozu olmasidir.Isra suresinin bu ayeti de bunun delilidir.Derler....
  Bu yuzden arapca olmayan Kur’an’la yapilan ibadetler gecerli degildir.Mutlaka dualar ve ibadetler arapca orjinaline uyarak yapilir.Derler....}

  a) Vahiyin dili Elcinin kavminin dilidir.
  Halbuki,gelen elciler bulunduklari kavme Vahyleri anlamalari icin onlara onlarin dilinde teblig etmislerdir.Butun Vahyler Ibranice, amalika arapca,vs. Dillerde teblig edilen

  Ibranice konusan Musa as’a inen Vahiy/Tevrat dili IBRANICE
  Ibranice konusan Davud as’a inen Vahiy/Zebur dili IBRANICE
  Aramice konusan Isa as’a inen Vahiy/Incili dili ARAMICE
  Arapca konusan Muhammed as’a inen Vahiy/Kur’an dili ARAPCA

  ve Allah cc katindaki varlik Kitap’indan/ Levh’i Mahfuz’dan alinan bazi vahy bolumleridir.
  56/77//O, kesinlikle şerefli bir Kur'an'dır.
  56/78//Titizlikle saklanan bir Kitap'tadır.
  6/59// Gaybın anahtarları O'nun yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde olanı da bilir. O'nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. Toprağın karanlıklarındaki bir dâne, yaş ve kuru her şey apaçık bir Kitap'ın içindedir.

  Eger son elciyle iletilen Vahy’in yazi dili olan arapca,Vahyin kutsal dili olsaydi,diger Peygamberlere gelen Vahyler de arapca olurdu.Bu yuzden butun inen Vahylerin her dildeki yorumsuz (beser katkisiz) cevirisi anlam butunlugu itibariyle yine Vahyin asli ile aynidir.
  14/4//Biz, görevlendirdiğimiz her resulü ancak kendi toplumunun diliyle gönderdik ki, onlara açık-seçik beyanda bulunsun. Bunun ardından, Allah dilediğini saptırır, dilediğini de iyiye ve
  güzele kılavuzlar. Azîz'dir, Hakîm'dir O!
  46/12//Halbuki ondan önce, bir önder ve bir rahmet olarak Mûsa'nın kitabı var! Bu Kur'an da öncekileri tasdikleyen bir kitaptır. Zulmedenleri uyarsın, güzel davrananlara müjde olsun diye Arap dilindedir.

  b) Teblig dili kutsal degildir.
  Bu baglamda Kur’an’in teblig dili de kutsal degildir. Her dilde teblig edilebilir.Cunku: Vahy’in dunyevi/ beseri dillerde bir dili yoktur.Vahy;Allah katinda ki Levh-i Mahmuz isimli bir ana Kitap’tan alinmistir.Allah’in Ahad olmasi sebebiyle insani bir dili olmadigindan Vahy’in kutsal olan orjinal halide,tabiatiyla ARAPCA degildir.
  Arapca elcinin ait oldugu halkinin dilidir.Elcinin halki hasa Allah’ca cc konusmadigina gore,Ilahi degil beseri bir dil oldugundan kutsiyeti yoktur.Vahy’i;elcinin kavminin anlayabilmesi icin, onlarin kullandigi dili kullanan,yine onlarin icinden olan Muhammed as secilmis ve onunda ana dili olan arapca soylemleriyle insanlara teblig edilmistir.Insanlarin dogru yolu takip etmesi icin, Vahy’in/ayetlerin acik-secik anlasilmasi esas oldugundan herkes kendi ana dilinde ogrenip, Kur’an’da istenileni uygulamalidir.
  Vahy: SES VE YAZI DILI olarakta araci kilinan elcinin kavminin dilidirler yani BESERI’ dir ler. Ilahi/ Kutsal degillerdir. Ilahi Vahy; Peygamberin Vahy’le uyarilarini kavminin kolayca anlayabilmesi icin Kavminin dili olan Arapca indirilmistir.
  19/97//Biz onu; senin dilinle kolaylaştırdık ki, sakınanları onunla müjdeleyesin, inatçı bir kavmi de onunla uyarasın.
  26/195// Açık-seçik Arapça bir dille indirdi.
  43/3//Biz onu akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur'an yaptık.
  44/58//Biz o Kur'an'ı senin dilinle/senin diline kolaylaştırdık ki, düşünüp öğüt alabilsinler.

  c) Dilin secilme nedeni:
  Vahy’in onemi detayli anlasilir eksiksiz,celiskisiz olan ayetlerinin icerigidir.Bu gune kadar sayisiz dilde vahy edildigi icin, son vahy dili olan arapcanin da diger vahy dillerinde de oldugu gibi bir kutsiyeti yoktur.
  Yani;Allah’in cc hadisleri insanin anlayabilecegi sekilde sadelestirilip ve yine insanin anlamasina vesile olsun diye dunya dillerinden biriyle-elcinin kullandigiyla- indirmistir.
  14/4//Biz, görevlendirdiðimiz her resulü ancak kendi toplumunun diliyle gönderdik ki, onlara açik-seçik beyanda bulunsun. Bunun ardindan, Allah diledigini saptirir, diledigini de iyiye ve
  güzele kilavuzlar. Azîz'dir, Hakîm'dir O!
  42/7//İşte böyle! Biz sana Arapça bir Kur'an vahyettik ki, ülke ve medeniyetlerin anasını ve çevresindekileri uyarasın. Ve toplama günü konusunda da uyarıda bulunasın. Hiç kuşku yok o günde. Bir bölük cennettedir, bir bölük ateşte.

  Kur’an’in araplara arapca inmesinin sebebi,onu araplarin anlayip akillarini isletmeleri icindir.
  12/2//Biz onu sana, aklınızı çalıştırasınız diye, Arapça bir Kur'an olarak indirdik.

  d) Beyan dili onemli degil:
  Ilahi olan anlam ve iceriklerini; yorumlamadan,bozmadan, beseri katki saglamadan yani muhtevasinin kutsalligini zedeleme den her kavim; Vahyin elci tarafindan kendi diliyle yazdigi/ yazdirdigi ayetleri, dunyevi beseri dillerden olan kendi dillerine yapilmis cevirilerinden ogrenir. Allah’in muminden istedigi yabanci dil egitimi degildir.Tipki arap kavmine yabanci dilde bir Vahy vermenin sacma oldugunu bize bildirmesi gibi.
  41/44//Eğer biz onu yabancı dilde bir Kur'an yapsaydık, elbette şöyle diyeceklerdi: "Ayetleri ayrıntılı kılınmalı değil miydi?/Arap'a yabancı dil mi?/ister yabancı dilde, ister Arapça!" De ki: "O, iman edenler için bir kılavuz, bir şifadır. İnanmayanlara gelince, onların kulaklarında bir ağırlık vardır. Ve Kur'an, onlar için bir körlüktür. Böylelerine, çok uzak bir mekândan seslenilmektedir

  13- KUR’AN DETAYLI VE EKSIKSIZDIR.
  Mumin, Ayetleri beseri ogretilerle yorumlayip,anlamak istediklerini din olarak ortaya koyan degil;Allah’in beyanlarini hak kabul eden,onlara boyun egen ve boylece Allah’a teslim olan kisidir.
  Mumin:Allah;” Vahy’im eksiksiz,detaylidir”darken, Kur’an’da buda yok,bunlari beser ,detaylandirir.”diyen kisi hic degildir!

  Ilahi Vahy kitap’i olan Kur’an’da ALLAH DIYOR KI;
  6/38//Yeryüzünde debelenen hiçbir canlı, iki kanadıyla uçan hiçbir kuş istisna olmamak üzere hepsi sizin gibi ümmetlerdir. Biz bu Kitap'ta, herhangi birşeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. Onlar, sonunda Rableri önünde haşredilirler.
  30/58// Yemin olsun ki, biz bu Kur'an'da insanlar için her türlü örneği verdik. Sen onlara bir mucize getirsen, gerçeği örten nankörler/inkâr edenler mutlaka şöyle diyeceklerdir: "Siz, eskiyi hükümsüz kılanlardan başkası değilsiniz."
  6/55//İşte biz, ayetlerimizi bu şekilde ayrıntılı kılıyoruz ki, günaha sapmışların yolu açık-seçik ortaya çıksın/günaha sapmışların yolunu açık-seçik göresin!
  6/126//Rabbinin yolu işte budur; dosdoğru, kıvamında... Biz öğüt alan bir topluluğa ayetleri ayrıntılı bir biçimde açıkladık.
  7/174//Biz, ayetleri işte bu şekilde ayrıntılı kılıyoruz ki, hakka dönebilsinler.
  11/1//Elif, Lâm, Râ. Hakîm ve Habîr olandan bir kitaptır ki bu, ayetleri önce muhkem kılınmış, sonra ayrıntılı hale getirilmiştir.
  12/111//Yemin olsun ki, resullerin hikâyelerinde, aklını ve gönlünü çalıştıranlar için bir ibret vardır. Bu Kur'an, uydurulacak bir hadis/bir söz değildir; aksine o, önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz ve bir rahmettir.
  16/89//Gün olur, her ümmet için kendi aleyhlerine kendi içlerinden bir tanık çıkarırız. Seni de şu insanlar hakkında tanık olarak getireceğiz. Sana bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz, bir rahmet, Müslümanlara da bir müjde olsun.
  41/3//Bilgi ile donanmış bir toplum için ayetleri,Arapça bir Kur'an halinde ayrıntılı kılınmış bir kitaptır bu.

  Allah’in bu sozlerine /hadislerine ragmen hala,Vahy’i detaylandirdigina inandiklari beseri ogreti pesine gidenler hukum/fetva verecek HAKEM arayanlar, Allah’in ayetlerini unutmus gorunuyorlar.
  6/114//Allah size Kitap'ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma.

  14- KUR’AN KOLAYLASTIRILMIS

  ANLASILMASI ALLAH TARAFINDAN KOLAYLASTIRILMIS APACIK, ANLASILIR OLAN BU KITAP’IN ELCI TARAFINDAN GIZLENMEYIP INSANLARA BILDIRILMESI EMREDILMISTIR.

  54/17//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!
  54/22//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?
  54/32//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!
  54/40//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!

  {Kelamcilara gore bu ayetin yorumu sudur: Bu ayeti yanlis anlayanlar,Kur’an’in butun manalarini herkesin rahatlikla anlayacagini iddaa ederler.Sathi bir sekilde okumakla anlasilir diye onu anlamak icin ogrenime gerek olmadigini ve tefsir,hadis,fikih ilimlerini dikkate almaksizin acikca anlasilacagini one surerler. Halbuki bu ayetin yerlestigi muhtevaya bakacak olursak su mana anlasilir.
  Insanlara gercegi anlatmanin bir yolu da inkarda direten gecmis ummetlerin baslarina gelen kotu akibetleri bildirmektir.Bir diger vasita ise,Kur’an’in dogru yolu gosteren delilleri,ogutleri, telkinleridir. Biz o kotu akibetle karsi karsiya gelmenizi istemiyoruz.Onun icin size KOLAY OLAN TARAFI GOSTERIYORUZ! Kur’an’in davetine uyar ayetlerini dusunurseniz, kolayca dogru yolu bulursunuz.
  Ote yandan bu ayet Kur’an’in hafizalarda cok olacagini bildirir 600 sayfalik cok uzun bir kitap’in,her nesilde milyonlarca hafizin bulunmasi,bu ayetin mujdeledigi mucizeyi kiyamete kadar imzalamaya devam etmektedir. Baska hicbir kitap icin bulunmayan bu ozellik,sunu ispatlar;insani kim yaratmissa Kur’an’i gonderen O’dur! O’da Kitap’ini korumak icin insanlarin ezberlemesini kolaylastirmistir.}

  Allah cc;ayetin kolaylastirilma sebebi olarak Kur’an’da,”Ibret alinmasi icin” diyor.
  Kelamcilar; ”Hayir,Kur’an’in ezberi icin “ diyorlar.
  Allah cc;”Var mi dusunen? ”diye soruyor.
  Kelamcilar;Allah cc bu ayetinde,”Kolay tarafi gosteriyoruz”dedi diye yorum yapiyorlar. Ustelik,“Kur’an’in ayetlerine davet var.” deyip,sonra da
  Elciye nakillerle mal ettikleri beseri sozlere insanlari davet etmeleri de bir hayli enterasandir.
  Ve dinde dustukleri acmazi gostermesi bakimindan da, cok carpici bir ornektir.
  22/16//Biz onu, böylece açık-seçik ayetler halinde indirdik. Kuşkusuz, Allah, dilediğine/dileyene kılavuzluk eder.
  19/97//Biz onu; senin dilinle kolaylaştırdık ki, sakınanları onunla müjdeleyesin, inatçı bir kavmi de onunla uyarasın.

  15- KUR’AN ACIK ANLASILIR

  Allah;Vahy’in acik ve anlasilir olarak indirildigini bildirmistir.
  24/46//Yemin olsun, biz açık-seçik bilgiler veren ayetler indirdik. Allah, dilediğini/dileyeni dosdoğru yola iletiyor.
  24/34/ Yemin olsun ki, size, gerçeği açık- seçik anlatan ayetler, sizden önce gelip geçmiş olanlardan örnekler, korunanlar için de bir öğüt indirdik.
  22/16//Biz onu, böylece açık-seçik ayetler halinde indirdik. Kuşkusuz, Allah, dilediğine/ dileyene kılavuzluk eder.
  44/58//Biz o Kur'an'ı senin dilinle/senin diline kolaylaştırdık ki, düşünüp öğüt alabilsinler.
  6/55//İşte biz, ayetlerimizi bu şekilde ayrıntılı kılıyoruz ki, günaha sapmışların yolu açık-seçik ortaya çıksın/günaha sapmışların yolunu açık-seçik göresin!

  16- KUR’AN CELISKISIZ

  a) Kur’an’da celiski yok:Allah’in cc Vahy kitap’i olan Kur’an’da; ayetler arasinda hic bir tutarsizlik,celiski yoktur.Yani sonradan gelen ayetler onceki ayetlerle asla celismez,bu yuzden de birbirinin hukmunu iptal eden ayetler Kur’an’da yoktur.
  2/2//İşte sana o Kitap! Kuşku/ çelişme/ tutarsızlık yok onda. Bir kılavuzdur o, sakınanlar için.
  18/1//Hamt O Allah'a ki, kuluna Kitap'ı, kendisinde hiçbir eğiklik ve çelişme yapmaksızın indirdi.
  39/28//Bunu, eğri-büğrüsü olmayan Arapça bir Kur'an olarak indirdik ki, korunup sakınabilsinler.

  Hicbir sekilde Allah’in herhangi ayetinin hukmunu sona erdirecek baska bir ayet,yani aralarinda ihtilaf olan ayetler Kur’an’da yoktur.Bu yuzden de Allah’in her ayeti son saate kadar dunyada hukum surecektir.
  4/82//Kur'an'ı, iyice okuyup düşünmüyorlar mı?Eğer o, Allah'tan başka birinin katından gelseydi, elbetteki onun içinde birçok ihtilaf bulacaklardı.

  b) Kur’an’da nesh/iptal yok:

  Nesih: Men' ve izale kılmak, tağyir ve iptal etmek, bozmak, bir şeyi başka bir şey yerine getirip koymak mânalarına gelir. Yazının, yazılı olduğu yerden başka bir sahifeye nakli de nesihtir, buna istinsah deriz.

  Fıkıh usulcülerine göre ise Nesih: Bir hükmü şer'inin hilâfına sonradan diğer bir delili şer'inin delâlet etmesidir. Sonradan gelen yeni hüküm, eski hükmü kaldırır.

  Kisaca Kur’an’daki ayetlerin bazilarini hukumsuz kilan baska ayetlerin yine Kur’an’da olduguna inanmaktir.Buna delil olarakta Kur’an’daki 2/106 ayetini gosterirler.
  2/106//Biz bir ayeti siler, unutturur veya ertelersek ondan daha iyisini veya onun bir benzerini getiririz. Allah'ın her şeye gücü yeter olduğunu bilmedin mi?
  2/106// Ma nensah min ayetin ev nünsiha ne'ti bi hayrim minha ev misliha* e lem ta'lem ennellahe ala külli şey'in kadır

  Bu ayetteki AYET kelimesi Kur’an’da gectigi butun ayetlerde ALLAH’IN DELILERI/ MUCIZELERI/ ISARETLERI olarak gecer.
  12/105//Göklerde ve yerde nice mucizeler var ki, yanlarından geçerler de dönüp bakmazlar bile.
  12/105// Ve keeyyim min ayetin fis semavati vel erdı yemürrune aleyha ve hüm anhü mu'ridun
  40/13//O odur ki size ayetlerini gösteriyor ve sizin için gökten bir rızık indiriyor. O'na yönelenden başkası öğüt alamaz.
  40/13// Hüvellezı yürıküm ayatihı ve yünezzilü leküm mines semai rizka ve ma yetezekkeru illa mey yünıb
  Vahy parcalarina kullandigimiz ayet kelimesi ise Kur’an’da AYAAT kelimesi olarak gecer.Bu kelime Vahy parcasi/ayet anl***** gelir.

  Soylenen Allah’ in cc ayetlerinin iptali degildir.Allah ayetleri hakkinda kuskuya dusen boluculeri/bolunenleri tehdit etmektedir.Kelamcilar rabb edindikleri insanlarin inanclarini desteklesin diye Allah katina kadar uzanmaya calismislardir. Ama bunun karsiligini alirlar.
  15/90//Aynı şekilde, o bölücülere/yemin edip duranlara da beyyineler indirmiştik.
  15/91//Onlar ki Kur'an'ı parça parça/bölük bölük/falcılık aracı yaptılar.
  15/92//Rabbine yemin olsun ki, biz onları toplu halde sorgu suale çekeceğiz/ hepsinden mutlaka hesap soracağız;

  Eger nesh olsaydi Kur’an’da birbiri ile celisen (birbirinin hukumlerini iptal eden) ayetler olurdu.Yani ayetler arasinda celiski olurdu.
  4/82// Kur'an'ı, iyice okuyup düşünmüyorlar mı?Eğer o, Allah'tan başka birinin katından gelseydi, elbetteki onun içinde birçok ihtilaf bulacaklardı.
  18/1//Hamt O Allah'a ki, kuluna Kitap'ı, kendisinde hiçbir eğiklik ve çelişme yapmaksızın indirdi.
  39/28//Bunu, eğri-büğrüsü olmayan Arapça bir Kur'an olarak indirdik ki, korunup sakınabilsinler.
  2/2//İşte sana o Kitap! Kuşku/ çelişme/ tutarsızlık yok onda. Bir kılavuzdur o, sakınanlar için.

  Yine Kur’an’da NESH olduguna inanmak,onda bazi ayetler arasinda celiski oldugunu iddaa etmektir ki,bu da Vahy ‘in Allah’tan cc gelmedigine inanmaktir.
  4/82//Kur'an'ı, iyice okuyup düşünmüyorlar mı?Eğer o, Allah'tan başka birinin katından gelseydi, elbetteki onun içinde birçok ihtilaf bulacaklardı.

  Zaten bu Allah’in cc seriatine aykiri bir durumdur.Allah’in nizaminda degisiklik olmaz. Allah’in cc emirlerinde doneklikte olmaz.
  35/43//Yeryüzünde kibirlendi ve kötülük tezgâhladılar. Oysaki tezgâhlanan kötülük, sahibinden başkasını kuşatmaz. Öncekilerin başına gelenlerden başkasını mı bekliyorlar? Allah'ın yol ve yöntemin de değişme asla bulamazsın! Allah'ın yol ve yönteminde döneklik de bulamazsın!

  Nesh’in varligina inanmak,kufre girmektir.Allah’in cc indirdigi her ayet kiyamete kadar gecerli olacak hukum, bilgi, ogut, hidayet, ibret iletir.Bu ayetler Allah cc katindaki Levh-i Mahmuz’dan inen vahy parcalaridir. Eger bunlar dunya aleminde iptal edilirse,Allah cc katindaki Levh-i Mahfuz’da da iptal edilmesi gerekir.
  56/77//O, kesinlikle şerefli bir Kur'an'dır.
  56/78//Titizlikle saklanan bir Kitap'tadır.

  Yine 2/106 ayetinde gecen,”Unutursak” kelimesini Kur’an diliyle bakarsak:Allah’in cc hicbir seyi unutmayacagi kesindir. Allah cc unutacagim dedigi, gozden cikaracagim/ artik ilgilenmeyecegim anlamindadir. Ornegin kafirleride cehennemde unutacak,yani onlarin af dilmelerine icabet etmeyecektir.
  20/126//Allah buyurur: "Ayetlerimiz sana geldiğinde sen böyle unutmuştun; bugün de sen aynı şekilde unutuluyorsun."
  20/127//İsraf eden/haddi aşan ve Rabbinin ayetlerine inanmayan kimseleri biz böyle cezalandırırız. Ve âhiretin azabı çok daha şiddetli, çok daha kalıcıdır.
  32/13//Biz dileseydik, her benliğe hidayetini elbette verirdik. Fakat benden şu yolda söz hak olmuştur: "Yemin olsun, cehennemi tamamıyla cinlerden ve insanlardan dolduracağım."
  32/14//"Bu gününüzü unutmuş olmanın karşılığını tadın. Kuşkusuz,Biz de sizi unuttuk. Yaptıklarınıza karşılık o uzun süreli azabı tadın!"

  Nesh’i hak olarak kabul edenler yine bu yoldan giderek, Kur’an’ in bazi ayetlerini;rivayet edilerek Peygambere mal edilen hadislere dayanarak iptal etmislerdir.Ornegin zinanin cezasinin ayetteki gibi teshir degil,hadisdeki gibi taslanma/Recm olduguna iman etmislerdir.

  17- KUR’AN AKLA HITAP EDER
  2/170// Onlara, "Allah'ın indirdiğine uyun!" dendiğinde: "Hayır! Biz, atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız." derler. Peki, ataları bir şeye akıl erdiremiyor, doğruya ve güzele ulaşamıyor idiyseler!...
  2/171// O küfre sapanların durumu, bağırıp çağırma dışında bir şeyi işitmeyen varlıklara haykıranın durumuna benzer. Sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Bu yüzden akıllarını işletemezler onlar.
  3/190// Şu bir gerçek ki, göklerin ve yerin yaratılışında, geceyle gündüzün birbiri ardınca gelişinde, akıllarını/gönüllerini işletenler için çok ibretler vardır.
  5/100// De ki: "Pisin çokluğu seni hayrete düşürse de pisle temiz bir olmaz. O halde, ey akıl ve gönül sahipleri! Allah'tan korkun ki kurtuluşa erebilesiniz."
  8/22// Çünkü yeryüzünde debelenenlerin Allah katında en kötüsü, akıllarını işletmeyen sağır-dilsizlerdir.
  10/42// İçlerinde sana kulak verenler de vardır. Peki, sağırlara sen mi işittireceksin? Hele bir de akıllarını kullanmıyorlarsa!
  36/68// Kimi uzun ömürlü kılarsak, onu yaratılışta gerisin geri çeviririz. Hâlâ akıllarını işletmiyorlar mı?
  38/29// Kutsal/bereketli bir Kitap bu; sana indirdik ki onu, ayetlerini derin derin düşünsünler ve öğüt alabilsin temiz özlüler.
  43/3// Biz onu akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur'an yaptık.
  10/100// Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.
  47/24//Peki bunlar, Kur'an'ın anlamını inceden inceye düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpler üzerinde o kalplerin kilitleri mi var?

  18- KUR’AN’IN YORUMU YOKTUR

  Islamin beseri kel***** gore;Kur’an ayetlerini arkalarina almak icin NESH/ IPTAL’den sonra kullandiklari en buyuk yontem,ayetlerin yazili olduklari anlamlarini yorumlarla iddaalarina mesnet olacak hale getirmeleridir.
  Ama kizim sana soyluyorum gelinim sen anla anlayisi Allah’in nizaminda yoktur.Yani;

  ALLAH cc NE DIYORSA ODUR,OYLEDIR.
  ALLAH’IN cc AYETLERININ YORUMU YOKTUR.
  AYETIN YORUMU VAHY’IN KENDISIDIR.

  Ornegin:Allah cc,”Haccin ifasi,Allah’in insan uzerindeki hakkidir!”diyorsa oyledir. Yoksa kelamcilarin ogretisi gibi,yalniz parasi olana farz degildir.Saglikli her mumin bu emre uymak icin bir yol aramalidir.
  3/97//Açık-seçik deliller, İbrahim'in makamı vardır orada. Oraya giren, güvene ermiş olur. Yoluna gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, insanlar üzerinde Allah'ın bir hakkıdır. Kim nankörlük ederse hiç kuşkusuz, Allah bütün âlemlere muhtaç olmayacak bir Ganî'dir.

  Hacca gitmesinde fakirlik,parasizlik,saglik.. vb. engelleri olanlar; ruhsati yerine getirmelidir.

  2/196//Haccı da umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer engellenirseniz, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak şeklinde bağışta bulunmanın kolayınıza geleni yeterlidir. Bağış, kendi yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olan yahut başından rahatsızlığı bulunan oruç tutarak yahut sadaka vererek veya kurban keserek/Allah'a yakınlık için Kâbe'ye bir şey bağışlayarak fidye yoluna gitsin. Güvene kavuştuğunuzda, hacca kadar umreden yararlanmak isteyen, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak türünden kolayına gelen bir bağışta bulunsun! Bunu bulamayan oruç tutsun: Bu, üç günü hacda, yedi günü döndüğünüzde, tam on gündür. Bu, ailesi Mescid-i Haram'da oturmayan kişi içindir. Allah'tan sakının ve bilin ki, Allah'ın azabı çok şiddetlidir.

  Allah ne diyorsa hak odur! Beser Allah’in ayetinin karsisinda sadece secde eder ve itaat eder.Allah adina,”Allahin dininin kurali dir” diye beseri hukum veremez.
  32/15//Bizim ayetlerimize o kimseler inanır ki, onlarla kendilerine öğüt verildiğinde, secdelere kapanırlar ve hiç böbürlenmeyerek Rablerine hamt ile tespih ederler.
  84/21//Karşılarında Kur'an okunduğu zaman secde etmiyorlar.
  41/38//Eğer büyüklük taslarlarsa bilsinler ki, Rabbin katındakiler hiç usanmadan, gece ve gündüz O'nu tespih ederler.
  17/107//De ki: "İster inanın ona, ister inanmayın. O, kendilerine daha önce ilim verilmiş olanlara okunduğunda, onlar, çeneleri üstü secdelere kapanıyorlar."

  Ayetleri VAHIYle celisen ve elcinin oldugu iddaa ettikleri rivayetlere/ hadislere uydurmak icin ugrasanlar yani Kitap’ta cekismeye girenler,Vahy’den kopmuslardir.
  2/176//Bu böyledir. Çünkü Allah, Kitap'ı hak olarak indirmiştir. Kitap'ta çekişmeye girenler, bütünden uzaklaştırıcı bir kopuşun tam içindedirler.

  Allah,”Deniz denize,su suya karismaz!” diyorsa oyledir, karismaz! Sebebi de muhendislikte hesaplara dahil edilen yuzey gerilimidir.
  Allah insanlarin teknolojide ilerledikce Kur’an ayetlerini daha iyi anlayip bu tip ayetlerin,bu bilgilere sahip olunmayan o devirlerde haber veren Kitap’in Allah cc katindan oldugunun ispati olacagini bildirmektedir.
  41/53//Onlara ayetlerimizi ufuklarda ve öz benliklerinin içinde göstereceğiz. Ta ki, onun hak olduğu kendilerine ayan-beyan belli olsun. Kendisinin her şey üzerinde bir tanık oluşu, senin Rabbine yetmez mi?
  6/67// Her haberin gerçekleşeceği bir zaman/mekân vardır. Yakında bileceksiniz.

  Bu yuzden henuz dogrulugunu bilmedigimiz ayetleri oldugu gibi kabul etmeliyiz.Allah’in ilmi karsisinda;Zerre aklimizla ayetleri yorumlamak icin uydurulmus elci hadislerini delil edip,beseri dini ogretisini olusturmamaliyiz.
  Ornegin beseri kelamcilarin bu konudaki yorumlari gibi;
  ”Nil ve Firat iki tatli sudur.Iman sahipleride boyledir.Sab ve Uman tuzlu sudur. Kafirler de boyledir. Aralarinda berzah/ gorunmez bir engel vardir. Tatli- tuzlu suyun karisip tek su olmamasi Allah’in koydugu himayenin eseridir. Dolayisiyla muminle kafir karismaz!”
  .......gibi AKLA ZIYAN yorumlarla Allah’in cc hadislerine degisik anlam yuklemek kufre girmektir. Mumin; kufru degil Allah hadisini izleyen kisidir.
  25/53//İki denizi birbiri üstüne salan O'dur. Bu, tatlı ve yürek ferahlatıcı; şu, tuzlu ve acı.Ve ikisinin arasında bir berzah, geçişi engelleyen bir perde koymuştur.
  55/19//Salmıştır iki denizi; buluşup kucaklaşıyorlar.
  55/20//Bir ayırıcı var aralarında; kendi sınırlarını aşmıyorlar.

  Allah ne diyorsa oyledir!Bilgisine imani olmayanlarin,Ilimden /Vahy’den nasipsizlikleri surmektedir.
  27/61//Yoksa yeri bir karargâh yapıp şurasına-burasına nehirler serpiştiren, üzerine dayanaklı dağlar konduran ve iki deniz arasına bir engel yerleştiren mi hayırlı? İlah mı var Allah'ın yanında!? Hayır! Ama onların çokları ilimden nasipsizliği sürdürüyorlar.

  Ornegin,beseri kelamcilar;”Kur’an’da olenin vasiyet birakmasi vardir ama gayr-i muslum akrabanin vasiyetten pay alamaz maddesi yoktur.”
  ......derler.Ayrica;”Zina yapanlarin RECM yani taslanarak oldurulmeleri de Ilahi Vahy Kitap’inda yoktur.”
  ......diyen beseri kelamcilar;”Bunlari bize Peygamber hadisi ogretir bu yuzden “Allah’in hadis Kitap’inda bu hukumler yoksa bile bunlar haktir.”
  ......derler.
  DERLER..................

  Halbuki Kur’an’da olmayan hukum,dini hukum degildir,Allah onlardan vazgecmistir.
  5/101//Ey iman sahipleri! Size açıklandığında canınızı sıkacak şeylerle ilgili soru sormayın. Kur'an indirilmekte iken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan vazgeçmiştir. Allah Gafûr'dur,Halîm'dir.
  ........ Allah onlardan vazgeçmiştir...........

  Vahy’in muhtevasinin disinda kalan konu ve hukumler mumini ahirette sorumlu kilmaz. Unutulmamalidir ki, ahirette mumini sorumlu tutmayan hukumler, ameller, inanislar, zanlar; ahiretteki sorgu icin yaratilan dunya hayatindaki yasaminda mumini dini sorumluluk adina hic baglamaz.
  43/44//Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.
  ......KUR’AN’ dan sorumlu tutulacaksınız.......

  Gercek mumin;Vahy disi konu ve hukumlerde,bagli oldugu toplumun kurallarina uyar, bozgunculuk cikarmaz,uluemrin/ kiralin/ yoneticinin kararlarina saygili olur.
  4/59//Ey iman sahipleri! Allah'a itaat edin. Resule ve sizin içinizden olan/sizin seçtiğiniz hüküm ve yetki sahiplerine de itaat edin. Sonra bir şeyde tartışmaya girdiniz mi, eğer Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsanız, onu Allah'a ve resule arz edin. Böyle yapmanız hem daha hayırlı hem de sonuç bakımından daha güzeldir.
  ......... sizin seçtiğiniz hüküm ve yetki sahipleri..........

  Itaatte zorluk yasanirsa, cok fazla sapkinlik olan bir yerse HICRET kullanir.
  4/97// Melekler, öz benliklerine zulmetmiş olanların canlarını alırken, onlara şöyle dediler: "Neredeydiniz siz?" Cevap verdiler: "Yeryüzünde ezilip horlananlardandık biz." Melekler dediler ki: "Allah'ın yeryüzü geniş değil miydi? Orada bir yerden bir yere göçseydiniz ya!" İşte böylelerinin varacağı yer cehennemdir. Ne kötü dönüş yeridir o!
  16/41// Zulme uğratıldıktan sonra Allah uğrunda hicret edenlere biz, dünyada elbette güzelce mekân tutturacağız. Âhiretin ödülü mutlaka daha büyüktür. Bir bilselerdi!
  8/74// O inanıp hicret edenler, Allah yolunda cihat edenler, o barındırıp yardımcı olanlar var ya, gerçek müminler işte onlardır! Bir bağışlanma var onlar için, bol bir rızık var.

  Dini hukumler,mecburiyetler Kur’an’in icerikleridir.Selamete erdiren YALNIZ Kur’an’dir.Acik bir sapiklikta olan ise;Kur’an’a es tutulan,onu tamamladigi,acikladigi zannedilen beseri kitaplara iman edendir.Ama elcisine Vahy kitap’inda ALLAH DIYOR KI:
  28/85//Bu Kur'an'ı sana farz kılan, elbette ki seni vaat edilen yere/belirlenen sona götürecektir. De ki: "Hidayeti getireni de açık bir sapıklık içinde olanı da en iyi Rabbin bilir."

  Kelamcilara gore; Kur’an okuyan herkes ondan ders alamaz.Yalniz Allah’in hadislerine iman edip,beseri hadislerden uzak durulmali ve bu yolla Allah’in rizasi kazanilmaya calisilmalidir ki,Allah’ta bu dersin alinmasina izin versin,boylece o kisi icin cennete gitme sansi olussun.
  74/54//Hayır, iş, sandıkları gibi değil! O bir öğüt verici/bir düşündürücüdür.
  74/55//Dileyen düşünür onu, öğüt alır.
  74/56//Ve onlar, Allah'ın dilediği dışında, öğüt alamazlar. Sakındırmaya ve affetmeye ehil olan O'dur.

  Allah kendilerine soylenmisi/Vahy’i yorumlarla degistirenlere, yaptiklarini bildirerek ibret alinmasini istemistir.
  2/59//Ne var ki zulme sapanlar, bir sözü kendilerine söylenmiş olandan başkasıyla değiştirdiler. Bunun üzerine biz, bu zalimler üstüne, ürettikleri kötülüklere karşılık olarak gökten bir pislik indirdik.

  19- KUR’AN’I SUNNET ACIKLAMAZ

  Islamin beseri kelaminda;{Kur’an’i anlamak icin sunneti iyi ogrenmeli ve sunnet bilgileriyle Kur’an’a yonelmeliyiz.Kur’an sunnetsiz anlasilamaz! Cunku Peygamberimize Kur’an benzeri hadis gelmistir. (Hadis-i Kudsi ) Bu hadis bilgileri Kur’an’in dogru anlasilmasini saglar.} bilgileri mevcuttur.
  Bu bilgilerde sozleri Peygamberimize,Manalari ise Allah cc ya ait iddaasi vardir.

  Halbuki Resul emredildigi gibi gelen Vahiyi hic saklamadan aciklamis ve Kitabi/Kur’an’i olusturmustur.Ve hadisi kudsiler bu Kitap’ta yoktur!
  5/ 67// Ey resul! Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan onun verdiği peygamberlik görevini yerine getirmemiş olursun. Allah seni insanlardan korur. Allah, küfre batmış topluluğa kılavuzluk etmez.

  Evliyalari olan lat,uzza,menat nakilleri ile HANIF dinine sozde uyan cahil Kuryeslilerde; Resulden bu tip sozler uydurmasini istemislerdi. Ama gelen ayetler bu oyunu bozdu.
  17/ 73// Az kalsın seni, sana vahyettiğimizden uzaklaştırarak ondan gayrısını uydurup bize isnat edesin diye fitneye düşüreceklerdi. İşte o takdirde seni dost edinirlerdi.
  17/74// Eğer biz seni sağlamlaştırmamış olsaydık, yemin olsun, onlara birazcık meylediverecektin.
  17/75// İşte o zaman sana, hayatın da ölümün de katmerli acılarını tattırdık. Ve bize karşı hiçbir yardımcı da bulamazdın.

  Resul bile olsa Allah cc nun sozleri diye VAHIY disi sozler soyleseydi;
  69/ 44// Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi,
  69/45// Yemin olsun, ondan sağ elini koparırdık.
  69/46// Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik.
  69/47// Sizin hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.

  Ama Resulun olumunden yaklasik 800 yil sonra; Indirilen Kur’an’in onlerini kestigi yeni donem kuryes kalintilari,Kur’an’da olmiyan ayetlerle/Hadis-i Kutsilerle Kur’an’i by-pass etmeye kalktilar.
  Ama Kur’an bu tehlikeyi de bize bildirmistir.
  10/15// Ayetlerimiz onlara açık-seçik parçalar halinde okunduğu zaman, bize ulaşmayı ummayanlar şöyle dediler: "Bundan başka bir Kur'an getir yahut bunu değiştir." De ki: "Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum. Rabbime isyan edersem, büyük bir günün azabından korkuya düşerim."
  10/16// De ki: "Allah dileseydi, onu size okumazdım, onu size bildirmezdi de. Ondan önce içinizde bir ömür kalmıştım. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?"
  10/17// Yalan düzerek Allah'a iftira eden yahut onun ayetlerini yalanlayan kişiden daha zalim kim var? Şu bir gerçek ki, suçlular iflah etmezler.

  Allah cc bu tehlikenin kimlerden geleceginide bildirmistir: Kerametci evliyacilardan!
  10/18//18. Allah'ın yanında bir de kendilerine zarar veremeyen, yarar sağlayamayan şeylere kulluk ediyorlar ve şöyle diyorlar: "Bunlar bizim Allah katındaki şefaatçılarımızdır." De onlara: "Allah'a, göklerde ve yerde bilmediği şeyleri mi haber veriyorsunuz?" Şanı yücedir O'nun, ortak koştuklarından arınmıştır O.

  Ve Allah cc onlari tehdit eder.
  10/28// Gün olur, onları bir araya toplarız; sonra şirke batmışlara sesleniriz: "Siz ve ortak yaptıklarınız, yerlerinize!" Aralarını ayırmışızdır. Allah'a ortak tuttukları şöyle haykırır: "Siz sadece bize kulluk/ibadet etmiyordunuz."

  KUR’AN’DA YER ALMIYAN VAHIY YOKTUR!
  KUR’AN’DA VAHIY OLMIYAN SOZ YOKTUR!

  {Ara not:Sunnet Vahiyi yasamimiza gecirmemize ve Vahiy kapsami disindaki konularda DENGE noktasindan uzaklasmamiza yardimci olur.Bu ise baska bir baslikta incelenecektir.}

  Bu hadis-i kudsi montajini ornek gosterenler;”Bu yuzden Kur’an’i aciklamak sunnetin gorevidir.” Derler. Ama Kur’an bunun da tedbirlerini almis ve bize bildirmistir!
  75/18//O halde, biz onu okuduğumuzda, sen onun okunuşunu izle.
  75/19//Sonra onu açıklamak da Bizim işimiz olacaktır.
  18/27//Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. O'nun dışında bir sığınak/bir dayanak asla bulamazsın.
  .....KUR’AN’I açıklamak da ALLAH’in cc/Bizim işimiz..........

  Kur’an’in kendi ayetlerini diger ayetleri ile aciklamasina bir ornek verelim:
  1/4//Din gününün Mâlik'i/ sultanıdır O...
  ...... Din gününün.....
  Nedir din gunu? Sorusunu bakin Kur’an nasil acikliyor:
  18//Evet, din gününün ne olduğunu sana bildiren nedir?
  19//Bir gündür ki o, bir benlik bir başka benlik için hiçbir şeye güç yetiremez. O gün, buyruk yalnız Allah'ındır!

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  20- KUR’AN YETERLI

  Allah cc selameti arzu edip ona ulasmak icin dogru yolu arayanlarin tum isteklerine cevap veren DETAYLI bir Ilahi ogretiyi Vahy yoluyla sectigi elciler araciligiyla insanlara indirmistir.Bu yuzden Allah yolundaki muminler icin tek rehber/kilavuz Kur’an’ dir. Allah’in cc Ilahi dininin tek kaynagi, yine ilahi bir ogreti olan Kur’an/Vahy kitap’idir!
  Ve bu Kitap: Dinin diger bir kaynagi zannedilen,kelamcilarin Alim kabul ettikleri kisilerin nakilleri/rivayetlere dayanan beseri ogretileri gibi uydurma hadisler degildir.
  12/111//Yemin olsun ki, resullerin hikâyelerinde aklını ve gönlünü çalıştıranlar için bir ibret vardır. Bu Kur'an, uydurulacak bir hadis /bir söz değildir; aksine o, önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz ve bir rahmettir.
  16/89//Gün olur, her ümmet için kendi aleyhlerine kendi içlerinden bir tanık çıkarırız. Seni de şu insanlar hakkında tanık olarak getireceğiz. Sana bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz, bir rahmet, Müslümanlara da bir müjde olsun.

  Din insan akli urunu menkibelerden ogrenilmez.Bunlar delil edinilmez.
  Bunlari anlatanlarin Allah cc katindan KANITLARI da yoktur.
  Masallar/menkibeler dini delil edilinemez,
  Onlardan ogrenilene uyarak din yasanamaz.
  Dini Allah cc dan daha iyi-dogru hicbir beser anlatamaz.
  Allah cc nun dini anlatmasi icin indirdigi Kur'an'da soyle anlatiliyor.
  12.40.""O'nun yanında nelere kulluk ediyorsunuz? Sadece bir takım isimlere ki, adlarını siz ve atalarınız koymuştur. Onlar hakkında Allah, hiçbir kanıt indirmemiştir. Hüküm yalnız Allah'ındır. O, yalnız ve yalnız kendisine kulluk etmenizi emretti. eskimez ve pörsümez din işte budur. Ama insanların çokları bilmiyorlar."
  ...O'nun yanında nelere kulluk ediyorsunuz...
  ....Onlar hakkında Allah, hiçbir kanıt indirmemiştir....
  ...Hüküm yalnız Allah'ındır. ....
  39.3.İyi bilin ki, halis DIN yalnız Allah'ındır. Onu bırakıp da başka dostlar edinenler, "Biz onlara sadece, bizi Allah'a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz" diyorlar. Şüphesiz Allah ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez.
  .....onlara sadece, bizi Allah'a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz"....
  .....Allah yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez.......

  Bu yonde Akil esas alinmistir.Dinde nakil degil akil esasdir ve Kur’an kendisini OKUYANIN aklina hitap eder.
  21/10//Yemin olsun, size bir Kitap gönderdik ki, öğüt ve uyarınız/zikriniz/şerefiniz yalnız ondadır. Hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız?

  Ornegin ayni meyveden hem alkol hemde tatli bir yiyecek elde edilir. Aklini kullanan bunlardan hangisinin yasak edildigini Kur’an’dan ogrenir ve ondan uzak durur. Bu gunahtan sakinma onu cehennemden kurtarir.
  16.64. Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun.
  16.67. Hurmalıkların meyvalarından, üzümlerden de sarhoş edici bir içecek ve güzel bir rızık elde edersiniz. İşte bunda, aklını işleten bir topluluk için kesin bir mucize vardır.

  Peygambere dusen bu yeterli,Allah’in yaratigi Kur’an’i indigi gibi acik-secik insanlara bildirmektir/teblig etmektir.
  22/16//Biz onu, böylece açık-seçik ayetler halinde indirdik. Kuşkusuz, Allah, dilediğine/ dileyene kılavuzluk eder.
  16/89// Gün olur, her ümmet için kendi aleyhlerine kendi içlerinden bir tanık çıkarırız. Seni de şu insanlar hakkında tanık olarak getireceğiz. Sana bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz, bir rahmet, Müslümanlara da bir müjde olsun.
  16/44//Açık delillerle, kitaplarla gönderdik. Sana da bu zikiri/Kur'an'ı vahyettik ki, kendilerine indirileni insanlara açık-seçik bildiresin de derin derin düşünebilsinler.

  Allah cc Kur’an’dan/Vahy’den/Zikr’inden yuz cevirenleri devamli imtahana tabi tutup,ayetlerini gozardi edenleri, o saat gelince kor olarak yeniden diriltecektir.
  20/124//Kim benim zikrimden/Kur'anımdan yüz çevirirse onun için zor, sıkıcı bir hayat şekli/dar bir geçim vardır; kıyamet günü de onu kör olarak haşrederiz.
  20/125//O der ki: "Rabbim, beni neden kör haşrettin, ben gören biri idim?"

  Kadir olan Allah cc:Dinde haddini asanlari,ayetleri gormezden gelenleri,yani Allah’i cc dunyada UNUTANLARI,ahirette de Kendisinin UNUTACAGINI buyurmustur.
  20/126//Allah buyurur: "Ayetlerimiz sana geldiğinde sen böyle unutmuştun; bugün de sen aynı şekilde unutuluyorsun."
  20/127//İsraf eden/haddi aşan ve Rabbinin ayetlerine inanmayan kimseleri biz böyle cezalandırırız. Ve âhiretin azabı çok daha şiddetli, çok daha kalıcıdır.

  Her kim Kur’an’i yetersiz gorup,Allah’in hadislerinin disinda cikarsa,Allah’ta onu ahirette unutacagini yani sefaat/af/yardim isteklerine cevap vermeyecegini beyan ederken,dunyada da son nebi Muhammed as bu kisilerden uaklasmistir.
  53/29//Bizim zikrimizden/Kur'an'ımızdan yüz çeviren ve iğreti dünya hayatından başka bir şey istemeyen kimseden, sen de yüz çevir.

  21- KUR’AN’LA HUKMET

  Allah cc Peygamberimize ogrettigi sekilde hukum verebilmesi icin Kitap’i indirdigini bidirirmistir.
  4/105//Kuşku yok ki, biz bu Kitap'ı sana, insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği ile hükmedesin diye hak olarak indirdik. Sakın hainlere yardakçı olma!

  Vahy Kitap’iyla hukmetmeyen,ehl-i Kitap mensubu zalimdir. Allah cc;Vahy’lerin gizlenmemesini, acikca teblig edilmesini emretmistir.
  2/159//İndirdiğimiz açık-seçik delillerle, kılavuz mesajı; Biz onu Kitap'ta insanlara ayan, beyan gösterdikten sonra gizleyenlere işte onlara, hem Allah lanet eder hem de diğer lanet okuyanlar lanet eder.

  Museviler,Tevrat isimli Vahiy parcasiyla hukmetmeliler. Cunku onlara gelen Musluman/ Allah’a teslim olmus peygamberler, onlarin aralarindaki ihtilaflarda Tevrat adli Vahy Kitap’iyla hukmettiler.
  5/44//Biz indirdik Tevrat'ı, biz. İyiye ve güzele kılavuz var onda, ışık var.Allah'a teslim olmuş peygamberler, Yahudilere onunla hakemlik yaparlardı. Kendini Rab’b'e adayanlarla ilim ve hikmette derinleşmiş olanlar da Allah'ın Kitabı'ndan korumakla görevli olduklarıyla hükmederlerdi. Zaten onlar Allah'ın Kitabı'na tanıklardı. Artık insanlardan korkmayın, benden korkun da ayetlerimi basit bir ücret karşılığı satmayın. Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, kâfirlerin ta kendileridir.
  5/45//O Kitap'ta onlar üzerine şöyle yazmıştık: Cana can, göze göz,buruna burun, kulağa kulak, dişe diş... Yaralamalar karşılığında da kısas. Kim kısası bağışlarsa, bu bağışlaması kendisi için günahlara bir perde olur. Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler zalimlerin ta kendileridir.

  Hiristiyanlar Incille hukmetsinler.
  5/47//İncil bağlıları Allah'ın onda indirdiğiyle hükmetsinler. Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler sapıkların ta kendileridir.

  Allah cc,Muhammed as’ada Kur’an’la hukmetmesini emretti. Elcide /Muhammmed as’da Kur’an ile hukmetti!
  5/48//Sana da Kitap'ı hak olarak indirdik. Kitap'tan onun yanında bulunanı tasdikleyici ve onu denetleyip güvenilirliğini sağlayıcı olarak... O halde onlar arasında Allah'ın indirdiğiyle hükmet, Hak'tan sana gelenden uzaklaşıp onların keyiflerine uyma. Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik.Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın.Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir.
  5/49//Sen de aralarında, Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. Dikkat et de Allah'ın sana indirdiğinin bir kısmından seni uzaklaştırıp fitneye düşürmesinler. Eğer yüz çevirirlerse bil ki, Allah onları bazı günahları yüzünden belaya çarptırmak istiyor. Zaten insanların birçokları doğru yoldan iyice sapmış bulunuyorlar.
  4/105//Kuşku yok ki, biz bu Kitap'ı sana, insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği ile hükmedesin diye hak olarak indirdik. Sakın hainlere yardakçı olma!

  Cunku hukum yalniz Allah’in cc dir.Dolayisiyla Allah cc hadisi Ku’ran’dir. Zaten Kur’an’in kendisi hukum Kitap’idir.
  13/37//İşte biz o Kur'an'ı Arapça bir hüküm kaynağı olarak indirdik. Eğer sana gelen ilimden sonra onların keyiflerine uyarsan,Allah'tan sana ne bir dost nasip olur ne de bir koruyucu.
  6/62//Nihayet onlar gerçek Mevlâ'ları olan Allah'a götürülürler. Gözünüzü açın! Hüküm yalnız O'nundur. Ve hesap görenlerin en süratlisi de O'dur.

  Kur’an indigi surece,yani Muhammed as yasadigi surece, Allah hukumlerini aciklamistir. Peygamberin olumunden sonra Vahy gelisi duracagi icin Allah Kitap’in disindakilerden vaz gectigini bildirmistir. Yani Kelamcilar tarafindan ortaya atilan ve elcinin yasarken Vahiyle ayni konuda celisen hukumleri oldugu yalandir.
  yani vahy inerken; Allah’in cc Hadislerinin/Vahy’in yaninda kendi dini hadis ve Allah hukumleri/ Kur’an hukumleri disinda yine kendi dini hukmlerine ihtiyac olmadigindan- ki, hepsini Allah aciklayacagini soyluyor-Muhammed as’a rivayetlerle mal edilen, onun yasarken Ayni konularda farkli hukumler yoktur.Rivayettirler.Cunku sorulan sorularin cevaplari Resulun sahsi hukumleri ile degil aksine inen ayetlerin hukumleridir.
  5/101//Ey iman sahipleri! Size açıklandığında canınızı sıkacak şeylerle ilgili soru sormayın. Kur'an indirilmekte iken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onlardan vazgeçmiştir. Allah Gafûr'dur, Halîm'dir.

  Zaten Islam dininin kurallari/hukumleri,Vahy Kitap’i Kur’an’da tamamlanmistir.Bu yuzden, ”Kur’an’da yok!” diye Kur’an’a dayanmiyan kelamcilarin nakildir diye dine beser tarafindan eklenen kurallar, tabiyetiyle sadece beseri kanun olur. Ilahi din adina hicbir yaptirimi ve degeri olmaz.
  5/3//Şunlar size haram kılınmıştır: Boğazlanmayarak ölmüş hayvanın eti, kan, domuz eti, üzerine Allah'tan başkasının adı anılmış, boğulmuş, vurulmuş,yuvarlanmış süsülmüş, canı üzerineyken yetişip kestikleriniz müstesna olmak üzere canavar tarafından yırtılmış ve dikili adak taşları üzerinde boğazlanmış hayvanlar ve bir de fal oklarıyla kısmet paylaşmanız... Bütün bunlar birer sapıştır. Küfre batmış olanlar bugün dininizden ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun! Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam'ı/Allah'a teslim olmayı seçtim. Şu da var ki, her kim ciddi bir açlıkla yüz yüze gelir de günaha kaçmak maksadı olmaksızın onlardan yemek zorunda kalırsa, elbette Allah Gafûr ve Rahîm'dir.

  Allah’in cc hadislerinden/Kur’an’dan baska, kelamci nakilcilerin ulastirdiklari hadisler konusunda Allah cc insanlara ihtar ediyor.
  77/50//Artık bundan sonra hangi hadise/söze iman edecekler?
  7/185//Göklerin ve yerin melekûtuna, Allah'ın yarattığı herhangi bir şeye bakmadılar mı; ecellerinin gerçekten yaklaşmış olabileceğini düşünmediler mi? Peki, bu Kur'an'dan sonra hangi hadise/söze iman ediyorlar?

  Onun icin Allah’in cc ayetlerini gozardi etmeyerek, yalniz Vahy’e iman ederek, O’nun emirlerine uygun ibadetler yapilir.Allah’in cc Kur’an’da bildirmedigi ve bu gun insanlarin kendilerinin yazip din diye kabul ettikleri hukumler hakkinda Allah’in gercek hukumleri ehl-i Kur’an icin GAYB’dir.
  2/3//Ki onlar, gayba inananlar, namazı/ duayı yerine getirenlerdir.Ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden, başkalarına pay çıkaranlardır.

  Sanki Allah’in cc hukmunun gercekte ne oldugunu bilir, gayba vakif olmus gibi din adina yani Allah cc adina hukum veren insanlar, Allah’a cc iftira etmektedirler. Bundan dolayi sorguya cekileceklerdir.
  16/56//Tutuyor, kendilerine verdiğimiz rızıklardan, hiçbir şeyin farkında olmayanlara pay çıkarıyorlar. Allah'a yemin olsun ki, iftira edip durduğunuz şeylerden kesinlikle hesaba çekileceksiniz.

  Onlar Kur’an gibi bir hukum Kitap’i degil hazirlayip Vahy’le butunlestirmek, Vahy’in bir hukmunun benzerini bile hak olarak olusturamazlar. Ancak uydururlar, dogru oldugunu zannederler. Ancak unutulmamalidir ki,Kur’an uydurulacak bir hadis degildir.
  17/88//De ki: "Yemin olsun, eğer insanlar ve cinler şu Kur'an'ın bir benzerini getirmek üzere bir araya toplansalar, birbirlerine de destek olsalar, onun bir benzerini yine de ortaya getiremezler."
  12111//Yemin olsun ki, resullerin hikâyelerinde,aklını ve gönlünü çalıştıranlar için bir ibret vardır. Bu Kur'an, uydurulacak bir hadis/ bir söz değildir;aksine o,önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz ve bir rahmettir.

  Allah cc hadislerinden ogrendiklerimizi beseri bir takim uygulamalarla degistirerek din adina hukum koyanlar, aslinda Allah’in cc bu konulardaki gercek hukumlerini bilmediklerinden sadece falcilik yapmaktadirlar. Bu yuzden de kelamci tayfasi insanlari Vahy yerine beseri ogretilerle oyaladiklarindan sorguya cekileceklerdir. Onlara Kur’an’la teblige devam....
  15/90//Aynı şekilde, o bölücülere/yemin edip duranlara da beyyineler indirmiştik.
  15/91//Onlar ki Kur'an'ı parça parça/bölük bölük/falcılık aracı yaptılar.
  15/92//Rabbine yemin olsun ki, biz onları toplu halde sorgu suale çekeceğiz/ hepsinden mutlaka hesap soracağız;
  15/93//Yapıp ettiklerinden...
  15/94//Emrolunduğun şeyi, kafalarını çatlatırcasına tebliğ et; şirke bulaşmışlara aldırma.

  22- KUR’AN ELCIYE,MUMINE FARZ

  Allah cc Elcisine Kur’an’i farz kilmistir/emretmistir. Siginilacak tek gercek Ilahi Vahy Kitap’idir. Allah’in cc Ilahi Vahy Kitap’inda asla beseri ogreti hak olarak gosterilmemistir.
  28/85//Bu Kur'an'ı sana farz kılan, elbette ki seni vaat edilen yere/belirlenen sona götürecektir. De ki: "Hidayeti getireni de açık bir sapıklık içinde olanı da en iyi Rabbin bilir."
  18/27//Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. O'nun dışında bir sığınak/bir dayanak asla bulamazsın.

  Ve yine Allah cc emrettigi Kur’an’in KAVRAMLARINI sirke bulasanlara aldirmadan teblig etmesini elcisinden istemistir. Muhammed as’in yalniz bir UYARICI, Allah’in cc ise VEKIL oldugu buyurulmustur.
  11/12//Belki de sen; onlar, "Ona bir hazine indirilseydi, yahut beraberinde bir melek gelseydi ya!" diyorlar diye göğsün sıkışıp daralarak, sana vahyedilmekte olanının bir kısmını terk etmeye kalkarsın. Gerçek olan şu ki, sen sadece bir uyarıcısın. Allah ise her şey üzerinde bir Vekîl'dir.

  Allah cc; Peygamberlere inanan muminlere, VAHY’in farz oldugunu ilan ediyor. Cunku Vahy’de muminin/ Allah’in cc onunde toplanacagi gunden/ ahiretten korkanlarin sefaatcisi yalniz Allah’tir cc. Beseri ogreti ehli olanlari Allah’in cc yaninda salih kabul ettikleri kisileri VELI ilan edenlere, tek velinin ALLAH oldugu bildiriliyor.
  6/51//Rablerinin huzurunda haşredileceklerin den korkanları,o vahiy ile uyar ki korunabilsinler. Onların O'ndan başka ne bir dostu vardır ne de şefaatçısı.
  42/9//Yoksa O'ndan başka veliler mi edindiler? Allah! O'dur gerçek dost. Ölüleri O diriltir. O her şeye güç yetirir.

  YANI MUMINLERIN ALLAH cc DISINDA VELISI YOKTUR!

  Kelamcilar: Kur’an yetersiz,yeni seylere cevap veremiyor, Kur’an detaysiz,eksik,celiskili ayetler var, Kur’an’da Nesh/iptal var!, Allah’in cc Kitap’ini/Kur’an’i Alimlerimizin sozleri tamamlar, vb. yorum ve kabulleri dini yasalar haline getirdiler ve uyguladilar. Iste bunlar gibi beseri dini ogretinin ardina dusenlere ALLAH cc diyor ki:
  42/21//Yoksa onların, dinden, Allah'ın izin vermediği şeyi kendileri için yasalaştıran ortakları mı var? Kesin ayrıma ilişkin söz olmasaydı, aralarında hüküm mutlaka verilirdi.O zalimler var ya,onlar için acıklı bir azap ongörülmüştür.

  Ve beseri ogretilerle birlikte ilahi dini esleyenlere,bu ogretiyi olusturan Alimlerinin yorum farklarini takip ederek cemaatlere ayrilanlara, Allah cc Ilahi dinin tanimini yaparak buyuruyorki,
  42/13//Sizin için, dinden, Nûh'a önerdiğini, sana vahyettiğini, İbrahim'e, Mûsa'ya ve İsa'ya önerdiğimizi şöyle diyerek kanunlaştırdı:"Dini dosdoğru tutun; onda bölünüp fırkalara ayrılmayın!" Onları çağırdığın bu tutum, şirke bulaşanlara çok ağır gelmiştir. Allah, dilediğini kendisi için seçer ve hakka yönelenleri kendisine iletir.

  Ama bu gun kelamcilar,Allah’in cc bu cagrisina kulaklarini tikayip, ”Dinde bolunme, cemaatlesme haktir!” diye bagiriyorlar. Halbuki Allah cc sectigi elcisine, ilahi Kitap’ini tek adres olarak gostermektedir.
  42/15//İşte bunun için sen çağrıda bulun/dua et ve emrolunduğun gibi dosdoğru yürü.Onların boş arzularına uyma ve şöyle de:"Allah'ın Kitap'tan indirdiğine inandım. Aranızda adaleti sağlamakla emrolundum.Allah'tır, bizim de Rab’bimiz, sizin de Rab’biniz. Bizim amellerimiz bize, sizin amellerinizin size. Bizimle sizin aranızda delil yok. Allah bizi biraraya toplayacaktır/aramızı bulacaktır. Dönüş O'nadır."

  23- ALLAH cc nu YALNIZ KUR’AN’LA

  Allah’i cc Kur’an’la yalniz Kur’an’la anmak/O’na yalniz Kur’an’la ibadet etmek gerekir.Bu Allah’in cc nun sectigi Peygamberine emridir.Bu ayette Vahdehu yani,Biricik/ yalnizca /sadece kelimesi butun gercegi aciklamaktadir.
  17/46//Kalpleri üzerine, onu anlamamaları için kabuklar geçiririz, kulaklarına da bir ağırlık koyarız. Rabbini yalnız Kur'an'da andığın zaman/Kur'an'da yalnız O'nu andığın zaman, nefretle geriye dönüp kaçarlar.

  Allah cc elcisine YALNIZ Kur’an’i hak gostermistir.
  21/10//Yemin olsun, size bir Kitap gönderdik ki,öğüt ve uyarınız/zikriniz/şerefiniz yalnız ondadır.Hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız?

  Allah’i cc ya edilen dua beserin yazdigi degil,delile/basirete dayanmalidir!Yani Ilahi Vahy kitap’i olan Kur’an’la anmaliyiz.
  12/108//De ki: "İşte benim yolum budur. Ben, Allah'a basîret üzere çağırırım/dua ederim. Beni izleyenler de... Şanı yücedir Allah'ın! Ben müşriklerden değilim."

  Ilahi hak yalniz Vahy kitap’idir.Allah’in Kur’an’daki,emirlerine uyarak yalniz O’na-yaninda vefat etmis salih kabul edilenlere degil- ibadet edilir.Peygamber iman edenlere, Kendi kisisel hadisleri ile degil yine Allah’in cc nun HADIS’leriyle ogut verir..Cunku elciye gelen emir bu yondedir.
  39/2//Emin ol, bu Kitap'ı biz sana hak olarak indirdik. O halde, dini yalnız ona özgüleyerek Allah'a ibadet et/O'nun için iş yapıp değer üret!
  50/45//Biz onların neler söylediklerini çok iyi biliyoruz. Sen onların üstüne bir zorba değilsin. O halde, benim tehdidimden korkanlara sadece Kur'an'la öğüt ver.

  Din adina YALNIZ Allah’in hadisleri teblig edilir.Kim olursa olsun yaratilan, Yaratan adina sahsi fikirlerini din olarak sunmaz sunamaz. Zaten cihadi/tebligi de; kendi/beseri fikirleri one surerek degil, aksine Allah’in cc hadisleri ve hukumleri olan Kur’an ile yapar.
  25/52//Artık inkârcılara boyun eğme, onlara karşı Kur'an ile zorlu bir cihat aç.

  Din adina okunacak,ogrenilecek nakiller degildir. Kur’an’dir. Kim buna itaat ederse kendisini kurtarir.
  27/92//"Ve Kur'an okumakla emrolundum. Artık kim yola gelirse kendi nefsi için gelir. Sapmışa gelince, böylesine de ki: 'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!"

  Kur’an vaaz Kitap’idir.Yani Kur’an’la Allah’in cc alemlerde bulunan emirleri insana HATIRLATILIR. Hatirlatilan ise yalniz Kur’an/Allah hadisleri/hukumleri yani DIN’dir.
  Allah cc disinda dost/Veli/Evliya edinerek onlarin dedikleriyle DINI yasayarak dinlerini oyun ve eglence yapanlara azap vardir.
  6/70//Dinlerini oyun ve eğlence haline getirmiş,dünya hayatı kendilerini aldatmış olanları bırak da o Kur'an ile şunu hatırlat: Bir kişi,kendi elinin üretip kazandığına teslim edilirse onun, Allah dışında ne bir dostu kalır ne de şefaatçısı. Her türlü fidyeyi verse de ondan kabul edilmez. İşte bunlar, kazandıklarına teslim edilmişlerdir. Nankörlük ettiklerinden ötürü onlar için kaynar sudan bir içki ve korkunç bir azap vardır.
  13/37//İşte biz o Kur'an'ı Arapça bir hüküm kaynağı olarak indirdik. Eğer sana gelen ilimden sonra onların keyiflerine uyarsan, Allah'tan sana ne bir dost nasip olur ne de bir koruyucu.

  Dinde gercegi ariyanlar,YALNIZ ALLAH’IN cc HADISLERIYLE tatmin olurlar.Kur’an’la butunlesen hic bir beseri ogreti yoktur. Mumine emredilen gonlunu Kur’an disindakilere kapali tutmasidir.
  13/28//Böyleleri, inanan ve gönülleri Allah'ın zikriyle/Kur'an'ıyla tatmin bulan kişilerdir.Gözünüzü açın! Gönüller yalnız Allah'ın zikriyle/Kur'an'la tatmin bulur.

  24- KUR’AN’IN ANA MESAJI

  Kur’an’in ana mesaji: Yalniz Kur’an’la,yalniz tek olan Allah’a cc ibadet etmektir.Tevhid anlaminda:
  16/2//Kullarından dilediğine melekleri, emrinden olan ruh ile şöyle diyerek indirir: "Gerçek şu: Benden başka ilah yok, o halde benden sakının!"
  2/255.Allah'tan başka ilah yok.....
  3/62// İşte, gerçek kıssanın ta kendisi budur. Allah'tan başka ilah yoktur. Ve Allah, elbette Azîz'dir, elbette Hakîm'dir.

  Bu ayette goruluyor ki,Meleklerle secilen elcilere indirilen VAHY/RUH yani ANA MESAJ; LA ILAHE ILLALLAH’TIR.
  39/2//Emin ol, bu Kitap'ı Biz sana hak olarak indirdik. O halde, dini yalnız ona özgüleyerek Allah'a ibadet et/O'nun için iş yapıp değer üret!

  Salih kisilere aracilik etsinler diye dua/ibadet edenler,onlar icin kurban kesenler, namazlari sirasinda veya zikirlerinde Allah’in cc yaninda onlarida ananlara Kur’an ogretiyor ki:
  39/3//Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek,"Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki,Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

  Allah’i cc; evliya,imam,aziz,seyh gibi salih kabul edilen kisilerle birlikte ananlar, nubuvvet oncesi Kuryesin durumundadirlar.
  39/45//Allah yalnız başına anıldığında, âhirete inanmayanların kalpleri nefretle ürperir;O'nun berisindeki, ilahlaştırılmış kişilerle birlikte anıldığında ise hemen müjdelenmiş gibi sevinirler.

  Yapilan ana mesaj;ALLAH BIRDIR.Yalniz tek olan Allah’a ibadet/dua edilir.Yalniz tek olan Allah’in hadisleri hak kabul edilir. Allah’in cc hadislerine es kosulan tum beseri ogreti reddedilir. Reddetmeyenlerin uyarilmasi Kur’an’in ana hedefidir.
  14/52//İşte bu, onunla uyarılsınlar, Allah'ın tek ilah olduğunu bilsinler, aklı ve gönlü işleyenler de ibret alsınlar diye,insanlara yöneltilmiş bir tebliğdir.

  {Dedesi Ibrahim as’in tevhid sancagini tasiyan son nebi Muhammed as’a selam olsun!}

  Kelamcilarla cahiliye Kuryeslilerin ortak noktasi dinlerini atalarinin sozleriyle surdurmeleri dir.
  7/70//Dediler ki: "Sen, yalnız Allah'a ibadet edelim de atalarımızın kulluk etmekte olduklarını terk edelim diye mi bize geldin? Eğer doğru sözlü isen hadi bizi tehdit ettiğini bize getir."

  Ancak dualarinda rabb edindikleri beseri ALIMLERINI ananlara Ilahi yasak gelmistir.
  72/18//Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah'ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.
  20/14//"Hiç kuşkulanma ki ben Allah'ım! İlah yoktur benden başka! O halde Bana ibadet et ve namazını/duanı, Beni hatırlayıp anmak için yerine getir."
  16/51// Allah buyurdu ki: "İki ilah edinmeyin; O sadece bir tek ilahtır. Yalnız benden korkun."

  25- KUR’AN’IN OZETI

  Kur’an’daki Allah’in cc bizden istedikleri belli basli seyleri tek ayet altinda topladigi ve halk arasinda Kur’an’in ozeti olarak anilan ayet sudur.
  2/177//Yüzlerinizi doğu ve batı yönüne çevirmeniz hayırda erginlik/dürüstlük değildir. Hayırda erginlik/dürüstlük o kişinin hakkıdır ki, Allah'a, âhiret gününe,meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır;akrabaya, yetimlere, çaresizlere, yolda kalmışa, yoksullara, özgürlüğüne kavuşmak gayretinde olanlara malı seve seve verir, namazı/duayı yerine getirir,zekâtı öder. Böyleleri söz verdiklerinde ahitlerine vefalıdırlar; bolluk ve bereket zamanı kadar, zorluk, sıkıntı ve şiddet zamanında da sabırlıdırlar.İşte bunlardır özüyle sözü bir olanlar. İşte bunlardır takva sahipleri.

  26- KUR’ANLA AHIRET

  a) AHIRET YALNIZ ALLAH’IN cc

  AHIRET: Dunyanin sorgu icin yeniden duzenlenip,tum olen insanlarin yeniden beden bulacagi yer/an.Bu gunku dunya hayatinin son bulup gercek hayatin oldugu yer,zaman.

  Ahirette herkes sorgulanacaktir.Ama kelamcilar,elcilerin sorgusunun olmadigina inanirlar.
  Ama Ilahi Vahy kitap’i olan Kur’an’daki ahiret gununun anlatildigi ayetlerde ALLAH cc DIYOR KI:
  7/6//Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz; gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz.

  Cunku Allah herkesi yeniden benlik/beden verip,o saatte dunya da toplayacaktir.
  3/9//Ey Rabbimiz! Sen Câmî'sin; insanları varlığında kuşku bulunmayan bir günde mutlaka toplayacaksın. Allah, sözünü yerine getireceği yer ve zamanı asla şaşırmaz.

  Ahiret/Din gununun tek hakimi Allah’tir cc.Ve bu hakimiyetin hic bir noktasinda hicbir benligin, yaratilmisin yardimciligi soz konusu degildir.
  1/4//Din gününün Mâlik'i/ sultanıdır O...

  Kur’an’daki ahiret gununde kimse kimseye yardim edemez.
  82/19//Bir gündür ki o, bir benlik bir başka benlik için hiçbir şeye güç yetiremez. O gün, buyruk yalnız Allah'ındır!

  Kur’an’daki ahiret gununde butun hukum Allah’indir cc. ve hic kimseden sefaat umulmaz. Umanlar kufre saplanir.
  2/254//Ey iman edenler!Alış-verişin, dostluğun,şefaatin olmadığı o gün gelmeden önce size verdiğimiz rızıktan infak edip dağıtın.Küfre sapanlar zalimlerin ta kendileridir.
  {Resulle ilgili sefaat baska bir baslik konusudur.}

  b) AHIRETTE YALNIZ VAHY’DEN SORUMLU:

  Ahirette insanlar beseri ogretilerden degil,Ilahi Vahy’den sorumlu olunacaktir.
  43/44//Gerçek şu: Bu Kur'an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/ bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız .

  Kur’an’in buyruklariyla,herkesin onden gonderdikleri sorguda onlerine konacak. Evliya pesinde olanlari ise; pesinde olduklari birakip kacacak.
  10/30//İşte orada, her benlik önceden gönderdiği şeyi kendisi deneyecektir. Hepsi gerçek Mevlâ'larına döndürülmüş, iftira aracı yaptıkları şeyler kendilerini koyup gitmiştir.

  Ve Resul sahitlik edecek
  25/30// Resul de şöyle der: "Ey Rabbim, benim toplumum, bu Kur'an'ı terk edilmiş/dışlanmış halde tuttular."

  27- KUR’AN’A TESLIMIYET
  Peygamber hayati boyunca,kendine indirileni yeterli gormeyen ve bu yuzden atalarinin ogretilerini de dinin parcasi olarak kabul eden insanlarla mucadele etmistir.Eger bu gun nebi yasasaydi savasi; Tasavvuf adi altinda;salih olduklarina inandiklari imam, hoca, efendi, seyh, vb kisilerin olusturduklari insani ogretiyi Kur’anla birlestirip, birbirleriyle celiskili olanlardan ayetleri neshleri/ iptalleri ve yorumlari kullanarak hadislere uyumlu hale getirilerek olusturulan Ilahi-beseri Karma dini, HAK kabul ederek, Islamdan/ Vahy’den uzaklasanlarla olurdu. Atalarindan NAKIL dini kabullerin insani sapikliga cevirdigi, ancak Allah’in cc Kitap’inin gercek oldugu insanliga Peygamber araciligiyla iletmistir.
  43/22//Hayır, sadece şunu söylemişlerdir: "Biz atalarımızı bir ümmet/bir din üzerinde bulduk; onların eserlerini izleyerek biz de doğruya ve güzele varacağız."
  43/23//İşte böyle! Senden önce de hangi kente bir uyarıcı göndermişsek oranın servetle şımarmış kodamanları mutlaka şöyle demişlerdir: "Biz atalarımızı bir ümmet/bir din üzerinde bulduk; onların eserlerine uyarak yol alacağız."

  Dun Kureyste,Tevhide beseri ogretiyi esleyenlere elcinin verdigi cevap bugun nakilcilere verilecek cevap aynidir..Ayetteki “Daha iyi yol gosteren!“ cevabinda isaret edilen rehber olan nebinin tebligi Ilahi kilavuz Kitap’i olan Kur’an’dir.
  43/24//Uyarıcı dedi: "Peki, ben size, atalarınızı üzerinde bulduğunuz şeyden daha iyi yol göstereni getirmiş olsam da mı?" Dediler:"Doğrusu, biz seninle gönderilen şeyi tanımıyoruz."

  Cunku bunlar hem elci yolunda olduklarini iddaa ederler,hem de elcinin hak dinini beseri ogretiden temizlemek icin yaptigi mucadeleyi unutup, kendileri insani ogreti hazirlayip takip ederler. Kureys,Ibrahim as’dan ve salihlerden miras kalan tevhide dayanan ilahi-beseri karma dine uydular.Bu gun ise Kelamcilar; Alimler adini verdikleri/salih kabul ettikleri dusunurlerin fikirlerini kullanarak, olusturduklari ilahi-beseri karma dine uyarlar. Kelamcilar; tipki Kureysliler gibi kendilerinin dogru yolda/ hidayet ustunde olduklarini sanip,diger insanlari da bu eksene cekmeye calisirlar.
  Unutulmamalidir ki,Kureyslilerde, ”tevhid” dini ehliydiler ama beseri ogretiye tefrikaya dalmislardi. Beseri ogretiye tefrikaya dalanlara: Allah’in cc karsi ayetleri; o gunku kavimi, bu gunku tekkecileri, yarinki beseri ogreti esirlerini muhatap alacaktir/almistir./aliyor.
  43/36//Kim Rahman'ın Zikri'ni görmezlikten gelip ondan uzaklaşırsa biz ona bir şeytanı musallat ederiz de o ona can yoldaşı olur.
  43/37//Bu şeytanlar onları yoldan saptırırlar. Onlarsa kendilerinin hâlâ hidayet üzere olduklarını sanırlar.

  Allah cc tarafindan bizzat Peygamberin sadece Kur’an’a uymasi istenmektedir.
  33/1//Ey Peygamber! Allah'tan kork ve küfre batmışlarla münafıklara boyun eğme! Kuşkusuz, Allah Alîm, ve Hakîm'dir.
  33/2//Rabbinden sana vahyedilene uy! Allah, yapmakta olduklarınızdan en iyi biçimde haberdardır.

  Zaten Kur’an’a uyanlarin VEKILI YALNIZ ALLAH’dir cc.Evliya kabul edilen gavs,kutup gibi tasavvuf dusunurleri gibi vekilleri yoktur.
  33/3//Allah'a dayanıp güven! Vekil olarak Allah yeter.
  33/48//İnkârcılara, ikiyüzlülere itaat etme, onların ezalarına aldırma; Allah'a tevekkül et. Vekil olarak Allah yeter.

  28- VAHY’LE KALPLERI KATILASANLAR

  Allah cc; son Peygamberi araciligiyla indirdigi Ilahi Vahy’i kaniksayip kalpleri katilasan insanlari; alemlere Kendi hadislerini yeniden hatirlattigi Kur’an ile; sanki olmus topraklarin su ile hayat bulmasi gibi gercegi bulmalarini sagladigini ogretiyor.
  Yani su ile hayat bulan toprak coraklasinca nasil yeniden sulanmasi gerekirse;ayni sekilde insanlarda Vahy’den her uzaklasip,kalpleri katilasinca, yeniden Vahy ile yuzlestirilmeleri gerektigini ogretiyor!
  57/16//İnananlar için hâlâ vakti gelmedi mi ki,kalpleri Allah'ın zikri/Kur'an'ı ve Hak'tan inen için ürpersin de daha önce kendilerine kitap verilmiş, sonra üzerlerinden uzun zaman geçmiş de kalpleri kaskatı kesilmiş kimseler gibi olmasınlar! Onların çoğu yoldan çıkmıştır.
  5/13//Sonunda, verdikleri mîsakı bozdukları için onları lanetledik de kalplerini kaskatı yaptık. Kelimeleri yerlerinden kaydırıyorlar. Öğütlenmek üzere çağırıldıkları şeyden nasiplenmeyi unuttular. İçlerinden çok azı hariç, sen onlardan hep hainlik görürsün. Bununla birlikte onları affet, ellerini tut. Çünkü Allah güzellik sergileyenleri sever.
  57/17//Bilin ki Allah, toprağa ölümünden sonra hayat verir. Ayetleri size açık-seçik bildiriyoruz ki, aklınızı işletebilesiniz.

  Onlar sadece Allah’in cc Kitap’ina uyacaklarini unuttular.
  5/48//Sana da Kitap'ı hak olarak indirdik. Kitap'tan onun yanında bulunanı tasdikleyici ve onu denetleyip güvenilirliğini sağlayıcı olarak... O halde onlar arasında Allah'ın indirdiğiyle hükmet, Hak'tan sana gelenden uzaklaşıp onların keyiflerine uyma. Sizden her biri için bir yol/ şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın.Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir.

  29- KUR’AN’IN BENZERI YAPILAMAZ
  17/88//De ki: "Yemin olsun, eğer insanlar ve cinler şu Kur'an'ın bir benzerini getirmek üzere bir araya toplansalar, birbirlerine de destek olsalar, onun bir benzerini yine de ortaya getiremezler."
  10/38//Yoksa, "onu uydurdu" mu diyorlar! De ki: "Eğer doğru sözlüler iseniz Allah dışında, elinizin yettiklerini de çağırın da onun benzeri bir sure ortaya çıkarın."

  Kur’an’in bazi ozellikleri;
  a)- Ilginc sayisal sistemlere gosterdigi uyumdur.Ornegin:
  Sure/ayet nolarina gore:Uyumlu/Uyumsuz olarak iki gurupta analiz edersek, ................... Sure nosu cift/ayet sayisi cift - 30 sure ve Sure nosu tek/ayet nosu tek- 27 sure; toplam 57 Sure nosu cift/ayet sayisi tek - 30 sure ve Sure nosu tek/ayet nosu cift- 27 sure; toplam 57

  b)- Ayetlerinin iceriginin bilim ilerledikce dogrulanmasi.
  Ornegin:Birden fazla evren;
  42.29. Gökleri ve yeri ve bu ikisi içinde yaydığı canlıları yaratması da O'nun
  ayetlerindendir. O, dilediği zamanda onları biraraya getirmeye kadirdir.
  ...Gökleri........................................ ........................................ goktekileri degil!

  Ornegin; Sahit oldugumuz Evrenin genislemesi;
  51.47.Göğe gelince, onu biz ellerimizle kurduk. Hiç kuşkusuz, biz, genişleticileriz.

  Ornegin Butun evrenin hareketli olmasi;
  86.11. Yemin olsun o, dönüşle/döndürümle dolu göğe,

  Ornegin Alemlere yol gosterici mekke deki ev/Kabe......;
  http://www.supermeydan.net/forum/for...read50236.html

  c)- Kur’an’daki kavramlarin manalari,bu kelimeler sayildiginda hukumleri sayisal
  olarak dogrular.
  Ornegin;seytan Melektir hukmu adina, Kur’an’da seytan ve Melek kelimeleri sayisi
  Esit cikar. .............(Bu ve benzerleri bir baslik halinde ileride foruma asilacaktir.)

  d) 10.000 nin ustunde satirda dort harfli kafiye sistemi olusturmasi –ki ayri bir baslik konusudur.

  30- SONUC:
  SONUC OLARAK TEVBE EDIP IHLASLA KUR’AN’A YONELEREK SALIH AMEL ISLEYEN HERKESIN, YONELDIGI ANA KADAR KI GUNAHLARI/CIRKINLIKLERI AFFEDILECEKTIR! ALLAH cc ONLARIN HIDAYETE ERMELERINI DILEYECEKTIR!
  47/2//İman edip barışa/hayra yönelik işler yapanlar ve Muhammed'e indirilene -ki o onların Rablerinden bir haktır- inanmış olanlara gelince, Allah onların çirkin davranışlarını örtmüş ve gönüllerini barışa yöneltmiştir.

  Allah’a cc emanet olun!

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Selam!

  Muhammed as'in yolu nedir?
  Soralim!

  Kime mi?
  Tabii ki Kur'an'a

  Allah cc Resulune diyor ki:

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
  33/1//Ey Peygamber! Allah'tan kork ve küfre batmışlarla münafıklara boyun eğme! Kuşkusuz, Allah Alîm, ve Hakîm'dir.
  18/27//Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. O'nun dışında bir sığınak/bir dayanak asla bulamazsın.
  33/2//Rabbinden sana vahyedilene uy! Allah, yapmakta olduklarınızdan en iyi biçimde haberdardır.
  SADAKALLAH!

  Muhammed as'in cevabi:

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
  72.23...."Ancak Allah'tan bir tebliğ ve O'nun mesajlarından bir şeyler sunabilirim."
  46.9..."Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum.
  Bana vahyedilenden başkasına da uymam!
  Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim."
  SADAKALLAH!

  Peki
  Uydugu VAHIY ne diyor?


  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
  42/21//Yoksa onların, dinden, Allah'ın izin vermediği şeyi kendileri için yasalaştıran ortakları mı var?
  Kesin ayrıma ilişkin söz olmasaydı, aralarında hüküm mutlaka verilirdi.
  O zalimler var ya, onlar için acıklı bir azap öngörülmüştür.
  42/9//Yoksa O'ndan başka EVLIYA mi edindiler?
  Allah! O'dur gerçek VELI.
  Ölüleri O diriltir. O her şeye güç yetirir.
  4/116//Allah, kendisine ortak koşulmasını affetmez ama bunun dışında kalanı/ bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah'a şirk koşan, dönüşü olmayan bir sapıklığa dalıp gitmiştir.
  SADAKALLAH!

  ....Yoksa O'ndan başka EVLIYA mi edindiler?.....

  EVLIYA DINI/ARACILIK DINI/SIRK DINI
  KUR'AN TARAFINDAN MUHAMMED AS'A
  HARAM EDILMISTIR!

Benzer Konular

 1. ALLAH cc DIYOR KI:X- ORUC
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 27-05-2017, 10:48 AM
 2. ALLAH cc DIYOR KI:YARADILIS...
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-08-2012, 04:54 PM
 3. ALLAH cc DIYOR KI:IX- ZEKAT
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 12-12-2011, 09:50 AM
 4. Sivrisineğin kanadı Allah diyor
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-10-2009, 11:56 PM
 5. ALLAH cc DIYOR KI: VII- FIRKALASMIS RABLER!
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-06-2009, 06:50 AM
Yukarı Çık