+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
5. Sayfa, Toplam 9 BirinciBirinci ... 34567 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 41 ile 50 Toplam: 83

Kur'an'da evliya ayetleri

islam (Müslümanlık) Kategorisinde ve Kuran-ı Kerim Forumunda Bulunan Kur'an'da evliya ayetleri Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Selam sayin collection! Sizinle bu uslupla konusmadim. O sadece sn.Irasfhye musaade ettigim bir ayricalik. geceleyin cidilesmekten uzak biraz eglendik.Sagolsun. Siz

 1. #41
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.665
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Selam

  sayin collection!
  Sizinle bu uslupla konusmadim.
  O sadece sn.Irasfhye musaade ettigim bir ayricalik.
  geceleyin cidilesmekten uzak biraz eglendik.Sagolsun.

  Siz yine beyfendiliginizi bozmayin.Lutfen!
  Aramizda tabi ki sakalasabiliriz.
  Ayni ulkenin cocuklariyiz.
  Dozunda......

  Hayirli geceler....

 2. #42
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.665
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  selam!

  Evliya ayetlerinin tamami baslikta varken hala birileri,ayetlere muhalefet ederek;" İslamiyet, nakil yoluyla öğrenilir " basligi altinda Ehl-i Sunnet alimleri diye tasavvuf mitolojisini onumuze din diye koyuyor. Alimlere!? bir bakalim:

  Ahrar:Turkistan evliyalarindan. Silsile-i aliyye den 18. Istanbulun fethinde Mehmet han yardim istemis,o da gorunmiyen bir ordu ile yardim etmistir.
  Yani Fatih Sultan Mehmet han,Allah cc yerine bir olmus kisiden yardim istemis. Oda ordularla Istanbulu almis.
  Goruuse gore Allah cc Maliklikten vaz gecmis te:Onlarin hazretlerine butun isleri birakmis!?

  Ebü’l-Abbas-ı Mürsi hazretleri: On üçüncü yüzyılda Endülüs’te ve Mısır’da yetişmiş olan büyük velîlerden. Ebü’l-Abbâs-ı Mürsî, zamânında bulunan evliyânın en büyüklerinden, kerâmetler ve hârikalar hazînesi çok yüksek bir zât idi.Ebü’l-Hasan’ı Şâzilî’nin hayatta iken, talebe yetiştirmekle vazîfelendirdiği ve insanlara İslâmiyetin emir ve yasaklarını anlatmak husûsunda icâzet, diploma verdiği Ebü’l-Abbâs-ı Mürsî, kerâmet sâhibi bir velî oldu.
  Iste sorduklari DIPLOMA bu diploma?

  Nasrabadi hazretleri: EBÛ ALİ DEKKÂK hazretlerineZamânında; Fıkıh, tefsîr, hadîs ve başka ilimlerdeders verdi ona İcâzet, diploma verdi.
  Matbaalarini henuz ogrenemedim

  Ebu Ali Dekkak: Diplomasi var.Yukarida yaziyor.

  Cüneyd-i Bağdadi hazretleri: Talebelerinden biri sorar: Hiç ibadet ve tâat yapmadan Allahın (Celle Celalüh) lütfuna kavuşmak mümkün müdür?
  -Zaten gelen bütün nimetler Allahın lütfudur. Bizim gibi acizlerin ibadetlerinden ne olsun.
  Iste tekkeciligin verdigi DIN!
  Mübarek vefat edeceği gün çok korkulu ve üzgündürler. Yüzleri kül gibi olmuş rengi uçmuştur. Talebeleri bu halden çok ürkerler. Hatta içlerinden biri Aman efendim der, biz sizin şefaatiniz ile kurtulmayı ümid ediyoruz. Eğer siz bu kadar sıkıntı çekerseniz bizim halimiz nice olur?
  -Ey dostlarım yetmiş yıllık ibadetimi kıldan ince bir ipe astılar. Kâh o yana, kâh bu yana sallanıyor ve ben bu esintinin kabul yeli mi, red rüzgârı mı olduğunu bilemiyorum.
  Naaşını yıkayan talebesi su ulaştırmak için mübarek gözlerini aralamaya çalışır. Melekler dile gelir, Kendini yorma derler, Cüneydin gözü Allahın zikri ile kapanmıştır ve onun didarını görmeden açılmaz.
  Gorulen Meleklerle arkadas olmuslar,Onllarla talebeleri bile yarenlik yapiyorlar.

  YANI BIRBIRLERINE DIPLOMA VEREN KERAMET SAHIBI EVLIYALAR.

  Verilen ornek kisiler Kur’an’in reddettigi bir yolun insanlari. Kur’an’in SAPIKLIK olarak gordugunu TEMEL alan bir dinin yazisi. Sonrada biz Resulun yolundayiz laflari....
  Allah’in cc dininde keramet sahibi evliya var mi?
  -ki Resulun yolu bu yol olsun?

 3. #43
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Selamın Aleykum Mopsy kardeşim senin yazdıklarından bi haber olan bu insanlara çok güzel anlatmaya çalıştığın şeyleri anlayacak hidayeti ALLAH C.C nasip etmemiş, senin yazdıklarının altına imzamı atarım, bizim için ALLAH C.C un emirleri (KUR-AN) ve RESULULLAH S.A.S in Sünneti yeter...

  " Bize Allah yeterlidir o ne güzel bir vekildir...

  Bir Bardak Suyla Bir Bid’atçı Nasıl İkna Edilir?

  İyi niyetle ve Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla bid’at bir amel işlediklerinden zerre kadar şüphem yok… Peygamberimizin 23 yıllık ibadet hayatında izine rastlanmayan bir ibadet şekline bid’at denmesine ve bid’atın da ‘ateşte’ olduğunu peygamberimizin haber vermesine rağmen insanlar gözünü kırpmadan bid’at işlemeye devam ederler…
  Bid’atçılar yaptıkları tahribatın farkına varmazlar… Her ne kadar da uyarsanız yaptıkları amellere bakıp; ‘Sonuçta Allah’ı zikrediyor ve sevap umuyoruz. Bunun nesi haram ki?’ derler… Kendilerine istediğiniz kadar ayet, hadis, sahabe ve âlimlerimizin sözlerinden birer demet sunun yine de anlatmakta güçlük çekersiniz…
  Peki, neden bunca uyarılara rağmen bid’at bir amel sevimli gelir?
  Bu sorumuza Endülüslü büyük İslam âlimi şöyle cevap verir:
  ‘Nefisler devamlı olarak hep aynı ibadetleri yapmaktan bıkkınlık duyar ve usanır. Daha önce bilmediği yeni bir şeyi yaptığı zaman devamlı yaptığı şeyde hissetmediği başka bir neşe ve heyecanı hisseder. Bu sebepledir ki aynı manaya gelmek üzere "Her yeni şeyde bir lezzet vardır.’ (el-İ’tisam. Sayfa:49)
  Bakınız bid’atçılar için âlimlerimiz neler söylemişler;
  ‘’ İbn-i Abbas (r.a) şöyle demiştir: "İnsanların başına öyle bir zaman gelecek ki bid'atı icad edecekler, sünneti öldürecekler. Hatta o kadar ki bid’atler dirilecek, sünnetler ölecek."
  Hassan İbn Atıyye şöyle demiştir:
  Bir millet ne zaman dinlerinde bir bid'at çıkarırsa Allah da onların sünnetlerinden o kadarını çekip çıkartır ve bu sünnet kıyamete kadar onlara geri gelmez.
  Subhanallah! İşlenen bir bid’at, peygamberimizin sünnetlerinden birini yok ediyor ve bununla da Allah’tan sevap umuluyor!
  ,,,
  Şimdi;
  Bid’at bir amel işleyen bir insana tüm bunları anlattığınızda büyük bir olasılıkla ‘neden haram olsun ki’ cevabıyla karşılaşırsınız. Böyle bir tepkiyle karşılaşmanızın 2. bir sebebi de;
  ‘ Bid’at kavramının soyut olmasıdır…’ Tüm anlatımlarımızı somutlaştırırsak eğer muhatabımız meselenin önemini daha rahat kavrar. Çünkü genelde İslami kaynaklara uzak kalan insanlar bid’at ameller işlerler…
  Bid’at bir amel işleyen kişi anne, baba, arkadaş eş ya da komşunuz olabilir… Muhatabınızı kırmadan, incitmeden ve cahil yerine koymadan sırasıyla şu adımları izleyin:
  1- Muhatabınızla aranızda bir sehpa ya da masa olsun.
  2- Sehpaya da boş bir cam bardak koyun.
  3- Cam bardağının tam ortasına küçük bir kâğıda’ İslam dini’ yazıp yapıştırın.
  4- Sağ parmağınızın ucuyla bardağın yudumlanan kısmını göstererek; Bu, Allah’ın kabul gördüğü İslam dininin hudutlarıdır. Bardağın dışı ise Allah’ın razı olmadığı bir alandır.’ Deyin.
  5- Bardağın hemen yanına koyacağınız bir sürahinin dış yüzeyine’ Kur’an ve sünnet’ yazıp yapıştırın.
  6- Boş bardağa sürahiden su doldurduktan sonra (tamamen doldurulmalı) şu ayeti okuyup düşünmesini sağlayın:’ Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslamı beğendim.’ (maide-3)
  7- Bardağın içine boşalttığınız suyu sağ parmağınızın ucuyla gösterip şunları söyleyin: ‘ Peygamberimizin 23 yıllık tüm ibadetleri bu bardağın içinde… Allah’ın rızasını kazandıracak tüm ibadetler tamamen bu bardağın içinde… En küçük bir boşluk dahi kalmamış. Eğer ibadetlerinizin kabul edilmesini istiyorsanız peygamberimizin hayatında bulmalınız. Aksi halde ne olur biliyor musunuz?’ deyin ve 8.adımı izleyin:
  8- Nohut büyüklüğünde bir taşı elinize alıp şöyle deyin: Bu,(taşı işaret ederek) sizin, peygamberimizin ibadet şekline benzemeyen bir ibadetiniz olsun. Ve bu ibadetinizi de İslam dairesine koyalım bakalım neler oluyor’ deyin ve taşı dolu bardağın içine yavaşça bırakın…
  9- Bardağa bırakılan taş, hacmi kadar suyun dökülmesini sağlar. Dökülen suya işaret edip şunları söyleyin: '' İslam dinine yeni bir ibadet eklediniz ve eklediğiniz bu ibadet ,bir ibadetini İslam dininin dışına çıkarmış oldu. Yani peygamberimizin ibadetini beğenmemiş oldunuz.(Hâşâ!)
  10- ‘Yaptığınız tahribat bununla da sınırlı değil’ deyin. O bardağa konan su, yani islamdaki ibadetleri Allah belirler. Siz Allah’ın belirlediği bir ibadeti de beğenmemiş oldunuz(Hâşâ!)
  İslam dininin içini Allah ve resulü doldururken' siz; ben de doldurup size ortak olayım dediniz… Başkaları da ürettikleri bidatleri sizin gibi İslam dinine sokmaya çalışırsa neler olur biliyor musunuz? İslam dini olmaktan çıkıp bid’atlar dini olur… Allah muhafaza.
  ,,
  Muhatabınıza; dökülen su, içinde su ve taş olan bir bardak ve sürahiyi göstererek iyice düşünmesini ve yaptığı tahribatı hatırlatıp şunları söyleyin:
  ‘ Sizinle cedelleşmek için bu misali vermedim. Fakat İslam dininin taşlarıyla oynadığınızı görmenizi istedim… Vallahi çok büyük bir haramla karşı karşıya olduğunuzu Allah için uyarıyorum’ deyin ve içinizden muhatabınızın bid’attan uzaklaşması için dua edin ve sizi dinlediği için teşekkür ederek noktayı koyun…


  TASAVVUF çular bu yazıyı okusun aman şeyhime laf atmış ben bunları okumam felan diye bir adetiniz var öyle yapmayın ALLAH C.C akıl ve beyin nasip etmiş okuyun düşünün, delilleri ile belgeleri ile boş konuşmadan, sizin sapık ve yoldan çıkmış bu zatların peşinden nasıl koşturup bilinçsizce her söylediklerini ALLAH C.C ve RESULULLAH S.A.S in Sünnetinde varmı yokmu araştırmadan bu zatların söylediklerine teslim oluyorsunuz, oysaki ALLAH C.C okuyup durduğunuz KUR-AN da sizleri ve sizin gibi yoldan çıkmışları nasıl uyardığını görüyor okuyosunuzda hala düşünmüyormusunuz...

  İşte sizin EVLİYALARIN gerçek yüzleri... Belge ve delilleri ile kendi kitaplarında yazdıkları ile sapıklıkları alenen gözler önünde...

  kaynak
  Konu RABİA tarafından (24-11-2009 Saat 10:23 AM ) değiştirilmiştir.

 4. #44
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572
  Muhatabınızı kırmadan, incitmeden ve cahil yerine koymadan sırasıyla şu adımları izleyin:
  Böyle demişsiniz ama...verdiğiniz sitenin linkinde İslam alimlerini sapıklık onlara hürmet gösterenleri de cahillik içinde olmakla itham etmişsiniz.

  Kur'an-ı Azimüşşan ve Sünnet-i Seniyye'ye itaatımız vardır.
  İslam alimlerine ise hürmetimiz...

  Karıştırılmasın lütfen!
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 5. #45
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Alıntı RABİA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Böyle demişsiniz ama...verdiğiniz sitenin linkinde İslam alimlerini sapıklık onlara hürmet gösterenleri de cahillik içinde olmakla itham etmişsiniz.

  Kur'an-ı Azimüşşan ve Sünnet-i Seniyye'ye itaatımız vardır.
  İslam alimlerine ise hürmetimiz...

  Karıştırılmasın lütfen!

  Lütfen verdiğim linkde delilleri ile bu zatların bizzatihi kendilerinin yazdıkları kitaplarının isimleri cilt noları, sayfa numaraları ile alenen ortada olan ve İSLAM dışında ki görüş ve düşüncelerini şahsım değil ilk sayfada bi zatihi ALLAH C.C KUR-AN ayetlerinde sapık olarak ilan ediyor, lütfen yazılanları belgesiz ve bilgisiz olarak uydurulmuş değil yazan kardeşimiz konuyu yazarken delil olamdan ve bu zatların eserlerinde bulunmayan hiç birşeyi ekleme veya çıkartma yapmamış dileyen bu kitaplara ulaşıp var olanlarda, sayfa numaralarından takip edebilirler..

  Yani ben şahsen ALLAH C.C un ilk sayfada ki ayetlerinde sapıtmışlar ve yoldan çıkmışlar olarak nitelediklerine nasıl olurda mübarek zatlar diye bilirim lütfen adetleridir delilleri ile belge ile karşılarına getirilenlere şeyhime, gavsıma, kötü söz söylenmiş okumam bile demeden yazılanları sonuna kadar okuyun sizden ricam bu yönde, yok okumam bile diyorsanız diyecek tek kelime kalmıyor...


  وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنزَلَ اللّهُ قَالُواْ بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَيْنَا عَلَيْهِ آبَاءنَا أَوَلَوْ كَانَ آبَاؤُهُمْ لاَ يَعْقِلُونَ شَيْئاً وَلاَ يَهْتَدُونَ

  Ve izâ kîle lehumuttebiû mâ enzelallâhu kâlû bel nettebiu mâ elfeynâ aleyhi âbâenâ e ve lev kâne âbâuhum lâ ya’kılûne şey’en ve lâ yehtedûn(yehtedûne).

  Onlara: «Allah'ın indirdiğine uyun.» dendiği vakit de: «Yok, atalarımızı neyin üzerinde bulduysak ona uyarız.» dediler. Ya ataları bir şeye akıl erdiremez ve doğruyu seçemez idiyseler de mi onlara uyacaklar? ------BAKARA - 170

 6. #46
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572
  Alıntı Ammar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Lütfen verdiğim linkde delilleri ile bu zatların bizzatihi kendilerinin yazdıkları kitaplarının isimleri cilt noları, sayfa numaraları ile alenen ortada olan ve İSLAM dışında ki görüş ve düşüncelerini şahsım değil ilk sayfada bi zatihi ALLAH C.C KUR-AN ayetlerinde sapık olarak ilan ediyor, lütfen yazılanları belgesiz ve bilgisiz olarak uydurulmuş değil yazan kardeşimiz konuyu yazarken delil olamdan ve bu zatların eserlerinde bulunmayan hiç birşeyi ekleme veya çıkartma yapmamış dileyen bu kitaplara ulaşıp var olanlarda, sayfa numaralarından takip edebilirler..

  Yani ben şahsen ALLAH C.C un ilk sayfada ki ayetlerinde sapıtmışlar ve yoldan çıkmışlar olarak nitelediklerine nasıl olurda mübarek zatlar diye bilirim lütfen adetleridir delilleri ile belge ile karşılarına getirilenlere şeyhime, gavsıma, kötü söz söylenmiş okumam bile demeden yazılanları sonuna kadar okuyun sizden ricam bu yönde, yok okumam bile diyorsanız diyecek tek kelime kalmıyor...


  وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنزَلَ اللّهُ قَالُواْ بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَيْنَا عَلَيْهِ آبَاءنَا أَوَلَوْ كَانَ آبَاؤُهُمْ لاَ يَعْقِلُونَ شَيْئاً وَلاَ يَهْتَدُونَ

  Ve izâ kîle lehumuttebiû mâ enzelallâhu kâlû bel nettebiu mâ elfeynâ aleyhi âbâenâ e ve lev kâne âbâuhum lâ ya’kılûne şey’en ve lâ yehtedûn(yehtedûne).

  Onlara: «Allah'ın indirdiğine uyun.» dendiği vakit de: «Yok, atalarımızı neyin üzerinde bulduysak ona uyarız.» dediler. Ya ataları bir şeye akıl erdiremez ve doğruyu seçemez idiyseler de mi onlara uyacaklar? ------BAKARA - 170
  Okuyorum merak etmeyin.
  Şunu söylemek isterim ki, ben forum forum gezip din kardeşiyle çekişme içine girenleri doğru bulmuyorum.
  Çok daha mühim meseleler var,uğraşmamız gereken.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 7. #47
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Alıntı RABİA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Okuyorum merak etmeyin.
  Şunu söylemek isterim ki, ben forum forum gezip din kardeşiyle çekişme içine girenleri doğru bulmuyorum.
  Çok daha mühim meseleler var,uğraşmamız gereken.
  Din kardeşleriyle çekişme gayesi güden bir insan değilim Elhamdülillah, ben bidat ehli eliyle yapılan dinde olmayan ibadetleri, bilmeyen kardeşlerimize bunların bu yönlerini delilleri ile göstermeye çalışıyorum, ne KUR-AN da nede SÜNNET de olmayan ibadetler ile dolduranlara karşıyım.. Örneğin Hiçbir şekilde sahih hiç bir hadisde olmamasına rağmen Yatsı namazının ilk sünneti adı altında kılınan 4 rekat namaz gibi, yine hilal gözükmeden ramazanın başladığını idda edenler gibi, sabah gün ışıyana kadar olan sahurun bitiş vaktini sabah ezanı ile başlatanlar gibi... ALLAH C.C un KUR-AN da alenen emrettiği ibadetleri değiştirip birşeyler ekleyenler gibilere cevap yazıyorum forum forum gezdiğim yok, ama sayfalar dolusu yazıda @ Mopsy isimli bir tek arkadaşa doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali herkesin birden muhalif yorumlar yazarken HAKKI DOĞRUYU söyleyenin yanında olmak zorunda olduğumdan dolayı...

  Çok daha mühim meseleler derken insanın ebedi hayatını geçireceği mekanda ki akibetiden daha önemli bir mesele mi var ki..? Dünyada yaşıyorken yaradana kulluk görevini tam teslim olarak yapmak duruken daha önemli meselemi varki..
  Konu Ammar tarafından (24-11-2009 Saat 11:31 AM ) değiştirilmiştir.

 8. #48
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Bir diğer söyleyeceklerimde ilk sayfalarda bir arkadaş demiş ki KUR-AN' ı yorumlamak, anlamak için şunları bunları bilmek gerekir, alim olmak gerekir gibi şeyler söylemiş... ALLAH C.C dan damı korkmaz bu insanoğlu ki

  Böylece biz Kur’an’ı apaçık âyetler halinde indirdik. Şüphesiz Allah dilediğini doğru yola iletir. Hac(*) Sûresinin 16

  Bu, bizim indirdiğimiz ve (hükümlerini) farz kıldığımız bir sûredir. Düşünüp öğüt almanız için onda apaçık âyetler indirdik. Nûr(*) Sûresinin 1

  Hayır, o, kendilerine ilim verilenlerin kalplerindeki apaçık âyetler dir. Bizim âyetlerimizi ancak zalimler inkâr eder. Ankebût Sûresinin 49

  Bunlar, apaçık Kitab’ın âyetleridir. Şu’arâ Sûresinin 2

  Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder. Bakara(*) Sûresi 99

  Apaçık Kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kur’an yaptık. Zuhruf Sûresinin 2,3

  Ayetinde İnkar edenler, “Kıyamet bize gelmeyecektir” dediler. De ki: “Hayır, öyle değil, gaybı bilen Rabbime andolsun ki, Kıyamet size mutlaka gelecektir. Ne göklerde ve ne de yerde zerre ağırlığında bir şey bile ondan gizli kalmaz. Bundan daha küçük ve daha büyük ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.” Sebe’ Sûresi 3

  Ey kitap ehli! Artık size elçimiz (Muhammed) gelmiştir. O, kitabınızdan gizleyip durduğunuz gerçeklerden birçoğunu sizlere açıklıyor, birçoğunu da affediyor. İşte size Allah’tan bir nur ve apaçık bir kitap (Kur’an) gelmiştir. Mâide(*) Sûresi 15

  Biz o Peygamber’e şiir öğretmedik. Bu ona yaraşmaz da. O(na verdiğimiz) ancak bir öğüt ve apaçık bir Kur’an’dır. Yâsîn Sûresi 69

  Ayetinde Ey insanlar! Size Rabbinizden kesin bir delil (Hz. Muhammed) geldi ve size apaçık bir nur (Kur’an) indirdik. Nisâ(*) Sûresi 174

  Allah’a ve Resülüne düşmanlık edenler, kendilerinden öncekilerin alçaltıldığı gibi alçaltılacaklardı r. Oysa biz apaçık âyetler indirdik. Kafirler için alçaltıcı bir azap vardır. Mücâdele(*) Sûresi 5

  Artık bu kadar delilden sonra ne diyecekler bilemiyorum, herhalde mürşid den başkası bu APAÇIK AYETLERİ anlayamaz....

 9. #49
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7863
  Alıntı Ammar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir diğer söyleyeceklerimde ilk sayfalarda bir arkadaş demiş ki KUR-AN' ı yorumlamak, anlamak için şunları bunları bilmek gerekir, alim olmak gerekir gibi şeyler söylemiş... ALLAH C.C dan damı korkmaz bu insanoğlu ki

  Böylece biz Kur’an’ı apaçık âyetler halinde indirdik. Şüphesiz Allah dilediğini doğru yola iletir. Hac(*) Sûresinin 16

  Bu, bizim indirdiğimiz ve (hükümlerini) farz kıldığımız bir sûredir. Düşünüp öğüt almanız için onda apaçık âyetler indirdik. Nûr(*) Sûresinin 1

  Hayır, o, kendilerine ilim verilenlerin kalplerindeki apaçık âyetler dir. Bizim âyetlerimizi ancak zalimler inkâr eder. Ankebût Sûresinin 49

  Bunlar, apaçık Kitab’ın âyetleridir. Şu’arâ Sûresinin 2

  Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder. Bakara(*) Sûresi 99

  Apaçık Kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kur’an yaptık. Zuhruf Sûresinin 2,3

  Ayetinde İnkar edenler, “Kıyamet bize gelmeyecektir” dediler. De ki: “Hayır, öyle değil, gaybı bilen Rabbime andolsun ki, Kıyamet size mutlaka gelecektir. Ne göklerde ve ne de yerde zerre ağırlığında bir şey bile ondan gizli kalmaz. Bundan daha küçük ve daha büyük ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.” Sebe’ Sûresi 3

  Ey kitap ehli! Artık size elçimiz (Muhammed) gelmiştir. O, kitabınızdan gizleyip durduğunuz gerçeklerden birçoğunu sizlere açıklıyor, birçoğunu da affediyor. İşte size Allah’tan bir nur ve apaçık bir kitap (Kur’an) gelmiştir. Mâide(*) Sûresi 15

  Biz o Peygamber’e şiir öğretmedik. Bu ona yaraşmaz da. O(na verdiğimiz) ancak bir öğüt ve apaçık bir Kur’an’dır. Yâsîn Sûresi 69

  Ayetinde Ey insanlar! Size Rabbinizden kesin bir delil (Hz. Muhammed) geldi ve size apaçık bir nur (Kur’an) indirdik. Nisâ(*) Sûresi 174

  Allah’a ve Resülüne düşmanlık edenler, kendilerinden öncekilerin alçaltıldığı gibi alçaltılacaklardı r. Oysa biz apaçık âyetler indirdik. Kafirler için alçaltıcı bir azap vardır. Mücâdele(*) Sûresi 5

  Artık bu kadar delilden sonra ne diyecekler bilemiyorum, herhalde mürşid den başkası bu APAÇIK AYETLERİ anlayamaz....
  http://www.supermeydan.net/forum/for...read51045.html

  Doktor olmayanın tıptan bahsetmesi ince bilgileri yorumlaması doğru mudur ?
  Avukat olmayanı hukuktan ne kadar anlar ?
  Futbolcu olmayan ne kadar iyi top oynayabilir ?
  Mühendis olmayan ne kadar bu konuda bilgi sahibi olabilir ?

  Bu sorular uzadıkça uzar....Beşeri olan bu işlerde dahi en büyük vesika ve yetki belgesi ilgili kişinin öncelikle diploma sahibi olması ve ilm sahibi olduğu konuda da tecrübeli olması ararlar.Bunların olmadığı kimseye karşısındaki tam olarak güvenmez ve işini ona yaptırmaz.Eğer yaptırırsa sonuçlarına da katlanmak zorunda kalır.Mesela inşaat mühendisi olmayan bir kişiye proje çizdirseniz bu projeyi devlet kabul etmez.Yarın ev tepenize çöküp herkez ölürse sorumlusu siz olursunuz.

  Bunun gibi din bilgilerinini de mütahassızları , alimleri dereceleri ve makamları vardır.Bunların hepsine malik olmayan insanlar malik olanlara uymak zorundadır.Çünkü bu alimler din konusunda ihtisas yapmış icazet almış , veraset sahibi tek yetkili kimseler olmuşlardır.Bunlara Ehli sünnet alimi denir.Efendimizin varisleri bu mübarek kişilerdir.Bunların dışında ilm sahibi olmadan din hakkında kendi zannına göre konuşan , fetva veren cahil ve ahmak kimsedir.Bunların sözüne itibar eden , ve aklını ölçü alan her zaman yanılır ve hata eder.Aklına göre Kur'anı Kerimi yorumlayan dinden çıkar kafir olur.Dinimizin 73 fırkaya bölünmesinin sebebi bu hatadan dolayıdır.http://www.supermeydan.net/forum/for...read24662.html


  ........Buna rağmen aklına uyanları , kendi görüşünü benimseyenleri , doktor olmadan ameliyat yapmaya kalkan ahmaktan daha cahil bilmeli uzak durmalıdır.Bunların selameti Allahü Teala'nın izni ile mümkündür , yoksa her işinde hele din işinde sadece aklı ölçü alanın sapıtması çok kolaydır.

 10. #50
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Bahsettiğiniz meslekler de uzman olma konusu beşer için geçerlidir ve sizin gibilerin en büyük dayanakları ve ikna metodu olarak kullandıkları tarzda bir söylemdir adet olduğu üzre......ALLAH C.C emirlerini iletirken yukarda verdiğim ayetler ile alenen uyarıp ikaz etmesine rağmen halen muhalif olabilen bir akla şaşarım..

  O halde 19855 hadisi bilmek, yorumlamak gerekir. Kur'an cümlelerinin yorumlanması ALLAH C.C ile kul arasına birilerinin girmesini gerektirir." deyip, "Kur’an’ın 18 yerinde neden herkes anlasın diye 'apaçık ayet' tamlaması geçiyor? Peki dünya üzerinde 6 milyar küsur insan bu ayetleri anlayamasın onlara birileri (uzmanlar) açıklasın diyemi 6666 adet ayet inmiştir, yeryüzünde yaşıyan insanlar KUR-AN' ı alayabilmek için bu mübarek zatlara tabii olsun mu istemiştir ALLAH C.C..

  Hac(*) Sûresinin 16 . Ayetinde Böylece biz Kur’an’ı apaçık âyetler halinde indirdik. Şüphesiz Allah dilediğini doğru yola iletir.

  Nûr(*) Sûresinin 1 . Ayetinde Bu, bizim indirdiğimiz ve (hükümlerini) farz kıldığımız bir sûredir. Düşünüp öğüt almanız için onda apaçık âyetler indirdik.

  Ankebût Sûresinin 49 . Ayetinde Hayır, o, kendilerine ilim verilenlerin kalplerindeki apaçık âyetler dir. Bizim âyetlerimizi ancak zalimler inkâr eder.

  Şu’arâ Sûresinin 2 . Ayetinde Bunlar, apaçık Kitab’ın âyetleridir.

  Bakara(*) Sûresinin 99 . Ayetinde Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder.

  Zuhruf Sûresinin 2,3 . Ayetinde Apaçık Kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kur’an yaptık

  Sebe’ Sûresinin 3 . Ayetinde İnkar edenler, “Kıyamet bize gelmeyecektir” dediler. De ki: “Hayır, öyle değil, gaybı bilen Rabbime andolsun ki, Kıyamet size mutlaka gelecektir. Ne göklerde ve ne de yerde zerre ağırlığında bir şey bile ondan gizli kalmaz. Bundan daha küçük ve daha büyük ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.”

  Mâide(*) Sûresinin 15 . Ayetinde Ey kitap ehli! Artık size elçimiz (Muhammed) gelmiştir. O, kitabınızdan gizleyip durduğunuz gerçeklerden birçoğunu sizlere açıklıyor, birçoğunu da affediyor. İşte size Allah’tan bir nur ve apaçık bir kitap (Kur’an) gelmiştir.

  Yâsîn Sûresinin 69 . Ayetinde Biz o Peygamber’e şiir öğretmedik. Bu ona yaraşmaz da. O(na verdiğimiz) ancak bir öğüt ve apaçık bir Kur’an’dır.

  Nisâ(*) Sûresinin 174 . Ayetinde Ey insanlar! Size Rabbinizden kesin bir delil (Hz. Muhammed) geldi ve size apaçık bir nur (Kur’an) indirdik.

  Duhân Sûresinin 2,3 . Ayetinde Apaçık olan Kitab' aandolsun ki, biz onu mübârek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız

  Yûsuf Sûresinin 1 . Ayetinde Bunlar, apaçık Kitabın âyetleridir.
  Hicr Sûresinin 1 . Ayetinde Bunlar, kitabın ve apaçık olan Kur’an’ın âyetleridir.

  Neml Sûresinin 1 . Ayetinde Bunlar Kur’an’ın, apaçık bir kitabın âyetleridir.

  Kasas Sûresinin 2 . Ayetinde Bunlar apaçık Kitab’ın âyetleridir.

  Mücâdele(*) Sûresinin 5 . Ayetinde Allah’a ve Resülüne düşmanlık edenler, kendilerinden öncekilerin alçaltıldığı gibi alçaltılacaklardı r. Oysa biz apaçık âyetler indirdik. Kafirler için alçaltıcı bir azap vardır.

  Bakara(*) Sûresinin 213 . Ayetinde İnsanlar tek bir ümmetti. Allah, müjdeciler ve uyarıcılar olarak peygamberler gönderdi ve beraberlerinde, insanların anlaşmazlığa düştükleri şeyler konusunda, aralarında hüküm vermek üzere kitapları hak olarak indirdi. Kendilerine apaçık âyetler geldikten sonra o konuda ancak; kitap verilenler, aralarındaki kıskançlık yüzünden anlaşmazlığa düştüler. Bunun üzerine Allah iman edenleri, kendi izniyle, onların hakkında ayrılığa düştükleri gerçeğe iletti. Allah dilediğini doğru yola iletir

  Âl-i İmrân(*) Sûresinin 105 . Ayetinde Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır.


  Bu ayetlerden sonra sizin düşüncenize göre ;

  Bu zatlar, Allah ile kul arasında, İslamda olmayan, bir "ruhban" sınıfı yaratmaya girişmişler, hem de Kuran-ı Kerimin sureleri arasında bir çelişki olduğu izlenimini vermişlerdir, ki bunun her ikisi de İslamda kabul edilip onaylanamaz. Bunu yapmaya çalışanlar İslama, onu çarpıtmayı amaçlayarak , büyük kötülük yapma yolundadırlar.

  KUR-AN' ın herkesçe anlaşılması konusunda tartışma açanlar,

  1) İslamda asla olmayan bir ruhban sınıfı türetmeye çalışmışlar;

  2) Kuran-ı Kerimin sureleri arasında çelişki olduğunu, nehak yere savunmuşlardır.


  Kuran-ı Kerim bir yazılı metin, bir kitap halinde indirilmemiştir. Böyle olsa idi bir "ümmi = okuma yazma bilmeyen " peygamberimiz tarafından okunup anlaşılmasına olanak olamazdı.

  Onları taklid edenlere, hatta mertebe bakımından onlardan alt derecede olanları körü körüne taklid edenlere ve onların sözlerine ve mezheplerine gökten inmiş gibi tutunmuş olanlara umulur ki bir nasihat ve hatırlatma olur. Allahu Teâlâ buyuruyor ki: “Size Rabbinizden indirilmiş olana tâbi olun. Onun dışında velilere (dostlara) tâbi olmayın. Ne de az hatırlıyorsunuz (öğüt alıyorsunuz).”(A‟raf 3)

  1- Ebû Hanife(H:80-150)
  Bunların ilki İmam Ebû Hanife Numan b. Sabit'tir. Mezhebinden olanlar ondan çeşitli söz ve ifadeler nakletmişlerdir. Hepsi de tek bir şeye götürmektedir ki, o da şudur: “Hadisi esas almak, ona muhalif olan görüşleri terk etmek vaciptir.”

  1. Hadis sahih olduğunda, benim mezhebim o(hadis)dur.
  (İbn Abidin, Hâşiye (1/63), Resmul-Müfti (İbn Abidin'in risalelerinden biridir) 1/4'te, şeyh Salih el-Fellâni İkaz'ul-Himem (s.62)'de nakletmişlerdir.)

  2. Bir kimsenin nereden aldığımızı bilmeden bizim sözümüzü alması (onunla amel etmesi) helal olmaz. Bir rivayette de: “Benim delilimi bilmeyen bir kimsenin sözlerimle fetva vermesi haramdır.” “Çünkü biz beşeriz. Bugün bir söz söyler, yarın ondan geri dönebiliriz.

  İbn Abdilberr, el-İntika fi fedaili's-selaseti'l-eimmeti'l-fukaha s. 145 İbnu'l-Kayyim İ'lamu'l-Muvakkıîn (2/309). Ġbn Abidin el-Bahru'r-Raik'in Haşiyesi (6/293). Resmu'l-Müfti (s. 29, 32).

  2- İmam Malik b. Enes (H:93-179)

  İmam Malik ise Şöyle demektedir:
  1. Ben bir beşerim, isabet eder, hata da ederim. Benim görüşlerime bakın; Kitap ve sünnete uyanları alın, Kitap ve sünnete uymayanların hepsini terkedin.

  İbn Abdilberr, el-Câmi (2/32). Ondan da İbn Hazm Usulü'l-Ahkam (6/149), yine el-Fellâni(s.72)

  2. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem dışında her insanın sözlerinin bir kısmı alınıp, bir kısmı terk edilebilir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ise müstesnadır.

  İbn Abdilhadi, İrsâdû's-Salik (1/227)'te sahih olduğunu söylemiştir. ibn Abdilberr el-Câmi (2/91)'de ibn Hazm Usulü'l-Ahkam (6/145, 179)'da el-Hakem b. Uteybe ve Mücahid'in sözü olarak rivayet etmiĢlerdir.

  3. İbn Vehb diyor ki: İmam Malik'e, abdest alırken ayak parmaklarının arasını tahlil (el parmaklarıyla arasına su ulaştırma) meselesi sorulduğunda Şöyle dediğini duydum: “Bunu yapmak vacip değildir.” İnsanlar gidinceye kadar sustum. Sonra ona dedim ki: “Bu hususta elimizde varid olan bir sünnet var.” Dedi ki: “Nedir bu?” Dedim ki: “Bize Leys b. Sa'd, İbn Lehia ve Amr b. Haris anlattı ki, Yezid b. Amr el-Meafirî'den, (o da) Ebû Abdurrahman el-Habelî'den, (o da) el-Müstevrid b. ġeddat el-Kureşî'den dedi ki: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in serçe parmağıyla ayak parmaklarının arasını ovaladığını gördüm.” Dedi ki: “Bu güzel bir hadistir, şimdiye kadar da duymuş değilim.”

  İbn Ebi Hatim, el-Cerh ve't-Tadil'in mukaddimesi s. 31,32. Ayrıca Beyhaki Sünen'de (1/81)'de rivayet etmiştir.


  3- İmam Şafiî (H:150-204)

  İmam Şafiî'ye gelince bu hususta ondan nakledilenler daha çok ve daha da güzeldir.Şafiî mezhebine tâbi olanlar da bununla daha çok amel etmişlerdir. Bu sözlerden bazıları Şunlardır:

  1. Rasûlullah‟ın sallallahu aleyhi ve sellem sünnetlerinden bazılarının ulaşmadığı veya kaybolmadığı hiç kimse yoktur. Söylediğim her söz ve koyduğum her asıl, şayet
  Rasûlullah‟ın sallallahu aleyhi ve sellem bir sünnetiyle aykırılık arzediyorsa, uyulacak Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sözüdür. O ayrıca benim de sözümdür.

  Hakim, imam Şafiî'den kendi senediyle muttasıl olarak rivayet etmiştir. İbn Asakir'in “Tarih-u Dımeşk”ında da böyledir. (15/1/3) “İ'lâmu'l-muvakkiîn” (2/363-364) ve “el-ikâz”, s.100)


  2. Müslümanlar, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem‟in sünneti ortaya çıktıktan sonra, bir kimsenin o sünneti başka birinin sözü için terketmesinin helal olmayacağı hususunda icma etmişlerdir.

  İbnu'l-Kayyim 2/361, el-Fellani s.68)


  3. Kitaplarımda Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sünnetine muhalif birĢey bulursanız, Rasûlullah‟ın sünnetiyle amel edin benim sözlerimi terkedin. BaĢka bir rivayette de: “Ona tâbi olun ve baĢka hiç kimsenin sözüne iltifat etmeyin.”

  el-Heravi Zemmü'l-Kelam 3/47/1, Hatib el-İhticac bi'ş-Şafii 8/2, İbn Asakir 15/9/1,

  4. Hadis sahih olduğunda benim mezhebim o hadistir.

  Nevevi, a.g.e. ġa'rani (1/57) (Hakim ve Beyhaki'ye nispet ederek) Cellani (s.107)

  4- İmam Ahmed b. Hanbel (H:164-241)

  İmam Ahmed'e gelince; imamlar arasında hadisleri daha çok toplayan ve bunlara bağlanan odur. Öyle ki “fer‟î konuları ele alan kitapların telif edilmesini hoş görmezdi.” Bundan dolayı Şöyle demektedir:

  1- Beni taklid etmeyin, Malik‟i de, ġafiî'yi de, Evzaî ve Sevrî'yi de taklid etmeyin. Onlar nereden aldılarsa siz de oradan alın.”
  Başka bir rivayette: “Dininde bu kimselerden kimseyi taklid etme, Rasûlullah ve sahâbîlerinden varid olan ne ise onu al. Bunlardan sonra gelenler (tabiînler) hususunda ise kişi muhayyerdir.”
  Bir defasında da şöyle demiştir: “ittiba, kişinin, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem‟e ve sahâbîlere tâbi olmasıdır. Ancak tabiînden sonra kişi muhayyerdir.”

  el-Fellani s.113, İbnu'l-Kayyim, İ'lam 2/302

  2- Evzaî'nin görüşü, Malik'in görüşü, Ebû Hanife'nin görüşü... Bunların hepsi birer görüştür. Bana göre de hepsi eşittir. Delil ise ancak rivayetler (hadisler)dir.

  ibn Abdilberr, el-Câmi' 2/149

  3. Kim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem‟in hadisini reddederse, o helak olacağı bir uçurumun kenarındadır (demektir).

  İbnu'l-Cevzi s.182  Birde küçük bir bilgi bu insanlar gibiler (Mürşid Alim Şart diyenler) yüzünden dinimizin ne durumda olduğuna güzel bir örnek;

  “Amerika'da Brinston Üniversitesi‟nde yapılan konferansta konuşmacılardan
  İslâmî meselelerle meşgul olanlarla müsteşrikler arasında çokça yaygın olan şu soruyu tartışmaya açtı: “Müslümanlar dâvet ettikleri islâm‟ı hangi ilkelerle tanımlıyorlar
  dünyaya açılıyorlar?

  İslâm‟ı, Sünnîlerin anladığı Şekilde mi yoksa İmamiye ve Zeydiye'den oluşan Şia‟nın anladığı Şekilde mi tanıtacaklar?” Sonra bunların herbiri de kendi aralarında ihtilaf etmişlerdir. Bazen bunlardan bir grup bir mesele hakkında reformcu ve açık düşünürken, başka bir grup tutucu ve katı bir çerçevede düşünebilmektedirler.
  Özetle, Ġslâm‟a dâvet edenler, dâvet ettikleri insanları şaşkın bir hâlde bırakmaktalar. Çünkü bizzat kendileri de şaşırmış durumdalar

  Allâme Muhammed Sultan el-Masumî'nin “Hediyyetü's-sultan ilâ bilâd-i müslimî el-yabân” risalesinin mukaddimesinde de şöyle bir olay geçmektedir: “Japonya'nın Tokyo ve Osaka kentlerinde yaşayan müslümanlardan bana şöyle bir soru geldi: Özetle diyorlardı ki:

  “İslâm dininin gerçeği (özü) nedir? Mezhep ne mânaya geliyor? İslâmla Şeref bulan birinin dört mezhepten birini takip etme mecburiyeti var mıdır? Yani Malikî, Hanefî, Şafiî veya başkaları yoksa yok mudur? Çünkü burada büyük ve vahim bir ihtilaf meydana geldi. Olayın meydana gelişi şöyle oldu: Japonya‟nın aydınlarından bir grup İslâm dinine girmek ve imanla Şereflenmek üzere Tokyo'da bulunan müslümanların bir teşkilatına bunu teklif ettiklerinde; Hindistan'lı bir grup şöyle dedi: Bunların Ebû Hanife'nin mezhebini seçmeleri gerekir. Çünkü o ümmetin kandilidir. Endonezyalı bir grupta şöyle dedi: Hayır Şafiî olmaları gerekir. Japonlar bunu duyunca çok şaşırdılar. Bu mezhep ihtilafı onların müslüman olmalarına engel oldu....

  SANIRIM BU AÇIKLAMALAR YETERLİ OLMUŞTUR ARKADAŞIM.....
  Konu Ammar tarafından (24-11-2009 Saat 01:14 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Yaşayan Evliya!!!
  beyinsel Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 24
  Son mesaj: 13-05-2016, 09:24 AM
 2. Secde Ayetleri...
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-08-2012, 01:00 AM
 3. Şeytan Ayetleri ...
  gzm28 Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 30-12-2011, 03:10 PM
 4. Son evliya mı?
  bziya Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 21-06-2011, 07:05 PM
 5. İman Ayetleri
  Nil@y Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2006, 06:36 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık