+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

ALLAH cc DIYOR KI: VII- FIRKALASMIS RABLER!

islam (Müslümanlık) Kategorisinde ve Kuran-ı Kerim Forumunda Bulunan ALLAH cc DIYOR KI: VII- FIRKALASMIS RABLER! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Selam Konunun son bolumune devam edelim.... ________________________________________ VI-) VEKIL/ DUNYEVI-AHIRETSEL VELI ALLAH cc’DUR! . "Veli" (dost/yakın arkadaş) kelimesi ise hem

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  ALLAH cc DIYOR KI: VII- FIRKALASMIS RABLER!

  Selam

  Konunun son bolumune devam edelim....

  ________________________________________
  VI-) VEKIL/ DUNYEVI-AHIRETSEL VELI ALLAH cc’DUR!
  . "Veli" (dost/yakın arkadaş) kelimesi ise hem Tanrı için ve hem insanlar için kullanılır. Tanrı müminlerin velisidir ve müminler de birbirlerinin velisidir.
  5.55.Sizin gönül dostunuz Allah'tır, O'nun resulüdür, bir de rükû eder bir halde namazı/duayı yerine getirip, zekâtı vererek iman edenlerdir.
  5.56. Allah'ı, O'nun resulünü ve iman edenleri dost edinen/Allah'tan, O'nun resulünden ve iman edenlerden yüz çeviren bilsin ki, galip gelecek olanlar Allah'ın taraftarlarıdır.
  6.102. Rabbiniz Allah işte budur! İlah yok O'ndan başka. Her şeyin yaratıcısıdır, Haalik'tir O. O'na kulluk/ibadet edin! O her şeye Vekîl'dir.

  Ama muminleri vekil olacak veli olarak kabul edenlere uyari vardir.
  7.3. Rabbinizden size indirilene uyun; O'nun berisinden birtakım velilerin ardına düşmeyin. Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!
  73.9. Doğunun ve batının Rabbidir O. Tanrı yoktur O'ndan başka. O'nu vekil et!

  Bu vekiller ahirette onlardan kacarlar.
  16.86. Şirke sapanlar, ortak tuttuklarını gördüklerinde şöyle derler: "Rabbimiz, işte bunlar seni bırakıp da yalvarıp yakardığımız ortaklarımız." Bunun üzerine ortakları onlara şöyle söz dokundururlar: "Siz, yalancılarsınız, yalancılar!"
  16.87. O gün hepsi Allah huzurunda teslim bayrağı çekmiş, iftira aracı olarak kullandıklarının tümü onları ortada bırakıp kaybolmuştur.

  Ve bu sozde vekillerin kendilerini Rabb’lestirenler icin ahiret sahadetleri soyle olacaktir!
  25. 18. Derler ki: "Tespih ederiz seni; seni bırakıp da başka dostlar edinmek bize yaraşmazdı. Ama sen onları ve atalarını öylesine nimetlendirdin ki, zikiri/Kur'an'ı unuttular ve helâke giden bir topluluk oldular."
  25.19. İşte,haklarında söz söyledikleriniz de sizi yalanladılar. Artık ne azabı savabilirsiniz ne de yardımcı bulabilirsiniz. Zulmedenlerinize zorlu bir azap tattıracağız.

  Vahiy Kitabina gore, Muminin: TEK VELISI ALLAH cc.DIR.GAYB ALLAH cc TEKELINDEDIR.ALLAH cc. HUKMUNE KIMSEYI ORTAK ETMEZ.KUR’AN’IN BILGILERINI KIMSE DEGISTIREMEZ.
  26. De ki: "Onların ne kadar kaldıklarını Allah daha iyi bilir. O'nun elindedir göklerin ve yerin gaybı. Ne güzel görendir O, ne güzel işitendir. Onların, O'ndan başka bir dostları da yoktur. Ve O, hükmüne hiç kimseyi ortak etmez."
  27. Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. O'nun dışında bir sığınak/bir dayanak asla bulamazsın.


  VII-) KANITLAR ILAHI OLMALI.
  Onlarin delilleri beseridir. Zanlaridir! Onlar sacmalarlar! Dogru yolda olduklarini sanirlar.
  6.148. Şirke batanlar şöyle diyecekler: "Allah dileseydi, ne biz şirke sapardık ne de atalarımız. Hiçbir şeyi haram da yapmazdık." Onlardan öncekiler de azabımızı tadıncaya kadar bu şekilde yalanlamışlardı. De ki: "Yanınızda, önümüze çıkaracağınız bir ilminiz var mı? Zandan başka bir şeye uymuyorsunuz. Sadece saçmalıyorsunuz siz."
  ...Yanınızda, önümüze çıkaracağınız bir ilminiz var mı?....
  ...Zandan başka bir şeye uymuyorsunuz...
  ...Sadece saçmalıyorsunuz siz...

  Sirke saptiklarinin farkinda bile degiller.
  6. 21. Yalan düzerek Allah'a iftira eden yahut O'nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kim vardır? Şu da bir gerçek ki, zalimler asla kurtulamazlar!
  6.22. Gün olur, onları bir araya toplayıp haşrederiz. Sonra, şirke batanlara sorarız: "Nerededir o bir şey zannedip durduğunuz ortaklarınız?"
  6.23. Sonunda şunu söylemekten başka bahaneleri kalmaz: "Rabbimiz Allah'a yemin olsun ki, biz, ortak koşanlar değildik.

  Ilahi deliller/Kur’an; kulu dogru yola surukler, ve sapkinlik derdinden kurtarir.
  10.57. Ey insanlar! İşte, size Rabbinizden bir öğüt, gönüller derdine bir şifa, inananlara bir kılavuz ve bir rahmet geldi.
  10.58. De ki: "Allah'ın lütfuyla, O'nun rahmetiyle, sadece onunla sevinip ferahlasınlar! O, onların toplayıp yığdıklarından hayırlıdır."
  ... sadece onunla sevinip ferahlasınlar.....

  Beseri delillerle dini hukum olmaz.
  10.59. De ki: "Ne oldu size de Allah'ın size rızık olarak indirdiği şeylerden bir haram yaptınız bir de helal?" De ki: "Allah mı size izin verdi, yoksa Allah'a iftira mı ediyorsunuz?"
  ... Allah mı size izin verdi...

  Bunlar yalandir.
  10.60. Yalanı Allah'a yakıştıranlar, kıyamet günü hakkında ne düşünüyorlar? Allah, insanlara karşı elbette lütuf sahibidir, fakat onların çokları şükretmiyorlar.
  10.66. Gözünüzü açın! Göklerde kim var yerde kim varsa Allah'ındır! Allah'ın yanında başka şeylere yalvaranlar, ortak koştuklarına uymuyorlar/Allah'ın yanında ortaklara yalvaranlar neyin ardı sıra gidiyorlar? Onlar sadece sanıya uyuyorlar ve onlar sadece saçmalıyorlar.
  ... sadece sanıya uyuyorlar ve onlar sadece saçmalıyorlar....

  7.30. Bir kısmını iyiye ve güzele kılavuzladı, bir kısmının üzerine de sapıklık hak oldu. Onlar, Allah'ı bırakıp şeytanları dost edinmişlerdi. Bir de kendilerinin hidayet üzere olduklarını sanırlar.
  ...... kendilerinin hidayet üzere olduklarını sanırlar.....

  Bu bilgiler onlari cokuse goturecektir.
  11.100. İşte bunlar o kentlerin/medeniyetlerin haberlerinden bir kısmı, anlatıyoruz sana. Kimi hâlâ ayakta onların, kimi kökünden biçilip gitmiştir
  11.101. Onlara biz zulmetmedik. Ama onlar kendilerine zulmettiler. Rabbinin emri geldiğinde, Allah'ı bırakıp da yakardıkları ilahları kendilerine hiçbir yarar sağlamadı. İlahları onların sadece hasar ve hüsranlarını artırdı.
  11.102. Rabbin zulme sapan kentleri/medeniyetleri çarptığı zaman, işte böyle çarpar. O'nun çarpması gerçekten korkunçtur, şiddetlidir.

  Gercek dindarlar,sadece VAHIYin delillerine uyarlar.
  11.103. Âhiret azabından korkan için bunda elbette ki bir ibret vardır. O, insanları bir araya getiren bir gündür. Görülesi bir gündür o!
  17.39. Bunlar, Rabbinin sana, hikmetten vahyetmiş olduklarıdır. Allah'ın yanına başka tanrı koyma ki, kınanmış ve kovulmuş bir halde cehenneme atılmayasın.

  Kur’an uyarilarina uymayanlara karsi,Allah cc Diyor ki;
  9.129. Eğer çekip giderlerse de ki: "Allah bana yeter. İlah yok O'ndan başka. Yalnız O'na dayandım ben; büyük arşın sahibi O'dur."


  VIII-) ALLAH’IN cc VELILERI

  Kur’an’a/ Allah’a (cc) uyanlara korku yoktur.
  10.62. Gözünüzü açın! Allah'ın velîleri için hiçbir korku yoktur. Tasaya da düşmezler onlar.

  Kimdir bu veliler?
  10.63. Onlar inanmış, takvaya sarılmışlardır.

  Yani iman edip gunahlardan sakinanlar. MUTTAKILER!- TAKVA SAHIBI MUMINLER!
  Keramet sahibi, gaybi bilen, mezarindan insanlarin sorunlarini cozen, dunya ve ahiret arasinda yolculuklar yapan, alemi Allah cc adina yoneten....
  FIRKALASMIS RABB’LER DEGIL!
  12.39. "Ey benim zından arkadaşlarım! Parçalara bölünüp FIRKALASMIS RABB’LER mi daha hayırlıdır, Vâhid ve Kahhâr olan Allah mı?"

  Muminler birbirleri icin velidirler.
  8.72. Onlar ki, inanıp hicret ettiler, mallarıyla, canlarıyla Allah yolunda cihat ettiler; onlar ki hicret edenleri barındırdılar, onlara yardım ettiler, işte onlar birbirlerinin velileridır. İman edip de hicret etmeyenlere gelince, hicret edecekleri vakte kadar size onların yönetiminden bir şey düşmüyor. Ama sizden dinde yardım isterlerse, sizinle aralarında antlaşma bulunan bir topluluk aleyhinde olmamak üzere, kendilerine yardım etmeniz gerekir. Allah, yapmakta olduklarınızı iyice görmektedir.
  ....Onlar ki, inanıp......
  ....onlar birbirlerinin velileridır.....

  Velinin pesine dusulmez.Veli kendini kurtaran kisi-muttakidir.
  7.3. Rabbinizden size indirilene uyun; O'nun berisinden birtakım velilerin ardına düşmeyin. Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!
  39.3. Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek, "Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

  Vahiye ragmen velilerin ardina dusenlere Allah cc diyor ki:
  18.(102) Küfre sapanlar, beni bırakıp da kullarımı veliler edineceklerini mi sandılar. Biz cehennemi bir konuk evi olrak inkârcılar için hazırladık.
  29.(41) Allah'ın berisinden veliler edinenlerin durumu, bir ev edinen dişi örümceğin durumuna benzer. Ve evlerin en güvensizi/en zayıfı elbette ki, dişi örümceğin evidir. Keşke bilselerdi!
  42.(6) O'nun berisinden veliler edinenlere gelince, onlar üzerine gözcü de Allah'tır. Sen değilsin onlara vekil.
  42.(9) Yoksa O'ndan başka veliler mi edindiler? Allah! O'dur gerçek dost. Ölüleri O diriltir. O her şeye güç yetirir.
  45.(10) Arkalarından cehennem! Kazanmış oldukları da Allah dışında edindikleri veliler de onlara hiçbir yarar sağlamayacaktır. Çok büyük bir azap vardır onlar için.

  Allah cc disinda VELI edinerek Kur’an’i inkar edenlerin amelleri YOK sayilacak.
  18. 100. O gün, cehennemi, inkârcılara öyle bir sunmuşuzdur ki!...
  18.101. Onlar, gözleri benim zikrim/Kur'anım karşısında perde içinde olan insanlardı. Dinlemeye dayanamıyorlardı.
  18.102. Küfre sapanlar, beni bırakıp da kullarımı veliler edineceklerini mi sandılar. Biz cehennemi bir konuk evi olrak inkârcılar için hazırladık.
  18.103. De ki: "Amelleri bakımından hüsrana en çok batanları size haber vereyim mi?"
  18.104. O kimselerdir ki, dünya hayatındaki çabaları boşa gitmiştir de onlar sanayileşmeyi/işi hâlâ güzel yaptıklarını sanırlar.
  18.105. Bunlar, Rablerinin ayetlerini ve O'na ulaşmayı inkâr etmişler de bütün amelleri boşa çıkmıştır. Bu yüzden kıyamet günü onlar için hiçbir ölçü tutturmayız/onlara hiçbir değer vermeyiz.
  18.106. İşte böyle! Cezaları cehennemdir. Çünkü nankörlük ettiler; ayetlerimi ve resullerimi eğlence aracı yaptılar.

  Cunku pesine dusulecek tek veli Allah cc dur!
  7.196. "Benim Velî'm, o Kitap'ı indiren Allah'tır. O, hayır ve barışı seven kulları koruyup gözetir."
  12.101. "Rabbim, sen bana mülk ve saltanattan bir nasip verdin. Olayların ve düşlerin yorumundan bana bir ilim öğrettin/olayların ve düşlerin yorumu konusunda beni eğittin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Benim dünyada da âhirette de Velî'm sensin! Beni müslüman/sana teslim olmuş olarak öldür ve beni barışsever hayırlı kullar arasına kat!"

  Onlar gercekte kendi heva hevesini ilah edinmistir.
  25. 43. İğreti arzusunu ilah edinen kişiyi gördün mü? Şimdi ona sen mi vekil olacaksın? 25.44. Yoksa sen bunların çoğunun işittiklerini, aklettiklerini mi sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, hatta yolca, hayvanlardan da şaşkındırlar.

  IX-) ALLAH’IN cc ALIMLERI

  1-KUR’AN’DA ILIM
  Kur’an’a gore Ilim Vahiy-Kitab-Kur’an dir!
  7.52. Yemin olsun ki, biz onlara, ilme uygun biçimde, ayrıntılı kıldığımız bir Kitap getirdik. İnanan bir topluluk için bir kılavuz, bir rahmettir o.
  13.36. Kendilerine kitap verdiklerimiz, sana indirilenle ferahlarlar. Ama hiziplerden bazıları onun bir kısmını inkâr ederler. De ki: "Bana, yalnız Allah'a kulluk etmem, O'na ortak koşmamam emredildi. Ben O'na yakarır, O'na davet ederim. Dönüşüm de O'nadır."
  13.37. İşte biz o Kur'an'ı Arapça bir hüküm kaynağı olarak indirdik. Eğer sana gelen ilimden sonra onların keyiflerine uyarsan, Allah'tan sana ne bir dost nasip olur ne de bir koruyucu.

  2.120. Sen onların öz milletlerine uymadıkça Yahudiler de Hıristiyanlar da senden asla hoşnut olmaz. De ki: "Allah'ın kılavuzluğu, erdirici kılavuzluğun ta kendisidir." İlimden sana ulaşan nasipten sonra bunların boş ve iğreti arzularına uyarsan, Allah katından ne bir dostun/destekçin olur ne de bir yardımcın.
  2.121. Kendilerine Kitap'ı verdiklerimiz onu, okunuşunun hakkını vererek okurlar. İşte onlar ona inanırlar. Onu inkâr edenlere gelince, onlar hüsrana uğrayanların da kendileridir.

  2.113.Yahudiler: "Hıristiyanlar hiçbir şey üzerinde değil." dediler. Hıristiyanlar da: "Yahudiler hiçbir şey üzerinde değil." dediler. Ve bunlar Kitap'ı da okuyup dururlar. İlimden nasibi olmayanlar da aynen onların sözleri gibi söz etti. Tartışmaya girdikleri şey hakkında, aralarında hükmü, kıyamet günü Allah verecektir.
  1- Yahudiler: "Hıristiyanlar................................ . ehl-i Kitap
  2-...... Ve bunlar Kitap'ı da okuyup dururlar....... ilim=kitap
  3- İlimden nasibi olmayanlar da.......................... ilimden nasipsiz=kitaptan nasipsiz
  4- ......aynen onların sözleri gibi söz etti.............. uc gurupta sapkinlikta birlesti

  2.145. Yemin olsun, Ehlikitap'a sen her türlü mucizeyi getirsen de onlar senin kıblene uymazlar; sen de onların kıblesine uymayacaksın. Onlar birbirlerinin kıblesine de uymazlar. Eğer sen, ilimden nasibin sana geldikten sonra onların boş ve iğreti arzularına uyarsan, işte o zaman kesinlikle zalimlerden olursun.
  1-...... Ehlikitap......................................... ..........................
  2-....... onlar senin kıblene uymazlar;..................................
  3-....... Eğer sen, ilimden nasibin sana geldikten sonra........ ilim=kitap geldikten sonra

  2-) ALIMLER;
  Allah’tan cc hakkiyla urperenler ILIM/ VAHIY EHLI alimlerdir.
  Fatir 28. Ayni sekilde, insanlardan, hayvanlardan, davarlardan da çesitli renklerde olanlar var. Kullari içinde Allah'tan ancak alimler/bilginler ürperir. Allah Azîz'dir, Gafûr'dur.

  ALLAH’IM KIM BU BILGINLER?
  29. Allah'in Kitabi'ni okuyanlar, namazi kilanlar, kendilerine verdigimiz riziklardan gizli ve açik infak edenler, asla batmayacak bir ticaret umabilirler.
  30. Çünkü Allah onlara ücretlerini tam ödeyecek, lütfundan onlara artirma da yapacaktir. Gafûr'dur O, çok affeder; Sekûr'dur, sükredenlere mutlaka karsilik verir.

  Gordugunuz gib:Kur'an'a gore beseri bilgin/alim;ILIM/KUR’AN OKUYUP ONA UYAN (namaz kilan-zekat veren...) insanlardir. YANI MUMINLERDIR.
  Yani ehl-i Kur'an
  yani Vahy ehli
  yani ilim ehli
  yani zikr ehli.

  3-) GERCEK ANLAMDA ALIM YALNIZ ALLAH’TIR

  2.32.Dediler ki: "Yücedir şanın senin. Bize öğretmiş olduğunun dışında bilgimiz yok bizim. Sen, yalnız Sen Alîm'sin, her şeyi en iyi şekilde bilirsin; Hakîm'sin, her şeyin bütün hikmetlerine sahipsin."

  Yakup as ve oglu Yusuf as ALIM olan ALLAH cc dur dediler!
  12.83. Yakub dedi ki: "Hayır, öyle değil, nefisleriniz sizi yine bir işe itmiş. Bana düşen yine güzel bir sabra sarılmak. Bakarsın Allah onların hepsini bana getirir. Çünkü Alîm olan O, Hakîm olan O'dur."
  ..... Alîm olan O....
  12.100. Ana-babasını tahtın üstüne çıkardı. Hepsi, Yûsuf'un önünde secde eder gibi eğildiler. Yûsuf dedi: "Babacığım, işte bu, benim önceden gördüğüm rüyanın yorumudur. Rabbim onu gerçekleştirdi. O, bana çok güzel lütuflarda bulundu, şeytan, benimle kardeşlerim arasına yamukluk soktuktan sora, O beni zındandan çıkardı. Sizi de çölden getirdi. Rabbim, dilediği şeyde çok ince lütuflar sergiliyor. Alîm olan O'dur, Hakîm olan O'dur."
  ..... Alîm olan O....

  12.76. Bunun üzerine Yûsuf öz kardeşinin heybesinden önce, öteki kardeşlerin heybelerini aramaya başladı. Nihayet su kabını, öz kardeşinin heybesinden çıkardı. Yûsuf'a böyle bir tuzak öğretmiştik. Yoksa Yûsuf, Allah'ın dilemesi dışında, kralın dinine göre öz kardeşini alamazdı. Dilediklerimizi derece derece yükseltiriz biz. Her bilgi sahibinin üstünde bir başka bilen vardır.
  .... Her bilgi sahibinin üstünde bir başka bilen vardır.....

  Her bilenin ustunde bir baska bilen vardir.
  Allah cc nin ustunde bir baska bilen yoktur.
  Bilinenleri ve bilenleri O yaratir.Oyleyse.....

  4-) EHL-I SUNNET ALIMI YOKTUR.DUSUNURU VARDIR.TEFEKKUR EDENI VARDIR.

  Alim-Bilen, bilici.Bilgin. Tefekkür-Düşünme, düşünüş.
  2.164. Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah'ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.

  5-) Ehl-i sunnet dusunurleri/ alimleri Kur’an’la iman edenler arasinda hakem olamazlar. Onlarin zaten boyle bir iddaalari da yoktur!
  2.285. Resul, Rabbinden kendisine indirilene inanmıştır; müminler de. Hepsi; Allah'a, onun meleklerine, kitaplarına, resullerine inanmışlardır. Allah'ın resullerinden hiçbirini ötekinden ayırmayız. Şöyle demişlerdi: "Dinledik, boyun eğdik. Affet bizi, ey Rabbimiz. Dönüş yalnız sanadır."
  ...... "Dinledik, boyun eğdik”...........

  Kitap Allah cc adina hakemdir.
  6/114//Allah size Kitap'ı AYRINTILI kılınmış bir halde indirmişken, Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma.
  ........ Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım?.........

  Zaten eger ehl-i sunnet dusunurleri/ alimleri basvuru kaynagi ise;bunlar ruhban sinifi demektir.Bildiginiz gibi Isevilerin bu sapkinligi Kur’an’la yikilmistir.

  Ehl-i sunnet dusunurlerinin boyle bir iddaasi da yoktur. Cunku onlar Kitabin anasinin MUHKEM/saglamlastirilmis acik ayetlerden olustugunu bilir.

  [12/1//Elif, Lâm, Râ. O apaçık, apaydınlık Kitap'ın ayetleridir bunlar.
  15/1//Elif, Lâm, Râ. İşte sana o Kitap'ın ve açık anlatımlı Kur'an'ın ayetleri.

  Onlar Allah cc nun yeminine inanirlar.

  54/17//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!
  54/22//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?
  54/32//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!
  54/40//Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?!]

  Ehl-i sunnet dusunurleri gibi onlari okuyanlarda Allah cc.nun sozlerine guvenmeliler. Allah cc nun yanlis anlasilacak bir soz soylemeyecegine iman etmeliler. O iman edenleri/dileyenleri kandirmaz!


  X-) VAHIY RESULUN HAKKIDIR!
  Tasavvuf guruplari seyhlerininAllah’tan cc ilham/vahiy aldiklarini iddaa ederler. Itiraz edincede:”Ariya vahiy eden bize niye etmesin” diye mantik savunmasi yaparlar. Hatta arkadasinla konusur gibi Allah cc ile konustuklarini iddaa ederler.

  A-) VAHIY- RUH DEMEKTIR.
  42.51. Allah, bir insanla ancak vahiy yoluyla yahut perde arkasından konuşur; yahut da bir resul gönderir de kendi izniyle dilediğini vahyeder. Yüceler yücesi O'dur; hüküm ve hikmet sahibi O'dur.
  42.52. İşte böylece sana da emrimizden bir ruh vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle kılavuzladığımız bir nur yaptık. Hiç kuşkusuz, sen, dosdoğru bir yola kılavuzluk etmektesin.
  ...... emrimizden bir ruh vahyettik.....

  Vahy etmek: gizli konuşmak, bir bilgiyi gizli kalbe bildirmek, emretmek, ilham etmek
  Dini terim Vahiy etmek: Allah’ın cc kullarina teblig edilmesini dilediği şeyleri seçmiş olduğu peygamberlerine, icerigi resul disindaki kullarca bilinmeyen yollarla bildirmesidir.

  B-) VAHY PEYGAMBERIN HAKKIDIR.

  Bunun tanigida Allah cc dur.
  21.25. Senden önce gönderdiğimiz bütün peygamberlere, "Şüphesiz, benden başka hiçbir ilah yoktur. Öyleyse bana ibadet edin" diye vahyetmişizdir.
  4.163. Biz, tıpkı Nûh'a ve ondan sonraki peygamberlere vahyettiğimiz gibi sana da vahyettik. Biz İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a, torunlarına, İsa'ya, Eyyûb'e, Yûnus'a, Hârun'a, Süleyman'a da vahyettik. Dâvud'a da Zebur'u verdik.
  4.166. Şu da var ki, Allah sana indirdiğini, kendi ilmiyle indirdiğine tanıklık eder. Melekler de tanıklık ediyorlar. Zaten tanık olarak Allah yeter.

  Vahiy Ilahi kattan akil uyarilmasi yoluyla gelen bilgidir! Banada geliyor diyen:
  6.93. Allah'a karşı yalan uyduran veya kendine bir şey vahyedilmemişken, "Bana vahyolundu" diyen, ya da "Allah'ın indirdiğinin benzerini ben de indireceğim" diye laf eden kimseden daha zalim kimdir? Zalimlerin şiddetli ölüm sancıları içinde çırpındığı; meleklerin, ellerini uzatmış, "Haydi canlarınızı kurtarın! Allah'a karşı doğru olmayanı söylediğiniz, ve onun âyetlerinden kibirlenerek yüz çevirdiğiniz için bugün aşağılayıcı azap ile cezalandırılacaksınız" diyecekleri zaman hallerini bir görsen!

  Resul Allah cc tarafindan Vahyin tebligine araci/elci edilen kuldur!
  20.13. "Ben seni (peygamber olarak) seçtim. Şimdi vahyolunacak şeyleri dinle."

  Resul teblig etmesi FARZ edilen vahiyi alir. Resule verilen Vahiy yalniz Resulun degil, BUTUN SUURLULARINDA UYMASI FARZ OLAN ILIMDIR./BILGIDIR!

  7.68. "Rabbimin vahyettiklerini size tebliğ ediyorum. Ben sizin için güvenilir bir nasihatçıyım."
  7.62. "Ben size Rabbimin vahyettiklerini tebliğ ediyorum ve size nasihat ediyorum. Sizin bilmediğiniz şeyleri de Allah tarafından gelen vahiy ile biliyorum."
  13.30. (Ey Muhammed!) Böylece seni, kendilerinden önce nice ümmetlerin geçmiş olduğu bir ümmete gönderdik ki, onlar Rahmân'ı inkar ederken sana vahyettiğimizi kendilerine okuyasın. De ki: "O, benim Rabbimdir. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben yalnız O'na tevekkül ettim, dönüşüm de yalnız O'nadır."

  C-) TEBLIG AMACLI OLMAYAN VAHIYLER!
  Digerleri yalniz kendilerini ilgilendiren/ TEBLIG EDILMEYEN Vahiy alir.Yani Nübüvvet ve Risaletin gereği olan imtahana muhatap varliklarin (insan ve cinlerin) uymasi icin tebligi gereken vahy gibi değildir,..

  a-) Ornegin her ARI gelen Vahiyi alir uygular. Bu vahiyi diger arilara TEBLIG ETMEZ
  16.68. Rabbin, balarısına şöyle vahyetti: "Dağlardan evler edin, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan da..."
  16.69. "Sonra, meyvaların her türünden ye de boyun bükerek Rabbinin yollarına koyul." Onun karıncıklarından, renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, insanlar için onda şifa vardır. Derin derin düşünen bir topluluk için, bunda kesin bir mucize var.

  b-) Allah cc yere ve goge de Vahiy eder. Yer ve gok bunlari baskalarina TEBLIG edemez.
  Onlarin verilen isi yapmalari ile ilgilidir. Teblig edemezler.
  41.11. Sonra buhar/duman halindeki göğe yöneldi de ona ve yerküreye şöyle seslendi: "İsteyerek veya istemeyerek gelin!" Onlar şöyle dediler: "İsteyerek geldik!"
  ... Isteyerek veya istemeyerek itaat edin...

  Ornegin yerin anlatmasi ancak mahserde ahiret sahitligidir.
  99.4. İşte o gün yerküre, tüm haberlerini söyler/anlatır.
  99.5. Çünkü Rabbin ona vahyetmiştir.
  99.6. O gün insanlar, yapıp ettikleri kendilerine gösterilsin diye kümeler halinde ortaya fırlayacaklardır.

  c-) Allah cc Resullerin annelerine de Vahiy etti. Onlar asla bu Vahiyleri TEBLIG emrine mazhar olmadi,olmazdi da. Cunku TEBLIGE yonelik Vahiy/ Ilahi bilgi/ Ilim Resulun hakkidir.Ve Resuller hep erkeklerdendir.
  12.109. Senden önce gönderdiklerimiz de kentler halkından kendilerine vahyettiğimiz bazı erlerden başkası değildi. Yeryüzünde dolaşmadılar mı ki, onlardan öncekilerin akıbeti nice oldu görsünler. Elbette ki âhiret yurdu sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllarınızı kullanmayacak mısınız?"
  .... kendilerine vahyettiğimiz bazı erlerden başkası değildi.....

  -Musa as’in annesine Vahiy etti.
  20.38. Hani, annene vahyedileni şöyle vahyetmiştik:
  20.39. "Onu tabuta koyup ırmağa bırak! Irmak onu sahile götürsün ki, benim de düşmanım, onun da düşmanı olan biri onu alsın. Üzerine kendimden bir sevgi bıraktım ki, gözümün önünde yetiştirilesin."

  -Isa as’in annesine Vahiy etti
  3.42. Bir de melekler şöyle demişlerdi: "Ey Meryem, Allah seni seçti. Seni tertemiz kıldı ve seni âlemlerin kadınları üstüne yüceltti."
  3.43. "Ey Meryem, Rabbinin huzurunda saygıyla el bağla. Secdeye kapan ve rükû edenlerle birlikte rükû et!"

  Meryeme gelen RUH insan seklinde geldi!
  19.17. Onlarla arasına bir perde çekmişti. Biz de ruhumuzu ona göndermiştik de o kendisine sapasağlam bir insan şeklinde görünmüştü.
  19.18. Meryem demişti: "Ben senden, Rahman'a sığınıyorum. Takva sahibi biriysen dikkatli ol."
  19.19. Ruh dedi: "Ben, sadece Rabbinin elçisiyim. Sana tertemiz bir oğlan bağışlamak için buradayım."
  19.25. Altından ona şöyle seslendi: "Tasalanma, Rabbin senin alt yanında bir su arkı vücuda getirdi."
  19.25. "Hurma ağacının kütüğünü kendine doğru salla, üzerine olgun, taze hurma dökülecektir."
  19.26. "Artık ye, iç. Gözün aydın olsun. Eğer insanlardan birini görürsen şöyle söyle: 'Ben Rahman için oruç adadım. Onun için bugün, insan cinsinden hiç kimseyle konuşmayacağım."

  Meryeme konusmama yasagi koydu./ teblig yasagi konuldu O bebegi eliyle isaret etti.
  19.29. Meryem, çocuğa işaret etti. Dediler: "Beşikteki bir sabiyle nasıl konuşuruz?"

  Isa as’in havarilerine gelen Vahiy yine kendi imanlari ile ilgilidir.Teblige yonelik degil.
  5.111. Havarilere şunu vahyetmiştim: "Bana ve resulüme iman edin." Şöyle demişlerdi: "İman ettik, sen de tanık ol ki biz, müslümanlarız/Allah'a teslim olanlarız!"

  Meleklere yapilan Vahiy onlarin yapacagi islerle sinirlidir.
  8.12. Rabbin, meleklere şöyle vahyediyordu: "Ben sizinle beraberim. İmanı olanları sağlamlaştırın. İnkâr edenlerin kalpleri içine korku salacağım; vurun boyunların üstüne, vurun onların her parmağına."

  Melek seytana verilen Vahiyde isini yapmasina yoneliktir.Ve seytan isini yaparken muhatablarina kendisine verilen Vahiyi TEBLIG etmez
  17/62//Yine dedi: "Şu benden üstün kıldığına bir baksana! Yemin olsun, eğer beni kıyamet gününe kadar ertelersen, onun soyunu, pek azı hariç, hükmüm altına alacağım."
  17/63//Allah buyurdu: "Defol git! Onlardan kim sana uyarsa, cezanız cehennem olacaktır. Ne de mükemmel ceza."
  17/64//"Onlardan güç yetirdiğini sesinle yerinden oynat. Atlıların ve yayalarınla yaygara çıkarıp üzerlerine çullan. Mallarda, evlatlarda onlara ortak ol, onlara habire vaatte bulun." Şeytan onlara bir aldanıştan başka ne vaat eder ki?!

  Onun tebligi vesvese dir.
  58/10//Fısıltı, inananları kederlendirmek için ancak şeytandan gelir. Bununla birlikte o, Allah'ın izni olmadıkça inananlara hiçbir zarar veremez. Müminler sadece Allah'a güvenip dayansınlar!


  XI-) SONUCTA
  Iman edenlere Allah’tan cc baska yardim/ sefaat edecek yoktur!
  11.112. O halde sen, emrolunduğun gibi dosdoğru yürü! Seninle birlikte tövbe edenler de... Sakın aşırılık edip azmayın! O, yapmakta olduklarınızı görüyor.
  11.113. Zulmedenlere eğilim göstermeyin! Yoksa ateş sizi sarmalar. Allah'tan başka dostlarınız kalmaz, size yardım de edilmez.
  11.121. İnanmayanlara de ki: "Yapabildiğinizi yapın, biz de işimizi yapıyoruz."

  Razi,XVII,160-162 hitabet Resule......................
  10.94. (Muhammed!) Şayet sen, sana indirdiğimizden kuşkulanmakta isen, senden önce kitabı okuyanlara sor. Yemin olsun, hak sana Rabbinden gelmiştir. O halde, sakın kuşkulananlardan olma!
  95. Ve sakın ayetlerimizi yalanlayanlardan olma, yoksa hüsrana düşenlerden olursun.
  96. Aleyhlerine Rabbinin kelimesi hak olanlar iman etmezler;
  97. Tüm ayetler onlara gelse bile. Ta, o korkunç azabı görünceye kadar.
  ..... iman etmezler.......... . Tüm ayetler onlara gelse bile..............................................

  Kur’an uyarilarina uymayanlara karsi,Allah cc Diyor ki;
  15.96. Allah ile beraber başka tanrılar benimseyenler yakında bilecekler.
  15.97. Yemin olsun ki, onların söyledikleri yüzünden senin göğsünün daraldığını biliyoruz.
  15.98. Şimdi sen, Rabbine hamt ile tespih et ve secde edenlerden ol!
  15.99. Sana şaşmaz ve kesin bilgi gelinceye kadar Rabbine ibadet et!

  Tebligi guzel ogutle,sabirla yap ve teblige uy!
  16.125. Rabbinin yoluna hikmetle, güzel öğütle davet et ve onlarla, en güzel olan neyse o yolla mücadele et. Şüphe yok ki Rabbin, kendi yolundan sapanları en iyi bilendir. Ve O, gerçeğe kılavuzlananları da en iyi bilendir.
  16.127. Sabret! Senin sabrın da Allah'ın yardımıyladır. Onlar için tasalanma! Kurmakta oldukları tuzaklar yüzünden de telaşlanma!
  16.128. Hiç kuşkusuz, Allah, sakınanlar ve güzel düşünüp güzel iş yapanlarla beraberdir.

  10.64. Dünya hayatında da âhirette de müjde vardır onlara. Allah'ın kelimelerinde değişme/değiştirme olmaz. İşte budur o büyük kurtuluş.
  ..... Allah'ın kelimelerinde değişme/değiştirme olmaz.....
  ..... Allah'ın kelimelerinde değişme/değiştirme olmaz.....
  ..... Allah'ın kelimelerinde değişme/değiştirme olmaz.....

  UNUTMAYALIM KI;

  Bize verilen emir Allah cc na teslim olmaktir.
  17.72. Bu dünyada kör olan, âhirette de kördür. Yolca da daha sapıktır o.
  21.108. De ki: "Bana şu vahyediliyor: "Tanrınız ancak bir tek tanrıdır. Peki, siz, müslümanlar/Allah'a teslim olanlar mısınız?"
  27. 91. "Ben sadece, bu beldenin Rabbine kulluk etmekle emrolundum. Orayı saygıya layık kılmıştır O. Her şey O'nundur. Ben, müslümanlardan/Allah'a teslim olanlardan olmakla emrolundum."

  Ve bu teslimiyetin yolu Kur’an okuyup ogrenip uymaktan gecer!
  27.92. "Ve Kur'an okumakla emrolundum. Artık kim yola gelirse kendi nefsi için gelir. Sapmışa gelince, böylesine de ki: 'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!"

  Oyleyse yapilacak is:
  25. 52. Artık inkârcılara boyun eğme, onlara karşı Kur'an ile zorlu bir cihat aç.  Allah’a (cc) emanet olun!

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  ALLAH cc DIYOR KI: VII- FIRKALASMIS RABLER!-2

  Selam

  Konuya devam edelim!...
  ________________________________________
  5-) Ulema olunce sehittir dediler ve....

  Bazilarida ulemalarinin sehit sayilacagini,(Allah cc nun haklarindaki hukmunu nerden duydularsa) dolayisiyla DIRI olduklarini, dunya hayatina mudahale ettiklerini iddaa edip 2.154 ayetini delil getirirler.
  2.154. Allah yolunda öldürülenler için "ölüler" demeyin. Tam aksine, onlar dirilerdir ama siz farkında olmazsınız.
  ... siz farkında olmazsınız...

  Farkina varmasi imkansiz olan kimler?
  Once Muhammed as.-sonra sahabeler-ensar ve diger inananlar!
  Oyleyse ulema nasil farkinda olacak/ ulemayi nasil fark edecekler.

  Ayni baglamda
  3.169. Allah yolunda öldürülmüş olanları ölüler sanma sakın. Hayır! Onlar diridirler. Rablerinin katında rızıklandırılıyorlar

  Yani artik o boyutta yasamlarini surduruyorlar.Yani dunyadan degil orada/ Rablerinin katında rızıklandırılıyorlar....
  Bu kullar insanlari ne duyarlar, ne dualarina icabet ederler ne de cevap verebilirler. Zora dusenleri kurtarmaya gucleri yetmez! Onlar zaten boyle bir iliskiyide ahirette yalanliyacaklar.
  46.3. Gökleri ve yeri ve ikisi arasındakileri hak olarak ve belirlenmiş bir süre için yarattık biz. Küfre batanlarsa uyarılmış oldukları şeyden yüz çevirmektedirler.
  46.4. De ki: "Allah dışında yakarmakta olduklarınızı gördünüz mü? Gösterin bana, yerden neyi yarattılar onlar? Yoksa göklerde bir ortaklıkları mı var? Eğer doğru sözlü kişiler iseniz bundan önceki bir kitap, yahut bir bilgi kalıntısı getirin bana!"
  46.5. Kıyamet gününe kadar kendisine cevap vermeyecek birilerine, Allah'ın berisinden yalvarıp durandan daha sapık kim vardır? Ve o yalvardıkları, onların yakarışından habersizdirler.
  46.6. İnsanlar, haşredilmek üzere toplandığında, o taptıkları onlara düşman olurlar; onların ibadetlerini de inkâr ederler.

  Zaten butun resuller bu inanci yalanlamislardir.
  NUH!
  10.71. Onlara Nûh'un haberini de oku! Hani, toplumuna şöyle demişti: "Eğer benim konumum ve Allah'ın ayetlerini hatırlatmam size ağır geliyorsa artık ben, Allah'a dayandım. Siz de ortaklarınızla bir araya gelip işinize bakın. Yapacağınız şey size bir kaygı da vermesin, hükmünüzü bana uygulayın. Ve bana fırsat da vermeyin."
  10.72. "Yüz çevirdiyseniz çevirin. Ben sizden bir ücret istemedim. Benim ücretim, Allah'tan gelecektir. Bana, müslümanlardan/Allah'a teslim olanlardan olmam emredildi."
  10.104. De ki: "Ey insanlar, benim dinimden kuşkuda iseniz, ben sizin Allah'ın berisinden kulluk ettiklerinize kulluk etmeyeceğim. Tam aksine ben, sizin canınızı alacak olan Allah'a kulluk edeceğim. Bana, müminlerden olmam emredildi."
  10.105. Şu da emredildi: "Yüzünü, bir hanîf olarak dine çevir. Sakın müşriklerden olma!"
  10.106. "Allah'ın berisinden, sana yarar sağlamayacak ve zarar veremeyecek şeylere yakarma! Eğer bunu yaparsan mutlaka zalimlerden olursun."
  10.107. Allah sana bir zarar dokundurursa, onu kaldıracak olan başkası değil, yine O'dur. O sana bir hayır dilerse, O'nun lütfunu reddedecek yoktur. Kullarından dilediğini lütfuyla nasiplendirir. Gafûr'dur O, Rahîm'dir.
  10.108. De ki: "Ey insanlar! Şu bir gerçek ki hak size Rabbinizden gelmiştir. Artık doğruya yönelen kendi benliği için yönelir; sapan da kendi benliği aleyhine sapar. Ben sizin üzerinize vekil değilim."
  10.109. Sana vahyedilene uy ve Allah hüküm verinceye kadar sabret. O, hâkimlerin en hayırlısıdır.
  AMENNA!....

  HUD!
  11.50. Âd'a da kardeşleri Hûd'u gönderdik. Dedi ki: "Ey toplumum! Allah'a kulluk edin. Sizin O'ndan başka ilahınız yok. Siz sadece uydurmalara bel bağlamışsınız."
  11.53. Dediler ki: "Ey Hûd! Bize hiçbir kanıt getirmedin. Senin sözünle ilahlarımızı terk edecek değiliz. Zaten biz sana inanmıyoruz."
  11.54. "Sadece şunu söylüyoruz: 'İlahlarımızdan biri seni kötü çarpmış." Hûd dedi: "Ben Allah'ı tanık tutuyorum, siz de tanık olun ki, ben sizin Allah'a ortak yaptıklarınızdan uzağım."
  11.55. "Allah dışındaki tanrılarınızdan uzağım. Hadi, hep birlikte bana tuzak kurun, bana hiç göz açtırmayın."
  11.56. "Ben, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a dayanıp güvendim. Hiçbir canlı yoktur ki O, onu perçeminden yakalamış olmasın. Hiç kuşkusuz benim Rabbim dosdoğru bir yol üzerindedir."
  11.57. "Eğer yüz çevirirseniz ben, bana gönderilen şeyi size tebliğ etmiş bulunuyorum. Rabbim, yerinize başka bir topluluk getirir ve siz O'na hiçbir şekilde zarar veremezsiniz. Kuşkusuz benim Rabbim her şey üzerinde bir Hafîz'dir; kollar, gözetir."

  SALIH!
  11.61. Dedi ki: "Ey toplumum! Allah'a kulluk edin. Sizin O'ndan başka ilahınız yok. Sizi topraktan oluşturan ve size orada ömür geçirten O'dur. Artık O'ndan af dileyin, O'na dönün. Rabbim Karîb'dir, bize çok yakındır; Mucîb'dir, bize cevap verir."
  11.62. Dediler ki: "Ey Sâlih! Sen bundan önce, aramızda aranan/ümit beslenen bir kişi idin. Şimdi kalkmış, atalarımızın kulluk ettiklerine kulluk etmemizi mi yasaklıyorsun? Gerçek şu ki biz, bizi çağırdığın şey hakkında kafaları karıştıran bir kuşku içindeyiz."
  11.63. Dedi ki: "Ey kavmim! Hiç düşündünüz mü? Ya ben Rabbimden bir beyyine üzerindeysem, bana kendisinden bir rahmet sunmuşsa! Bu durumda ben O'na isyan edersem, bana Allah'a karşı kim yardım eder? Sizin bana, yıkım ve hüsranı artırmak dışında bir katkınız olamaz."

  SUAYB!
  11.84. Medyen'e, kardeşleri Şuayb'ı göndermiştik. Dedi ki: "Ey toplumum! Allah'a kulluk edin. O'ndan başka tanrınız yok sizin. Eksik ölçüp yanlış tartmayın. Sizi nimet-bereket içinde görüyorum, ama sizin için sarıp kuşatan bir günün azabından da korkuyorum."
  11.87. Dediler ki: "Ey Şuayb! Namazın/duan mı emrediyor sana, atalarımızın tapar olduğunu terk etmemizi yahut mallarımızda dilediğimiz gibi davranmaktan vazgeçmemizi? Esasında sen; gerçekten yumuşak huylu, olgun bir insansın."
  11.88. Dedi: "Ey toplumum! Ya ben Rabbimden bir beyyine üzerindeysem, bana, lütfundan güzel bir rızık vermişse!... Size yasakladığım şeylerde, size söylediğimin aksine davranmak istemiyorum. Gücüm ölçüsünde barış ve iyilikten başka bir şey de istemiyorum. Başarım ancak Allah'ın desteğiyledir. Yalnız O'na güvendim ben, yalnız O'na yöneliyorum."

  6-) Vahiyin butun aciklamalarina ragmen sapanlar ne olacak?
  11.18. Yalan düzerek Allah'a iftira edenden daha zalim kim var? Onlar Rablerine arz edilecekler. Tanıklar diyecekler ki: "İşte bunlardır Rableri hakkında yalan uyduranlar."

  Herkes duysun ki, Allah'ın laneti zalimler üstünedir.
  11.19. O zalimler ki, Allah'ın yolundan alıkoyar, o yolu yamultmak isterler. Onlar, âhireti de inkâr ederler.

  Yani ahirette Maliki yevmiddin degil seriki yevmiddine inanirlar.Allah’in cc izni ile calisan (!) Rabb edindiklerinin sefaatlerinin kendilerini Allah cc nun azabindan koruyacagina inanirlar. AMA Allah cc Diyor ki:
  11.20. Bunlar yeryüzünde kimseyi âciz bırakamazlar. Allah'tan başka hiçbir dostları da yoktur. Onlara azap kat kat verilecektir. Hem işitmeye güçleri yetmiyordu hem de göremiyorlardı.
  11.21. İşte bunlardır öz benliklerini hüsrana uğratanlar. İftira için kullandıkları şeyler de kendilerini bırakıp kaybolmuştur.
  11.22. Hiç kuşku yok ki bunlar, âhirette de hüsranın en beterine uğrayanlar olacaklardır.

  Bu gizli sirk onlari cehenneme yolliyacak
  50.24. Siz, ikiniz! Tüm nankörleri, inatçıları cehenneme atın!
  50.25. Durmadan hayrı engelleyeni, azgını, işkilciyi...
  50.26. O ki, Allah'ın yanına başka bir ilah koydu. Artık atın onu, o şiddetli azabın içine!
  50.27. Yoldaşı dedi ki: "Rabbimiz, onu ben azdırmadım. Onun kendisi, dönüşü olmayan bir sapıklık içindeydi."

  Allah cc Kur’an’da bu inanca meydan okuyor.
  5.52. Bir gün Allah şöyle diyecektir: "O bir şey zannettiğiniz ortaklarımı çağırın!" Hemen çağırdılar ama onlar kendilerine cevap vermedi. Biz onların aralarına tehlikeli bir uçurum/yıkıcı bir düşmanlık koyduk.
  5.53. Suçlular, ateşi gördüler de onun içine düşeceklerini anladılar; fakat ondan kaçıp kurtulmaya bir yol bulamadılar.

  7-) Vahiye teslim olan ne yapmali?

  Teblige devam etmeli
  50.43. Biz, evet biz hayat veriyoruz, biz öldürüyoruz. Ve dönüş yalnız bizedir.
  50.44. O gün, yer çatır çatır yarılıp onlardan çabucak uzaklaşır. Bu yalnız bizim için kolay olan bir haşretmedir.
  50.45. Biz onların neler söylediklerini çok iyi biliyoruz. Sen onların üstüne bir zorba değilsin. O halde, benim tehdidimden korkanlara sadece Kur'an'la öğüt ver.
  AMENNA!...

  Gecici bocalamalara kapilmamali
  11.71. Orada dikilmekte olan karısı güldü. Bunun üzerine ona İshak'ı müjdeledik, İshak'ın arkasından da Yakub'u.
  11.72. "Vay başıma, dedi. Doğuracak mıyım ben? Kendim bir kocakarı, kocam bir ihtiyar. Gerçekten şaşılacak şey bu."
  11.73. Dediler ki: "Allah'ın emrine mi şaşıyorsun? Allah'ın rahmeti ve bereketleri üzerinizdedir ey ev halkı! O Hamîd'dir, Mecîd'dir."

  Onlari dost edinmemeli
  4:144 - Ey iman edenler! Müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinizde Allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?

  8-)Ehl-i Kitap sapanlarina karsi ne yapacagiz?
  3.59. Allah katında İsa'nın durumu, Âdem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona "Ol!" dedi.Artık o, olur.
  3.60. Hak, Rabbindendir.O halde, kuşku duyanlardan olma.
  3.61. Sana ilimden bir nasip geldikten sonra, hak konusunda seninle tartışana de ki: "Gelin; oğullarımızı ve oğullarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, öz benliklerimizi ve öz benliklerinizi çağıralım, mübâhele edelim de Allah'ın lanetini yalancılar üzerine salalım."
  3.62. İşte, gerçek kıssanın ta kendisi budur. Allah'tan başka ilah yoktur. Ve Allah, elbette Azîz'dir, elbette Hakîm'dir.
  3.63. Eğer yüz çevirirlerse, hiç kuşkusuz Allah, bozguncuları çok iyi bilmektedir.
  3.64. De ki: "Ey Ehlikitap! Sizin ve bizim aramızda aynı olan şu söze gelin: "Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim, O'na hiçbir şeyi ortak koşmayalım. Allah'ın berisinden birbirimizi rabler edinmeyelim!" Eğer yüz çevirirlerse şöyle söyle: "Tanık olun, biz müslümanlarız/Allah'a teslim olanlarız!"
  ELHAMDULILLAH!....

  Onlar artik Allah’a donecekleri gune teslim edilmislerdir.
  10.68. "Allah çocuk edindi!" dediler. Hâşâ! Allah bundan arınmıştır! O Ganî'dir, hiçbir şeye muhtaç olmaz! Göklerdekiler de yerdekiler de O'nundur. Elinizde, söylediğinize ilişkin hiçbir kanıt yok. Allah hakkında bilmediğiniz şeyi mi söylüyorsunuz?
  10.69. De ki: "Allah hakkında yalan düzüp iftira edenler iflah etmeyeceklerdir!"
  10.70. Dünyada biraz nimetlenme, ardından dönüşleri bize! Sonra biz, inkâr ettikerinden ötürü şiddetli azabı onlara tattıracağız.


  II-) BATINI ANLAMI VAR DIYENLER

  Bazi kullar:Kur’an’in ayetlerinin zahir/gorunen sekliyle anlamlarinin Allah cc nun kullarina iletmek istedigi gercek anlamlari olmadigi inancidir. Kur’an ayetlerinin birde batini/gizli anlamlari oldugu ve bunuda seyh,mevlana,rabbani,efendi adini verdikleri evliyalarin bildigi inancinda dirlar!Iste bu kisiler Kur’an ayetlerinin anlamlarina fetis,menkibe vb kullanarak degistirirler.
  6.114. Allah size Kitap'ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma.
  6.115. Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. En iyi işiten, en iyi bilendir O.
  ....... doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır.....
  ....... sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur......

  Onlar surekli Kur’an’dan suphe icindedirler. .(Aslinda soyle demek istedi....vb.)
  Ehl-i ilim/Kur’an sahibi ve Kur’an’dan suphe eden
  22. 54. Kendilerine ilim verilenler onun, senin Rabbinden bir hak olduğunu bilsinler, ona inansınlar da kalpleri ona saygı duysun diye böyle yapılmıştır. Şu bir gerçek ki Allah Hâdî'dir, iman edenleri dosdoğru yola mutlaka ulaştıracaktır.
  22.55. İnkâr edenler ise kıyamet ansızın başlarına patlayıncaya kadar, yahut kısır bir günün azabı kendilerine gelip çatıncaya kadar, o Kur'an'dan yana kuşku içinde olmaya devam edecekler.

  Yerin ve goklerin melekutu ile ilgili bilgiler Allah cc nezdindedir. Kullar bu bilgilere asla ulasamazlar. Var olduguna inananlar/var gibi yapanlarin sonu azaptir.
  22.70. Bilmedin mi ki; Allah gökte ne var, yerde ne varsa hepsini bilir. Bunların tümü bir kitaptadır. Bütün bunlar Allah için çok kolaydır.
  22.71. Allah'tan ayrı olarak, hakkında O'nun hiçbir kanıt indirmediği şeye kulluk ediyorlar. Kendilerinin de onunla ilgili bir ilmi yoktur. O zalimlerin yardımcısı olmayacaktır.

  Onlara ayetleri okursaniz batinisi var diye sizi dinlemezler.
  22.72. Onlara açık-seçik ayetlerimiz okunduğunda, o küfre sapanların yüzlerinde bir hoşnutsuzluk/yadsıma görürsün. Kendilerine ayetlerimizi okuyanlara saldıracak olurlar. De ki: "Size şu yaptığınızdan daha kötü bir şey haber vereyim mi: Ateş! Allah onu inkârcılara vaat etmiştir. Ne kötü dönüş yeridir o!"

  Onlar Kur’an’in dedigini birakip;Kur’an aslinda sunu soylemek istedi diyenlerin pesinden gittiler
  13.33.Allah'a ortaklar tanıdılar. Peki, her benliğin yaptığı işin başında duranla bunlar bir mi? De ki: "Onları isimlendirin. Yoksa siz Allah'a, yeryüzünde bilmediği birşey mi haber veriyorsunuz? Yoksa, anlamsız bir laf mı ediyorsunuz?" Hayır, küfre sapanlara, tuzakları süslü gösterildi de yoldan döndürüldüler. Allah'ın şaşırttığına kılavuzluk edecek yok.
  ... siz Allah'a, yeryüzünde bilmediği birşey mi haber veriyorsunuz?...

  49.16. De ki: "Siz Allah'a dininizi mi öğretiyorsunuz? Oysaki Allah, gökte ne var, yerde ne var hepsini bilir. Allah her şeyi çok iyi bilmektedir."
  ... Allah'a dininizi mi öğretiyorsunuz?....

  Bu yuzden muslumanlar kendi inanclarini Kur’an isiginda analiz etmeleri gerekir. Eger yorumsuz ayetlerle uyum saglayan bir iman cizelgeleri varsa problem yoktur. Ama tevillerle, ayet cimbizlamalari ile fetislerle kelimeleri istedikleri anlamdakilerle degistirerek donatilan ayetler, imanlariyla uyum sagliyorsa artik TEVBE zamani gelmistir. Cunku
  10.64. Dünya hayatında da âhirette de müjde vardır onlara. Allah'ın kelimelerinde değişme/ değiştirme olmaz. İşte budur o büyük kurtuluş.
  ... Allah'ın kelimelerinde değişme/değiştirme olmaz........

  Onlar ayetlerin acik-secik olmadigi inancinda olduklarindan boyle yaparlar.AMA!
  10.74. Nûh'un ardından birçok resulleri daha toplumlarına gönderdik. Onlara açık-seçik kanıtlar getirdiler. Ama onlar daha önceden yalanladıkları şeye bir türlü inanmadılar. Azgınlığa sapanların kalplerini biz, işte böyle mühürleriz.
  ..... ardından birçok resulleri daha toplumlarına gönderdik....
  .... Onlara açık-seçik kanıtlar getirdiler......

  Onlar Kitabin batini/gizli anlami var derler.Allah cc ise tersini buyurur.
  26. 1. Tâ, Sîn, Mîm.
  26.2. İşte sana gerçeği apaçık gösteren Kitap'ın ayetleri...

  27. 1. Tâ, Sîn. İşte bunlar Kur'an'ın ve açık-seçik beyanda bulunan Kitap'ın ayetleridir.
  27. 2. Müminlere bir kılavuz ve muştudur o.

  Kime acik-secik kilavuzluk eder?
  27. 3. O müminler ki, namazı/duayı yerine getirirler, zekâtı verirler. Ve âhirete tam bir biçimde inananlar da onlardır.

  Kitap inananlarin besere muhtac edilmemeleri icin/ onlari Rabb etmemeleri icin once ACIK/ ANLASILIR hale getirilmis; sonrada DETAYLARI verilmistir.
  11.1. Elif, Lâm, Râ. Hakîm ve Habîr olandan bir kitaptır ki bu, ayetleri önce muhkem kılınmış, sonra ayrıntılı hale getirilmiştir.
  11.2. Ki başkasına değil, yalnız Allah'a ibadet edesiniz! Kuşkusuz, ben size O'ndan gelen bir uyarıcı ve müjdeciyim.

  Inananlarin hesaba cekecek zatin Allah cc oldugu hatirlatilip tevbelerini edip tekrar Allah’a cc/ Kur’an’a donmeleri istenmistir.
  11.3. Af dileyin Rabbinizden; sonra da tövbe ile O'na yönelin ki, belirlenmiş bir süreye kadar sizi güzel bir nimetle nimetlendirsin ve her farklı derece sahibine hak ettiği ödülü versin. Eğer yüz çevirirseniz, o takdirde sizi büyük bir günün azabıyla korkuturum.
  11.4. Yalnız Allah'adır dönüşünüz. Ve O, herşeye Kadîr'dir.
  ......... Yalnız Allah'a......

  Ahireti kazanmaya yonelen inancli insanlar, Kur’an’in ayetlerindeki uyarilari: ”Ehl-i Kitaba- musriklere- kafirlere- fasiklara- munafiklara aittir bizi baglamaz” diyorlarsa artik seytanin yonetimine girmislerdir. Cunku kimin bu katagoride oldugu ahiret tartisinda belli olacaktir. Bu noktada asagidaki ayet cok manidardir!
  46.9. De ki: "Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahyedilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim."
  ... Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum.....
  .... Bana vahyedilenden başkasına da uymam........

  Yalniz Vahiye uyarak gayba tas atmayan Resul icin bu baglamda;
  10.15. Ayetlerimiz onlara açık-seçik parçalar halinde okunduğu zaman, bize ulaşmayı ummayanlar şöyle dediler: "Bundan başka bir Kur'an getir yahut bunu değiştir." De ki: "Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum. Rabbime isyan edersem, büyük bir günün azabından korkuya düşerim."
  ..... Ayetlerimiz onlara açık-seçik.....
  .... başka bir Kur'an getir......
  .... sadece bana vahyolunana uyuyorum.......
  PEKI AYETLERE RAGMEN ISRAR EDERSE
  ..... Rabbime isyan....

  Resul tabii ki bu soylemlerini Kur’an’a uyma emirlerine istinaden soylemistir.
  33/1//Ey Peygamber! Allah'tan kork ve küfre batmışlarla münafıklara boyun eğme! Kuşkusuz, Allah Alîm, ve Hakîm'dir.
  33/2//Rabbinden sana vahyedilene uy! Allah, yapmakta olduklarınızdan en iyi biçimde haberdardır.
  33/3//Allah'a dayanıp güven! Vekil olarak Allah yeter.

  Enteresan olan bu tur ayetleri okuyup inadina: Gelecekten GAYB haberleri veren eserler yapanlara tam biat eden,yani onlari Rabb’lestirenler yine dindar inancli insanlardir. Hele hele olmus salih kabul edilen kisilerin, dirilerin hayatina gaybi bilgilerle mudaheleleri bilgisi, tam anlamiyla tevhidin oldurulusudur. Ne yazik ki, bu bilinci dogruluyanlar yine dindar kesim icinde yer alan bazi guruplardir. Halbuki Kur’an bu yolu REDDETMISTIR. Ornek olarak Meryem oglu Mesih Isa as’in olumunden sonra ki ahiret hayatindaki sorgusuna bir bakalim.
  5/116//Allah şunu da söyledi: "Ey Meryem oğlu İsa! Allah'ın yanında beni ve annemi de iki tanrı olarak kabul edin diye insanlara sen mi söyledin?" İsa dedi: "Hâşâ! Tespih ederim seni. Hakkım olmayan bir şeyi söylemek benim haddime değildir. Eğer onu söylemişsem sen onu elbette bilirsin.Sen benim içimde olanı bilirsin ama ben Senin zatında olanı bilmem. Çünkü sen, evet sen, gaybları çok iyi bilensin!"
  5/117//"Onlara,Senin bana emrettiğin şu sözden başka bir şey söylemedim: 'Benim Rab’bim ve sizin de Rab’biniz olan Allah'a kulluk edin.' İçlerinde olduğum sürece üzerlerine tanıktım. Sen beni vefat ettirince üzerlerine yalnız sen gözetleyici oldun. Ve sen zaten her şey üzerinde bir Şehîdsin, bir tanıksın."
  ... İçlerinde olduğum sürece üzerlerine tanıktım...
  ... Sen beni vefat ettirince...
  ... üzerlerine yalnız sen gözetleyici oldun....
  [Allah cc tarafindan yaratilisi bile mucize olan bu dev Islam peygamberinin, olumunun bir dakika sonrasi icin bile ayrildigi dunyadan haberiYOK!]

  Ayni sekilde cinleri oldugunu bu sayede kayiplari buldugunu, gelecekten haberler verdigini, kisacasi GAYBA vakif oldugunu bildirenlerin kapilarinda ne yazik ki inancli kesimden insanlarla dolu! Hemde Kur’an’a ragmen! Bakin simdi:

  34.14. Sonunda, Süleyman için ölüm hükmünü verdiğimizde, onun ölümünü, değneğini yiyen dâbbetül arzdan/ağaç kurtçuğundan başkası onlara göstermedi. Süleyman yere yığılınca, açıkça anlaşıldı ki, eğer cinler gaybı bilmiş olsalardı, o alçaltıcı azap içinde bekleyip durmazlardı.
  .... eğer cinler gaybı bilmiş olsalardı,...

  Halbuki GAYB bilgisi Allah cc katindadir. Vahiyin gelen kisimlarinin icinde bize bildirildigi kadarina sahip oluruz.O yuzden resul gelecek ayetleri bekliyor.
  10.20. Şöyle derler: "Ona Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!" De ki: "Gayb, Allah'ın tekelinde. Hadi bekleyin; sizinle birlikte ben de bekleyenlerdenim."
  11.31. "Ben size demiyorum ki, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır. Ben gaybı bilmem. Ben bir meleğim de demiyorum. Ama gözlerinizin horlayarak baktığı kişiler için, 'Allah bunlara hiçbir hayır vermeyecek' diyemem. Onların benliklerinde neyin saklı olduğunu Allah daha iyi bilir. Başka türlü davranırsam kesinlikle zalimlerden olurum."
  12.102. İşte bunlar, sana vahyettiğimiz gayb haberlerindendir. Onlar birlikte karar verip tuzak kurarlarken sen yanlarında değildin.

  Zaten BATINI ahkam uzerine bilgilendirme bazi iman eden kisilerin GAYBA eristikleri iddaasidir ki, Kur’an bunu acikca REDDEDER!
  27. 75. Yerde ve gökte hiçbir gayb yoktur ki, açıklayıcı bir Kitap'ta olmasın.
  3.179. Allah, müminleri şu üzerinde bulunduğunuz halde bırakmayacaktır. Sonuçta pisi temizden ayıracaktır. Allah sizi gaybı bilir duruma da getirmeyecektir. Şu var ki Allah, resullerinden dilediğini seçer. O halde Allah'a ve resullerine inanın. Eğer inanır, korunursanız sizin için büyük bir ödül vardır....
  CUNKU;
  Allah, müminleri...........Allah sizi gaybı bilir duruma da getirmeyecektir...
  ..... Allah'a ve resullerine inanın.....
  AMENNA!........Rabb’ul alemin!

  11.123. Göklerin ve yerin gizli bilgileri Allah'a aittir. Tüm iş ve oluş O'na döndürülür. O halde O'na kulluk et, O'na dayanıp güven! Rabbin, yapmakta olduklarınızdan habersiz değildir.
  AMENNA!

  Bu yuzden Kur’an’da aciklanmayan Ilahi’ye yonelik bilgiler bizim icin GAYB olmaya devam edeceklerdir.
  11.49. İşte bunlar, sana vahyetmekte olduğumuz gayb haberlerindendir. Bundan önce onları sen de bilmiyordun, toplumun da... Artık sabırlı ol! Sonuç, takvaya sarılanlarındır.

  Zaten Kur’an bu yorumculardan/batini anlamlarla ayetleri saptiranlardan UZAKLAS diyor!
  10.39. Hayır, düşündükleri gibi değil. Onlar, ilmini kuşatamadıkları ve yorumu kendilerine hiç gelmemiş bir şeyi yalanladılar. Onlardan öncekiler de böyle yalanlamıştı. Bak da gör nasıl olmuştur zalimlerin sonu!
  ..... yorumu kendilerine hiç gelmemiş......
  10.40. İçlerinden buna inanacak var, inanmayacak var. Bozguncuları Rabbin daha iyi bilir.
  10.41. Seni yalanladılarsa şöyle söyle: "Benim yaptığım bana, sizin yaptığınız size. Siz benim yaptığımdan uzaksınız, ben de sizin yaptığınızdan uzağım."
  ... yaptığım bana, sizin yaptığınız size.....

  Simdi zahirisi degil batinisi esasdir diyenlere sorulacak soru sudur!
  Allah cc: Elcisinin elciliginde onu ve teblig yaptigi insanoglunu kandirmis midir?
  6.114. Allah size Kitap'ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma.
  6.115. Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. En iyi işiten, en iyi bilendir O.
  ... Rabbinin sözü hem doğruluk....
  .... Rabbinin sözü hem de adalet bakımından tamamlanmıştır...

  Bu konuda sahitligine vurulacak olan Allah’tir cc. O da Kur’an’i one surer.
  6.19. Sor: "Tanıklık bakımından hangi şey daha büyüktür?" De ki: "Benimle sizin aranızda Allah tanıktır. Bu Kur'an bana vahyolundu ki, onunla sizi ve ulaştığı herkesi uyarayım. Siz gerçekten Allah'ın yanında başka ilahların bulunduğuna tanıklık ediyor musunuz?" De ki: "Ben buna tanıklık etmiyorum." De ki: "O, sadece tek bir tanrıdır! Ve ben, sizin ortak tuttuğunuz şeylerden uzağım!"

  Inananlar Allah’a cc zaman zaman isyan ettiklerinin farkina bile varamazlar.
  10.17. Yalan düzerek Allah'a iftira eden yahut onun ayetlerini yalanlayan kişiden daha zalim kim var? Şu bir gerçek ki, suçlular iflah etmezler.

  Peki Allah’a cc yalan duzup,iftira etmek, ayetleri yalanlamak nasil bir seydir?
  Resullerin getirdigi ACIK KANITLAR/ ACIK AYETLER dir.Bunu resul anlar, resulun anladiginida alimler anlar bizde alimlerin dedigini yapariz anlayisi ve her mumin toplulugun alimlerinin ayrilmasi sonunda FIRKALSMIS RABB’lerle dolu bir beseri-Ilahi dini ortaya cikarir. Buda cahiliye donemi Kureysin dinidir.(bk. Allah cc Diyor ki-Kureysin ibadetleri)
  10.13. Yemin olsun ki, biz sizden önceki kuşakları, zulmettikleri ve resulleri kendilerine açık kanıtlar getirdiği halde inanmadıkları için, helâk ettik. Günaha batanlar topluluğunu biz böyle cezalandırırız.
  10.14. Sonra onların ardından yeryüzünde sizi halefler kıldık ki, nasıl iş yapacağınızı görelim.
  10.15. Ayetlerimiz onlara açık-seçik parçalar halinde okunduğu zaman, bize ulaşmayı ummayanlar şöyle dediler: "Bundan başka bir Kur'an getir yahut bunu değiştir." De ki: "Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum. Rabbime isyan edersem, büyük bir günün azabından korkuya düşerim."
  10.16. De ki: "Allah dileseydi, onu size okumazdım, onu size bildirmezdi de. Ondan önce içinizde bir ömür kalmıştım. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?"
  10.17. Yalan düzerek Allah'a iftira eden yahut onun ayetlerini yalanlayan kişiden daha zalim kim var? Şu bir gerçek ki, suçlular iflah etmezler.
  10.18. Allah'ın yanında bir de kendilerine zarar veremeyen, yarar sağlayamayan şeylere kulluk ediyorlar ve şöyle diyorlar: "Bunlar bizim Allah katındaki şefaatçılarımızdır." De onlara: "Allah'a, göklerde ve yerde bilmediği şeyleri mi haber veriyorsunuz?" Şanı yücedir O'nun, ortak koştuklarından arınmıştır O.
  .... Allah'a, ...bilmediği şeyleri mi haber veriyorsunuz.......
  ..... O'nun, ortak koştuklarından arınmıştır O.......

  Yani inanan insanlardan bazi guruplar; Inancli insanlardan bazilarinin kendi ahiret kaderlerine mudahale edecegine inaniyorlar.Hemde Kur’an’da ki yuzlerce ayete ragmen...

  Ve en acisida Allah cc yolunda didinen olmus mutefekkirlerin, eserlerinden faydalanip sosyal yasamlarini duzenlemek yerine; onlari kendilerini Allah’a cc ulasma yolunda bir VESILE olarak kabul etmeleridir ki; bu konuda Allah cc Diyor ki:
  10.35. Şunu da söyle: "Ortak tuttuklarınızdan kim var hakka götüren?" De ki: "Allah götürür hakka. Hakka götürebilen mi izlenmeye daha layıktır yoksa kılavuzlanmadıkça yolu bulamayan mı? Peki, ne oluyor size? Nasıl hüküm veriyorsunuz siz?"
  10.36. Onların çoğu sanıdan başka bir şeyin ardınca gitmiyor. Doğrusu da şu ki sanı, haktan hiçbir şey ifade etmez. Allah, onların yaptıklarını iyice bilmektedir.
  10.39. Hayır, düşündükleri gibi değil. Onlar, ilmini kuşatamadıkları ve yorumu kendilerine hiç gelmemiş bir şeyi yalanladılar. Onlardan öncekiler de böyle yalanlamıştı. Bak da gör nasıl olmuştur zalimlerin sonu!
  ... yorumu kendilerine hiç gelmemiş...

  Halbuki onlar bu tip ayetler bize yonelik degil cunku biz ORTAK KOSMUYORUZ. Derler ve hatta onlarin yuzu suyu hurmetine yine Allah’tan dileriz/ ibadet ederiz derler. AMA
  39.3. Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek, "Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.
  ...... O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek...
  ...... , bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için....
  ..... yalancı ve nankör kişi....

  Bu muslumanlar OLCUYU Kitabla degil, ALIMlerinin/ Ruhbanlarinin bilgisiyle yaptilar!
  57.25. Yemin olsun, biz, resullerimizi açık-seçik delillerle gönderdik ve onlarla birlikte Kitap'ı ve ölçüyü de indirdik ki, insanlar adaleti ayakta tutsunlar/adaletle doğrulsunlar. Ve demiri de indirdik. Onda zorlu bir kuvvet ve insanlar için birçok yarar vardır. Allah bu sayede, kendisine ve resullerine, gayba inanarak kimin yardım edeceğini bilecektir. Allah Kavî'dir, Azîz'dir.
  57.27. Sonra onların eserleri üzere, resullerimizi art arda gönderdik. Meryem'in oğlu İsa'yı da onların ardınca gönderdik. Ona İncil'i verdik; ona uyanların gönüllerine şefkat ve merhamet koyduk. Bir bid'at olarak ortaya çıkardıkları ruhbaniyeti, onlar üzerine biz yazmamıştık. Allah'ın rızasını kazanmak için ortaya çıkardılar. Ama ona gerektiği şekilde saygılı olmadılar. Onların, iman edenlerine ödüllerini verdik. Onlardan çoğu yoldan çıkmış olanlardır.
  ....ruhbaniyeti, onlar üzerine biz yazmamıştık...

  Kitabin ayetleri ACIK-SECIK inmistir.Yani Batinisi yoktur.Allah cc ne demisse Hak odur!
  57.17. Bilin ki Allah, toprağa ölümünden sonra hayat verir. Ayetleri size açık-seçik bildiriyoruz ki, aklınızı işletebilesiniz.
  57.8.İman sahipleri iseniz size ne oluyor da Allah'a güvenmiyorsunuz? Oysaki Resul sizi Rabbinize inanmaya çağırıyor, sizden kuvvetli bir söz de almıştır.
  57.9.O, odur ki, sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarsın diye kulu üzerine, gerçeği apaçık gösteren ayetler indiriyor. Allah size karşı gerçekten çok şefkatli, çok merhametlidir.
  .....Ayetleri size açık-seçik bildiriyoruz ki, aklınızı işletebilesiniz.......
  ...... İman sahipleri iseniz size ne oluyor da Allah'a güvenmiyorsunuz.....
  .......gerçeği apaçık gösteren ayetler indiriyor....

  Yani:Ayetlerin BATINISI yok!
  .....Teblig ACIK-SECIK............
  ......Aklinizi isletin.................
  ......Allah ile aldatilmayin!......

  Kur’an uzerinde:”Zahiridir.Batinisinde su anlam vardir.Siz anlamazsiniz” diye Kitapla cekisenler:
  2. 176. Bu böyledir. Çünkü Allah, Kitap'ı hak olarak indirmiştir. Kitap'ta çekişmeye girenler, bütünden uzaklaştırıcı bir kopuşun tam içindedirler.


  III-) MUSRIKLER
  Yani Allah cc nun islerinden bazilarini devrettigine inandiklari varliklarin pesinden gidenler.

  Kur’an onlarin sozde hidayet yolunu yalanlar.Onlarda...
  17. 46. Kalpleri üzerine, onu anlamamaları için kabuklar geçiririz, kulaklarına da bir ağırlık koyarız. Rabbini yalnız Kur'an'da andığın zaman/Kur'an'da yalnız O'nu andığın zaman, nefretle geriye dönüp kaçarlar.
  17. 47. Onların seni dinlerken, neye kulak verdiklerini biz daha iyi biliriz. Aralarında fısıldaşırlarken de şöyle konuşur o zalimler: "Büyülenmiş bir adamdan başkasının ardı sıra gitmiyorsunuz!"

  Musrikler iman uzerine olduklarini dusunur ve mescitlere cok onem verirlerdi.AMA;
  9.17. Müşrikler, öz benliklerinin küfre sapışına tanık olup dururlarken, Allah'ın mescitlerini onarmaya girişemezler. Tüm amelleri boşa çıkmıştır onların. Ateşte uzun süre kalacaklardır onlar.
  9.18. Allah'ın mescitlerini; ancak Allah'a, âhiret gününe inanan, namazı/duayı yerine getiren, zekâtı veren ve Allah'tan başka kimseden korkmayan kişiler onanır. İşte bunların, hidayete erenlerden olmaları beklenir.
  ..... Allah'tan başka kimseden korkmayan kişiler.....

  Musrikler dindarlikta o kadar ileri giderler ki, Kabe bile onlardan soruldu..AMA;
  9.19. Siz; hacı sakalığını, Mescid-i Haram tamirciliğini, Allah'a ve âhiret gününe inanıp Allah yolunda cihat eden kişinin yaptığıyla bir mi tuttunuz? Allah katında bir olmazlar bunlar. Allah, zulüm sergileyenler topluluğuna kılavuzluk etmez.

  Musrikler dindar olduklarindan zekatta veririrler namazda kilarlar.AMA;
  9.53. Şunu da söyle: "İster kendi arzunuzla ister baskı ve zorla infak edin; sizden asla kabul edilmeyecektir. Çünkü siz, yoldan çıkan bir topluluk oldunuz."
  9.54. İnfaklarının onlardan kabul edilmesini engelleyen sadece şudur: Onlar, Allah'a ve resulüne nankörlük ettiler. Namaza/duaya ancak üşene üşene gelirler, infak edip dağıttıklarını da içlerinden gelmeyerek verirler.

  Musriklik yapmalarinin sebebi bagli olduklari toplumda ayricalik elde etmeleri icindir!
  19.81. Kendilerine onur ve destek olsunlar diye Allah dışında ilahlar edindiler.
  19.82. Hayır, hayır! Onlar, onların ibadetlerini inkâr edecekler ve onların aleyhinde düşman kesilecekler.
  ..... Kendilerine onur ve destek olsunlar diye.....

  Musrikler onur ve destegi kazanirlar,AMA;
  9.55. Onların malları da evlatları da seni imrendirmesin. İş sadece şudur: Allah onlara şu iğreti hayatta azap etmeyi ve canlarının küfre sapmış bir halde çıkmasını istiyor.

  Musrikler Islamin kutsalindan uzaklastirilmalidir.
  19.28. Ey inananlar! Müşrikler bir pisliktir. Artık bu yıllarından sonra Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar! Eğer yoksulluktan korkarsanız bilin ki, Allah dilediği taktirde sizi yakında lütfundan zengin edecektir. Allah herşeyi bilir, tüm hikmetlerin sahibidir.

  Allah’a cc gore YIGIT Allah’tan cc baska Rabb kabul etmiyenin lakabidir.
  18. 13. Biz onların haberlerini sana doğru bir şekilde anlatacağız. Şu bir gerçek ki onlar, Rablerine iman etmiş bir yiğitler grubuydu. Ve biz de onların hidayetini artırdık.
  18. 14. Kalpleriyle aramızda bir bağ kurduk/kalplerini dayanıklı kıldık. Kalkıp şöyle dediler: "Rabbimiz, göklerin ve yerin rabbidir. O'ndan başka hiçbir ilaha yakarmayız. Aksini yaparsak saçma söz söylemiş oluruz."
  18. 15. "Şunlar, şu kavmimiz O'ndan başka ilahlar edindiler. Onlar hakkında açık bir kanıt getirselerdi ya! Yalan düzerek Allah'a iftira edenden daha zalim kim olabilir?!"

  Bu iftirayi yapip Allah cc nun berisinden DIN gunu yardim bekleyenlere Allah cc nun cevabi:
  82:15 Din günü girerler oraya.
  82:16 Onlar ondan, görülmeyecek şekilde uzaklaşmış değillerdir.
  82:17 Din gününü ne olduğunu sana bildiren nedir?
  82:18 Evet, din gününün ne olduğunu sana bildiren nedir?
  82:19 Bir gündür ki o, bir benlik bir başka benlik için hiçbir şeye güç yetmez. O gün, buyruk yalnız Allah'ındır!

  Ibrahim as’in cevabi farkli degildir.
  26. 69. İbrahim'in haberini de oku onlara.
  26. 78. "O yarattı beni, O yol gösteriyor bana."
  26.79. "O'dur beni doyuran, suvaran."
  26.80. "Hastalandığımda O'dur bana şifa ulaştıran."
  26.81. "Beni öldürecek, sonra diriltecek O'dur."
  26. 82. "Din gününde hatalarımı affetmesini umup durduğum da O'dur."
  26. 87. "Herkesin diriltileceği gün beni utandırma."
  26.88. "Bir gündür ki o, ne mal fayda verir ne oğullar."
  26.89. "Yalnız temiz bir kalple Allah'a varan kurtulur."

  O yuzden Ibrahimin dinine uymamiz emredilmistir.
  3. 95. De ki: "Allah, doğrusunu söylemiştir/vaadinde sadıktır. Hadi artık hanîf olarak İbrahim'in milletine uyun! Müşriklerden değildi o."
  4. 125. Güzel düşünüp/güzellikler sergileyerek ve özü-sözü doğru bir halde İbrahim'in milletine uyarak yüzünü Allah'a teslim edenden daha güzel dinli kim olabilir! Allah İbrahim'i dost edinmişti.

  Onlar bu sozleriyle aslinda inandiklarini iddaa ettikleri DIN gununu yalanliyorlardir.
  74:46 "Din gününü yalanlıyorduk."

  Aslinda onlara Din gununun tek sahibinin kimligi aciklanmisti.
  82:19 Bir gündür ki o, bir benlik bir başka benlik için hiçbir şeye güç yetmez. O gün, buyruk yalnız Allah'ındır!
  1:4 Din gününün Malik'i, sultanıdır O...


  IV-) KUR’AN’DA KI ILAH KAVRAMI TOTEM DEGILDIR.

  a-) ILAH: Kur’andaki kullanilmalari itibariyle bakildiginda bunlar olmus insanlardir.

  16.19. Allah, sizin gizlediğinizi de açığa vurduğunuzu da bilir.
  16.20. Allah dışında yakardıklarınız hiçbir şey yaratamazlar; onların kendileri yaratılmaktadır.
  16.21. Hayat bulmaz ölülerdir onlar. Ne zaman dirilteceklerini bile bilmezler.
  16.22. Tanrınız bir tek tanrıdır. Böyle iken, âhirete inanmayanlar, kibre saplandıkları için kalpleri inkârcı olmuştur.
  Eger put olsalardi yeniden diriltilme mumkun degildir.Melekler ise zaten olumlu degildir.
  Bunlar olmus ve keramet sahibi olduklari iddaa edilen salih/evliya denilen kullardir.

  b-) Iste bu ilah’a inanana teblig
  14.48. O gün yerküre başka bir yerküreye dönüştürülür. Gökler de öyle. Hepsi o Vâhid ve Kahhâr olan Allah'ın huzurunda dikilir.
  14.49. O gün suçluların, birbirine perçinlenmiş bukağılarla çengellendiklerini görürsün.
  14.50. Gömlekleri katrandandır. Yüzlerini ateş bürümüştür.
  14.51. Çünkü Allah, her benliği kendi kazandığıyla karşı karşıya getirecektir. Allah, hesabı çok çabuk görür.
  14.52. İşte bu, onunla uyarılsınlar, Allah'ın tek ilah olduğunu bilsinler, aklı ve gönlü işleyenler de ibret alsınlar diye, insanlara yöneltilmiş bir tebliğdir.
  21. 42. De ki: "Sizi gece ve gündüz Rahman'dan kim koruyabilir?" Hayır, hayır! Onlar, Rablerinin zikrinden/Kur'an'ından yüz çeviriyorlar.
  21. 43. Yoksa onların; kendilerini bize karşı siperleyecek tanrıları mı var? Ne kendilerine yardıma güç yetirebilirler ne de bizden bir dostluğa muhatap olurlar
  21. 45. De ki: "Ben sizi ancak vahiyle uyarıyorum." Ama sağırlar, uyarıldıklarında çağrıyı işitmezler ki!
  .... Ben sizi ancak vahiyle uyarıyorum.....

  Zaten olulere ve Vahiye kulagini- gozunu kapatip olu gibi yasiyanlara Vahiyi isittiremeyiz.
  27. 80. Sen, ölülere işittiremezsin. Eğer dönüp giderlerse, sağırlara da çağrıyı duyuramazsın.
  27. 81. Ve sen, düştükleri sapıklıktan körleri de çıkaramazsın. Teslim olmuş kişiler halinde ayetlerimize inananlardan başkasına sesini duyuramazsın.

  Ortak kosan-kosulan cehenneme:
  21.98. Siz ve Allah'ın berisinden, kulluk/kölelik ettikleriniz, cehennem odunusunuz. Hepiniz oraya gireceksiniz.
  21.99. Eğer onlar ilah olsalardı, oraya girmezlerdi. Oysaki, hepsi orada uzun süre kalacaklardır.
  21.100. Onlar için orada derin bir iç çekiş var. Ve onlar orada hiçbir şey işitmezler.

  Allah cc Vahiyle bu tip batil inanclari yok etmistir.
  21. 18. Hayır, biz hakkı, bâtılın üzerine fırlatırız da o, onun beynini parçalar. Bir de bakarsın o yok olup gitmiştir. Yakıştırdığınız niteliklerden ötürü yazıklar olsun size!
  21.19. Göklerde ve yerde kim varsa O'na aittir. Ve O'nun katındakiler, O'na ibadet etmekten ne çekinirler ne de yorulurlar.
  21.20. Gece ve gündüz tespih ederler, bıkıp usanmazlar.
  21.21. Yoksa yerden bazı ilahlar edindiler de topraktan çıkarıp diriltme işini onlar mı yapacak?

  Zaten bazi isleri yapanlar olsaydi bunlar birbirleriyle catisirlardi.
  21.22. Eğer yerde-gökte Allah'tan başka tanrılar olsaydı, o ikisi de mutlaka fesada uğrardı. Arşın Rabbi o Allah, onların nitelendirmelerinden yücedir, uzaktır.
  21.23. O, yaptığından hesaba çekilmez ama onlar hesaba çekilirler.

  Resul disinda Ilahi delili olan hic kimse yoktur.
  21.24. Yoksa O'nun dışında bazı ilahlar mı edindiler? De ki: "Susturucu delilinizi getirin! Benimle beraber olanların da benden öncekilerin de Zikir'i budur. Ne yazık ki onların çokları hakkı bilmezler; bu yüzden de yüz çevirirler."
  21.25. Senden önce hiçbir resul göndermedik ki ona şöyle vahyetmiş olmayalım: "Gerçek şu: İlah yok benden başka, artık bana kulluk/ibadet edin."

  Zaten firavunun Musa as emride insan rabb’lere aciklik getirir.
  26. 28. Mûsa dedi: "Eğer aklınızı işletirseniz O, doğunun, batının ve bunlar arasındakilerin de Rabbidir."
  26. 29. Dedi: "Benden başka ilah edinirsen, yemin olsun seni zındanlıklar arasına atarım."

  Bu inancin taraftarlari, imanlarina karsi cikanlara saldirirlar.Aslinda Kur’an’a ters olan onardir.
  21. 36. O küfredenler seni gördüklerinde, seni şu şekilde alaya almaktan başka birşey yapmazlar: "İlahlarınızı diline dolayan bu mu?" Ama Rahman'ın zikrini/Kur'an'ı bizzat onlar örtüp inkâr ediyorlar.

  Melekleri gorup bunlari Rabb’lestirenler de yalancidirlar.Meleklerin diri olarak dunyevi gozle gorulmesi yasaklanmistir.Helaka yol acar.
  6.7.Eğer biz sana parşömen üzerine yazılı bir kitap göndermiş olsaydık, onlar da ona elleriyle dokunmuş olsalardı, o küfre batmışlar, hiç kuşkusuz şöyle deyivereceklerdi: "Bu, apaçık bir büyüden başka şey değildir."
  6.8. Şunu da söylediler: "Bu peygambere bir melek indirilseydi ya!" Eğer böyle bir melek indirmiş olsaydık iş mutlaka bitirilmiş olurdu da kendilerine göz bile açtırılmazdı.
  6.9. Eğer o peygamberi bir melek kılsaydık kuşkusuz onu bir er kişi yapacaktık ve içine yuvalandıkları kuşku ve karmaşayı onların üzerlerine giydirmiş olacaktık.
  .... Eğer böyle bir melek indirmiş olsaydık....
  .... iş mutlaka bitirilmiş olurdu.....
  ...... kendilerine göz bile açtırılmazdı.....

  Getirdigi VAHIYI koruycak melekleri gormek istiyenlere Allah cc Diyor ki;
  15.6. Şöyle haykırdılar: "Hey! Kendisine o zikir/Kur'an indirilen! Sen gerçekten tam bir delisin."
  15.7. "Hadi getirsene bize o melekleri, eğer doğru sözlülerdensen!"
  15.8. Biz o melekleri ancak ve ancak hak üzere, hak bir yolla indiririz. Ve o zaman inkârcılara göz açtırılmaz.
  15.9. Hiç kuşkusuz, o zikiri/Kur'an'ı biz indirdik, biz; her hal ve şartta onu muhakkak koruyacak olan da biziz.
  ... Biz o melekleri... hak bir yolla indiririz....
  .... o zaman inkârcılara göz açtırılmaz......

  Bu tip insanlarin amelleri yok edilir.
  25. 22. Melekleri görecekleri günde, o günahkârlara hiçbir müjde yoktur. Şöyle diyecekler: "Yasaktır, yasaklanmıştır!"
  25. 23. Yaptıkları her işin önüne geçmiş, onu un-ufak hale getirip silmişizdir.

  Melekleri gordukleri gun Kiyamettir. Ve pismanliklari fayda vermez.
  25.25. Gün olur, gök, bulutlarla yarılır ve melekler ardarda indirilir.
  25.26. O gün gerçek mülk/yönetim Rahman'ındır. Ve o, kâfirler için çok zorlu bir gündür.
  25.27. O gün, zalim, ellerini ısırarak diyecek ki: "Ne olurdu, resulle birlikte bir yol tutsaydım!"
  25.28. "Ah, ne olurdu, falancayı dost edinmeseydim!"

  Teblige devam.
  22.73. Ey insanlar! Size bir örnek verildi; onu dinleyin. O Allah'ın yanında yakarıp durduklarınız var ya, hepsi bir araya toplansalar bir sinek bile yaratamazlar. Sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu bile ondan geri alamazlar. İsteyen de âciz, istenen de...
  22.74. Allah'ı, şanına yaraşır biçimde takdir edemediler. Allah elbette Kavî'dir, Azîz'dir.
  22.69. . Allah, tartışmakta olduğunuz konuda kıyamet günü aranızda hüküm verecektir.

  26.213. O halde, Allah'ın yanında bir başka ilaha daha yalvarma/davet etme. Yoksa azaba uğratılanlardan olursun.
  26.214. En yakın akraba ve hısımlarını uyar.
  26.215. Müminlerin sana uyanlarına kanadını indir.
  26.216. Eğer sana isyan ederlerse şöyle de: "Ben, sizin yapmakta olduklarınızdan uzağım." 26.217. O Azîz, o Rahîm olana güvenip dayan.


  V-) OLCU KUR’AN

  Kur’an onlari yalanlar.
  17. 41.Biz, gerçeği, Kur'an'da türlü biçimlerde ifade ettik ki, düşünüp anlayabilsinler. Fakat bu onların sadece kaçışlarını artırıyor.
  17. 42.De ki: "Eğer onların dediği gibi Allah'la beraber ilahlar olsaydı, o zaman onlar arşın sahibine varmak için elbette bir yol ararlardı."

  Din adina delil/ kanit/ beyyine ve Dini dogrulara goturen rehber KUR’AN’DIR!
  6.157. Şunu da söylemeyesiniz: "Eğer bize Kitap indirilmiş olsaydı, onlardan daha doğru yürüyüşlü olurduk." Artık size Rabbinizden bir beyyine, bir kılavuz ve bir rahmet gelmiş bulunuyor. Allah'ın ayetlerini yalanlayıp onlardan yüz çevirenden daha zalim kim var? Ayetlerimize sırt dönenleri, yüz çevirmeleri yüzünden azabın en acıklısıyla cezalandıracağız.

  Ve bu rehber tek gercegin Allah’in cc RABB! Oldugunu bildirmistir.
  6.162. De ki: "Benim namazım/duam, kulluğum/bağışım, hayatım, ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir."

  Resul ummeti uzerinde yapacagi taniklik olcusu olarak Kur’an’i alacaktir.
  16.64. Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun.
  16.89. Gün olur, her ümmet için kendi aleyhlerine kendi içlerinden bir tanık çıkarırız. Seni de şu insanlar hakkında tanık olarak getireceğiz. Sana bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz, bir rahmet, Müslümanlara da bir müjde olsun.

  a-) Ve Rabb’lik konusunda serik/ ortak bulunmadigini Resule teblig ettirir!
  6.163. "Ortağı yoktur O'nun. Bununla emrolundum ben. Ve Müslümanların ilkiyim ben."

  Bazi insanlarda iman ile kufur arasinda Rabb’lerine yonelirler!
  22.11. İnsanlardan bazısı da Allah'a kıyıdan kıyıya ibadet eder. Kendisine bir hayır isabet ettiğinde, onunla tatmin bulup yatışır; kendisine bir fitne, bir deneme gelip çattığında yüzüstü geri dönüverir. Dünyada da kayba uğramıştır böylesi, âhirette de. Apaçık hüsranın ta kendisi işte budur.
  22.12. Allah'ın berisinden, kendisine zarar veremeyecek, yarar sağlamayacak şeye dua/davet eder. Dönüşü olmayan sapıklığın ta kendisidir bu.
  22.13. Zararı yararından daha yakın olan kişiye yalvarır/davet eder. Ne kötü bir destekçidir o, ne kötü bir efendidir!

  Yoksa onlar...
  6.121. Üzerine Allah'ın adı anılmayanlardan yemeyin. Böyle bir şey tam bir yoldan çıkıştır. Şeytanlar kendi evliyasına/dost ve destekçilerine sizinle mücadele etmeleri için elbetteki vahiy gönderirler. O şeytan evliyasına boyun eğerseniz kesinlikle müşrikler oldunuz demektir.

  4.118.Allah o şeytana lanet etmiştir. Demişti ki o: "Senin kullarından belirli bir pay elbette alacağım."
  4.119. "Yemin olsun, onları saptıracağım, onları kuruntulara/hurafelere/anlamını bilmeden okumaya mutlaka iteceğim. Onlara mutlaka emir vereceğim de davarların kulaklarını yaracaklar; onlara muhakkak emredeceğim de Allah'ın yaratışını/yarattıklarını değiştirecekler." Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı yandaş edinirse açık bir hüsrana kesinlikle yuvarlanmış olacaktır.
  4.120. Şeytan, onlara söz verir, ümit verip hayal kurdurur, hurafeye/anlamını bilmeden okumaya iter. Ama o, onlara bir aldanıştan başka hiçbir şey vaat etmez.
  4.121. Bunların varacakları yer cehennemdir. Ve cehennemden kaçıp kurtulacak bir yer bulamazlar.

  Ve onlar hidayet ustunde olduklarini sanirlar.
  6.122. Bir ölü iken kendisine hayat verdiğimiz, insanlar içinde yürümesi için kendisine bir ışık tuttuğumuz kişinin durumu, karanlıklar içinde kalmış, bir türlü ondan çıkamayan kişininki gibi olur mu? İşte böyle! Küfre sapanlara, yapmakta oldukları süslü-püslü gösterilmiştir.

  Halbuki seytanin inanan uzerinde gucu yoktur. Yalniz ortak kosanlar uzerinde sultasi vardir.
  16.99. Şu bir gerçek ki şeytanın elinde, iman edip yalnız Rablerine dayananlar aleyhine hiçbir sulta/hiçbir kanıt yoktur.
  16.100. Onun sultası, sadece onu dost edinenlerle Allah'a ortak koşanlar üstündedir.

  b-) Allah cc ayetlerinde bu secimin dogrusunu zaten belirtmistir.
  6.149.En mükemmel kanıt Allah'ındır. O dileseydi hepinizi toptan doğru yola iletirdi.

  Ve bu secilecek kanitin bilgisinde gercek haramlari/ yasaklari acikliyor.
  6.150. Şunu da söyle: "Allah şunu haram etmiştir diye tanıklık edip duran şahitlerinizi getirin." Eğer tanıklık ederlerse sakın onlarla birlikte tanıklık etme! Ayetlerimizi yalanlayanlarla âhirete inanmayanların keyifleri ardınca gitme! Onlar, kendi Rablerine başkalarını denk tutuyorlar.
  6.151. De ki onlara: "Hadi gelin, Rabbinizin size neleri haram kıldığını yüzünüze karşı okuyayım: Hiçbir şeyi O'na ortak koşmayın. Ana-babaya çok iyi davranın. Yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin; biz sizi de onları da rızıklandırırız. Kötülüklerin görünenine de gizli kalanına da yaklaşmayın. Allah'ın saygın ve aziz kıldığı cana, bir hakkı savunmak dışında kıymayın. Allah size bunları önerdi ki, aklınızı işletebilesiniz."
  6.152. "Yetimin malına yaklaşmayın! Ancak rüştüne erişinceye kadar en güzel yolla ilgilenme hali müstesna. Ölçme ve tartmayı tam bir dürüstlükle yerine getirin. Hiç kimseye yaratılış kapasitesinin üstünde yükümlülük getirmiyoruz. Konuştuğunuz zaman, yakınlarınız/aleyhine de olsa, adaleti gözetin. Ve Allah'a verdiğiniz söze sadık kalın. Düşünüp öğüt alasınız diye O size bunları önerdi.

  16.115. O size ancak şunları haram kılmıştır: Ölü/hayvan/leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına kesilen hayvan. Bununla birlikte, zorda kalan, başkasının hakkına tecavüz etmemek, sınırı da aşmamak şartıyla bunlardan yerse, Allah bağışlayacak, merhamet edecektir.
  16.116. Yalan düzerek Allah'a iftira etmek için, dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle "Şu helaldir, şu da haramdır!" demeyin. Yalan düzerek Allah'a iftira edenler kurtulamazlar.
  16.117. Az bir nimetlenme ardından, acıklı bir azap var onlara.

  16.72. Allah size, kendi benliklerinizden eşler nasip etti. Eşlerinizden de sizin için oğullar ve torunlar oluşturdu. Ve sizleri güzel ve temiz nimetlerle rızıklandırdı. Şimdi bunlar, bâtıla mı inanıyorlar? Ve bunlar, evet bunlar, Allah'ın nimetine nankörlük mü ediyorlar?
  16.73. Allah'ı bırakıp da kendilerine, göklerden ve yerden bir parçacık rızık veremeyen, buna güç yetiremeyen şeylere mi tapıyorlar?

  Boylece ahiret sorgusunun temellerini ortaya koyuyor.Ve diyor ki:
  6.153. Bu benim dosdoğru yolumdur, onu izleyin, başka yolları izlemeyin! Yoksa bu hal sizi O'nun yolundan uzaklaştırıp parçalara böler. Sakınıp korunasınız diye O bunu önermiştir size.

  Tanik olarak,hakem olarak yine Kur’an
  6.19. Sor: "Tanıklık bakımından hangi şey daha büyüktür?" De ki: "Benimle sizin aranızda Allah tanıktır. Bu Kur'an bana vahyolundu ki, onunla sizi ve ulaştığı herkesi uyarayım. Siz gerçekten Allah'ın yanında başka ilahların bulunduğuna tanıklık ediyor musunuz?" De ki: "Ben buna tanıklık etmiyorum." De ki: "O, sadece tek bir tanrıdır! Ve ben, sizin ortak tuttuğunuz şeylerden uzağım!"


  c-) Allah’in cc DOSDOGRU yolunun/ sirat-i mustakimin kaynagini ogretiyor.
  6.154. Sonra, güzel davrananlara nimetimizi tamamlamak, her şeyi ayrıntılı kılmak, bir kılavuz ve rahmet olmak üzere Mûsa'ya o Kitap'ı verdik ki onlar Rablerine kavuşacaklarına inanabilsinler.
  6.155. Bu da bizim indirdiğimiz bir kitaptır. Kutsal ve bereketli. Artık ona uyun ve sakının ki size rahmet edebilsin.

  Ahirette: Karsi bir dayanaklari olmasin diye son gun oncesi rahmet tecellisi
  6.156. "Kitap, bizden önce iki topluluğa indirildi. Biz onu okuyup araştırmaktan gerçekten habersizdik." demeyesiniz.

  Zaten Ya-Sin suresinin giris ayetleride Kur’an’in Sirat-i Mustakim oldugunu buyuruyor.
  36.3. Hiç kuşkusuz, sen, gönderilen elçilerdensin;
  36.4. Dosdoğru bir yol üzerindesin.
  36.5. Azîz ve Rahîm'in indirdiği üzeresin.

  d-) Rabb:Imtahanin sebebleri olsun diye: Yarattigi insani derecelendirmistir. Yani kuvvetli, bilge, akilli, nimet- rizik farkliliklariyla toplumda kesimler olusturmustur. Kendisinde fark goren; bu farki, farkin kaybedeni olarak gordugu digerini saptirmaya kullanip kullanmamasi ustte gorunenin imtahaniyken, bu kapsamda olmayanlarin Vahy’i birakip farkli/ salih/ mubarek/ alim/ akilli....vb. sozlerle yucelttikleri, dolayisiyla farkinda olmadan bu baglamda HAMD ettikleri beserin pesinden gidip gitmemeleride onlarin imtahani olmustur.
  6.164. Şunu da söyle: "Allah herşeyin Rabbi iken O'ndan başka rab mı arayayım? Her benliğin kazandığı kendi üstünde kalır. Hiçbir günahkâra bir başka günahkârın yükünü taşımaz. Nihayet dönüşünüz Rabbinizedir. Tartışmaya girdiğiniz şeyleri O size haber verecektir."
  6.165. Sizi yeryüzünde öncekilere halefler yapan O'dur. Verdiği nimetlerle sizi denemek için kiminizi kiminiz üzerine derecelerle yükseltmiştir. Rabbin ceza verdiğinde çok süratli verir. Ama O, gerçekten çok affedici, çok merhametlidir.

  Ve bu insanlarin imtahan araci olmamak icin Allah’a cc dualari ;
  9.85.Şöyle yakardılar: "Yalnız Allah'a dayandık. Rabbimiz! Bizleri, zulmedenler toplumu için bir imtihan aracı yapma!"

  Dua’lari zaten Allah cc nun buyurdugu ile paralelellik arz ediyordu
  11.90. "Rabbinizden af dileyip O'na yönelin. Rabbim Rahîm'dir, rahmeti sınırsızdır; Vedûd'dur, çok sevgilidir."
  AMENNA!

  Ve insanlarin cogu Sirk kosmadan Allaha cc inanmazlar.
  12.106. Onların çoğu şirke bulaşmış olmadan Allah'a iman etmez.
  12.107. Peki onlar, Allah'ın azabından bir sarıp sarmalayanın gelmesinden yahut hiç farkında olmadıkları bir sırada kıyametin ansızın tepelerine inmesinden emin mi bulunuyorlar?

  Bu yuzden de savrulup kaybolurlar.
  22.26. Bir zamanlar İbrahim için, o evin yerini, şöyle diyerek hazırlamıştık: Bana hiçbir şeyi ortak koşma, evimi; tavaf edenler, kıyamda duranlar, rükû-secde edenler için temizle.
  22.31. Allah'a ortak koşmadan, hanîfler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgâr onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

  Ve bu meselede Allah’in cc hukmu sudur!
  6.126. Rabbinin yolu işte budur; dosdoğru, kıvamında... Biz öğüt alan bir topluluğa ayetleri ayrıntılı bir biçimde açıkladık.
  8.39. Fitne kalmayıncaya ve din tümüyle Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın! Vazgeçerlerse kuşkusuz ki Allah, ne yaptıklarını iyice görecektir.
  ..... ayetleri ayrıntılı bir biçimde açıkladık. ...
  .... din tümüyle Allah'ın oluncaya kadar...

  Yani Yalniz Allah cc; Rabb’tir. Izinli rab’cikler yoktur! Din butun yonleriyle Allah cc nun yonetimindedir.

  e) Kur’an’dan sapmalarinin pismanligini yasarken Resulde aleyhlerine sahitlik edecektir.
  25. 29. "Zikir/Kur'an bana geldikten sonra, o saptırdı beni ondan. Şeytan, insan için bir rezil edicidir."
  25.30. Resul de şöyle der: "Ey Rabbim, benim toplumum, bu Kur'an'ı terk edilmiş/dışlanmış halde tuttular."
  25. 31. Biz böylece her peygambere, suçlulardan bir düşman musallat ettik. Kılavuz ve yardımcı olarak Rabbin yeter.
  ... Kılavuz ve yardımcı olarak Rabbin yeter....

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  ALLAH cc DIYOR KI: VII- FIRKALASMIS RABLER!-1

  12.39. "Ey benim zından arkadaşlarım! Parçalara bölünüp FIRKALASMIS RABB’LER mi daha hayırlıdır, Vâhid ve Kahhâr olan Allah mı?"
  ... FIRKALASMIS RABB’LER....

  SELAM!

  Allah cc kullarina yolladigi Kitap’ta kendileri icin gerekli olanlari bildirdigini,hala bunun disinda rehber, araci, rabb, veli, vekil arayanlarin AKILSIZ olduklarini haber verir!
  21. 10. Yemin olsun, size bir Kitap gönderdik ki, öğüt ve uyarınız/zikriniz/şerefiniz yalnız ondadır. Hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız?
  .... Hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız?.......

  Insanlar; dunyevi hayatlarinda; ya birilerini efendi yapip onlarin dedikleriyle amel etmis/ is yapmislardir veya kendilerini, fikirlerini, sistemlerini onlara efendi etmislerdir. Yani;

  a-) Fiziksel kuvvetli olanlari EFENDI yapmislardir.
  b-) Bilgisi kuvvetli olanlari EFENDI yapmislardir.
  c-) Mali kuvvetli olanlari EFENDI yapmislardir.
  d-) Haklarinda Ilahi kanit olmayan varliklari EFENDI yapmislardir.
  e-) Veya kendilerini EFENDI yapmislardir.

  KUR’AN’IN EFENDI TANIMLAMASI RABB-MEVLA KELIMELERI ILEDIR!
  KUR’AN’DA TEK EFENDI/RABB Allah cc DIR!
  BUNUN DISINDAKILERI EFENDI /RABB YAPMAK SIRK’TIR!
  ASLA BAGISLANMAYACAKLARDIR.

  4/48//Şu bir gerçek ki, Allah kendisine şirk koşulmasını affetmez, bunun dışında kalanı/ bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah'a şirk koşan, gerçekten büyük bir günah işlemiştir.
  4/116//Allah, kendisine ortak koşulmasını affetmez ama bunun dışında kalanı/ bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah'a şirk koşan, dönüşü olmayan bir sapıklığa dalıp gitmiştir.

  Bu baglamda:
  I-) Dinimiz TEVHID esaslidir.yani:
  TEVHID: Yaraticiyi Bir ve tek kabul etmektir. Birleme! Tek Allah’a cc inanip O’na ortak kosmamak.Bu kabul kulun IBADETLERINI yalniz O’nun icin yapmasini gerektirir!
  ŞIRK: Ortak kosmaktir! Kısaca sirk: Allah’a ait herhangi bir ustunlugun başka birinde de olduguna inanmaktir. Bunlar insan, manevi guc, fetis/simge, madde, ust uzayda yasadigi farz edilenler vb.
  MUSRIK:Yaraticiya iman edenlerden, sirkin tanimi icindeki herhangi bir olguyu yorumlayarak imanina zarar degil yarar getirecegine inanan kisi.

  MEVLA: Ilah,Efendi,Koruyucu,azad edilmis kole.
  MEVLA EDINME :Ilah edinme.

  RABB: Kelime anlami olarak- Mevlana,Mevla, efendi,sahip, Terbiye eden, ogreten, yoneten, yonlendiren, yardim beklenen, Vahiy’in sahibi, Allah cc.
  [Raab- Ortadaki harfi inceltirsek uvey baba anlamindadir.]
  RABB EDINME:Veli edinme,onun verdigi veya verdigi iddaa edilen hukumlere, sozlere, geleneklere uyma ve Allah katinda onlarin Allah’in azabindan kurtaracaklarina Allah ile aralarinda aracilik edecegine,bu yolda onlarin ogretmenligine inanmaktir.


  Dunyada Allah cc disinda EFENDI /RABB edinenler; dualarinda soyle bir celiski yasarlar: Icinden cikilmaz bir hal alan dertlerde Yalniz gercek EFENDILERI olan Allah cc’na ama
  Olay hafifledi mi diger EFENDILERINE/ RABB lerine yonelirler.
  30.33. İnsanlara bir zorluk dokunduğunda, Rablerine yönelerek O'na yakarırlar. Sonra onlara bir rahmet tattırınca bakarsın ki, içlerinden bir grup Rablerine ortak koşuyor.

  Ancak gercek efendi olan Allah cc bunu nankorluk olarak niteliyor!
  30.34. Kendilerine verdiklerimize karşı nankörlük etsinler diye. Haydi, yararlanın/zevklenin! Yakında bileceksiniz...

  Gercek Efendi/Rabb boyle bir yonelmenin Ilahi kanitlarini/ Ayetlerini soruyor.
  30.35. Yoksa onlara kesin bir kanıt mı indirdik de onlara Allah'a ortak koşmalarını söylüyor!

  Onlari EFENDI/RABB yapmadigini onlara boyle bir ILIM vermedigini bildiriyor.
  30.29. Zulme sapanlarsa ilimsiz bir biçimde keyiflerine uymuşlardır. Allah'ın saptırdığına kim yol gösterecek? Böylelerinin yardımcıları yoktur.

  Ilahi /Kitap delili olmiyan yonelimler Ahiret sorgusunda ortaya cikarilacaktir.
  23.115. "Sizi, boş yere yarattığımızı ve bize döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?"
  23.116. Yücelerden yücedir, o hak padişah olan Allah! İlah yok O'ndan başka. O şanlı arşın Rabbidir O!
  23.117. Kim Allah'ın yanında, hakkında hiçbir kanıt olmayan bir başka ilaha yakarır/davet ederse, onun hesabı rabbi katındadır. Hiç kuşkusuz, küfre sapanlar iflah etmezler.

  Onlarin iddaalarinin Allah’cc Kendisinin bilmedigini soyluyor.
  13.33. Allah'a ortaklar tanıdılar. Peki, her benliğin yaptığı işin başında duranla bunlar bir mi? De ki: "Onları isimlendirin. Yoksa siz Allah'a, yeryüzünde bilmediği birşey mi haber veriyorsunuz? Yoksa, anlamsız bir laf mı ediyorsunuz?" Hayır, küfre sapanlara, tuzakları süslü gösterildi de yoldan döndürüldüler. Allah'ın şaşırttığına kılavuzluk edecek yok.
  ... yeryüzünde bilmediği birşey mi haber veriyorsunuz...

  Boylelerinin durumu
  13.34. Dünya hayatında bir azap var onlar için; âhiret azabı ise çok daha şiddetlidir. Onları Allah'a karşı koruyacak kimse de yoktur.

  Halbuki gercek yonelimin/duanin yapilisi;
  12.108. De ki: "İşte benim yolum budur. Ben, Allah'a basîret üzere çağırırım/dua ederim. Beni izleyenler de... Şanı yücedir Allah'ın! Ben müşriklerden değilim."

  Ve tevbe etmede yine sadece Ona dir.;
  23.118. Şöyle yakar: "Rabbim! Affet, merhamet et! Sen merhametlilerin en hayırlısısın!"


  A-) TEVHID
  Yani sadece O’ndan yardim beklemek,Totemler ve melekler ve peygamberler ve bunlarin yani sira Evliya gibi salih kabul ettikleri kisilerin yuzu hurmetine,dualarla Allah’tan istekte bulunmamak,ibadetlerinde de yalniz ve YALNIZ TEK Allah’a yonelip O’nun disinda,salih kabul edilen kisilere ibadetlerinde yer vermemek tevhid esaslaridir.

  1. 5. Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
  43/26//Bir zaman İbrahim, babasına ve toplumuna şöyle demişti: "Ben, sizin taptıklarınızdan uzağım."
  43/27//"Yalnız beni yaratana kulluk ederim. Bana, O kılavuzluk edecektir."
  43/28//O, sözünü, kendinden sonra yaşayacak bir mesaj yaptı ki, insanlar hakka dönebilsinler.
  12/38//"Ve atalarım İbrahim'in, İshak'ın Yakub'un milletine uydum. Bizim herhangi birşeyi Allah'a ortak tutmamız söz konusu olamaz. İşte bu, Allah'ın bize ve diğer insanlara bir lütfudur. Ama insanların çokları şükretmiyorlar."
  3/2//Allah... İlâh yok O'ndan başka... Hayy'dır O, Kayyûm'dur.
  18. 110. De ki: "Ben de sizin gibi bir insanım. Ancak, tanrınızın bir tek tanrı olduğu bana vahyediliyor. O halde, Rabbine kavuşmayı uman, hayra ve barışa yönelik iş yapsın ve Rabbine ibadette hiç kimseyi O'na ortak koşmasın."

  Eger birden fazla ilah’in varligi gercek olsaydi,o zaman dogada ki denge mumkun olamazdi.tevhidin varliginin en buyuk delili budur. Eski kelamcilar bu dusunceye, Burhanu’t- temanu denir.Bu birden fazla yoneten olursa,olasiliklar yuzunden cikacak kargasanin anlatimidir.
  21/22//Eğer yerde-gökte Allah'tan başka tanrılar olsaydı, o ikisi de mutlaka fesada uğrardı.Arşın Rabbi o Allah, onların nitelendirmelerinden yücedir, uzaktır.
  17/42//De ki: "Eğer onların dediği gibi Allah'la beraber ilahlar olsaydı, o zaman onlar arşın sahibine varmak için elbette bir yol ararlardı."
  12/39//"Ey benim zından arkadaşlarım! Parçalara bölünüp fırkalaşmış rabler mi daha hayırlıdır, Vâhid ve Kahhâr olan Allah mı?"

  Allah’in cc resullerinide ilahlastirmamak gerekir.
  23. 86. Sor: "Yedi göklerin Rabbi ve o büyük arşın Rabbi kimdir?"
  23.87. "Allah'tır!" diyecekler. De ki: "Hâlâ benden sakınmıyor musunuz?"
  23.91. Allah, çocuk edinmemiştir. O'nunla beraber herhangi bir ilah da yoktur. Eğer böyle olsaydı, her ilah kendi yarattığını yok ederdi ve mutlaka biri ötekine üstün gelmeye çalışırdı. Allah'ın şanı onların nitelendirmelerinden yücedir, arınmıştır.

  Allah cc na inanmak sirki engellemez. Inanilan Allah’in cc TEK RABB oldugunun kabulu ve O’nun izni maskesi altinda, Allah’dan cc beklenen herhangi bir olguyu yasayan veya olmus birinden beklememek sirki oldurur.Unutulmamalidir ki; ateist’ten musrik olmaz. Musrik olma sarti inanan insan olmasidir.
  9.30. Yahudiler: "Uzeyr, Allah'ın oğludur." dediler; Hıristiyanlar da: "Mesih, Allah'ın oğludur." dediler. Kendi ağızlarının sözüdür bu. Kendilerinden önce inkâr edenlerin sözlerine benzetme yapıyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da yüz geri çevriliyorlar!
  9.31. Allah'ın yanında hahamlarını ve ruhbanlarını da rabler edindiler. Meryem'in oğlu Mesih'i de öyle. Oysa kendilerine, tek olan Allah'tan başkasına ibadet/kulluk etmemeleri emredilmişti. İlah yok o tek Allah'tan başka. Onların ortak koştuklarından arınmıştır O.
  9.32. Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Allah ise kâfirler hoşlanmasa da nurunu tamamlamaktan başka bir şey istemiyor.
  9.33. O, resulünü hidayet ve hak dinle gönderdi ki, müşrikler hoşlanmasa da o dini dinlerin tümünün üstüne çıkarsın.
  ..... Allah'ın yanında hahamlarını ve ruhbanlarını da rabler edindiler.....
  ...... Allah'tan başkasına ibadet/kulluk etmemeleri emredilmişti.......

  Goruldugu gibi, din buyuklerinin haram dediklerini haram eden-helal dediklerini helal kabul eden muminler, Vahy disi yonelimlerinden dolayi bu kisilere tabi olduklarindan, onlarin dediklerini yaparak onlara kulluk ettiklerinden bir haberdiler. Yani onlar onlarin Rabb’leri olmuslardi da farkinda olmadilar.

  Allah cc na ortak kosanlar
  22. 31. Allah'a ortak koşmadan, hanîfler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgâr onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

  B-) MEVLA/ MEVLANA

  Mevlana lakabi tasavvuf alimlerine yakistirilmistir. BIZIM KORUYUCUMUZ/ EFENDIMIZ diyerek Allah cc nun yaninda ikinci bir koruyucu edinirler.

  Mevla: Ilah, koruyucu anl***** gelen sozcuk Kitapta onsekiz ayette yer alir. Bu ayetlerden onuc tanesinde YALNIZ ALLAH cc icin kullanilir.Ornegin
  6.62. Nihayet onlar gerçek Mevlâ'ları olan Allah'a götürülürler. Gözünüzü açın! Hüküm yalnız O'nundur. Ve hesap görenlerin en süratlisi de O'dur.
  22.78. Allah uğrunda O'na yaraşır bir gayretle didinin. O sizi seçmiş ve dinde size hiçbir güçlük çıkarmamıştır. Babanız İbrahim'in milletini esas alın. Allah sizi, önceden de şu Kitap'ta da "Müslümanlar/Allah'a teslim olanlar" diye adlandırdı ki, resul sizin üzerinize bir tanık olsun, siz de insanlar üzerine tanıklar olasınız. O halde namazı/duayı yerine getirin, zekâtı verin ve Allah'a sarılın. O'dur sizin Mevlâ'nız. Ne güzel Mevlâ'dır O, ne güzel yardımcıdır O!

  Mevlamiz/ Rabb’imiz YALNIZ Allah cc dur!
  47.11. Bu böyedir; çünkü Allah, iman edenlerin Mevlâ'sıdır. Küfre sapanların ise Mevlâ'sı yoktur.
  66.2. Allah size, yeminlerinizi çözmeyi farz kılmıştır. Ve Allah, sizin Mevlâ'nızdır. Alîm'dir O, her şeyi bilir; Hakîm'dir O, hikmetleri sonsuzdur.
  8.40.Eğer yüz çevirirlerse bilin ki, Allah sizin Mevlâ'nızdır. Ne güzel Mevlâ'dır O, ne güzel destekler; ne güzel Nasîr'dir O, ne güzel yardım eder.
  9.51. De ki onlara: "Hakkımızda Allah'ın yazdığından başkası bize asla ulaşmaz. O'dur bizim Mevlâ'mız. Yalnız Allah'a güvenip dayansın inananlar."
  1.2. Hamt, âlemlerin Rabbi Allah'adır.

  Bu dunyada beserden Mevlana/Mevla/ Rabb edinenler, onlarin goruslerini kendi gorusleri yapanlar, onlarin ogretileri ile Yaraticiya yoneldiklerini zannedenler, ahirette bu sozde mevlalarin hucumuna ugrayacaklardir.
  10.28. Gün olur, onları bir araya toplarız; sonra şirke batmışlara sesleniriz: "Siz ve ortak yaptıklarınız, yerlerinize!" Aralarını ayırmışızdır. Allah'a ortak tuttukları şöyle haykırır: "Siz sadece bize kulluk/ibadet etmiyordunuz."
  10.29. "Sizinle bizim aramızda tanık olarak Allah yeter. Doğrusu, biz sizin ibadetinizden tamamen habersizdik."
  10.30. İşte orada, her benlik önceden gönderdiği şeyi kendisi deneyecektir. Hepsi gerçek Mevlâ'larına döndürülmüş, iftira aracı yaptıkları şeyler kendilerini koyup gitmiştir.

  Diger bes kullanimi Allah cc disi oldugundan Kitapta negatif olarak gecer.
  16.76. Allah şöyle bir örnekleme de yaptı: İki adam; birisi dilsiz; hiçbir şeye gücü yetmez, efendisi/yöneticisi üstüne sadece bir yük. Efendi onu nereye gönderse hiçbir hayır getiremez. Şimdi bu adam, dosdoğru bir yol üzerinde bulunup adaletle emreden kişi ile aynı olur mu?
  22.13. Zararı yararından daha yakın olan kişiye yalvarır/davet eder. Ne kötü bir destekçidir o, ne kötü bir efendidir!
  44.41. Bir gündür ki o, dostun dosta yararı olmaz. Onlara yardım da edilmez.
  57.15. Bugün artık ne sizden fidye alınır ne de küfre sapanlardan. Varacağınız yer ateştir. Odur sizin mevlânız. Ne kötü dönüş yeridir o!

  Onlar mevla/rabb kabul ettiklerinin gorusleriyle yolun denge noktasinda kalacaklarini sanirlarAMA:
  16.9. Yolu doğrultup denge noktasını bulmak Allah'ın işidir. Ondan sapan da var. Allah dileseydi, sizi toptan hidayete erdirirdi.
  16.17. Yaratan, yaratmayana benzer mi? Hiç düşünmüyor musunuz?
  16.20. Allah dışında yakardıklarınız hiçbir şey yaratamazlar; onların kendileri yaratılmaktadır.
  16.21. Hayat bulmaz ölülerdir onlar. Ne zaman dirilteceklerini bile bilmezler.

  Ve onlar bu sapislarinin nedenini de Allah cc olarak aciklar.
  16.35. Ortak koşanlar dediler ki: "Eğer Allah isteseydi biz de atalarımız da Allah dışında bir şeye kulluk/ibadet etmez, O'na rağmen hiçbir şeyi haram kılmazdık." Onlardan öncekiler de aynen böyle yaptılar. Resullere düşen, açık bir tebliğden başkası değildir.

  Kur’an’in bu insanlara sorusu ve bu soruya karsi hukmu sudur.
  10.31. Sor: "Sizi gökten ve yerden kim rızıklandırıyor? Ya o işitme gücünün ve gözlerin sahibi kim? Kim çıkarıyor ölüden diriyi ve kim çıkarıyor diriden ölüyü? Kim çekip çeviriyor iş ve oluşu?" Hemen, "Allah!" diyecekler. De ki: "Hâlâ kendinize gelmiyor musunuz?"
  10.32. İşte bu Allah'tır sizin Hak Rabbiniz. Hak'tan sonra, sapıklıktan başka ne kalır ki? Peki, nasıl oluyor da yüz geri döndürülüyorsunuz?
  10.33. Bu, budur! Rabbinin yoldan çıkanlar hakkındaki, "Onlar iman etmezler!" sözü gerçekleşmiştir.

  C-) RABB.

  Allah cc dunyaya yollamadan once Ademogullarindan TEK RABB ALLAH cc dir sozunu almistir.Bunu yapmasinin iki sebebi vardir.

  Birinci sebeb ahirette;” Allah cc disindakileri Efendi yapmalari” konusundaki sorgularinda ”Bilmiyorduk” dememeleri icindir.
  7.172. Hani, Rabbin, âdemoğullarından, bellerinden zürriyetlerini alıp onları öz benliklerine şahit tutarak sormuştu: "Rabbiniz değil miyim?" Onlar: "Rabbimizsin, buna tanıklık ederiz." demişlerdi. Kıyamet günü, "Biz bundan habersizdik" demeyesiniz.

  Ikinci sebeb ise dunya yasaminda Allah cc disindakileri EFENDI/RABB yapmalari yuzunden azapla karsilasinca;”Atalarimizdan gorduk,BILMIYORDUK dememeleri icindir.
  7.173. Şöyle de demeyesiniz: "Daha önce atalarımız şirke batmıştı. Biz de onların ardından gelen bir soyuz. Gerçeği çiğneyenler yüzünden bizi helâk mı edeceksin?"

  Rabb Allah’tir cc,O kullarini yonlendirir/yardim eder, rizik verir, iyilestirir, ahiretini kurtarir!
  26.77. "Şüphesiz onlar benim düşmanım. Ama âlemlerin Rabbi dostum."
  26.78. "O yarattı beni, O yol gösteriyor bana."
  26.79. "O'dur beni doyuran, suvaran."
  26.80. "Hastalandığımda O'dur bana şifa ulaştıran."
  26.81. "Beni öldürecek, sonra diriltecek O'dur."
  26.82. "Din gününde hatalarımı affetmesini umup durduğum da O'dur."
  26.85."Beni nimetlerle dolu cennetin mirasçılarından kıl.".
  26.86. "Babamı da affet. Çünkü o, sapmışlardandır."
  26.87. "Herkesin diriltileceği gün beni utandırma." .....
  26.90. Cennet takva sahiplerine yaklaştırılır.

  VE KUR’AN ALLAH cc nun TEK RABB OLDUGUNU ISPAT ICIN INMISTIR.

  Iste o yuzden
  El hamdü lillahi rab’bil alemin..Alemlerin Rabb’ine hamd olsun!
  Ayetiyle baslayan sure ile giris yapan Kur’an
  Kul euzu birab’bil nas......Insanlarin Rabb’ine siginirim
  Ayetiyle baslayan sure ile sonlanir!

  Allah cc disinda Rabb edinenler ise;
  26.91. Cehennem de şımarıp azanların karşısına getirilir.
  26.92. Denir ki onlara: "O ibadet ettikleriniz nerede?"
  26.93. "Allah'ın dışındakiler, size yardım ediyorlar mı? Peki, kendilerine yardımları dokunuyor mu?"
  26.94. Ardından onlar ve öteki azgınlar cehennemin içine tıkılmıştır.

  EfendiYani Rabb Allah cc. dir
  6.1. Hamt Allah'adır! O ki gökleri ve yeri yaratmış, karanlıklara ve nura vücut vermiştir. Sonra, gerçeği örtenler bunları Rablerine denk tutuyorlar.

  Tabi olduklari yasayan insanlari rabb/ EFENDI edinenler vardir
  12.41. "Ey benim zından arkadaşlarım! Rüyanıza gelince: Bir taneniz rab edindiği kişiye şarap sunacak. Ötekiniz ise asılacak da kuşlar başından yiyecek. Hakkında fetva sorduğunuz iş, böyle hükme bağlanmıştır."
  12.42. Yûsuf o iki kişiden, kurtulacağını düşündüğüne şöyle dedi: "Rab edindiğin kişi yanında beni an." Ama şeytan o adama, rab edindiği kişiye hatırlatmayı unutturdu. Böylece Yûsuf yıllarca zındanda kaldı.

  Bunlara karsilik Resul Rabb/ Efendi nin gercekte kim oldugunu acikliyor!
  12.37. Yûsuf dedi ki: "Rızıklanacağınız herhangi bir yemek size gelmeden önce onun yorumunu ikinize mutlaka bildiririm." Bu, Rabbimin bana öğrettiği şeylerdendir. Ben, Allah'a inanmayan ve âhireti de tamamen inkâr eden bir toplumun milletini terk ettim."
  12.38. "Ve atalarım İbrahim'in, İshak'ın Yakub'un milletine uydum. Bizim herhangi birşeyi Allah'a ortak tutmamız söz konusu olamaz. İşte bu, Allah'ın bize ve diğer insanlara bir lütfudur. Ama insanların çokları şükretmiyorlar."

  Muhammed as kendisinin EFENDI/ RABB olmadigini, tek efendinin Vahiy sahibi Allah cc oldugunu teblig etmistir.
  72.20. De ki: "Ben ancak Rabbime yakarırım/çağırırım. Ve hiç kimseyi O'na ortak koşmam."
  72.21. De ki: "Ben size zarar verme gücüne de ışık ve aydınlık verme gücüne de sahip değilim."
  72.22. De ki: "Allah'tan beni hiç kimse kurtaramaz ve O'nun dışında bir sığınak da asla bulamam!"
  72.23. "Ancak Allah'tan bir tebliğ ve O'nun mesajlarından bir şeyler sunabilirim." Allah'a ve O'nun resulüne isyan edenler için cehennem ateşi vardır. Uzun süre orada kalaçaklardır.

  Terbiye eden, ogreten
  55.1. O Rahman,
  55.2. O öğretti Kur'an'ı,
  55.3. O yarattı insanı,
  55.4. O belletti ona beyanı.

  12.101. "Rabbim, sen bana mülk ve saltanattan bir nasip verdin. Olayların ve düşlerin yorumundan bana bir ilim öğrettin/olayların ve düşlerin yorumu konusunda beni eğittin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Benim dünyada da âhirette de Velî'm sensin! Beni müslüman/sana teslim olmuş olarak öldür ve beni barışsever hayırlı kullar arasına kat!"
  .......bana bir ilim öğrettin/olayların ve düşlerin yorumu konusunda beni eğittin.....

  7.89. "Allah bizi, milletinizden kurtardıktan sonra tekrar o millete dönersek yalan düzüp Allah'a iftira etmiş oluruz. Rabbimiz Allah istemediği sürece, sizin milletinize dönmemiz söz konusu edilemez. Rabbimiz, bilgice her şeyi kuşatmıştır. Allah'a dayanıp güvendik biz! Ey Rabbimiz! Toplumumuzla bizim aramızda hak ile hükmet. Sen, çözüm getirenlerin en hayırlısısın."
  ....Rabbimiz, bilgice her şeyi kuşatmıştır....

  yoneten, yonlendiren:
  7. 54. Rabbiniz o Allah'tır ki, gökleri ve yeri altı günde yaratmış, sonra da arş üzerinde egemenlik kurmuştur. Geceyi gündüze bürüyüp örter. O bunu, bu da onu aralıksız ve titiz bir biçimde kovalar durur. Güneş, Ay, yıldızlar O'nun emrine boyun eğmiş. Gözünüzü açın; yaratış da O'nundur, emir veriş de/yaratış da O'nun içindir, emir veriş de. Âlemlerin Rabbi olan Allah çok yücedir.
  .... Güneş, Ay, yıldızlar O'nun emrine boyun eğmiş....
  .. emir veriş de/yaratış da O'nun içindir, emir veriş de....
  .... Âlemlerin Rabbi olan Allah....

  7.58. Güzel ve temiz beldenin bitkisi Rabbinin izniyle çıkar. Pis ve çorak beldeden ise zararlı bitkiden başkası çıkmaz. Şükreden bir topluluk için ayetleri işte böyle çeşitli şekillerde sergiliyoruz.
  .... temiz beldenin bitkisi Rabbinin izniyle çıkar....

  13.41. Görmüyorlar mı ki biz o yerküreye geliyor, onu uçlarından eksiltiyoruz. Allah hükmeder; O'nun hükmünü denetleyecek de yoktur. Hesabı çok çabuk görür O.
  ... hükmeder; O'nun hükmünü denetleyecek de yoktur...

  Yardim beklenen
  7. 55. Rabbinize; boyun bükerek, gizlice/ürpererek yakarın. O, haddi aşanları/azmışları sevmez.
  7.56. Yeryüzünde, orası barışa kavuştuktan sonra bozgun çıkarmayın. Ürpererek ve ümit ederek dua edin O'na. Hiç kuşkusuz, Allah'ın rahmeti, güzel düşünüp güzel iş yapanlara çok yakındır.
  9.116. Göklerin de yerin de mülk ve yönetimi Allah'ındır. Diriltir de öldürür de. Sizin için Allah dışında ne bir dost vardır ne de bir yardımcı.

  Butun bunlar Ilahi kattaki Kitapta yer alir.
  11.6. Yerde hiçbir debelenen yoktur ki, rızkı Allah'ın üzerinde olmasın. O, onun karar kıldığı noktayı da bilir, emanet edildiği yeri de. Herşey, apaçık bir Kitap'tadır.
  27.75. Yerde ve gökte hiçbir gayb yoktur ki, açıklayıcı bir Kitap'ta olmasın.

  Insanlar doktordan komsudan ogretmenden... yardim istemiyor muyuz diyerek evliyaligi savunurlar.Bunlar gecici sosyal dayanismalardir. Ama:Kul yardimlarindan daha etkili/ hayirli/ gercek/ daimi- ahirettede etkili ve surekli olan yardim Allah’in cc dir.
  18. 38. "Lâkin, o Allah benim Rabbimdir. Ve ben, Rabbime hiç kimseyi ortak koşmam."
  18. 42. Derken bütün ürününe el kondu. Bağ sahibi, çardakları üzerine çökmüş bulunan bağ için harcadıklarına vahlanarak avuçlarını ovuşturuyor ve şöyle diyordu: "Ne olurdu, Rabbime hiç kimseyi ortak koşmasaydım!"
  18. 43. Allah dışında kendisine yardım edecek bir topluluğu da çıkmadı. Kendi kendini de kurtaramadı.
  18. 44. İşte böyle bir durumda, dostluk ve koruma, hak olan Allah'tandır. O, karşılık verme bakımından da hayırlıdır, iş sonuçlandırma bakımından da hayırlıdır.

  Vahiy’in sahibi
  7. 62. "Size Rabbimin vahiylerini tebliğ ediyorum, size öğüt veriyorum. Allah'ın yardımıyla, sizin bilmediğiniz şeyleri biliyorum."
  7. 79. Nihayet, Sâlih onlardan yüzünü döndürüp şöyle dedi: "Ey toplumum! Andolsun ki, Rabbimin mesajını size tebliğ ettim, size öğüt verdim; ama siz öğüt verenleri sevmiyorsunuz."

  Rabb, Allah’tir (cc.)
  7. 89. "Allah bizi, milletinizden kurtardıktan sonra tekrar o millete dönersek yalan düzüp Allah'a iftira etmiş oluruz. Rabbimiz Allah istemediği sürece, sizin milletinize dönmemiz söz konusu edilemez. Rabbimiz, bilgice her şeyi kuşatmıştır. Allah'a dayanıp güvendik biz! Ey Rabbimiz! Toplumumuzla bizim aramızda hak ile hükmet. Sen, çözüm getirenlerin en hayırlısısın."
  .. Rabbimiz Allah istemediği sürece....

  Peki Islam toplumunu saran sapkinlik yani Insan rabb’ler –var mi?

  Buna cevap forum uyelerinden birinin Mehdi konusunda yazdigi cevapta gizli!
  Bir zamanlarda kendini peygamber sanan zat-ı muhterem ayda yüzüm çıkacak demişti:D
  Biz aya bakarken millet uzayda üsler kurdu.
  ....Biz aya bakarken millet uzayda üsler kurdu...

  Halbuki Kur’an’da emir acikti.
  110. De ki: "Ben de sizin gibi bir insanım. Ancak, tanrınızın bir tek tanrı olduğu bana vahyediliyor. O halde, Rabbine kavuşmayı uman, hayra ve barışa yönelik iş yapsın ve Rabbine ibadette hiç kimseyi O'na ortak koşmasın."

  Insan rabb’ler olur mu?
  Olur diyenlere;
  2.165. İnsanlar içinde öyleleri vardır ki, Allah dışında bazılarını Allah'a eş tutarlar da onları Allah'ı sevmiş gibi severler. İman sahipleri ise Allah'a sevgide çok kararlı ve taşkındır. Zulme saplananlar, azabı gördüklerinde tüm kuvvetin Allah'ta bulunduğunu, Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu fark edeceklerini anlayabilseler!

  Allah cc Diyor ki: Cinlerde Kur’an gelene kadar boyle biliyordu. AMA!
  72.1. De ki: "Cinlerden bir topluluğun dinleyip şunu söyledikleri bana vahyolundu: 'Gerçekten biz, hayranlık verici bir Kur'an dinledik."
  72.2. "Doğruya ve hayra kılavuzluyor. Biz de inandık ona. Artık Rabbimize hiç kimseyi asla ortak koşmayacağız."
  72.3. "Rabbimizin adı/kudreti/işi/gayreti çok yücedir. O, ne bir dişi dost edinmiştir ne de bir çocuk.
  72.4. "Doğrusu, bizim beyinsiz, Allah hakkında saçma lakırdı ediyormuş."
  72.5. "Biz sanmıştık ki, ne insanlar ne de cinler Allah hakkında asla yalan söylemezler."
  ... Biz sanmıştık ki, ne insanlar ne de cinler Allah hakkında asla yalan söylemezler."......

  Bazi insanlar bazilarini yasarlarken Rabb olduklarina inandirmistir.
  79.24. Dedi ki: "Ben sizin en yüce rabbinizim."
  79.25. Bunun üzerine Allah, onu sonraya ve önceye ibret olmak üzere bir ceza ile çarptı.
  79.26. Kuşkusuz, bunda, içine ürperti düşen için tam bir ibret vardır.

  D-) INSAN rabb’LER.

  Diger rabb’lere yani diger yonetenlere, diger ogretenlere, diger Vahiyde olmayani soyleyenlere bakalim.

  Kutub: Hakk’ın kâmil manâda halifesi, Efendimizin has varisi ve her devirde bulunan insan-ı kâmilin de unvanıdır. Önce Râşid Halifeler’le temsil edilmiştir. Daha sonraki dönemlerde ise, hakikî müçtehid ve manâ âleminin sultanları, zâhir ve bâtının da kahramanları aktâb, evliyâ ve asfiyâ ile… Meşhur Aktab-ı Erba’a (dört kutup) genel kabule göre onlar şunlardır: Abdülkadir Geylânî, Ahmed Rifaî, Ahmed Bedevî, İbrahim Dessükî veya Ebû’l-Hasan Şazelî. Bir de, vefatlarından sonra tasarrufu devam eden dört evliyâ vardır ki, genel kabule göre bunlar da: Abdulkadir Geylanî, Şeyh Hayat b. Kays el-Harranî, Şeyh Harakanî ve Şeyh Menbicî hazerâtıdır.

  Gavs: Tasavvufta kâinatın yönetiminden sorumlu olduğuna inanılan velîler örgütünün başı. Kutub ve kutbu'l-aktâb (kutublar kutbu) da denir. Manevî makamı esas alındığında daha çok kutup ya da kutbu'l-aktâb denildiği halde, özellikle kendisinden yardım istenilmesi durumunda "yardım eden" anlamında gavs ya da gavsu'l-âzam (en büyük gavs) olarak anılır. Ancak gavs ve kutub kelimeleri mücerret olarak kullanıldığında gavsu'l-âzam ve kutbu'l-aktâb anlaşılır. Gavslık mak***** ibâdet ve riyâzetin çokluğu ile ulaşılmaz; doğrudan doğruya Allah'ın bağışı neticesinde elde edilir......... Başka bir tasnife göre, ricâlu'l-gayb toplam dörtbin velîden oluşur. Ricâlu'l-gayb, yardımlaşarak kâinatı idare ederler.
  ... kâinatın yönetiminden sorumlu....
  ... özellikle kendisinden yardım istenilmesi durumunda "yardım eden".....
  ...Gavslık mak*****.....doğrudan doğruya Allah'ın bağışı neticesinde elde edilir....

  YANI KAINATI YONETEN, KENDISINDEN YARDIM DILENEN, ALLAH cc SECKINI(!) rabb’cikler!

  16.51. Allah buyurdu ki: "İki ilah edinmeyin; O sadece bir tek ilahtır. Yalnız benden korkun."
  16.52. Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. Din de sürekli olarak yalnız O'nundur. Hâlâ, Allah'tan başkasından mı sakınıyorsunuz!
  16.53. Sahip olduğunuz her nimet Allah'tandır. Sonra size bir zorluk/keder dokunduğu zaman yalnız O'na yakarırsınız.
  16.54. Sonra da zorluk ve kederi sizden kaldırdığında, içinizden bir zümre kendi Rablerine hemen ortak koşuverir,

  16. 73. Allah'ı bırakıp da kendilerine, göklerden ve yerden bir parçacık rızık veremeyen, buna güç yetiremeyen şeylere mi tapıyorlar?
  16. 74. Artık Allah'a örnekler verip durmayın. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

  a-) YANI KAINATI YONETEN GAVS MI?

  Tasavvufculara gore evet, Kur’an’a gore herseyi yoneten YALNIZ Allah cc dur.
  13. 33. Allah'a ortaklar tanıdılar. Peki, her benliğin yaptığı işin başında duranla bunlar bir mi? De ki: "Onları isimlendirin. Yoksa siz Allah'a, yeryüzünde bilmediği birşey mi haber veriyorsunuz? Yoksa, anlamsız bir laf mı ediyorsunuz?" Hayır, küfre sapanlara, tuzakları süslü gösterildi de yoldan döndürüldüler. Allah'ın şaşırttığına kılavuzluk edecek yok.
  64.1. Göklerdekiler ve yerdekiler Allah'ı tespih ediyor. O'nundur mülk ve yönetim; O'nun içindir tüm övgüler. Her şeye gücü yetendir O.
  30.33. İnsanlara bir zorluk dokunduğunda, Rablerine yönelerek O'na yakarırlar. Sonra onlara bir rahmet tattırınca bakarsın ki, içlerinden bir grup Rablerine ortak koşuyor.
  30.34. Kendilerine verdiklerimize karşı nankörlük etsinler diye. Haydi, yararlanın/zevklenin! Yakında bileceksiniz...
  30.35. Yoksa onlara kesin bir kanıt mı indirdik de onlara Allah'a ortak koşmalarını söylüyor!
  11.43. Oğlu cevap verdi: "Bir dağa sığınacağım, beni sudan korur." Nûh dedi: "Allah'ın merhamet ettiği dışında bugün hiç kimse için Allah'ın kararından kurtaracak yoktur." Ve ikisi arasına dalga girdi de o, boğulanlar arasına katıldı.
  11.44. Ve denildi: "Ey yer! Suyunu yut ve ey gök, sen de tut." Ve su çekidi. İş bitirilmişti. Gemi, Cûdi üzerine oturdu ve haykırıldı: "O zalimler topluluğu geri gelmez olsun!"
  11.45. Bu arada Nûh, Rabbine yakardı da dedi ki: "Rabbim, oğlum benim ailemdendi! Senin vaadin elbette haktır. Sen hâkimlerin, hükmü en güzel verenisin."
  16.79. Gök boşluğunda, bir emre boyun eğdirilmiş olan kuşlara bakmadılar mı? Onları Allah'tan başkası tutmuyor. Bunda, inanan bir topluluk için elbette ki izler-işaretler vardır.

  Allah cc adina yonetiriz diyen
  21. 29. İçlerinden her kim, "Ben O'nun berisinden/alt mertebesinden bir ilahım!" derse böylesini cehennemle cezalandırırız. Zalimleri işte böyle cezalandırırız biz.

  b-) KENDISINDEN YARDIM DILENEN

  Tasavvufculara gore Allah’in cc yaninda Gavs,kutup....Kur’an’a gore; Allah cc kulun tek yoneldigidir.
  1.5. Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
  ... yalnız senden yardım dileriz...

  13.18. Biz onların haberlerini sana doğru bir şekilde anlatacağız. Şu bir gerçek ki onlar, Rablerine iman etmiş bir yiğitler grubuydu. Ve biz de onların hidayetini artırdık.
  13.14. Kalpleriyle aramızda bir bağ kurduk/kalplerini dayanıklı kıldık. Kalkıp şöyle dediler: "Rabbimiz, göklerin ve yerin rabbidir. O'ndan başka hiçbir ilaha yakarmayız. Aksini yaparsak saçma söz söylemiş oluruz."
  13.16. "Madem ki onlardan ve Allah dışındaki taptıklarınızdan yüz çevirip kenara çekildiniz, hadi mağaraya sığının ki, Rabbiniz size rahmetinden bir nasip yaysın ve işinizde size kolaylık ve başarı sağlasın."
  13.17. Güneş'i görüyorsun: Doğduğu vakit mağaralarından sağ tarafa kayar, battığı vakit ise onları sol tarafa doğru makaslayıp geçer. Böylece onlar mağaranın geniş boşluğu içindedirler. Bu, Allah'ın mucizelerindendir. Allah'ın kılavuzluk ettiği, doğruyu bulmuştur. Şaşırttığına gelince, sen ona yol gösteren bir velî asla bulamazsın.
  ... Rabbimiz, göklerin ve yerin rabbidir....
  ... O'ndan başka hiçbir ilaha yakarmayız...
  ... Allah'ın kılavuzluk ettiği, doğruyu bulmuştur...
  ... Şaşırttığına... yol gösteren bir velî asla bulamazsın....

  27.59. De ki: "Hamd Allah'a, selam O'nun seçip yücelttiği kullarına! Allah mı hayırlı, yoksa onların ortak tuttukları mı?"
  27.61. Yoksa yeri bir karargâh yapıp şurasına-burasına nehirler serpiştiren, üzerine dayanaklı dağlar konduran ve iki deniz arasına bir engel yerleştiren mi hayırlı? İlah mı var Allah'ın yanında!? Hayır! Ama onların çokları ilimden nasipsizliği sürdürüyorlar.
  27.62. Yoksa zorda kalan yalvardığında, onun imdadına yetişip sıkıntı ve kederi kaldıran, sizi yeryüzünün hükmedenleri kılan mı hayırlı? Allah'ın yanında bir ilah daha var mı!? Ne kadar da az ibret alıyorsunuz!
  27.64. Yoksa yaratmaya başlayıp sonra tekrar tekrar yaratan ve sizi gözeten ve yerden rızıklandıran mı hayırlı? Allah'ın yanında bir ilah mı var? De ki: "Getirin susturucu kanıtınızı, eğer doğru sözlüler iseniz."
  ... Allah mı hayırlı, yoksa onların ortak tuttukları mı?...
  ... çokları ilimden nasipsizliği sürdürüyorlar...
  ... zorda kalan yalvardığında... yetişip sıkıntı ve kederi kaldıran...
  ... Ne kadar da az ibret alıyorsunuz! ...
  ... Allah'ın yanında bir ilah mı var...
  ... Getirin susturucu kanıtınızı, eğer doğru sözlüler iseniz...

  42.19. Allah, kullarına çok lütufkârdır; dilediğini rızıklandırır. O'dur en güçlü, O'dur en yüce...
  42.20.Âhiret ekini isteyenin o ekinini artırırız; dünya ekini isteyene de ondan veririz. Ama böylesi için âhirette bir nasip yoktur.
  42. 21. Yoksa onların, dinden, Allah'ın izin vermediği şeyi kendileri için yasalaştıran ortakları mı var? Kesin ayrıma ilişkin söz olmasaydı, aralarında hüküm mutlaka verilirdi. O zalimler var ya, onlar için acıklı bir azap öngörülmüştür.

  Onlar ibadetlerinde rabb ciklerede yer verirler ama;
  72.18. Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah'ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.

  Olulerden yardim dileyenler
  36. 69. Biz o peygambere şiir öğretmedik. Şiir ona yaraşmaz/layık olamaz da. Ona vahyedilen, bir öğütten ve apaçık bir Kur'an'dan başka şey değildir;
  36. 70. Diri olanı uyarsın ve gerçeği örten nankörler/inkârcılar aleyhine söz hak olsun diye indirilmiştir.

  3. 126. Allah, bunu, size bir müjde olması ve onunla kalplerinizi yatıştırması dışında hiçbir şey yapmamıştır.Yardım, Azîz ve Hakîm olan Allah katından başka hiçbir yerden gelmez.
  ... Yardım, Azîz ve Hakîm olan Allah katından başka hiçbir yerden gelmez.....

  Bunlar olu olduklarindan yardim icin ugrasamazlar.Aksine yardim isteyenler onlar icin ugrasan kisilerdir.
  36.74. Kendilerine yardım edilir ümidiyle Allah'tan başka ilahlar edindiler.
  36.75. Oysaki, o ilahlar bunlara yardım edemezler. Tam aksine, bunlar, o ilahlara hizmet eden ordular durumundadır.

  Ahiret hayatinda da hicbir etkileri yoktur.Etki Allah cc nun dilemesidir.Hepsi bu!
  11.106. Bahtsızlığa düşenler ateş içindedir. Çok ıstıraplı bir soluyuş ve hıçkırışları vardır orada.
  11.107. Rabbinin dilemesi hariç, gökler ve yer durdukça onlar orada hep kalacaklardır. Rabbin, dilediğini öyle bir yerine getirir ki!...
  11.108. Mutluluğa erdirilenlere gelince, onlar cennettedirler. Rabbinin dilemesi hariç, gökler ve yer durdukça onlar, hep orada kalacaklardır. Kesintisiz bir lütuf olarak...
  ... Rabbinin dilemesi hariç....
  ... Rabbinin dilemesi hariç....

  Kitabin disinda din bulunamaz.Kitaptaki din ise:
  39.2. Emin ol, bu Kitap'ı biz sana hak olarak indirdik. O halde, dini yalnız ona özgüleyerek Allah'a ibadet et/O'nun için iş yapıp değer üret!
  39.3. Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! O'nun yanında birilerini daha veliler edinerek, "Biz onlara, bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.
  ... dini yalnız O’na özgüleyerek...
  ... bizi Allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz....

  Kitaptaki bu gercekleri yorumlarla DEGISTIRENLER/GIZLEYENLER ise:
  2. 174. Allah'ın kitaptan indirdiği şeyi gizleyip onu basit bir ücret karşılığı satanlar, karınlarında ateşten başka bir şey yemiş olmazlar. Kıyamet günü, Allah onlarla konuşmayacaktır, onları arındırmayacaktır. Onlar için korkunç bir azap vardır.
  2.175. İşte bunlar hidayeti satıp şaşkınlığı, affedilmeyi satıp azabı almışlardır. Ne kadar da dayanıklıdırlar ateşe!...

  Bu yuzden Resullere gizlememeleri/hepsini aciklamalari emredilmistir.
  16. 44. Açık delillerle, kitaplarla gönderdik. Sana da bu zikiri/Kur'an'ı vahyettik ki, kendilerine indirileni insanlara açık-seçik bildiresin de derin derin düşünebilsinler.
  16. 89. Gün olur, her ümmet için kendi aleyhlerine kendi içlerinden bir tanık çıkarırız. Seni de şu insanlar hakkında tanık olarak getireceğiz. Sana bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı, bir kılavuz, bir rahmet, Müslümanlara da bir müjde olsun.
  ... bu zikiri/Kur'an'ı vahyettik...
  ...INDIRILENI insanlara açık-seçik bildiresin....
  .... bu Kitap'ı indirdik ki herşey için ayrıntılı bir açıklayıcı.....OLSUN!


  c-) ALLAH cc SECKINI

  Gavsin Allah cc seckini oldugunu iddaa eder tasavvufcular.
  ...Gavslık mak*****.....doğrudan doğruya Allah'ın bağışı neticesinde elde edilir....

  AMA:
  Kur’an’da ve hicbir HADIS kitabinda Peygamber icin MEVLANA/Rabb efendimiz/sahibimiz veya SEYYIDINA /Efendimiz sozcukleri ASLA kullanilmamistir.
  Bilindigi gibi Seyidinanin cogul hali olan SADAAT kelimesi ise Kitapta musriklerin takip ettikleri kisiler icin kullanilmaktadir.
  25. 20. Senden önce gönderdiğimiz peygamberler de mutlaka yemek yiyorlar, sokaklarda yürüyorlardı. Biz sizi birbiriniz için imtihan aracı yaptık. Sabrediyor musunuz? Rabbin her şeyi görmektedir.

  1-) Simdi gercek Allah cc seckini/ elci Muhammed as icin Yonetim ve yardim isteme konusunda Allah cc Diyor ki:

  13.54. Yemin olsun, biz, bu Kur'an'da, insanlar için her türlü örneği değişik ifadelerle gözler önüne koyduk. İnsan ise varlığın, tartışmaya en çok tutkun olanıdır.
  13.56. Biz, elçileri sadece müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak göndeririz. Küfre sapanlar ise bâtıla yapışarak onunla hakkı kaydırmak için uğraşıyorlar. Onlar, ayetlerimi ve uyarıldıkları şeyleri eğlence edindiler.
  ... Biz, elçileri sadece müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak göndeririz...
  ....bâtıla yapışarak onunla/resulle hakkı kaydırmak için uğraşıyorlar...
  ....ayetlerimi ve uyarıldıkları şeyleri eğlence edindiler...

  Allah cc peygamberlerinin disinda kimseyi secmemistir.Kitaplarinda/Allah’in cc sozlerinde boyle bir bilgi yoktur. Gavs/kutup/evliya hakkindaki secilmisler kavramini Kitapta varmis gibi soylerler. Boyle bir sey Allah cc katindan inmedigi halde.....
  3.78. Onlardan bir zümre vardır, aslında Kitap'tan olmayan birşeyi siz Kitap'tan sanasınız diye, dillerini Kitap'la eğip bükerler. O, Allah katında olmadığı halde, "Bu, Allah katındandır." derler. Bilip durdukları halde, Allah hakkında yalan söylerler.
  3.79. Hiçbir insana yakışmaz ki, Allah kendisine kitap, hüküm-hikmet ve peygamberlik versin de sonra o, insanlara "Allah'ı bırakıp bana kullar olun" desin. O ancak şöyle der: "Öğrettiğiniz şu Kitap'a ve okuyup araştırdıklarınıza dayanarak benliklerini Allah'a adamış kullar/ Rabbânîler olun!"
  3.80. Ve size melekleri ve peygamberleri rabler edinmenizi de emretmez. Siz, müslümanlar haline geldikten sonra inkârı mı emreder size?

  Onlar yuzyillardir yapanlari taklit ediyorlar. Ama Resul ve dolayisiyla dindarlar uyarilir.
  11.109. Şunların kulluk etmekte oldukları şeyler yüzünden bir kuşku içine girme. Daha önce atalarının kulluk ettikleri gibi kulluk ediyorlar, hepsi bu. Biz onların da nasiplerini hiç eksiltmeden elbette vereceğiz.
  13.34. Kendilerine kitap verdiklerimiz, sana indirilenle ferahlarlar. Ama hiziplerden bazıları onun bir kısmını inkâr ederler. De ki: "Bana, yalnız Allah'a kulluk etmem, O'na ortak koşmamam emredildi. Ben O'na yakarır, O'na davet ederim. Dönüşüm de O'nadır."

  2-) Yani Rabb adina rabb’lik yapilabilir mi?

  Onlar Resullerden varisler ortaya atarlar. Varislerin sozlerininde Allah cc sozleri oldugunu iddaa ederler,hemde Kur’an’a ragmen! Varisler sinifinin/Ruhban sinifinin sozlerini dini rituel olrak farzlastirirlar. Ama Resul agirligini koyar ve der ki:
  9.31. Allah'ın yanında hahamlarını ve ruhbanlarını da rabler edindiler. Meryem'in oğlu Mesih'i de öyle. Oysa kendilerine, tek olan Allah'tan başkasına ibadet/kulluk etmemeleri emredilmişti. İlah yok o tek Allah'tan başka. Onların ortak koştuklarından arınmıştır O.
  10.49. De ki: "Ben kendime bile Allah'ın istediği dışında bir zarar verme yahut yarar sağlama gücünde değilim. Her ümmetin bir eceli var. Ecelleri geldiğinde bir saat geri de kalamazlar, ileri de gidemezler."
  .... Ben kendime bile.... bir zarar verme yahut yarar sağlama gücünde değilim........

  Yani Rabb’in izniyle rabb lik yapilabilinir mi?
  17. 55. Rabbin, göklerdeki ve yerdeki kimseleri de daha iyi bilir. Yemin olsun, biz, peygamberlerin bir kısmını bir kısmına üstün kılmışızdır. Davûd'a da Zebur'u verdik.
  17. 56. De ki: "O'nun berisinden bel bağladıklarınızı çağırın; onlar, başınızdaki zorluk ve sıkıntıyı ne kaldırabilirler ne de değiştirebilirler."
  9.32. Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Allah ise kâfirler hoşlanmasa da nurunu tamamlamaktan başka bir şey istemiyor.
  ... Rabbin, göklerdeki ve yerdeki kimseleri de daha iyi bilir....
  .... onlar, başınızdaki zorluk ve sıkıntıyı ne kaldırabilirler ne de değiştirebilirler....
  .... Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar.....

  Bu rabblerden af beklerler.(Medet ya geylani...vb)
  39.43 Yoksa Allah'ın berisinden şefaatçılar mı edindiler? De ki: "Onlar hiçbir şeye sahip olmayan/hiçbir şeye gücü yetmeyen, aklını da işletmeyen varlıklar olsalar da mı?".
  39.44. De ki: "Şefaat, tümden ve sadece Allah'ındır. Göklerin ve yerin mülkü/yönetimi O'nundur. Sonunda O'na döndürüleceksiniz."
  39.45. Allah yalnız başına anıldığında, âhirete inanmayanların kalpleri nefretle ürperir; O'nun berisindeki, ilahlaştırılmış kişilerle birlikte anıldığında ise hemen müjdelenmiş gibi sevinirler.
  ......Yoksa Allah'ın berisinden şefaatçılar mı edindiler...
  ...... Şefaat, tümden ve sadece Allah'ındır...........
  ..... O'nun berisindeki, ilahlaştırılmış kişilerle......

  Salih kullari keramet sahibi kurtarici Evliya zannederler.Ama Resul yine agirligini koyar:
  13.102. Küfre sapanlar, beni bırakıp da kullarımı EVLIYA edineceklerini mi sandılar. Biz cehennemi bir konuk evi olarak inkârcılar için hazırladık.
  13.105. Bunlar, Rablerinin ayetlerini ve O'na ulaşmayı inkâr etmişler de bütün amelleri boşa çıkmıştır. Bu yüzden kıyamet günü onlar için hiçbir ölçü tutturmayız/onlara hiçbir değer vermeyiz.
  13.106. İşte böyle! Cezaları cehennemdir. Çünkü nankörlük ettiler; ayetlerimi ve resullerimi eğlence aracı yaptılar.
  13.110. De ki: "Ben de sizin gibi bir insanım. Ancak, tanrınızın bir tek tanrı olduğu bana vahyediliyor. O halde, Rabbine kavuşmayı uman, hayra ve barışa yönelik iş yapsın ve Rabbine ibadette hiç kimseyi O'na ortak koşmasın."

  ... beni bırakıp da kullarımı EVLIYA edineceklerini mi sandılar...
  ... Rablerinin ayetlerini ve O'na ulaşmayı inkâr etmişler...
  ... resullerimi eğlence aracı yaptılar...
  ...Ben de sizin gibi bir insanım...
  ...Rabbine ibadette hiç kimseyi O'na ortak koşmasın...

  3-) Yani Rabb buna izin vermez mi?

  Resul bize her konuda oldugu gibi bu konuda da ornek olur.
  39.64. De ki: "Bana, Allah'tan başkasına kulluk etmemi mi emrediyorsunuz, ey cahiller?"
  39.65. Yemin olsun, sana da senden öncekilere de şu vahyedilmiştir: Eğer şirke saparsan amelin kesinlikle boşa çıkar ve mutlaka hüsrana düşenlerden olursun.
  39.66. Başkasına değil, sadece Allah'a kulluk/ibadet et; şükredenlerden ol!
  ... Allah'tan başkasına kulluk...
  ... şirke saparsan amelin kesinlikle boşa...
  .... sadece Allah'a kulluk...

  Zaten muminlerin velisi yalniz Allah cc dur. Ve Allah cc gavs,kutup,evliya tanimaz emrine ortak etmez. Olcu Kitaptir. Orada yazilanlar kesindir. Degismez!
  13. 26. De ki: "Onların ne kadar kaldıklarını Allah daha iyi bilir. O'nun elindedir göklerin ve yerin gaybı. Ne güzel görendir O, ne güzel işitendir. Onların, O'ndan başka bir velisi de yoktur. Ve O, hükmüne hiç kimseyi ortak etmez."
  13.27. Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. O'nun dışında bir sığınak/bir dayanak asla bulamazsın.
  ....Onların, O'ndan başka bir velisi de yoktur..
  ....O, hükmüne hiç kimseyi ortak etmez..
  ....Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku....
  ....Allah dışında bir dayanak asla bulamazsın...

  Ve sosyal yasamlarinda basta Resul olmak uzere ibadet eden tum muminler birbirlerinin velileridir..
  5.55. Sizin gönül dostunuz Allah'tır, O'nun resulüdür, bir de rükû eder bir halde namazı/duayı yerine getirip, zekâtı vererek iman edenlerdir.
  5.56. Allah'ı, O'nun resulünü ve iman edenleri dost edinen/Allah'tan, O'nun resulünden ve iman edenlerden yüz çeviren bilsin ki, galip gelecek olanlar Allah'ın taraftarlarıdır.

  Ilahi olaylarda yardim beklenen kullar ise bölünüp fırkalaşmış SOZDE rabler dir!?
  12.38. "Ve atalarım İbrahim'in, İshak'ın Yakub'un milletine uydum. Bizim herhangi birşeyi Allah'a ortak tutmamız söz konusu olamaz. İşte bu, Allah'ın bize ve diğer insanlara bir lütfudur. Ama insanların çokları şükretmiyorlar."
  12.39. "Ey benim zından arkadaşlarım! Parçalara bölünüp fırkalaşmış rabler mi daha hayırlıdır, Vâhid ve Kahhâr olan Allah mı?"
  12.40. "O'nun yanında nelere kulluk ediyorsunuz? Sadece bir takım isimlere ki, adlarını siz ve atalarınız koymuştur. Onlar hakkında Allah, hiçbir kanıt indirmemiştir. Hüküm yalnız Allah'ındır. O, yalnız ve yalnız kendisine kulluk etmenizi emretti. Eskimez ve pörsümez din işte budur. Ama insanların çokları bilmiyorlar."
  ....Allah'a ortak tutmamız söz konusu olamaz......
  ... bölünüp fırkalaşmış rabler....
  .... Onlar hakkında Allah, hiçbir kanıt indirmemiştir....
  .... din işte budur....

  4-) Yani velayet yok mu?

  Velyet olmasi icin Vekil olmasi lazimdir. Dindarlarin Vekili Allah cc dur!
  17.2. Mûsa'ya Kitap'ı verdik ve onu, "Benden başka bir vekil tutmayın!" buyruğuyla Beniisrail'e bir kılavuz kıldık.
  17.22. Allah'ın yanına başka bir ilah koyma ki, yapayalnız ve horlanmış olarak oturup kalmayasın!
  17.54.Rabbiniz sizi daha iyi bilir. Dilerse size rahmet eder, dilerse size azap eder. Biz seni (Muhammed as) onlar üzerine vekil göndermedik.
  17.57.O yakarıp durduklarının kendileri, en çok yakınlık kazanmışları da dahil, Rablerine varmaya vesîle ararlar; O'nun rahmetini umarlar, O'nun azabından korkarlar. Çünkü Rabbinin azabı gerçekten korkulasıdır.
  17.65. "Kuşkusuz, benim kullarım üzerinde senin hiçbir sultan olmayacaktır." Vekil olarak Rabbin yeter.
  17.68.Peki, kara tarafında sizi yere geçirivermesinden yahut üstünüze çakıl savuran bir kasırga göndermesinden emin misiniz? Sonra kendinize hiçbir vekil bulamazsınız.
  17.73. Az kalsın seni, sana vahyettiğimizden uzaklaştırarak ondan gayrısını uydurup bize isnat edesin diye fitneye düşüreceklerdi. İşte o takdirde seni veli edinirlerdi.
  17.75. Eğer biz seni sağlamlaştırmamış olsaydık, yemin olsun, onlara birazcık meylediverecektin.
  17.76. İşte o zaman sana, hayatın da ölümün de katmerli acılarını tattırdık. Ve bize karşı hiçbir yardımcı da bulamazdın.
  17.78. Senden önce gönderdiğimiz resullerimize uygulanan yöntem de buydu. Sen bizim yol ve yöntemimizde değişme bulamazsın.
  17.86. Yemin olsun, biz dilesek sana vahyetmiş olduğumuzu tamamen gideriveririz, sonra onu elde etmek için bizim katımızda kendine bir vekil de bulamazsın.

  Vekil olacak Evliyada yoktur!
  17.97. Allah kime hidayet verirse doğru olan yolu bulan odur. Kimi de şaşırtırsa, böyleleri için O'nun dışında EVLIYA bulamazsın. Kıyamet günü böylelerini kör, dilsiz ve sağır bir halde yüzleri üstüne sürerek haşrederiz. Varacakları yer cehennemdir ki, alevi dindikçe kızgın ateşini körükleyiveririz.

  Verilen emir Rabb/Allah cc/ Resulun ve muminlerin VEKILIDIR!
  72.8. Rabbinin adını an ve tüm benliğinle O'na yönel!
  73.9.Doğunun ve batının Rabbidir O. Tanrı yoktur O'ndan başka. O'nu vekil et!
  73.10. Onların söylediklerine sabret! Ve güzelce ayrıl onlardan.

  18.43. Allah dışında kendisine yardım edecek bir topluluğu da çıkmadı. Kendi kendini de kurtaramadı.
  ...Allah dışında kendisine yardım edecek... çıkmadı....

  18. 44. İşte böyle bir durumda, dostluk ve koruma, hak olan Allah'tandır. O, karşılık verme bakımından da hayırlıdır, iş sonuçlandırma bakımından da hayırlıdır.
  18.44. Hünalikel velayetü lillahil hakk hüve hayrun sevabev ve hayrun ıkba
  ... dostluk ve koruma, hak olan Allah'tandır........

  Ve Allah cc bunlara soruyor!
  39.36. Allah, kuluna Kâfi değil mi, yetmiyor mu? Seni, O'ndan başkalarıyla korkutuyorlar. Allah kimi saptırırsa artık ona kılavuzluk edecek yoktur.
  .....ALLAH KULUNA YETMIYOR MU?........

  Ve Allah cc cevap veriyor!
  11.14. Eğer size cevap veremedilerse artık bilin ki o, ancak Allah'ın ilmiyle indirilmiştir. Ve O'ndan başka da ilah yoktur. Artık müslüman oluyor/Allah'a teslim oluyor musunuz?
  ... O'ndan başka da ilah yoktur.....

  Bu konuda belirleyici Allah cc nun sozleri yani Kur’an’dir ve Kur’an’in hukmu de sudur!
  39.27. Yemin olsun, biz bu Kur'an'da insanlara her türden örnekler verdik ki düşünüp öğüt alabilsinler.
  39.28. Bunu, eğri-büğrüsü olmayan Arapça bir Kur'an olarak indirdik ki, korunup sakınabilsinler.
  39.29. Allah; hakkında birbiriyle didişen ortakların bulunduğu bir adamla, bir tek ere teslim olan bir adamı örnek verdi. Örnek olarak bu ikisi eşit olur mu? Hamt, yalnız Allah'adır! Ama onların çokları bilmiyorlar.

Benzer Konular

 1. ALLAH cc DIYOR KI:X- ORUC
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 05-06-2016, 06:55 PM
 2. ALLAH cc DIYOR KI:YARADILIS...
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-08-2012, 03:54 PM
 3. ALLAH cc DIYOR KI: VIII- KUR'AN
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 17-01-2012, 11:07 AM
 4. ALLAH cc DIYOR KI:IX- ZEKAT
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 12-12-2011, 08:50 AM
 5. Sivrisineğin kanadı Allah diyor
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-10-2009, 10:56 PM
Yukarı Çık